Şimdi Ara

Femto Lasik(ILasik) göz ameliyatım ve sonrası. 18.12.2014

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
23.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

25 yaşındayım. 10 yaşından beri gözlük takıyorum. İki gözümde miyop+astigmat olan bir hastaydım.

1 numara ile başlayan gözüm , 23 yaşına ulaştığımdan (aralıksız gözlük+lens takarak ) 4.75mi+1.25asti olarak durdu.

Her gözlük takan gibi çizdirmek istedim. 18 yaşıma gelince gittiğim göz doktoru kesinlikle tavsiye etmedi. ASTİGMATI OLAN BİR HASTA 23 YAŞINA KADAR GÖZÜ İLERLEMESİ KUVVETLİ DEDİ
    18yaşında 3.50 olan gözüm 4.75e çıkmıştı. Yani 7 senede 1.25 büyüdü ve doktor haklı idi.

23yaşımdan 25 yaşına kadar aynı gözlüğü taktım. ÇÜNKÜ ÇİZDİRMEK İÇİN 3 SENE GÖZ NUMARASI İLERLEMEYEN GÖZ GEREKİYOR !

Ben kusursuz bir ameliyat ve göz için 7 sene bekledim ! 7 sene lensi haftada 3 gün 6 saatten fazla takmadım ! GECE ÇIKARTILMADAN LENSLERİN KORNEAYI İNCELTTİĞİ BİLİMSEL BİR GERÇEK ÇÜNKÜ

Tüm bunların sonunda araştırmaya girdim. 5-6 farklı hastaneden araştırma fiyat aldım. Gözüme uygun olan bu ameliyat minimum 2bin TL + röntegen masrafları (iki fiyatta hastaneye göre değişiyor) bandında idi.

Yoğun araştırma sonucunda HAFTADA 5 VE ÜZERİ AMELİYAT YAPAN DOKTORLARIN olduğu hastaneleri araştırdım.
    Karşıma hiç bir vakası bulunmayan devlet hastanesi çıktı.http://www.beyoglugoz.gov.tr/

Herkes dedi nasıl devlete gidersin. Dünyagöz,birincigöz kudretgöz varken.
    Valla araştırdım baktım,hepsi 5-10 yıl en iyi devlet hastanesinde çalışmış kadro.

Randevumu aldım(çok dolu) , klasik gözümü ölçtürdüm. Sonra çizdirmek istiyorum dedim (özel bir istek,çünkü devlet karşılamıyor)
    Üst kata çıktım. O gün kornea,pupil,tansiyon gibi testlere girdim. Uygun çıktı.
    Son test göze damla damlatıp,göz bebeği büyüyor(2 gün bulanık görüyorsunuz,gözlük ile yakını görememe uzağı görüyorsunuz 2 gün) o testten de geçince doktor ile konuştum.

Gözüme en uygun FEMTO LASİK ameliyatı önerdi. 2000TL ücreti olduğunu, pos aleti olmadığı nakit olarak aldıklarını söyledi.
    Kabul ettim. Bir hafta sonrasına gün verdi.

Bu arada olduğum testler özelde 200TL ye denk geliyor minimum. Birincigöz hastanesinde 200tl üstü masrafı bizzat sorarım teyit ettim. Burada SGK karşıladı 0 TL

18 aralık günü benle birlikte 5 kişi daha vardı. Hepsi farklı ameliyatlar. Birisi katarakt, öbürü sadece miyop,birisi damar tıkanıklığı vs .

Sıra ile girdik. İçeride 3 doktor isme ve dosyaya göre ameliyatları yapıyorlar.

Benim ameliyat buhttp://www.youtube.com/watch?v=mP_L1dcuSYA

Özetle. Önce göze damla damlatıyorlar. BU DAMLA ACI HİSSİNİ ÖLDÜRÜYOR 2 SAATLİĞİNE GÖZDEKİ
    Ardından göze kelepçe takıp kapakları sapitliyorlar,basit bir aletle.
    Önce bir gözün kapaklarını sabit tutan aletin hunisine sokup,kelepçenin üstüne getirterek, yeşil noktaya kusursuz olarak bakmamı istiyorlar. Diğer gözde öyle. Bu işlem saniyede milyon hızla gözümün üstüne hava verip üst tabakayı şişiyormuş. Asla anlamıyorsunuz.

