Şimdi Ara

Fiat 500L Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı (267. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
8.868
Cevap
131
Favori
752.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 265266267268269
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet benimde birkeresinde badima gelmisti acaba bir cozum yolu var mi gelmemesi icin?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaslar merhaba gecen subat ayinda aldigim 500l rockstar 1.3 mjet duologic aracimin ilk bakimini 19000 km de yaptirdim. Eskisehir birmottan aldigim aracimi satis gorevlisine sordugumda her 20000 km de bir bakim olaacak demisti. Bende 15000 km ye geldiginde kullanma kitapcigina baktim dizeller icin 10000 km de yag degisimi yapilmali diyordu. Sonrasinda tekrar aradigimda o malum kisiyi bana kendinden emin bir sekilde 20000 km de israr etti ve bu tarihte yaptirdim. Herhangibir skinti cikarmadi ama icim rahat etmedi birde sizlere danisayim dedim, OTOMATIK VITESLERDE HERHANGIBIR KONTROL YAPTIRMAM GEREKIYOR MUYDU? SAYGILARIMLA

• Gorevli kimdir nedir necidir bilmem ama
    Bildigim şey 1.3 otomatik yada manuel farketmiyor 10 bin km de bir bakim yapilir ve her 20 binde km birde mazot filtresi dahil degisir yani büyük bakim..
    Otomatik sanzumanin sadece yağ kontrolü var baska birsey oldugunu hatirlamiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssolar

Selamlar Popstar Biocolor Panoromik 1.4 ile araniza katildim, aracimizi cok sevdik, ancak yakiti sevmeyip landirenzo lpg taktirdim, Lpg kullanan baska bir arkadas varmı? 50 sayfa konu okudum yazan herkeste dizel vardi :) Lpg kullanan var ise tuketim degerleri nelerdir karsilastiralim?

Benim araç lpg ile İstanbul'da yakıt olarak dizelden az yakıyo yakıt değeri yaklaşık 60₺ lpg ile 320 340 km aralıgında yapıyı yakıtı Aygaz alıyorum 1.99 lt fiyatı başka sorun varsa. Sorabilirsin

• He şunuda belirteyim bunlar son veriler yani son 4 depo aynı yaktı ve lastikler kış lastigi bir ay öncesinde yazlık lastiklerle yüzde 10 daha az yakıyordum

• 20000 km bakım benzinliler için geçerli

• quote:

Orijinalden alıntı: 35bes

quote:

Orijinalden alıntı: brs_lfc

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar,
    Sarı fırtınam hayırlısıyla 1 yaşını doldurucak ve bu yüzden masrafları arttı. Öncelikle zorunlu trafik sigortası ve normal sigorta yatırılacak. İkincisi aracımızın yıllık bakım zamanı geldi.
    Şimdi aklıma takılan kimler hangi sigorta şirketiyle çalışıyor. Hangisini önerirsiniz? Arabanın km si 5180 km ne kadar tutar ? Yaptırırken nelere dikkat etmem gerekli detaylı anlatabilirseniz çok sevinirim Ve gelelim yıllık bakım konusuna yıllık bakım ne kadar tutar ? Ankara Kartaş Fıatta yaptıran oldu mu ? Hangi usta iyi ? Adamların başlarında durmak gerekli mi ? Detaylı anlatabilirseniz sevinirim. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim

Hayirli olsun ben 10000 bakimina kavaklidere otoya goturdum 218 tl tutmustu karumun karsisinda memnun kalmistim...

Bu arada kislik lastik taktiran yada onerecek varmi malum ankarada kis yavas yavas geliyor

Ben petlas aldım 4 adet 215 45 17 fiyat balans sipop sökme takma dahil 860₺ 1500 km yaptım şu an memnunum ses falan aşırı yok yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Njtyln

20000 km bakım benzinliler için geçerli

Kullanım kılavuzunun 225. sayfasında bütün motor tipleri için bakım 20.000 km de bir yada yılda bir görünüyor.

