Şimdi Ara

--- FİAT İDEA KULÜBÜ --- (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
554
Cevap
26
Favori
88.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: coskunz

quote:

Orijinalden alıntı: halugur1977

Aranıza bende katılayım.
    2005 1,3 mjet Dynamic idea sahibiyim.
    2 el olarak aldım.
    Genel anlamda çok memnunum.
    uzun yolda 90 km hızda 4,1, 100 km hızda 4,3 değerleri göstermekte.
    Şehir içi bana göre çok ekonomik değil. ortalama 6,1 litre
    bunun sebebi bana göre, 1,3 mjet motor bu kasaya düşük gelmekte.
    Ancak araç genişlik, güvenlik ve sağlamlık bakımından çok iyi.

Bende tek sorun şu, bozu yollarda hafif cukurlarda direksiyona ve içeriye tak tak ses alıyor darbeyi hissettiriyor.
    1- Lastiklerim bayatlamış bunu değiştirince umarım gider.
    2- Amörtisörleri değiştireceğim.
    3- Bu araçlarda salıncak var mı bilgisi olan?

hayırlı olsun ALLAH kaza bela vermesin
    yakıt degerleriniz cok iyi bugun uzun yoldan geldim ortalama 120-130 km arasında hız yaptım ortalama yakıt
    4.8 lt gosteriyordu.
    bu araclarda salıncak var.
    parca almadan once bende sıze yardımcı olmak ısterim bu aracla ilgili hemen hemen bilmedigim hic bir sey yok.

Coskunuz, değişecek bir kaç parçam var.
    1- amortisörler,
    2- baktırmadım ama belki salıncaklar

Ucuz parça nerde var bilgin var mı?
    Veya motor parçaları albea, corsa oluyor. Bunlar gibi amörtisor, salıncak uyan modeller var mı ucuz?
    Yakıt değerlerinden ve arabadan çok mumnunum, eşim kullanmakta zaten.
    Satalım diyorum izin vermiyor :=) Çok sevdi aracı.

Benim sıkıntım şunlar:
    1- 80-120 km de giderken hafif tümsekten geçince arka tekerler kabuta sürtüyor nerdeyse, arka taraf cok zıplıyor. Amortisor mu acaba?
    2- vites kolunun yanındaki kapı kilit düğmesi arızalı sanırım. Kapılarım kilitlenmiyor o düğmeye basınca. Yolda giderken cocuklar felan açmasın diye basıyorum ama kapıları kilitlemiyor.
    3- Polen filitresi arabanın neresinde? Bir tülü bulamadım. Çok iyi saklamışlar. Değiştirmek istiyorum ama bulsam bi.

Fiat, bu politika ile çok arabalarına zarar ettirir daha.
    Fiat deyince milleitn klına tofaş ürünü şahin, doğan, palio geliyor. Sağlam değil felan .
    Ama İtalyan üretim İdea, St,lo gerçekten cok kaliteli, konforlu ve sağlam araçlar. Ama millet bilmiyor. Birazda iyi bilmemeleri.
    2005 Model arabayı 15.000 e almıştım. Kazası değişeni yok ama lokal bayalı.

• quote:

quote:

quote:

Aranıza bende katılayım.
    2 el olarak aldım.

Bende tek sorun şu, bozu yollarda hafif cukurlarda direksiyona ve içeriye tak tak ses alıyor darbeyi hissettiriyor.

yakıt degerleriniz cok iyi bugun uzun yoldan geldim ortalama 120-130 km arasında hız yaptım ortalama yakıt
    4.8 lt gosteriyordu.
    parca almadan once bende sıze yardımcı olmak ısterim bu aracla ilgili hemen hemen bilmedigim hic bir sey yok.

1- amortisörler,

Veya motor parçaları albea, corsa oluyor. Bunlar gibi amörtisor, salıncak uyan modeller var mı ucuz?

Benim sıkıntım şunlar:
    1- 80-120 km de giderken hafif tümsekten geçince arka tekerler kabuta sürtüyor nerdeyse, arka taraf cok zıplıyor. Amortisor mu acaba?
    2- vites kolunun yanındaki kapı kilit düğmesi arızalı sanırım. Kapılarım kilitlenmiyor o düğmeye basınca. Yolda giderken cocuklar felan açmasın diye basıyorum ama kapıları kilitlemiyor.
    3- Polen filitresi arabanın neresinde? Bir tülü bulamadım. Çok iyi saklamışlar. Değiştirmek istiyorum ama bulsam bi.

