Şimdi Ara

Fiat Linea 1.3 multijet aşırı yakıt tüketimi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
68.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Narcotiq

Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımda 2008 model 1.3 90 beygir multijet linea var robotize yarı otomatik olarak geçiyor. Bu araç çok aşırı yakıt tüketiyor 1 depo ile 380 km yol yapıyor sorun sizce ne olabilir? Debriyaj seti yeni değişti yardımcı olursanız sevinirim.

selam Narcotiq
    bu 380 Km yolu uzun yolda mı yapıyorsun şehir içindemi? uzun yolda ise sorun kesinlikle var demektir, Eğer şehir içinde yapıyorsan kullandığın yol ve zamana bakmak lazım. Günde kaç km ve ne kadar araç kullanırsın...
  • Ben Citroen kullanıyorum. Aracımı götürdüğüm arkadaş Citroen yetkili servisinden ayrılmadır. Eniştesi de Fiat yetkili servisinde 12 yıl çalıştı. Beraber servis açtılar. Parayı kesinlikle Citroenden kazanıyorlar. Fiat araba nadir gördüm. Gördüklerimde zaten kuş serisi arabalar. Konfor vs. olarak belki biraz geridir ama motor kulağına kadar daha sağlam araba. Ayrıca gerek 1.3 gerekse 1.6 Multijetleri yakıtı kokluyorlar.

Eğer 1.3 motor 6-7 lt yakıyorsa problem değil çok büyük bir problem var demektir. 2.0 HDI ile ben karma tüketimde 6.5 lt yakıyorum. Artık siz baz alın. Ankarada şehir içinde normal bir sürüşle 5.7 lt civarı yakan bir araba bana göre çok ekonomiktir. Ben 8 lt.nin altına hiç düşmedim Ankarada.
  • Arkadaşlar yakıt tüketimi için verdiğiniz rakamlar arabanın göstergesindeki tüketim değerlerimidir yoksa full depo ile kaç km gittiğinize bakıp aldığınız yakıt tutarına kıyasla çıkan değermidir. eğer arabanın ekranındaki tüketim değerleri ise o rakamlar yanıltıcı olabiliyor. ben honda city 1,4 otomatik benzinli kullanıyorum. bir depo fulledim 382 km yok gittim sonra tekrar fulladim 150 tl benzin aldı. yani 150tlye 382 km gittim ortalama 39 kuruşa geldi şehir içi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inceorhan -- 10 Mayıs 2013; 15:03:23 >
  • bendede 2010 linea var arac ile bugun istanbuldan keşana gidip geldi

aracın kendi verileri

ortalama hız 92 km

gidilen yol 451 km

ortalama tüketim 4.6-bi ara 4.7

kullanım süresi 4.33 dakika

ama ben kendim hesapladıgımda 450 km tam 100 liraya gittim gösterge tam çeğrekte idi gidip geldiğimde de tam olrak aynı yerde idi.

benım hesaplamamda 5.1 lt yakıt yaktı araç yanı aracın gosterdıgı ortalama yakıt tüketimi doğru değil. kullanım olarak sakin ara ara agresif kullanımımda oldu ama genelde yavaş kullandım ve aracı 8 9 kere stop edip beklettim. yanı uzun yolda çok çok ekonomik değil. daha önceki aracım 1.5 gazlı hyundai idi. bundan cok daha az yakıyordu.
  • casper_12 C kullanıcısına yanıt
    Yol bilgisayarı tarzında tüketim değeri için en iyisi 100 veya misal daha uzun periyotlu isterseniz 500 kilometre yaparsınız sonra doldurursunuz. Bir kere attığında bıraktırırsınız ilk doldururken sonrasındada aynı olay. Sonra bölersiniz bulursunuz. Benim araçda benim koltuk aşağıda olduğundan ben yarıya geldi sandım oh dedim daha çok var düzgünce göstergeye baktığımda yarıdan aşağıda olduğunu gördüm. Oraya baktığınız açıyla bile ilgisi olabilir siz kafadan yarıma geldi hadi şuna çarpıyım buna böleyim çıkmaz yani. Hem doldurduğunuzda ilk pompa attığında bıraktınız mı oda önemli tabi.
  • bizim 1.3 doblo şehir içi 6.5 litre yakıyor şehir dışı ise 5-5.5

bu linea bizim master ile aynı yakıyor
  • sinoplu kullanıcısına yanıt
    çekiş problemi varsa
    gaza bastığınız halde bağırıyor ama gitmiyorsa
    belli devirlerde silkeleme yapıyorsa genelde 2000 de ve 3500 devir geçilirken yapar (sanki bir gaz verip bir kesiyor gibi olur)
    yakıt tüketimi anormal seviyelerdeyse

sorun TURBO dur.

Aracınızın kilometresi nedir bilmiyorum ama bu sorun genelde 80-100 bin aralığında kendini gösterir. Servis tarafından Turbo sökülerek yenide balanslanır eğer ciddi aşınma yoksa.
    Şirketteki bir çok Linea da yaşadığımız sorundur bu sorunu gösterenlerin turbo ları yeniden balans edildi sorun %100 geçmiyor ama hissedilmeyecek seviyeye geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AO

çekiş problemi varsa
    gaza bastığınız halde bağırıyor ama gitmiyorsa
    belli devirlerde silkeleme yapıyorsa genelde 2000 de ve 3500 devir geçilirken yapar (sanki bir gaz verip bir kesiyor gibi olur)
    yakıt tüketimi anormal seviyelerdeyse

sorun TURBO dur.

