Şimdi Ara

fiattan 0 araba alırken bir daha düşünün? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
7.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mrb arkadaşlar bende albea boya darbesi yiyenlerdenim galiba çözüm ararken buldum burayı aracım 2004 el ac sahra beji renginde 2007 de aldım ufak ufak güneş yanıkları vardı kaporta ve tavanda önemsemedim satıcıda değeri düşer diye boyatmadım tercih senin dedi..donanım haberi sürekli takip ederinm albea takımı var sağolsunlar bayaa bilgi veriyolar bir gün benim 2004 ve sahra beji rengi olan araçlarda fabrika hatasından dolayı güneş yanığı ile boya kavlaması olduğunu ve bazı kişilerin servise başvurarak bedava boyattıklarını duydum bende gittim servise durumu anlattım onlarda genel müdürlüğe fotolarını gönderdiler aracımın müdürlük bana sizin aracı komple boyarız fakat 750 tl alırız dediler ben bastırdım önceden boyamışınız başkasınınkini mahkemeye vermeden önce sizi aradım dedim ama nafile aşağı inmediler,,daha araştırıyorum boyatan kişi varsa veya duyarsanız mailim aycan1088@hotmail.haber verirseniz sevinirim fikri olan varsa lütfen yazsın

• böyle bir durumu da genelleme yaparak fiata mal etmek sanırım sadece ülkemizde var olan ve türklere özgü bir durumdur.
  • benimde başımdan geçen olayı anlatayım kısaca :D sıfır aracımızı , aldıgımız bayıye yıllık bakıma goturdum , kayıt sırasında bu aracı nereden aldığımızı sordular sıstemde gorunmuyor dediler, halbuki o bayiden almıştık ,megersem ruhsata motor numarası yanlıs yazılmıs, yenıden ruhsat yenılemesı , vıze masrafları,noterden vekaletname ıvır zıvır tum masrafı cektıler, tabıı once karsılamak ıstemedıler fakat genel mudurluk halkla ılıskılerı arayınca cok daha kolay oldu, sonucta bayıden sıfır alınmıs bır aracın motor numarasının farklı olması ve bunun gazetelerde alay konusu olması ızmırın en buyuk bayısıne yakısmazdı herhalde , o yuzden hemen örtbas ettiler
  • böyle bir durumu da genelleme yaparak fiata mal etmek sanırım sadece ülkemizde var olan ve türklere özgü bir durumdur

fiattan alınmış bir arabayı hondayamı mal edelim insanlar hakkını aramasınmı?ben elimden geleni yaptım ama sonuç alamadım hakkımı haram edip lanet olsun dedim peşini bıraktım ülkemizde beli bir yere kadar gidiyorsunuz sizde sonuna kadar gidin allah yardımcınız olsun diyebilim ancak
  • Merhaba;

Bu konuya bu notu yazmadan geçemedim..

Boyalı parça konusu; Türkiye ikinci el piyasası gariptir.. Sen herhangi bir yerden bir parçası boyalı araba almaya kalkarsan hiç problem değildir o parça.. Ama satarken sanki araba pertten toplanmış muamelesi görürsün.. Tamamen piyasadaki bir kısmın şahsi çıkar meselesi.....

Asıl konu ise ; Türkiyede övüle övüle bitirilemeyen avrupa bir otomobil markasının, deposunda duran yüzlerce aracının yağan şiddetli dolu neticesinde ufak tefek hasar gördüğünü, sonra bunların özenle onarılarak boyandığını ve piyasaya sıfır diye verildiğini, aynı dolu yağışında hasar gören japon firmasına ait otomobillerin de tamir edildiğini ancak değerinden aşağıda ve müşteriye bilgi verilerek satıldığını çok iyi biliyorum....

Kısacası her markada oluyor böyle şeyler... İkinci el olayında da aşılmaz bu ülkede ...........

