Şimdi Ara

faşizm ile ilgili birkaç soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
4.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Faşizmin ne oldugunu biliyorum ama bu rejim ile ilgili kafama takılan birkaç soru var, onları size sormak istedim.Eğer biliyorsanız paylaşın lütfen.
    1-Faşizm sağ görüşü mü? yoksa sol görüşü mü? savunur.
    2-Faşizm halkçı mıdır?
    3-Faşizmin kurucu B.Mussolini midir?Yoksa başka birisi mi?
    4-Faşizm nasıl bu kadar kısa sürede ve kolayca yayılmıştır?
    5-Soru olmasa da sizin faşizm ile ilgili bildiğiniz güzide bilgiler var mı?Paylaşır mısınız?
    6-Faşizmin en çok önem verdiği konu nedir?

Açıklamalarınızı bekliyorum. İyi Akşamlar

• Soruların cevaplarını bilene para ödülü var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilbobag

Arkadaşlar:

Faşizmin ne oldugunu biliyorum ama bu rejim ile ilgili kafama takılan birkaç soru var, onları size sormak istedim.Eğer biliyorsanız paylaşın lütfen.
    2-Faşizm halkçı mıdır?
    5-Soru olmasa da sizin faşizm ile ilgili bildiğiniz güzide bilgiler var mı?Paylaşır mısınız?

1-faşizmin belli bir grubu kapsayan görüşü olmaz
    2-Bana göre Aşırı milliyetçide olabilir kafataşçıda ideoljikte.Ama en çok beslendiği güç milliyetçilitir aslında temel usnur şudur güç elde etmek için otorite kurmak için yani dikta rejimini oluşturmak için gereken tüm unsurları kullanır.
    3-İnsanlık tarihinin en eski kavramlarından biri bana göre.
    4-Faşizm her toplumun veya grubun kendi ideolojik düşünce ve yaptırımlarını uygulayabileceği en büyük kolay yönetim biçimi
    5-Şunu diyebilirim Faşizmin beslendiği en büyük kaynak sosyal Darwinizmdir.NAsyonel sosyalizmin olsun,Nazizm olsun hele ki karşıt görüşte bile olsa aslında komünizm araç olarak bunu kullanır.
    6-Faşizmin o anki liderini veya görüşünü kutsal sayarak her yolun meşrulaşmasıdır.Ama bana göre sadece yöeneten kısımın refahını sağlar geride kalanlar sadece araçtır ve kullanır.

edit:benim görüşümdür özellikle 5. madde ile alakalı belirmek istedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 16 Mayıs 2011; 19:32:04 >

• quote:

Arkadaşlar:

2-Faşizm halkçı mıdır?

1)Her iki görüşte vardır.Ancak ağırlıklı olarak sağ görüşlü partilerde görüldüğü için sağ görüşle özdeşleşmiştir.
    2)Halkı nasıl tanımladığınıza bağlıdır.Yani halkı tek bir ırktan sayanlar için halkçıdır(Sanırım.Çünkü bu görüşü savunanların çoğu kendini böyle tanımlamıyor).Ancak halkı bir belli ilkelere,kurallara(dil,din,renk,millet vs) göre ayırmayan herkes için ırkçılıktır.
    3)Bence Ferdinant ı öldüren sırp milliyetçisidir.
    4)Bunun birçok sebebi vardır.Ancak olayı hızlandıran devletlerin çıkarları için kullanmaları ve desteklemeleridir.
    6)Tüfek,Mikrop ve Çelik(Böyle bir belgesel vardı.İzleyenler ne demek stediğimi heralde anlar).Tartışma yaratmak istemediğim için uzatmıyorum.Merak edenler izleyebilirler.

• quote:

Arkadaşlar:
    2-Faşizm halkçı mıdır?

1) Sağ'dır en koyusu ve yobazından!
    2) Halkı koyun gibi gördüğünden koyununun karnını doyurur, ama beynini ve insanlığını boşaltır!
    3) Mussolini ile ilk defa iktidara gelmiştir, bu yüzden kurucusu olarak görülür.
    4) Kritik soru! Usame'yi zamanında besleyip büyütenler kimse ve hangi akla hizmet ediyorlarsa Mussoliniyi de ve özellikle Hitler'i de besleyip, büyütenler ve yayanlar aynı kişiler ve görüşlerdir, para babaları artı din adamları ve birçok artı daha.
    5) Ciddi incelemek isterseniz özellikle 3 Enternasyonal kararlarındaki Faşizm incelemelerini gözden geçirmenizi önerebilirim.
    6) Ein Reich, Ein Volks Ein Führer! Üçü birarada.

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Arkadaşlar:
    2-Faşizm halkçı mıdır?

1) Sağ'dır en koyusu ve yobazından!
    2) Halkı koyun gibi gördüğünden koyununun karnını doyurur, ama beynini ve insanlığını boşaltır!
    3) Mussolini ile ilk defa iktidara gelmiştir, bu yüzden kurucusu olarak görülür.
    4) Kritik soru! Usame'yi zamanında besleyip büyütenler kimse ve hangi akla hizmet ediyorlarsa Mussoliniyi de ve özellikle Hitler'i de besleyip, büyütenler ve yayanlar aynı kişiler ve görüşlerdir, para babaları artı din adamları ve birçok artı daha.
    5) Ciddi incelemek isterseniz özellikle 3 Enternasyonal kararlarındaki Faşizm incelemelerini gözden geçirmenizi önerebilirim.
    6) Ein Reich, Ein Volks Ein Führer! Üçü birarada.

Şaka maka sende değişik problemler var.Bir insanın her yazdığı taraflı olabilir mi yahu.Burası bilim bölümü ve sen burada gördüğüm nadir yobaz kişilerden birisin.Çoğu kişi objektif olarak yaklaşıyor olaylara ama senin gibi az bir kesim taraflı yorumlar yapıyor.

• @uohk061_TS;
    Ruhumun derinliklerine inmişsiniz, bilimsel konularda biraz yobazlığım vardır ama kadı kızında bile derler...!
    Ek: Canım herşeyin yobazı var, biliminde ben garibi olsun dedimde!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 17 Mayıs 2011; 13:06:32 >
  • 1-Her siyasi görüş ve ideoloji faşizme evrilebilir bence.
    2-Faşizm halkçı değildir.Çünkü halk kozmopolittir.Yani halk kavramı homojen değildir.
    3-Bu konuda tam bir bilgim yok.
    4-Aslında faşizm temelde sorunlara kolay ve basit yaklaşır.Bu yüzden faşizme yatkın kişiler sorunları derinlemesine düşünüp çözmek istemezler.Sorun varsa soruna neden olan şeyi yok etmeyi tercih ederler.(Kürt meselesi gibi.)Bu yüzden insanlar arasında çabuk yayılır.
    5-Faşist kişi genelde karşı argumanlardan çok çabuk sıkılır ve zorlarsanız şiddete meyillidir.
    6-Korku pompalar...Kutsal korkular Faşizmin en büyük varlık nedenidir.Yoksa aklını ve benliği ele geçiremez.Korku duyan insan(koyun) onu korkudan uzaklaştıracak bir çoban ister.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.