Fiat deyince milleitn klına tofaş ürünü şahin, doğan, palio geliyor. Sağlam değil felan .
    Ama İtalyan üretim İdea, St,lo gerçekten cok kaliteli, konforlu ve sağlam araçlar. Ama millet bilmiyor. Birazda iyi bilmemeleri.

ıstanbul da ikamet etmekteyim bu gün sanayiden amörtüsör ve salıncakların fiatını ögrenip size bildiririm
    yukarda da belirtmiştim ben de 2 adet idea var dizel biri 48.000 km de diğeri 130.000 m de cok cok mennunum iyiki meriva yı satmışım.
    1-tekerleklerin kaputa iki şekilde sürter ya amörtisör patlak yada lastik ebatları büyük
    2-kapı kilit düğmesi arızalı ise cok basit bir şekide sökülüyor siz sökemiyorsanız oto elektrikcisi ne söktürüp kapı kilitleme butununu kapı açma butonuyla değistirin ( vitesin arkasındaki kilitleme düğmesini yanındaki açma düğmesi ile yer değiştirin zaten kapı koldan açılınca otomatik açılmış oluyor) bu parçada dışarda ve serviste mevcut
    3- polen filtresi sag torpido yani peçete koyduğunuz dizlerinizin üstünu denk gelen yer.alttan bakın iki adet vide var o kapak oluyor sökünce polen filitresini görüyorsunuz o da cok basit sökülüp takılıyor.
    iki aracta dizel

2006 120.000 km dekini 15.500 tlye ( değişen yok boya var)
    2006 46.000 km dekini 18.800 tlye (pahalı gibi gelebilir ama sıfırdan farksız.içinde ve dışında leke dakil yok
    değişen ve boyanan yok)
    bizim insanlarımız hb araba sevmiyor.genelde kalıplı ve gösterişli araba seviyor.
    bizde önce gösteriş sonra aksesuar enson güvenlik geliyor
    fiat ın en büyük avantajı yedek parça ve servis şimdi yeni yıkan bütün araçlar saglam ve güvenliği eski araçlara göre cok üstün.
    ben hemen hemen bütün marka raçlardan aldım kullandım sattım bu 15. aracım C4 ile manisaya giderken araba arıza yaptı manisa da yapamadılar izmire çekiciyle gittik orda da parça yok c4 1 hafta izmirde kaldı bizde uçakla geri geldik 1 hafta sonra gidip aldık ve araç garanti kapsamındaydı v 1,5 yaşında idi
    bir daha tövbe ben gezen birisiyim simdi hiç bir korkum olmadan fiat ın yedek parçasının kasabalarda dahi bulunduğundan rahat şekilde dolaşıyorm.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Aranıza bende katılayım.
    2 el olarak aldım.

4.8 lt gosteriyordu.

1- amortisörler,

Benim sıkıntım şunlar:

ıstanbul da ikamet etmekteyim bu gün sanayiden amörtüsör ve salıncakların fiatını ögrenip size bildiririm
    yukarda da belirtmiştim ben de 2 adet idea var dizel biri 48.000 km de diğeri 130.000 m de cok cok mennunum iyiki meriva yı satmışım.
    1-tekerleklerin kaputa iki şekilde sürter ya amörtisör patlak yada lastik ebatları büyük
    2-kapı kilit düğmesi arızalı ise cok basit bir şekide sökülüyor siz sökemiyorsanız oto elektrikcisi ne söktürüp kapı kilitleme butununu kapı açma butonuyla değistirin ( vitesin arkasındaki kilitleme düğmesini yanındaki açma düğmesi ile yer değiştirin zaten kapı koldan açılınca otomatik açılmış oluyor) bu parçada dışarda ve serviste mevcut
    3- polen filtresi sag torpido yani peçete koyduğunuz dizlerinizin üstünu denk gelen yer.alttan bakın iki adet vide var o kapak oluyor sökünce polen filitresini görüyorsunuz o da cok basit sökülüp takılıyor.
    iki aracta dizel