Sonra diğer doktora seni sedye ile itiyorlar. 2. doktor bombe olan üstteki kısmı çok ince bir bıçakla kesip alıyor. Altı boş çünkü, gözle göz altına hava girdi ve doktor kesip gözün üstünü alıyor. Her ikisinde öyle.

Sonra sedye ile 3. doktora itiyorlar. Üçüncü doktor üstü alınmış saf göze dikkatle lazeri ayarlıyor. 4.75 derece +1.75 göz ü çizecek şekilde . Kusursuz olarak bakmamı istiyorlar. 10 saniye bakıyorsun. Yanık kokusu geliyor. Çünkü gözü yakıyor üstünü,acı yok koku var. Üstüne koruma amaçlı şeffaf lens takıyorlar.

2 gözüde yaktıktan sonra hop kaldırıyorlar. Siyah gözlük takıyorlar hava geçirmeyen büyük bir .

Geçmiş olsun bu kadar. Zaten net görüyorsun artık. yarım saat içinde bir kontrol daha. İyi geçmiş diyorlar zaten çünkü %75i makina yapıyor. %25i doktorun en becerisi ve hızı. (prof ötesi olmuşlar yapa yapa)

3 damla veriyorlar. Saatleri belli. Damlatıyorsun evde. İlk gece çok kanlanma ve yanma oluyor. GAYET NORMAL

Ameliyattan tam bir gün sonra muayene yine. Lensi alıyorlar. Tekrar kontrol . İyi geçmiş güzel diyor.

Sonra 1 hafta sonra kontrol. Bu arada verilen kağıttaki damlaları ve saatlerine uyuyorsunuz.
    Keskinlik HD kalitesinde. HD deyince cidden HD. ameliyat olan anlar,yazılar detaylar çok keskin. Netleşme ve bulantı %90 seviyesinde. Bu da çok normalmiş. 1 aya tamamlıyormuş. Göz numaram 0 lanmış.
    Işığa karşı duyarlılık devam ediyor. Çok parlak (PC ekranı Güneş de gözlük takıyorum)
    Göz kuruluğu 2 ay devam edecek. Fresh damla zaten verildi kullanıyorum.

6 ay sonrasına hazirana gün verildi. Eğer nom artmazsa (ihtimal var az da olsa, o da 0.25-50 gibi) bu iş tamamen bitiyor.

Sorusu olan yazabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _OlguN_ -- 26 Aralık 2014; 18:03:47 >

• Oncelikle gecmis olsun. Soyledigin tarihlerde ben de kuledibinde operasyon haric ölçme biçme işlerini yaptirdim. Bana gozumun lasike de femtolasike de uygun oldugunu ve bunlardan birini secmem gerektigini soylediler. Tamam dedim operasyon gunune kadar karar vericem dedim. Zaten aralarindaki tek fark kesme işlemini doktor mu yapsin yoksa cihaz mi yapsin.. Femto olumca cihaz yapiyor.. Ben internette ve hastanelerde arastirmaya devam ettim. Turkiye Hastanesi'nde Docent Dr Hanefi Çakir'a ulastim. Bana dedi ki 1.50 numara için kornea kesilmez. Sen illa lazer istiyosan Lasek yaptir dedi. Benim kafa iyice bulandi tabi.. Ama hanefi cakir hem kuledibindekilerin hocasi hem de binlerce ameliyata girmis kendinden emin bir doktor. Beni kendine inandirdi. Sadede gelirsek operasyon kesinlikle lasek olacak ama Hanefi Cakira yaptiracam diye 3000tl bayilmak istemiyorum..
    Kuledibindekileri gidip hesap da sordum tabi. Neden hic bahsetmiyosunuz lasekten diye. Verdikleri cevap manidar: E bizde lasek yok ki.
    Adamlar benim icin daha dogru bir operasyon varken soylemediler bile.. Hep överek bahsettigimiz kuledibi beni az daha Zeytinburnu surlarindaki eşekler gibi kesecekti..

