Şimdi Ara

Fiber geldi ama nasıl geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Malatya'da ikamet ediyorum. Bi kaç gün önce TTKomun sürprizi ile karşılaştım. Bulunduğum siteye fiber döşüyorlar :) Şimdi kafamda bi kaç soru var onları size yönelterek cevap bulmaya çalışayım.

1- Döşenen fiber sadece bina girişine kutu olarak bağlanıyor ama dairelerde klasik bakırtelli telefon hatları döşeli. Şimdi ben fiber almak istesem bana yine fiber adı altında hipernet verecekler. Fiber bağlantısını daireye kadar çektirmek maliyetli bir iş mi ? Yada fiber alırsam kendileri gelip kutudan evime fiber mi çekecekler ?

2- Online oyunları fazlasıyla oynuyorum ve ping değeri benim için çok önemli. Evimde vdsl 24mbit hat var ve ping değerleri idare edecek cinsten. (En iyi ping değerleri ADSL de diyolar ama) Fibere geçersem ping değerlerimde farklılık olur mu ?

3- Evimdeki modem ZTE H168N fiber destekli ama ac desteklemiyo. Yeni modem mi almam lazım.

Sualler bunlar süre sınırsız. İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz (Meslek Hastalığı )

• FTTB ise kabinden yukarıya VDSL modem ile 100Mbit e kadar erişim sağlayabilirsiniz. FTTH ise dairelerinize fiber çekilecek GPON cihazında sonlanacak LAN destekli modemler ile kullanılabilir. TT kendi modemini kullanma zorunluluğu getiriyormuş gerçi. Ping konusu ise fiberde düşük olacaktır illa tabi yoğunluk da buna etki eder.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • plusnettr P kullanıcısına yanıt
    Şuan sadece bina önlerine kutu montajı yapılıyor. Dairelere nasıl bi işlem yapılacak yada yapılmayacak bilmiyorum. Peki ben istesem bireysel olarak kutudan evime fiber kablo çektirebilirmiyim ?
  • Sistemin çalışması hakkında biraz yardımcı olabilir.
    https://www.google.nl/?gfe_rd=cr&ei=5ZiZWNrLHK6k8wfmvYeIBg#q=T%C3%BCrk+telekom+fiber+nas%C4%B1l+%C3%A7ekilir.
    TT çalışanlarına sor FTTB mi FTTH (yada gpon) mı de
  • Neden daireye kadar fiber gelmesini istiyorsun ki.

Ne kadar hızda bir bağlantı düşünüyorsun daireye fiber gelirse

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mcrew kullanıcısına yanıt
    Binamın önüne kadar gelen fiberde evde fiber bağlantısı olmadığı için yine hipernet verecekler. Yani şuanda da zaten hali hazırda hipernet kullanıyodum. Bana hiç bir artısı olmayacak.
  • cancogan C kullanıcısına yanıt
    eve kadar fiber geldi mi bir artısı olacak mı
    Okuduğum kadarıyla bakır kablolarda istesende istemesende bir miktar veri kaybı oluyormuş. Artısı bu şekilde diye düşünüyorum.
  • cancogan C kullanıcısına yanıt
    ben sana fiberin artılarını söyleyim

birincisi 1 gbit internet bağlatabilirsin

ikincisi sana verilen hızı tam alırsın

varsayıyorum 24 mbps hızı hipernet kullanıcısı 22-23 mbps gibi alırken sen tam 24 mbps alırsın.

eksilerini söyleyeyim.

modem seçme özgürlüğün yok Türk Telekom'un verdiği tilgin ya da zyxel modemi kullanman gerekir. zyxel i bizzat gördüm güzel modem ama tilgin için berbat diyorlar. İkinci olarak modem arayüzleri kısıtlı hiç bir şey yapamazsın.

Türk Telekom'un sana verdiği tarifelere mecbursun. Gelip de dsmart, turk.net, vodafonenet gibi bir sağlayıcıyı seçemezsin. Taahhüt verdin mi de 24 ay kalmak zorundasın. Belki altı yedi ay sonra iptal etmen gerekecek minimum 600 lira cayma bedeli alırlar.

Türk Telekom'un uzun süre Türk Telekom'a abone olan müşterilerine sağladığı kampanyalar var. 24 ay taaahhüt bittiğinde arıyorlar sana çok uygun tarifeler sunuyorlar. Hatta gidip iptal dilekçesi yazarsan müdürlükte sana her şey dahil 40 liralara varan limitsiz internet tarifeleri sunuyorlar.

ama fiber kullanıcıları için böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü iptal etsen hangi sağlayıcıya geçebilirsin. Neden sana ucuza internet versin ki binana binlerce tl lik kabin koyuyor. Bunun parasını çıkarması lazım.

son olarak bir evde bir fiber alt yapı varsa ikincisi gelmez. Türk Telekom evine fiber internet getirirse, o eve turkcell superonline, vodafone fibermax ya da kablotv hiç bir şey gelmez.

1 gigabit internete ihtiyacın olmadığını düşünüyorum. Tek artın 1-2 mbps daha hızlı internete girmek olacak. Şu an hipernet kullanıyormuşun yani vdsl alt yapısı var binanda. VDSL bence şu an için en iyi alt yapı Türk Telekom için.

Hocam olayı çok güzel açıklamışsınız. Teşekkür ederim. Fikrimi değiştirdim. VDSL den devam :)
  • Bir kaç foto bekliyorum.
  • FTTB olsaydı modülasyon olmadığı için teorikte 5 ms'e kadar daha düşük ping alabilirsin.