2006 120.000 km dekini 15.500 tlye ( değişen yok boya var)
    2006 46.000 km dekini 18.800 tlye (pahalı gibi gelebilir ama sıfırdan farksız.içinde ve dışında leke dakil yok
    değişen ve boyanan yok)
    bizim insanlarımız hb araba sevmiyor.genelde kalıplı ve gösterişli araba seviyor.
    bizde önce gösteriş sonra aksesuar enson güvenlik geliyor
    fiat ın en büyük avantajı yedek parça ve servis şimdi yeni yıkan bütün araçlar saglam ve güvenliği eski araçlara göre cok üstün.
    ben hemen hemen bütün marka raçlardan aldım kullandım sattım bu 15. aracım C4 ile manisaya giderken araba arıza yaptı manisa da yapamadılar izmire çekiciyle gittik orda da parça yok c4 1 hafta izmirde kaldı bizde uçakla geri geldik 1 hafta sonra gidip aldık ve araç garanti kapsamındaydı v 1,5 yaşında idi
    bir daha tövbe ben gezen birisiyim simdi hiç bir korkum olmadan fiat ın yedek parçasının kasabalarda dahi bulunduğundan rahat şekilde dolaşıyorm.

aracın üzerindeki lastik ebadı 195/60/ R15
    polen filitresine bakayım hemen değiştireyim
    bakım dönemlerinde değişmedi.
    Araç hakkındaki görüşlerinize katılmaktayım.
    Parça sıkıntısı yok.
    Arabaya binenler hayran kalıyor iç mekan ferahlığını fark edince :=)

• Bulundugum ilçede şuan idea 3 adet var. biri bende diğeri öğretmen arkadaşta, 3. kime ait bilmiyorum. yeşil renkli görüyorum arada.
    Öğretmen arkadaş alırken benim araca binip test sürüşü yapmıştı.
    Sonra Ankara da buldu 1,4 2006 model otomatik vites aldı geldi kullanıyor. Memnun.
  • quote:

Bulundugum ilçede şuan idea 3 adet var. biri bende diğeri öğretmen arkadaşta, 3. kime ait bilmiyorum. yeşil renkli görüyorum arada.
    Sonra Ankara da buldu 1,4 2006 model otomatik vites aldı geldi kullanıyor. Memnun.

arka amörtüsörleri sordum 70 tl imiş
    lastik ebatlarınız doğru bir yanlışlık yok o zaman amörtüsör bozuktur bozuk amörtüsör aracın arka bagajını ellerinizle bastırıp salladıgınız zaman beşik ğibi sallanır ayrıca arka tekerleğin ordan baktıgınızda yag akıntısı vardır veya aracın arka tarafı daha basık şekilde durur
    sizin aracınız benzinlimi dizelmi
    bu araç en fazla Ankara da var bende ankaraya gidip almıştım benim bulunduğum mahallede 3 adet var 3 de dizel

• quote:

quote:

Bulundugum ilçede şuan idea 3 adet var. biri bende diğeri öğretmen arkadaşta, 3. kime ait bilmiyorum. yeşil renkli görüyorum arada.

arka amörtüsörleri sordum 70 tl imiş
    lastik ebatlarınız doğru bir yanlışlık yok o zaman amörtüsör bozuktur bozuk amörtüsör aracın arka bagajını ellerinizle bastırıp salladıgınız zaman beşik ğibi sallanır ayrıca arka tekerleğin ordan baktıgınızda yag akıntısı vardır veya aracın arka tarafı daha basık şekilde durur
    sizin aracınız benzinlimi dizelmi
    bu araç en fazla Ankara da var bende ankaraya gidip almıştım benim bulunduğum mahallede 3 adet var 3 de dizel

benim araç 2005 1,3 Dizel.
    Anlattığınıza göre arka amortisörler arızalı benim. Arka taraf basık duruyor ve beşik gibi sallantı da mevcut.
    Ön amortisörler sanırım arkadan daha pahalı.
    Salıncaklarda cok ucuz değilde salıncakların arızası nasıl belli oluyor bilginiz var mı? demir parçası kolay kolay arıza vermez sanırım veya değişimi gerekmez gibi.