• quote:

Orijinalden alıntı: feriköylü24

Oncelikle gecmis olsun. Soyledigin tarihlerde ben de kuledibinde operasyon haric ölçme biçme işlerini yaptirdim. Bana gozumun lasike de femtolasike de uygun oldugunu ve bunlardan birini secmem gerektigini soylediler. Tamam dedim operasyon gunune kadar karar vericem dedim. Zaten aralarindaki tek fark kesme işlemini doktor mu yapsin yoksa cihaz mi yapsin.. Femto olumca cihaz yapiyor.. Ben internette ve hastanelerde arastirmaya devam ettim. Turkiye Hastanesi'nde Docent Dr Hanefi Çakir'a ulastim. Bana dedi ki 1.50 numara için kornea kesilmez. Sen illa lazer istiyosan Lasek yaptir dedi. Benim kafa iyice bulandi tabi.. Ama hanefi cakir hem kuledibindekilerin hocasi hem de binlerce ameliyata girmis kendinden emin bir doktor. Beni kendine inandirdi. Sadede gelirsek operasyon kesinlikle lasek olacak ama Hanefi Cakira yaptiracam diye 3000tl bayilmak istemiyorum..
    Kuledibindekileri gidip hesap da sordum tabi. Neden hic bahsetmiyosunuz lasekten diye. Verdikleri cevap manidar: E bizde lasek yok ki.
    Adamlar benim icin daha dogru bir operasyon varken soylemediler bile.. Hep överek bahsettigimiz kuledibi beni az daha Zeytinburnu surlarindaki eşekler gibi kesecekti..
    Benim bildiğim LASEK ve LASIK arasında fark yok. LASEK olması için Kornea'nın ince olduğu durumda yapılıyor. Lasık kesiliyor, Lasek tıraşlıyor.

Kuledibini teyit etmek için dünyagöz vs. sorunuz. Bakalım lasek mi diyor onlarda.

• _OlguN_ kullanıcısına yanıt
    Lasekte korneayi kesmiyorsun. Sadece yuzunde ince bir zar varmis onu kazıyor ve operasyon sonrasi ayni yere o zarı yayıyor.. Zar, ağrılı bir iyileşme sureci sonrasi istenen hale geliyor. Lasikte ise korneadan bir flep kaldiriyor ve o flep operasyon sonra ayni yerine birakiliyor. Fakat o kaldirilan kısım(flep) asla eskisi gibi yerine yapişmiyor. Bu yuzden şiddetli bir travma durumunda (avrupada top çarpmasi örnegi bile var) o flep yerinden çıkabiliyor. Hatta bazı sporculara asla tavsiye edilmiyor lasik. O flebin yerinden ayrilmasi milyonda bir olsa da ben bu riski göze almak istemiyorum.. Flep kesilen operayonlar kesilmeyenlere göre daha risklidir. Flebin istendigi gibi olmamasi veya yırtılması gibi semptomlar da olası.. Yani numarası küçük olan birinin lasek dururken lasike yönelmesi mantıklı gelmiyor bana. Senin numaralarin bana gore baya yuksek oldugu icin yorum yapamiyorum.
  • quote:

Lasekte korneayi kesmiyorsun. Sadece yuzunde ince bir zar varmis onu kazıyor ve operasyon sonrasi ayni yere o zarı yayıyor.. Zar, ağrılı bir iyileşme sureci sonrasi istenen hale geliyor. Lasikte ise korneadan bir flep kaldiriyor ve o flep operasyon sonra ayni yerine birakiliyor. Fakat o kaldirilan kısım(flep) asla eskisi gibi yerine yapişmiyor. Bu yuzden şiddetli bir travma durumunda (avrupada top çarpmasi örnegi bile var) o flep yerinden çıkabiliyor. Hatta bazı sporculara asla tavsiye edilmiyor lasik. O flebin yerinden ayrilmasi milyonda bir olsa da ben bu riski göze almak istemiyorum.. Flep kesilen operayonlar kesilmeyenlere göre daha risklidir. Flebin istendigi gibi olmamasi veya yırtılması gibi semptomlar da olası.. Yani numarası küçük olan birinin lasek dururken lasike yönelmesi mantıklı gelmiyor bana. Senin numaralarin bana gore baya yuksek oldugu icin yorum yapamiyorum.