İlginç.

http://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/FIAT500L/2015/Fiat_500L_2015.pdf
  • Kitapçığı bilmem konuştuğum servis temsilcisinin dediği aracı 20000 km'de bir getir diyo garanti bozulmuyor yani ben lpg yi taktığım deha oto arayıp sora bilirsiniz

• Mesele 1

Yakıt göstergesindeki iki çizgi arasındaki miktarın kaç litre olduğunu kafaya takmıştım.

Sonunda olayı çözdüm iki çizgi arası 6.25 litre.

Bu duruma göre bütün çizgileri hesapladığınızda 50 litre çıkıyor.

Mesele 2

Kitapta yazana göre depo bitimine yakın lamba yandığında depoda 6-8 km yakıt kalıyor.

Sakin sakin düz bir yolda gidiyorsanız lamba yandıktan sonra 100-150 km daha gider. (Siz yinede zorlamayın.)

Mesele 3

Daha önce sormuştum en fazla kaç litre yakıt aldınız diye, bu yaz yerleşim yeri bittikten sonra lamba yandı.

70-80 km gittim karşıma benzinci çıkmadı. Yolda dağların arasından geçiyor, tamam dedim dağ başında kaldık.

Hızı düşürdüm mümkün olduğu kadar az yakarak devam etmeye çalıştım.

Sonunda ilk gördüğüm benzinciden benzin aldım, aldığım yakıt 47.5 litre idi.

• Njtyln N kullanıcısına yanıt
    20.000 km yada yılda bir deniliyor.

Eski arabamda km dolunca gidiyordum.

Fiat sonra bize demesin 20.000 km dolmadı ama sene doldu.

20.000 km yada senede bir dedik, getirmediniz garanti iptal oldu.
  • Yahu BIRMOT Beylikdüzü 10000 de bir diyor. Anlamadım bu işi. Arabanın menkullerden servis km sine baktığımda da 20000 de bir diyordu sordum niye diye avrupa normlarına gore oyle dediler. Türkiye de 10000 de bir diyorlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: gorkemchem

Yahu BIRMOT Beylikdüzü 10000 de bir diyor. Anlamadım bu işi. Arabanın menkullerden servis km sine baktığımda da 20000 de bir diyordu sordum niye diye avrupa normlarına gore oyle dediler. Türkiye de 10000 de bir diyorlar?

1.3 motorlarda 10.000'de 1 yağ değişimi, 20.000'de 1 ise bakım olur..

Diğer (benzinli/dizel) tüm motorlarda ise yağ değişimi dahil tüm bakım 20.000de 1'dir..

1.3'ler için söylenen herşey doğru muhtemelen, farklı şey söyleyenlerin kastettikleri de farklıdır.

• Selamlar 500L rockstar 1.3 multijet dualogic panoramic skydome ile aranıza katıldım
  • Herkese merhabalar, bende aranıza yeni katıldım. Sizlere bazı sorularım var.
    1. Follow me home özelliği far kolunu kendine çekince çalışıyor. Bu normal mi yoksa başka bir yerden ayar yaptığımızda otomatik olarak kendisi yanar mı?
    2. Hız sabitleyiciyi çalıştırdığımda kilometre saatinde yeşil hız sabitleyici şeklinin aktif olduğunu görüyorum. Fakat ayarlanabilir çok fonksiyonlu göstergede hızı kaça sabitlediğimi göremiyorum bunun bir ayarı var mı?

Şimdiden teşekkürler.
  • gorkemchem kullanıcısına yanıt
    Araç kullanım kitapçığından alıntıdır.