İnternette baktım arka amörtisörler 70 Tl civarı fiyatlar, ama ön amortisörler 120 -160 TL arası ne farkı varkı? Tek amortisör fiyatı üstelik
    70 Tl fiyat aldıgın yere sorabilir misin? ön Amortsisör fiyatı nedir? markası ile?
    Bu arada polan filitre yeri dediğiniz yerdeymıiş :=) aynı yerde duruyor
    o kadar bakındım sordum ustalara da bir yerini bulan olamamıstı :)

yarın değiştireceğim.

FİAT İDEA MLZEME LİSTESİ YEDEK PARCA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derqah -- 4 Ocak 2013; 0:45:02 >

• Salıncakların arızalı olup olmadığı dışardan belli olmaz En iyi rot balans yapılan yerlerde araç yukarı kaldırılıp levye ile kontrol edilerek yapılır
    ama cok boşluk olursa birinci viteste aracı kaldırırken aracı vurdurur gibi kaldırırsanız ses yapar ve direksiyonda vuruntu olur veya direksiyonu saga sola salldığınız zaman ses yapar
    bu hissi direksiyonda hissedersiniz ama kesin cözüm rot balanscıdadır.
    ön amörtüsörler arka amörtüsörlerin 2-3 katı büyüklüktedir fiyat ondan daha pahalıdır.pazartesi gününe kadar sorma ihtimalim yok pazartesi ögrenebilirim
    benim bildiğim 100 tl çivarında markası da Türkiye üretimi monroe marka amörtisör her yerde vardır.
    Parçacılar idea diye sorarsanız yok diyebilirler ama amörtüsörü söküp parçacıya götürüp sorarsanız fiat gurubu araçlarda aynı amörtüsör oldugu için daha uygun ve kolay şekilde bulabilirsiniz.
    internetteki fiyatlar rahatını bozmadan alacağı şeye ulaşmaya insanlar içindir.birebir ğörerek alınan şeylerde
    fiyat daha uygundur.

• Merhaba

1.4 benzinli idea kullanıyorum bildiğim kadarı ile debriyaj hidrolik sistemle çalışıyor ve kavrama noktası yukarda kalıyor acaba idea için bu durum normalmi ??
  • quote:

Salıncakların arızalı olup olmadığı dışardan belli olmaz En iyi rot balans yapılan yerlerde araç yukarı kaldırılıp levye ile kontrol edilerek yapılır
    ama cok boşluk olursa birinci viteste aracı kaldırırken aracı vurdurur gibi kaldırırsanız ses yapar ve direksiyonda vuruntu olur veya direksiyonu saga sola salldığınız zaman ses yapar
    bu hissi direksiyonda hissedersiniz ama kesin cözüm rot balanscıdadır.
    ön amörtüsörler arka amörtüsörlerin 2-3 katı büyüklüktedir fiyat ondan daha pahalıdır.pazartesi gününe kadar sorma ihtimalim yok pazartesi ögrenebilirim
    benim bildiğim 100 tl çivarında markası da Türkiye üretimi monroe marka amörtisör her yerde vardır.
    Parçacılar idea diye sorarsanız yok diyebilirler ama amörtüsörü söküp parçacıya götürüp sorarsanız fiat gurubu araçlarda aynı amörtüsör oldugu için daha uygun ve kolay şekilde bulabilirsiniz.
    internetteki fiyatlar rahatını bozmadan alacağı şeye ulaşmaya insanlar içindir.birebir ğörerek alınan şeylerde
    fiyat daha uygundur.

Zaman bulup Konya il merkeze gidebilirsem ustama baktıracağım alt takımı amortisör salıncak.
    Amortisör eksin değişecek artık. Monreo marka taktıracağım.
    Aracın lastikler ve amortisörler değişdikten sonra artık masrafı yok diyebilirim Allah' tan bir mani gelmezse.
    taş gibi araba İdea.
    bu değişimlerden sonra inşallah uzun süre rahatca binebilirim.
    İnternetten satın alamk kolay iş :)
    ama bu parçaları netten satın almam olurya arızalı olur vs. geriyolla vs. sıkıntı yaratır.
    Merkezden yedek parçacılardan alırım.
    Teşekkürler.

Akcelik,
    bende dizel var ama yukarıda kavramıyor bendeki idea. Yanılmıyorsam bugün bir test edeyim kavrama noktasını.