Bende okudum. Belkide hiç 1.50 no altı gözlerin çizmesini düşünmediğim için araştırmamıştır.

Bahsettiğin doktor çok iyi birisi. Parayı ver git derim. Nitekim +1000tl verecen.

Daha çok ve daha popüler istiyorsan (Bu parası 3000+ olan herkes için geçerlidir) >>>http://www.istanbulcerrahi.com/tr/medikal-kadro/op-dr-sinan-goker

• quote:

Orijinalden alıntı: _OlguN_

quote:

Bende okudum. Belkide hiç 1.50 no altı gözlerin çizmesini düşünmediğim için araştırmamıştır.

Bahsettiğin doktor çok iyi birisi. Parayı ver git derim. Nitekim +1000tl verecen.

Daha çok ve daha popüler istiyorsan (Bu parası 3000+ olan herkes için geçerlidir) >>>http://www.istanbulcerrahi.com/tr/medikal-kadro/op-dr-sinan-goker

Alıntıları Göster
    6 ay sonra muayene oldum.
    Gözler 0 ve 0.25 çıktı. Olası en iyi sonuç bu.

Göz kuruması hafif devam ediyor. Pc yoruyor gözleri.

_Olgun_ hocam merhaba,
    Bende lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum. Femto lasik yöntemiyle beyoğlu göz de
    Ben grafikerim ve sürekli pc başındayım, senin bahsettiğin 6 ay sonraki göz kuruması vs. geçicimi acaba hala durum devam ediyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cannac90

_Olgun_ hocam merhaba,
    Bende lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum. Femto lasik yöntemiyle beyoğlu göz de
    Ben grafikerim ve sürekli pc başındayım, senin bahsettiğin 6 ay sonraki göz kuruması vs. geçicimi acaba hala durum devam ediyor mu?
    Merhaba

Evet geçti. sonuç hala olumlu.
  • Senin adına sevindim yanıt için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: cannac90

Senin adına sevindim yanıt için teşekkürler
    Gözlerinizdeki son durum nedir ?
    Gece parlaması , kuruluk vs düzeldimi ?
    birde en iyi yöntem hangisi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: elweda

0,25 numara ile yola devam.
    Kuruluk parlama yok. 6. aydan itibaren gitti.

En iyi yöntem doktorun söyleyeceği yöntemdir.
    Astigmat a göre yöntemler değişir.
  • quote:

quote:

peki dünyagöze gidip herhangi ameliyatı herhangi bir prof doktor tarafından olsam nasıl olur yada önerebileceğiniz bir isim varmı ?

tekrar geçmiş olsun sizin adınıza sevindim:)
  • quote:

quote:

quote:

peki dünyagöze gidip herhangi ameliyatı herhangi bir prof doktor tarafından olsam nasıl olur yada önerebileceğiniz bir isim varmı ?

tekrar geçmiş olsun sizin adınıza sevindim:)

Bu saatten sonra herhangi bir şubesine gitmen yeterli olacaktır.
    Neredeyse tüm markalar ve doktorlar eşit.
    Fiyatlarını öğrenmen karşılaştırman iyi olur

• geçmiş olsun hocam
    Hipermetrop ve astigmat var bende, Bana da FEMTO LASİK ile ameliyat önerildi.
    Çok yakın zamanda inşallah gözüm uygunsa olmayı düşünüyorum.Fiyat olarak 4000 tl dendi pazarlık yaptım ama en son bukadara dustuler sızce çok mu ?

1-Gözlerinizde son durum nedir gözlüğü arıyor musunuz? yoksa memnun musunuz?
    2-Herkesin bahsettiği geze ışıklarda patlama - veya halkalanma türü bir durum var mı?
    3-Göz kuruluğunuz tamamen geçti mi ?
    4-Hastane veya doktor önerebilir misiniz ? Bana 4000tl dendi oda pazarlıkla bu rakam normal mi? (Yapacak hoca doçent. eğer burada olursam)
    5-Kartal gibi görün gibi reklamlar yapılıyor yada HD görün falan, Gözlüktekinden daha iyi görüyor musunuz şuanda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihsan355

Hipermetrop ve astigmat var bende, Bana da FEMTO LASİK ile ameliyat önerildi.
    Çok yakın zamanda inşallah gözüm uygunsa olmayı düşünüyorum.Fiyat olarak 4000 tl dendi pazarlık yaptım ama en son bukadara dustuler sızce çok mu ?