YILLIK BAKIM
    Bir yıl icerisinde 20.000 Km'ye ulaşılmaması durumunda
    aşağıdaki işlemler ve kontroller yapılmalıdır.
    ❒ Motor yağının değişimi;
    ❒ Motor yağ filtresinin değişimi;
    ❒ Hava filtresinin değişimi;
    ❒ Polen filtresinin değişimi (Klimalı modeller icin)
    ❒ Ateşleme bujilerinin değişimi (Benzin motorlu tipler)
    ❒ Sıvıların kontrolu ve gerekiyor ise tamamlanması (Motor
    soğutma sıvısı, fren hidrolik yağı, cam yıkama sıvısı,
    aku vb)
    ❒ Aku şarj durumunun kontrolu
    ❒ Triger ve yardımcı sistem kayışlarının kontrolu
    ❒ On fren balatalarının ve on fren disklerinin aşınma ve
    calışma kontrolu, gerekirse değişimi (**)
    ❒ On/arka cam silecekleri aşınma ve pozisyon kontrolu,
    gerekirse değişimi (**)
    ❒ Klima verimlilik ve gaz kacak kontrolu
    ❒ On cam silecekleri calışma kontrolu, fıskiyelerin ayarı
    ❒ Lastiklerin durumu/aşınma kontrolu ve gerekirse
    basınclarının ayarı (yedek lastik dahil)
    ❒ On ve arka suspansiyon elemanlarının boşluk kontrolu,
    gerekirse ilgili elemanların değişimi (**) (Rotbaşı, Rotil,
    Salıncak Burcu, Amortisor)
    ❒ Aydınlatma sistemlerinin kontrolu (farlar, sinyaller,
    dortlu flaşor, bagaj lambası, yolcu kabini aydınlatma lambas ı, uyar lambalar)
    ❒ Gozle yapılacak kontroller; motor, vites kutusu, transmisyon,
    borular (egzoz, yakıt, fren boruları), kaucuk
    parcaları
    ❒ Examiner ile elektronik sistemlerin kontrolu (Motor,
    ABS, Arac bilgisayarı, Can Ağı vb.)

• quote:

Orijinalden alıntı: gumussoy87

2. Hız sabitleyiciyi çalıştırdığımda kilometre saatinde yeşil hız sabitleyici şeklinin aktif olduğunu görüyorum. Fakat ayarlanabilir çok fonksiyonlu göstergede hızı kaça sabitlediğimi göremiyorum bunun bir ayarı var mı?

Göstergede hız ne ise o hıza sabitleniyor.

Dijital olarak kaça sabitlendiği görülemiyor.

Hızı sabitlediniz sonra frene bastınız, kol üzerindeki butona basarsanız hafızadaki son sabitlediğiniz hız tekrar çağrılır.

Aynı şekilde hız sabitleme devrede iken butona basarsanız hız sabitleme devreden çıkar.

Uzun yolda trafikte hafiften bir sıkışma varsa butona basıp aracın boşta gitmesini sağlayabilir, öndeki araçlarla ara açıldığında tekrar butona basıp eski hıza dönebilirsiniz.

Frenlemeye gerek kalmıyor.

• enginov kullanıcısına yanıt
    Selamlar dostum , bugün direksiyon sorunu ıcın servıse gıttım ve önce usta kendısı test surusu yaptı daha sonra cok anlayamadıgını ve kendısıyle gelmemı ıstedı bırlıkte de test yaptık yıne cok anlayamadı , sonra servıse aıt aynı model aynı tıp bı aracı kullanıp farklı mı degıl mı anlayalım dedı ve servıse dönduk aynı yaştakı 500 l ıle yenıden cıktık ve servısten cıkarken bıle ben kendım farkı anladım sonra yolda kendısıne verdım o da benımkıyle aynı olmadıgını anlayabıldı ancak sorunun ne olabılecegını sanırım anlayamadı o yuzden bende bu forumdan ve sızlerden bahsettım. Aynı sorunu yaşayan ve garantı kapsamında yaptıran arkadaslar var ve benı servıse yönlendırdıler dedım o da o arkadaslarının plakalarını getırebılırsen sıstemden bakar sıkayet ve çözumlerıne göre bı yol cızerız bızde bellı kı bı sorun var ama yardımları olur dedı. Bu anlamda acaba bı sakıncası yoksa sız ve aynı sorunu yaşayan arkadaslarım yardımcı olabılır mı ? özelden plakanızı yollarsanız sızde ne tur ıslemler yapılmıs gorsunler de bana da cok ıtıraz edıp bı sorun yok demesınler ... Sımdıden tesekkurler .

• t_i_t T kullanıcısına yanıt
    Ben bugun servısteydım ancak , ustte kı mesajda yazdıgım gıbı oldu . Acaba sız ne yaptınız ?
  • 
Sayfa: önceki 265266267268269
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.