• sn kocatepe notuuz için size teşekkür ediyorum özellikle şu kısma:
    Asıl konu ise ; Türkiyede övüle övüle bitirilemeyen avrupa bir otomobil markasının, deposunda duran yüzlerce aracının yağan şiddetli dolu neticesinde ufak tefek hasar gördüğünü, sonra bunların özenle onarılarak boyandığını ve piyasaya sıfır diye verildiğini, aynı dolu yağışında hasar gören japon firmasına ait otomobillerin de tamir edildiğini ancak değerinden aşağıda ve müşteriye bilgi verilerek satıldığını çok iyi biliyorum....

siz derdime tercuman oldunuz koskoca fiat bir japon markası gibi duyarlı olmuyor müşteri memnuniyeti beş para etmez bir marka bu markayı elimden gelen her ortamda kötülemeye devam edicem
  • ben de bir şeyler yazmadan geçmek istemedim. Eğer böyle bir sorun fabrikasyon hatası olarak nitelendirip, araç boyandıysa bunun 2 alternatifi olmalıdır diye düşünüyorum:

1. Ya satış yapılırken alıcı bilgilendirilir ve fiyatla ilgili bir kolaylık sağlanır,

2. Ya da bu tip bir olay fabrika tarafından kusursuzca örtbas edilebiliyorsa( parça anlaşılmayacak şekilde yeniden boyandıysa) kayıtlara geçirilmez ve alıcı olası bir durumda madur edilemez.
  • hakkını ara kardeşim hemen peşini bırakma
  • quote:

Orijinalden alıntı: ztahsin

sn kocatepe notuuz için size teşekkür ediyorum özellikle şu kısma:

siz derdime tercuman oldunuz koskoca fiat bir japon markası gibi duyarlı olmuyor müşteri memnuniyeti beş para etmez bir marka bu markayı elimden gelen her ortamda kötülemeye devam edicem

hyundaininde otoparkında bayağı bir era dolu nedeniyle zarar görmüştü ve tamir için ispanyadan ekip gelip onarmıştı ve hyundai bu eraları müşteriye piyasa değerinin 3-5 bin aşağısına vermişti söyleyerek tabiki ve onarım gören eralar hemen tükenmişti çoğu izmite satıldı.Fiata ve ranaulta güvenmek eskidendi bu markaları sıfır yerine 2el tercih ederim şahsen.

• 0km araç alırken benim gibi yapın arkadaşlar,

1) Sıfır anlaştığım aracın yanına gider iyice göz muayenesi yaparım.
    2) Mutlaka yanımda boya kontrol cihazı ile kontrol ederim. Boya kalınlık değerlerini incelerim.
    3) Sonra aracı başkasına yada bana başka araç vermesinler diye şasi numarasını mutlaka alırım.

Ne demişler eşşeği sağlam kazığa bağlayacaksın.
  • bu tür atraksiyonlara girmemek icin fiat markasından uzak durmanız yeterli.bu markadaki tuhaflıklar baska hicbir otomobil üreticisinde olmayan cinsten seyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: getaway

bu tür atraksiyonlara girmemek icin fiat markasından uzak durmanız yeterli.bu markadaki tuhaflıklar baska hicbir otomobil üreticisinde olmayan cinsten seyler.

Dostum yanılıyorsun Renaultta bile var.

Ankara'da bir Renault bayisinin sıfır kilometre diye sattığı araç kazalı çıktı. Aracın kazalı olduğu, mahkeme kararıyla da tescillendi. Çanakkale'de yaşayan Ali Yalın isimli mağdur, hatasını kabul eden ancak mağduriyetini gidermeyen firmayı, aracına astığı duyuru ile vatandaşlara şikayet etti.

Yalın, Çanakkale'nin en işlek yerlerinden olan Kordon'a park ettiği aracının ön ve arka camına şu ifadeyi yazdı: "Renault Mais kazalı aracı düzeltip, boyayıp bana 0 kilometre diye sattı." Yazının sonuna da "İşte ıspatı" diyerek bilir kişi raporunu ekledi. Yalın, cadde ve sokaklarda da aynı yazı ile dolaşmaya başladı. Aracın yanına gelen vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında hayrete düşüyor. Yazıyı okuyan vatandaşlardan bazıları "Artık ikinci elde olduğu gibi sıfır kilometre araba alırken de aracı kontrol ettireceğiz. Büyük firma bile olsa güvenilmez." dedi.