1-Gözlerinizde son durum nedir gözlüğü arıyor musunuz? yoksa memnun musunuz?
    2-Herkesin bahsettiği geze ışıklarda patlama - veya halkalanma türü bir durum var mı?
    3-Göz kuruluğunuz tamamen geçti mi ?
    4-Hastane veya doktor önerebilir misiniz ? Bana 4000tl dendi oda pazarlıkla bu rakam normal mi? (Yapacak hoca doçent. eğer burada olursam)
    5-Kartal gibi görün gibi reklamlar yapılıyor yada HD görün falan, Gözlüktekinden daha iyi görüyor musunuz şuanda?

Çok artmış. Fiyatı ve yılı yukarıda yazdım. Nereye gittin, benim gittiğim yere mi ?

1 ) Gözlerim aynı. 0.25 sabit. Gözlüğü tabi ki aramıyorum.
    2) Gözde ışıklanma değil, hassasiyet ilk 3 ay oluyor. Derecesi azalıyor gün gün. Şuan yok
    3)Tamamen geçti. 6. aydan sonra bitiyor bu olay
    4)Kendi hastanem devlet hastanesi. Sadece amaçları bu. İçine sinerse git. Bir özel gibi değil. Klasik devlet hastanesi gibi kalabalık. Klasik gün aldım. Gözüme bakan ne istiyorsun dedi. Çizdirmek istiyorum dedim. (Yok desem gözlük camı verecek tabi ki) Üst kata çıktım ayrı bir birim var. 1 hafta uğraştım olana kadar.
    5)HD olayı doğru. Kartal bilemem tabi ki. Eğer gözün 2.5 no dan büyük ise gözlüksüz hayatın bulanık. Bu no ile 5 yıldan fazla yaşıyorsan gözünü kısıp bakmayı, bulanık görmeyi kader kabul ediyorsun. Gözünü çizdikten sonra ilk hafta tepkin gerçekten HD gibi görmek varmış oluyor. Bu duyguyu bende okudum, sonrada yaşadım.

4 ay önce beyoğlugöz'de uzun araştırmalar sonucu şaşılık ameliyatı oldum,Sonuç hiç beklediğim gibi çıkmadı, ameliyattan sonra ilgi alaka bulmak için çok çabaladım bakın gözüm düzelmedi zamanlamı duzelecek bana bir açıklama yapın vs. diye hastanede çalışanlar bile ismimi ezberledi ama derdimi anlatamadım bitürlü 2. kez ameliyat dendi (hiç yüzüme bile bakmadan).Hocanın hayranıydım tıbbı makalelerini bile okumuştum saatlerce ama olmadı işte...

Ayrıca ameliyat günü anestezi uzmanı lokal yapıcak bayıltmıcaz diye inat etti onu bile yalvar yakar olurmu oyle dayanamam gormeye falan gerçekten zorla kabul ettirdim ve genel anestezi ile oldum.Ameliyatına bayıltılmadan başlanan sora korktuğu için(gayet doğal) küçük bir kız ameliyattan çıktı, uyandığında psikolojisi gitti kızın ağlıyordu çığlık atıyordu durup durup.İnsanlara bunu yapmaya hakları yok,şikayet edicem ilgili yerlere...

Bu sebeple Anadolu yakasında özel bir hastaneye gittim şaşılık şikayetiyle, uzun detaylı bir muayene yaptılar tam istediğim gibi.Önce lazer olursam daha kaliteli göreceğim bu sebeple de şaşılığın büyük oranda toparlıyacağını belkide şaşılık ameliyatına gerek kalmıyacağı söylendi.Kalan küçük şaşılık için(kalırsa yani)ameliyat olsam bile sonucu daha güzel olacak,gözlük ile alınan ölçüler yanıltıcı olabılıyormuş dendi bende kabul ettim ki zaten lazer olmayı düşünüyordum şaşılık düzelseydi.Diyeceğim şudur beyoğlugöz de tanıdığınız iş çözecek,doktor ile rahat konuşma imkanı sağlayacak bi tanıdık yoksa kalabalıktan dolayı ameliyatın güzel geçmesi tamamen şans, benimde şansım yokmuş...