Aracınızın kilometresi nedir bilmiyorum ama bu sorun genelde 80-100 bin aralığında kendini gösterir. Servis tarafından Turbo sökülerek yenide balanslanır eğer ciddi aşınma yoksa.
    Şirketteki bir çok Linea da yaşadığımız sorundur bu sorunu gösterenlerin turbo ları yeniden balans edildi sorun %100 geçmiyor ama hissedilmeyecek seviyeye geliyor.

hiçbir problemi yok çok şükür km 58000
  • Ne olursa olsun 1.3 MJet 90 için çok yakıyor, sorun olduğu aşikar, bir kaç sebep yazılmış ancak görmeden hangisi olduğu anlaşılamaz, ihtimal çok fazla.

Bir de şu var ki, forumda atıp tutanlar yüzünden, 100 km'de 1 L yakıt yaktım diyenler yüzünden insanlar araçlarında sorun var zannediyor, halbuki şehir içi, 1.3 - 1.5 - 1.6 dizel araçlar, 5,5-7 arası yakarlar, bu da normalidir.
  • arkadaşlar iyi akşamlar 2010 model 1.3 active plus linea aldım 3 gün önce hep benzinli araçlara biniyordum linea sadece denemek amaçlı kesin bir ölçüm olmadan 50 tl yakıt aldım herseyi sifirladim tam 96,8 kmde ışık yaktı 3000 deviri gecmedim çok dikkatli kullandım ama ışık cok erken yandı ilk defa alışma süresi diyelim ama bir gariplik var anlamadım ev ile iş yeri arası gidiş dönüş 20km çok trafikte kalmadim araç 68binde 2000km kalmış bakıma etkisi olabilirmi
  • auris3224 A kullanıcısına yanıt
    kısa mesafeli kullanımlarda motor ısınmadan kullanıldıgında araç fazla yakabiliyor.Ama dizel araca göre çok fazla yakıyor gibi. Bende otomatik benzinli civic vardı 50tl benzine 88km gidiyordu gerisini siz düşünün
  • 1.4 fire lineam var 50 liraya 150 km cok rahat gidio 1.3leri burda gorunce baya sasirdim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1,3 linealar malesef motor ufak kalıyor. babamın vardı 2011 1,3 linea. klima açıkken kalkış yapamazdık. kapatmak gerekiyordu. bence 1,6 linea alıp kullanmak daha mantıklı..
  • Milletin yazdıklarına bak

Fiat markasına bok atıcaz diyede böyle komik duruma düşmeyin

Satan adamda o yüzden satmıştır diyoda sanki çok normal bi olaymış gibi millet siğneye çek tarzında yorumlar yapmış

Kesinlikle problemli. O motor 20-25 kuruş yakan motor. Kesinlikle problem var. Sürekli tam gaz gidince o değere bazen ulaşıyor gerisini siz düşünün. Fiat servisine gidilir Bilgisayara bağlanınca sensörler anlatır olayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Narcotiq

Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımda 2008 model 1.3 90 beygir multijet linea var robotize yarı otomatik olarak geçiyor. Bu araç çok aşırı yakıt tüketiyor 1 depo ile 380 km yol yapıyor sorun sizce ne olabilir? Debriyaj seti yeni değişti yardımcı olursanız sevinirim.

hocam ateşe mazotu bu kadar çok gitmez ilk defa bu kadar çok yakan fındık motor gördüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: statükocu

1,3 linealar malesef motor ufak kalıyor. babamın vardı 2011 1,3 linea. klima açıkken kalkış yapamazdık. kapatmak gerekiyordu. bence 1,6 linea alıp kullanmak daha mantıklı..

hocam yapmayın allah aşkına bu kadarda abartmayın ben tipo ile kalkış yapıyorum klima açıkken kaldıki torklu ve turbolu bir araçdan bahsediyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet0647

quote:

1,3 linealar malesef motor ufak kalıyor. babamın vardı 2011 1,3 linea. klima açıkken kalkış yapamazdık. kapatmak gerekiyordu. bence 1,6 linea alıp kullanmak daha mantıklı..

hocam yapmayın allah aşkına bu kadarda abartmayın ben tipo ile kalkış yapıyorum klima açıkken kaldıki torklu ve turbolu bir araçdan bahsediyoruz

kardeş. sen hiç 1,3 linea kullandın mı? tipo ve linea 1 değil. önce kullan. sonra gel bi daha burada yaz.
  • sırf bu yüzden ya albea alacağım ya da param yeterse 1,6 linea. 1,3 lineaya yetmiyor. bu benim fikrim.
  • 1.3 multijet 75 hp 2006 Doblo Combi Şehir içi 6.3 L/100 km. Biraz da zorlama kullanıyorum. İyi bir değer.

Sizin araçta bir sorun var büyük ihtimal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet0647

quote:

1.3 motora ben kefilim yokuş klima açık 3 kişiyiz bildiğin yokuşta kaldıramadım aracı harbi harbi kalkmıyor sırf inat yüzüne 2 defa stop ettirdim aracı nerden baksan 2-3 yıldır hiç stop ettirmemiştim bi aracı kaldırırken kendime o kadar güveniyorum

kısaca 1.3 mjet klima açıkken yokuş dik ise kalkmıyor (tek kişi ise kalkar belki)

onun haricinde harika bir motor hiçbir lafım yok performans ise performans ekonomi ise ekonomi tam benlik bi araç

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.