ARACIN KAZALI OLDUĞUNU BAKIMDA ÖĞRENDİ

Mağdur Ali Yalın, başına gelen olayı aradan geçen 5 yıla rağmen hala inanamadığını söyledi. İkinci el araçlarda hasar olabileceği endişesi ile sıfır kilometre araba almayı tercih ettiğini belirten Yalın, "Adına güvendiğim için Ankara'daki Renault Mais Şubesi'ne gittim. Bu aracı aldım, uzun süre kullandım. Kilometre bakımı için servise götürdüğümde benden aracın geçmiş döneme ait bakım onarım dökümünü çıkartmamı istediler. Dökümü çıkarttırdım. 2005 yılının dördüncü ayının 11'inde arka bagaj kapağının düzeltilip boyandığını, tamponun ise değiştirilmiş olduğunu belgede gördüm." dedi.

"BELGELER MAHKEMEYE GEÇ GÖNDERİLDİ"

Ali Yalın, aracında böyle bir hasar olamadığını söylediğinde kısa bir araştırma yapılmış, araç satılmazdan 2 ay önce böyle bir onarımın yapıldığı tespit edilmiş. Ali Yalın, aracı aldığı yere gidip konuyu anlatmış. Yapabilecekleri bir şey olmadığını söylemişler. Ali Yalın bu sefer Ankara Tüketici Mahkemesi'ne başvurmuş. Davanın görüşülmesine başlanmış ve yaklaşık 3 yıl sürmüş. Dava nedeniyle bu onarım yazısı firmadan istenmiş. Firma bu yazıyı 18 ay boyunca mahkemeye göndermemiş. Bu oyalama taktikleri Ali Yalın'ın moralini bozmuş, canını sıkmış. Her duruşma öncesinde uykuları kaçmış. Duruşmadan önceki günlerini hep 'Acaba yazı bu duruşmaya gelir mi?" beklentisi ile geçirmiş. Yazı, geçtiğimiz yılın ikinci ayında mahkemeye sunulmuş.

HERİ İKİ MAHKEME DE ALİ YALIN'I HAKLI BULDU

Bilir kişi heyeti, bu yazı ile birlikte araçta yaptıkları incelemede bahse konu onarımların satıştan önce yapıldığını, araçta mevcut ayıbın gizli ayıp olduğunu ve satıcı tarafından hile ile tüketiciden gizlendiğini raporlarına ekleyerek mahkemeye sunmuş. Mahkeme de aracın onarım gördüğünü tespit ederek yenisi ile değiştirilmesine karar vermiş. Davalı, karara itiraz edince dosya Yargıtay'a gönderilmiş. Yargıtay da Ali Yalın lehine karar vermiş.

"PSİKOLOJİMİ BOZUP YILDIRMAK İSTİYORLAR"

Haklı olduğunun mahkeme kararlarıyla ortaya çıktığını kaydeden Ali Yalın, Yargıtay tarafından bütün temyiz taleplerinin reddine ve usule uygun olan hükmün onanmasına karar verildiğini hatırlattı. Mahkeme süresince kendisi ile hiç bir firma yetkilisinin görüşmek istemediğini anlatan Yalın, şöyle davam etti: "Yargıtay kararını verdikten sonra bir firma avukatı benimle görüştü. Mahkeme kararına uyacaklarını; ancak aracı yenisi ile değiştirmeyeceklerini, 2005 model aynı marka aracın kendilerinde olmadığını, bu sebeple firmalarının bilirkişileri tarafından araca bakılacağını, ikinci el olarak benden geri alacaklarını söylediler. Ben bu arabayı uzun süre kullanmak için aldım. Renaul Mais'e ikinci el satmak için almadım. Ben bu sürecin psikolojimi bozup 'lanet olsun hiç bir şey istemiyorum' dedirtme yönünde sürdürüldüğünü düşünüyorum.