FTTH ile FTTB arasında 1 ms'e kadar fark olabiliyor.

• Hocam ben firmalar alt yapı konusunda birleştiler diye biliyorum. Yani arkadaş artık sadece tt abonesi olmak zorunda değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • superyakup kullanıcısına yanıt
    Türk Telekom o oluşumun içine girmedi, hiçbir zaman da girmeyecek. Tekel olmanın gücünü sonuna kadar kullanıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tezekos kullanıcısına yanıt
    Gün içerisinde iş yerimde olduğum için fotoğraflama imkanım olmuyor :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: cancogan

Gün içerisinde iş yerimde olduğum için fotoğraflama imkanım olmuyor :(

Hayırlısı hocam :)
  • Fiber işinde işler biraz daha değişti. Şuanki prosedüre göre artık T15 altındaki model kabinler kurulmuyor. T15 ve üstü kuruluyor ve VDSL olarak değil FTTB/Eth sistemi ile Ethnernet olarak geliyor dairenize E-WAN profilinden hizmet alıyorsunuz. Tabi kurun yükselmesi sonucu bu yeni prosedürün çiğnenip T11 vs konulduğu oldu ama eğer site ya da toplu konut gibi bir yerse prosedürü çiğneyeceklerini zannetmiyorum.

FTTH olursa zaten belli olur.

FTTB/Eth sisteminde de 1gbps alabiliyorsunuz hesapta.

Tabi FTTB/Eth'de de FTTH'de de sadece Türk Telekom'un verdiği cihazı kullanabiliyorsunuz. FTTB/Eth'de Tilgin veriyorlardı normalde ama sanırım yeni anlaşmalar yapılmış mesela forumdan bir aboneye Zyxel WMG3312B10A vermişler. FTTH'de ise normalde Ericsson ONT ve Tilgin veriyorlardı ama son zamanlarda daha farklı ONT'ler de gördüm belki de Turkcell gibi ONT+Router görevi yapan bir cihaz verirler belli mi olur.

Ha ekliyeyim FTTB/Eth de aslında E-WAN profili destekli herhangi bir modem/router da kullanabilirsiniz ancak sistem farkedeserse sinyali keser bu sefer Türk Telekom'un verdiği router'ı takmak zorunda kalırsınız.

Eğer Tilgin verirlerse önerim eğer elijizde mevcut modem ya da router varsa Tilgin ile köprüleyerek kullanmanız.

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın, gelişmeleri merakle bekliyoruz.

• Modeme neden bu kadar taktığınızı anlamıyorum. Ülke olarak yıllardır adsl-vdsl ve iss lerin verdiği modem router kullandığımız için bu kavramların kullanım alanlarını çözebilmiş değiliz.

Modem sadece interneti taşır size. Siz modemden bağlantı alıp gelişmiş bir router alırsınız ve keyfinize bakarsınız.

Bu kadar basit yani. Sıkıntı yapacak bir yönü yok.

Modem router kullanmaktansa modem + router kullanmak her zaman daha avantajlıdır. Router ürününü en üst seviye alabilirsiniz ve özelleştirmeler yapmaya imkan tanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Fiber işinde işler biraz daha değişti. Şuanki prosedüre göre artık T15 altındaki model kabinler kurulmuyor. T15 ve üstü kuruluyor ve VDSL olarak değil FTTB/Eth sistemi ile Ethnernet olarak geliyor dairenize E-WAN profilinden hizmet alıyorsunuz. Tabi kurun yükselmesi sonucu bu yeni prosedürün çiğnenip T11 vs konulduğu oldu ama eğer site ya da toplu konut gibi bir yerse prosedürü çiğneyeceklerini zannetmiyorum.

FTTH olursa zaten belli olur.

FTTB/Eth sisteminde de 1gbps alabiliyorsunuz hesapta.

Tabi FTTB/Eth'de de FTTH'de de sadece Türk Telekom'un verdiği cihazı kullanabiliyorsunuz. FTTB/Eth'de Tilgin veriyorlardı normalde ama sanırım yeni anlaşmalar yapılmış mesela forumdan bir aboneye Zyxel WMG3312B10A vermişler. FTTH'de ise normalde Ericsson ONT ve Tilgin veriyorlardı ama son zamanlarda daha farklı ONT'ler de gördüm belki de Turkcell gibi ONT+Router görevi yapan bir cihaz verirler belli mi olur.

Ha ekliyeyim FTTB/Eth de aslında E-WAN profili destekli herhangi bir modem/router da kullanabilirsiniz ancak sistem farkedeserse sinyali keser bu sefer Türk Telekom'un verdiği router'ı takmak zorunda kalırsınız.

Eğer Tilgin verirlerse önerim eğer elijizde mevcut modem ya da router varsa Tilgin ile köprüleyerek kullanmanız.

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın, gelişmeleri merakle bekliyoruz.
    Merhaba, hocam bizim apt girişine kadar fiber çekilmiş ama daha dolap takılmadı. bende asus n16 modem var wan portundan fiber destekli ve ben dolap takıldığında başka bir int sağlayıcısından neti bağlatıcam elimdeki modem çalışırmı emin olmak için sordum?
    Not: karşı sitede fttb şeklinde modeme eth çekilmiş.

• HarunD kullanıcısına yanıt
    Diğer sağlayıcılardan emin değilim ancak Millenicom kendi modeminizi kullanmanıza izin veriyor. K. adı ve şifreyi veriyorlar, istediğiniz modemi kullanabiliyorsunuz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.