**Tanıdığım bir abi özel bir hastanede bir doktoru(Op.Dr.) önermişti, ailesinden bikaç kişi ona lazer ameliyatı olmuştu 1-2 yıl oluyor, bugün hastaneyi arıyım ve fiyat alayım dedim 3.000 TL dediler(test ücretleri ve muayene ücreti dahil) belki orada belki karşıda gittiğim hastane fiyatı düşerse orada olucam ameliyatımı şuan netleştirmeye karar vermeye çalışıyorum ailem ile birlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsan355 -- 16 Kasım 2016; 14:49:8 >

• quote:

4 ay önce beyoğlugöz'de uzun araştırmalar sonucu şaşılık ameliyatı oldum,Sonuç hiç beklediğim gibi çıkmadı, ameliyattan sonra ilgi alaka bulmak için çok çabaladım bakın gözüm düzelmedi zamanlamı duzelecek bana bir açıklama yapın vs. diye hastanede çalışanlar bile ismimi ezberledi ama derdimi anlatamadım bitürlü 2. kez ameliyat dendi (hiç yüzüme bile bakmadan).Hocanın hayranıydım tıbbı makalelerini bile okumuştum saatlerce ama olmadı işte...

Ayrıca ameliyat günü anestezi uzmanı lokal yapıcak bayıltmıcaz diye inat etti onu bile yalvar yakar olurmu oyle dayanamam gormeye falan gerçekten zorla kabul ettirdim ve genel anestezi ile oldum.Ameliyatına bayıltılmadan başlanan sora korktuğu için(gayet doğal) küçük bir kız ameliyattan çıktı, uyandığında psikolojisi gitti kızın ağlıyordu çığlık atıyordu durup durup.İnsanlara bunu yapmaya hakları yok,şikayet edicem ilgili yerlere...

Bu sebeple Anadolu yakasında özel bir hastaneye gittim şaşılık şikayetiyle, uzun detaylı bir muayene yaptılar tam istediğim gibi.Önce lazer olursam daha kaliteli göreceğim bu sebeple de şaşılığın büyük oranda toparlıyacağını belkide şaşılık ameliyatına gerek kalmıyacağı söylendi.Kalan küçük şaşılık için(kalırsa yani)ameliyat olsam bile sonucu daha güzel olacak,gözlük ile alınan ölçüler yanıltıcı olabılıyormuş dendi bende kabul ettim ki zaten lazer olmayı düşünüyordum şaşılık düzelseydi.Diyeceğim şudur beyoğlugöz de tanıdığınız iş çözecek,doktor ile rahat konuşma imkanı sağlayacak bi tanıdık yoksa kalabalıktan dolayı ameliyatın güzel geçmesi tamamen şans, benimde şansım yokmuş...

**Tanıdığım bir abi özel bir hastanede bir doktoru(Op.Dr.) önermişti, ailesinden bikaç kişi ona lazer ameliyatı olmuştu 1-2 yıl oluyor, bugün hastaneyi arıyım ve fiyat alayım dedim 3.000 TL dediler(test ücretleri ve muayene ücreti dahil) belki orada belki karşıda gittiğim hastane fiyatı düşerse orada olucam ameliyatımı şuan netleştirmeye karar vermeye çalışıyorum ailem ile birlikte.

bu yazdığın bir mesaj mı başkasından yoksa başından geçen bir olay mı ?

hayır benim başımdan geçenler
  • quote:

hayır benim başımdan geçenler

Çok üzüldüm durumuna.
    Maalesef hastane çok kalabalık evet. İnsan curcunası çok. Bende araştırma ile doktora gittim. Operasyonum çok basit olduğu için girip çıkmam 15dk sürdü. Ertesi gün kontrola gittim. 6 ay sonra bir daha.

Sonrası olmadı hiç . Şans demek güzel değil. İşi şansa bırakmamak gerek. Fakat hastane kalabalık ve derdi olan çok. Hatta rapor ile ücretsiz gelenler çok fazla.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.