Renault yetkilileri aracı alacaklarsa alsınlar. Araç, para gibi hiç bir şey istememek zorunda bırakıldığımı düşünüyorum. Ben buna zorlandığımın farkındayım. "

"İÇİMDEN ARABAYI KULLANMAK GELMİYOR"

Yaşanan olayı dost ve akrabalarına anlattığında herkesin hayret içerisinde kaldığını belirten Ali Yalın, araba ile ilgili gelişmelerden sonra çok asabi birisi olduğunu, sürekli deniz kenarlarında oturarak bir çıkış yolu bulmaya çalıştığını ifade etti. Yalın, aracın kazalı olduğunu öğrendikten sonra kullanmak istemediğini, bir yere gitmek zorunda kaldığında ise otobüs veya ticari taksiyi kullandığını söyledi.

Hafta sonu olduğunda komşularının, arkadaşlarının ve dostlarının aileleriyle birlikte gezmeye, pikniğe gittiğini vurgulayan Yalın, kazandığı parayla aldığı arabayı kendi arabası gibi görmediği için kullanmak istemediğini söyledi. Aracı işe gelip giderken görmemek için evin iki sokak arkasına park ettiğini vurguladı.

Ali Yalın, 2005 model olan Dacia marka aracın şu anda 55 bin kilometrede olduğunu, ilk alışta piyasa fiyatından ucuz almadığını, Dacia marka araçların Türkiye distribütörünün Renault olduğunu sözlerine ekledi.

Alıntıdır.

• benzeri olayları daha öncede duymuştum Türkiye deki bayilere fazla güvenmemek gerekiyor
    racerant ın yaptığı gibi sıfır araç alırken yanımızda boyacı ustası götürmemiz gerekiyor
    birde Türkiye de boya saçmalığı var kazada aracın ana şasesine motor a birde ön düzene darbe gelmemişse sorun olmaz. bagaj kapısını veya çamurluğu komple değiştirsen ne olacak orjinal gibi tamir edildiyse hiç bir şey olmaz
  • İyi günler sizlere birşey soracagım... 2005 model yeni kasa albea sahibiyiz renk sahra beji(açık sarı). Bu renklerde fabrikasyon olarak hata var zaten ve 2008 yılında aracın tavanında ve bagaj kapagında boya dokulmelerı olustu. Bakırköydeki haliç oto ya getirdik aracı garanti kapsamında diip kople boyaya aldılar ve 2009 senesınde boyandı araç annemin aracı oldugundan kabul etmıs oysakı mahkemeyle falan ugrassak yenısını alma sansımız vardı. sımdıde tekrar boyalar dokuluyor tavanda tamponlarda marşpiyellerde benzin deposu cevresınde ve on kaputta. on tampondada var fakat ben kaza yaptıgımda onlar bana bırsey demeden ben on tamponu kendım yaptım zaten catlak ve boyası dokuluyor bunu kabul edıyorum benım kusurum dıyorum fakat bana tavana cısım gelmıs boyası kalkmıs kaputa kımyasal gelmıs boyası kalkmıs dıyorlar. Ben kimyager falan değilim abicim ne işim olur kimyasalla kuş pisliğidir diyo ama bir yastık buyuklugundekı alanda parmak ızı seklınde 6 7 tane catlama var ben dıyorum hangı kuş yastık genıslıgınde pisliyebilir diyorum bana birsey diyemiyolar ve kabul etmıyorlar. biz sadece tamponları marşpiyelleri ve benzin kapagını boyarız dıyorlar. Nerede bir sahra beji araç görsem %75inde boya dokulmus.Antalyaya gittim palio gordum tavanının yarısı dokulmus. Bakırköyde oturmaktayım ıncırlıde albea gordum tavan ve kaputunda boya dokulmus. Ve aracımız 33 binde mart ayında 7 yasına gırcek 33000 km de ben dıyorum abıcım arac 33bınde 100bın 200 bın yapanların aracı ne oldu acaba dıyorum bısey dıyemıyo tofasa resımlerı yollıcaz dedıler ve dun resımlerı cektıler. Sizce ne yapmalıyım bana ve aileme yardımcı olmanızı istiyoruz. Ek olarak sormak istediğiniz varsa cevaplıyabilirim. Teşekkürler. Asef Ersin Yılmaz