• quote:

Orijinalden alıntı: akcelik

Merhaba

1.4 benzinli idea kullanıyorum bildiğim kadarı ile debriyaj hidrolik sistemle çalışıyor ve kavrama noktası yukarda kalıyor acaba idea için bu durum normalmi ??

Debriyajınız yukarda kavramaya başladıysa baskı balatanın baskısı bitmeye başlamış demektir.ayrıca debriyaja basarkende pedal sertleşir.baskı bitmeye baişladığı için yukarda kavraması normal ama baskınızın değişmesi gerekir.
    dizel versiyonunun baskı balata bilye set halinde opar orjinal 120.tl civarında
  • fiat idea da orjinal uzaktan kumanda ile kapıları açıp kapattığında sinyaller yanıyormu benimkinde sadece kapılar açılıyor sinyallerde hareket yok normalmı ??
  • quote:

fiat idea da orjinal uzaktan kumanda ile kapıları açıp kapattığında sinyaller yanıyormu benimkinde sadece kapılar açılıyor sinyallerde hareket yok normalmı ??

Bende de aynen senin arabadaki gibi
    Sinyaller yanıp sönmüyor
    Kapı acılıyor aksam vakti iç lamda yanınca acıldıgını sönünce kapandığını anlıyorum uzakta isem :)
  • quote:

quote:

fiat idea da orjinal uzaktan kumanda ile kapıları açıp kapattığında sinyaller yanıyormu benimkinde sadece kapılar açılıyor sinyallerde hareket yok normalmı ??

Sinyaller yanıp sönmüyor
    Kapı acılıyor aksam vakti iç lamda yanınca acıldıgını sönünce kapandığını anlıyorum uzakta isem :)

idea nın uzaktan kumanda ile kapıları acılıp kapandıgında sinyaller yanıp sonuyor.kitapcıkta nasıl yapacagınız yazıyor
  • quote:

quote:

quote:

Sinyaller yanıp sönmüyor

idea nın uzaktan kumanda ile kapıları acılıp kapandıgında sinyaller yanıp sonuyor.kitapcıkta nasıl yapacagınız yazıyor

evet kitapcıktada yanıp söndüğü yazıyor ama tavan lambasından başka yanıp sönen birşey yok bir ayarımı var acaba

• Bende kitapçığı olmadığı için bilgim yok. Nasıl yapmam gerekiyor bir tarif etseniz :) yada kitapcıgı yükleme imkanı var mı acaba?
  • quote:

Bende kitapçığı olmadığı için bilgim yok. Nasıl yapmam gerekiyor bir tarif etseniz :) yada kitapcıgı yükleme imkanı var mı acaba?

kitapcıkta cok ayrıntılı birşey yazmıyor yazan şöyle uzaktan kumandalı modellerde açma düğmesine kısa süre basınca kapılar açılır ve sinyaller bir kez yanar kapama düğmesine basılıncada kapılar kapanır sinyaller iki kez yanıp söne diyor daha fazla açıklama yok
  • Orijinalden alıntı: halugur1977

Bende kitapçığı olmadığı için bilgim yok. Nasıl yapmam gerekiyor bir tarif etseniz :) yada kitapcıgı yükleme imkanı var mı acaba?
    [/quote

Fiat idea dizel ve benzinli kullanım kılavuzuhttp://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/IDEA/2006/Idea_2006_Kullan%c4%b1c%c4%b1_el_kitab%c4%b1.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coskunz -- 6 Ocak 2013; 20:34:10 >
  • Orijinalden alıntı: coskunz

[/quote

Fiat idea dizel ve benzinli kullanım kılavuzuhttp://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/IDEA/2006/Idea_2006_Kullan%c4%b1c%c4%b1_el_kitab%c4%b1.pdf

FİAT İDEA DİZEL VE BENZİNLİ KULLANIM KILAVUZU

http://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/IDEA/2006/Idea_2006_Kullan%c4%b1c%c4%b1_el_kitab%c4%b1.pdf

• Orijinalden alıntı: coskunz

[/quote

Yarın sabah deneyıp size bildiririm
  • 2 yıl sonunda araç Polen filitresini görebildim :)
    Bulundugum yerde filitre bulamadım komprasörde temizledim ama
    il merkeze gidince alacağım ve değiştireceğim hemen.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.