• fiat musterı hızmetlerınden aradılar ve aracın sadece benzın deposu ve cevresını boyıyabılıcegımızı. on kaput kımyasaldan dolayı marşpiyel ve tamponlar yıkamadaki tazikli sudan dolayı olmus boyayamayız falan dıye cevap aldım ve 1000 tl karşılıgında aracı komple boyayalım dediler ne diosun abi ben bunları kesınlıkle kabul etmıyorum.. nerelere basvurabılırım bu konuyla ılgılı?
  • Fiat Araba Alırken 1000 kere değil hiç düşünmeyin. Yıllarca tenekeden yaptıkları arabalardan milyarları götürdüler.Fiat hiç bir arabasının arızası ile ilgili arkasında durmaz, oyalar görmemezlikten gelir.
    Benimde 2004 punto 37.000 km de ctiy arızası yapan arabama 2000 tl çivarında tutar dediler. Fiat müşteri hizmetlerini aradım % 20 sini karşılarız diyorlar.Fiat arabalarında kronikleşmiş bir arızayı sanki biz yaptırmışız gibi bizi kandırmaya çalışıyorlar.Fiat la ilgili Forum sitelerini dolaşın onlarca ctiy arızası maduru var hiç biri birşey yapamıyor.Niye fiat çıkıp arabalarına sahip çıkmıyor.Bu olay Avrupa da olsa bütün arabalarını geri çagırlar ama Bizim ülkemizde vatandaşımız hep ezik hakkını arıyamaz arasada mali gücü yetmediği için dava açamaz
    Toyata,Honda gibi otomobil firmaları en ufak bir hatada basın yoluyla arabalarını geri çagırken Fiat kendi hatalı ürettiği arabadan bile kar elde etmeye çalışıyor.

• kimsenin fikri yokmu?
  • Sonrada diyorlar niye türk malı kullanmıyorsunuz?Alın size türk malı...
  • türk malı falan ne alakası var. mercedes taş gibi araç üretiyor. mercedes benz almanyada kaç türk mühendis var teknisyen var. o taş gibi araçlar %100 alman emeğimi sanıyorsunuz.

konu türk malı vs. değildir. şirket le alakalıdır.türkiye ortaklarının kendi insanını nasıl sömürdüğü ile alakalıdır.

ford transitleri türkiyede üretiyor.teknisyeninden ar-ge sine kadar hatta çaycısına kadar türk kocaeli fabrikası.. ticaretle uğraşan transit alıyor . transit kolay kolay ölmez diye.. napcaz şimdi ?

yıllardır binilen renault çokmu hatasız.fransiz arabası. dandiğin önde gideni.

hyundai ye uçan teneke diyolardı.. ama herkes kampanya ile uygun fiyat falan diye hyundai tercih edince şirket güçlendi.. şimdi ncap dan 5 yıldız alan yakıtı uygun olan görünümüde fransız araçlarından güzel olan araçlar üretiyolar.

fiat almayın ok. otokar falanda almayın .. ama işe türk malını karıştırmayın.. ingilizceye özenen liseliler gibi yıllarca arabam yabancı olsun deyip o şirketleri zengin edeceğinze türk malına destek verin oda yükselsin.

fransada herkesin altında dandik renault lar var.almanya keza mercedesten şaşmıyo ağırlık kendi aracı uygun tabi fiyatı orda.

japonlar desen gene kendi araçları. iran kendi aracını üretti .. burun büken hindistan bile kendi aracını çıkardı.

ama nedense bi benim memleketlim kendi malını beğenmiyor.

tek bişi diyim. hangi ülkelerde bizdeki kadar renault 12 gördünüz 70 modellerden hala yolda olan???

renaul fiat sağlam olsaydı diğer ülkelerdede eski araçları hala yolda olurdu...

bizim ülkede hala yollardalar. yatsınlar kalksınlar bizim sanaayideki ustalara dua etsinler.

türk işçiliğini hafife almayın ..

• vallaha bi tartışma çıkmamıştı oda oldu :) Birde bana yardım edebilecek çıksa?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.