Şimdi Ara

fan rezistansı nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
46.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Fan rezistansı ne işe yarar ve aracimda fan rezistansi olmazsa ne gibi sorunlar olabilir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fan kademeleri çalışmaz veya son kademeden ilk kademedeki gibi çalışır yafa hiç çalışmaz fan.
  • Yani sadece klima ile ilgili mi ? Aracin motor sıcaklığına bir zararı olurmu yani o olmadan araci kullanabilirmiyim ?

• Motordaki fan ile ilgili olabilir bunu neden soruyosunuz veya tamircimi söyledi.
  • Fan rezistansının 1. Kademesi bozukmuş ve tamir edilmeye çalışılmış benden önce fakat yine sargı atmış oto elektrikcinin bana söylediği buydu. Bende bir sorun cikartmasindan supheleniyorum kısa devre vs yapmasindan. O yüzden yeni rezistans alana kadar uzerinden sokmeyi dusunuyorum. Sadece klimayla alakasi varsa sökerim fakat motor radyatör sogutmasina etkisi varsa sökemem. Bu yüzden bu parçanın yaptığı görevi tam olarak öğrenmek istiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: soa

Merhaba arkadaşlar. Fan rezistansı ne işe yarar ve aracimda fan rezistansi olmazsa ne gibi sorunlar olabilir ?

Fan rezistansı klima/kalorifer devresindeki iç ünitedeki fanın devrini ayarlamak içindir. Aracınızın motorunun çalışmasına bir etkisi yoktur.

Saygılar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Merhaba arkadaşlar. Fan rezistansı ne işe yarar ve aracimda fan rezistansi olmazsa ne gibi sorunlar olabilir ?

Fan rezistansı klima/kalorifer devresindeki iç ünitedeki fanın devrini ayarlamak içindir. Aracınızın motorunun çalışmasına bir etkisi yoktur.

Saygılar....

Yani ben bu parçayı söküp gönül rahatlığıyla aracımı kullanabilirmiyim ?

• o parçayı sökmesende birşey olmaz veya söküp götürebilirsin fan çalışmaz sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

o parçayı sökmesende birşey olmaz veya söküp götürebilirsin fan çalışmaz sadece.

Cevaplariniz icin teşekkür ederim

• quote:

quote:

quote:

Saygılar....

Sökerken bir yere zarar vermezseniz bir aksilik olacağını sanmıyorum. Klima/kalorifer devresinide çalıştırmayınız.

Saygılar...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saygılar....

Sökerken bir yere zarar vermezseniz bir aksilik olacağını sanmıyorum. Klima/kalorifer devresinide çalıştırmayınız.

Saygılar...

Ilginiz için teşekkür ederim en yakın zamanda yenisini alana kadar Sökmek en iyisi sanırım

• hocam yanlış anlamayın bahsettiğiniz parçanın klimayla havalandırmayla falan alakası yok bence.
    bahsettiğiniz parça motor gerekli soğutmayı alamadığında devreye giren fan değilmi?
    özellikle sıcak havalarda dur kalklarda çok sık faydasını görürürz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmanbardak

hocam yanlış anlamayın bahsettiğiniz parçanın klimayla havalandırmayla falan alakası yok bence.
    bahsettiğiniz parça motor gerekli soğutmayı alamadığında devreye giren fan değilmi?

Bende dediğinizi düşündüm fakat klimayi açınca fanın 2.kademesi devreye giriyor. klima kapaliyken bir sorun görünmüyor

• quote:

quote:

hocam yanlış anlamayın bahsettiğiniz parçanın klimayla havalandırmayla falan alakası yok bence.

Bende dediğinizi düşündüm fakat klimayi açınca fanın 2.kademesi devreye giriyor. klima kapaliyken bir sorun görünmüyor

dediğiniz gibiyse mantıken klimayla alakalıdır

• Fan resistansı hava kanalında soğuyan, fanın 1, 2, 3 gibi düşük kademeleri için akımı düşüren bir reostadır. Bu reosta da bir termiiğe bağlıdır, hava kanalı bir şekilde tıkanırsa reosta haddinden fazla ısınır ve termik devreyi açar (akım kesilir). Fan motoru aşırı ısınmaktan korunmuş olur.

Yani fan motoruna özel düşünülmüş bir sigorta veya bir röle gibi çalışır. Devrenin nasıl bağlandığına göre klima açıldığında veya kapandığında davranışı değişebilir.

Burada önemli olan şey fan rezistansı neden bozuldu... Hava kanallarına yapraklar mı dolmuş veya filtre mi tıkanmış kontrol etmekte fayda vardır.
  • quote:

Merhaba,
    Sizin bahsettiğiniz parça fan müşürü. Hararet belli bir değeri geçtiğinde radyatör fanını devreye alır.

Saygılar....

• Renault latitude klima ve kalorifer fan rezistansı tamiri. videoda renault latitude marka araçların fan rezistansı elektronik kartının tamiri anlatılmış. başarılı bir çalışma. malzemenin yenisi 200 Euro civarı ve bulmakta çok zor.

Elektronik Atölyemyoutube
    Fan rezistansı tamiri. Renault latitude klima ve kalorifer fan rezistansı tamiri. Renault latitude air blower controller repair. Merhaba arkadaşlar bu videoda; Renault latitude marka aracın klima ve kalorifer fan rezistansının nasıl tamir edileceğini gösteriyorum. Fan rezistansları aracımızdaki klima fanının yada kalorifer fanının hız kontrolünü sağlayan parçalar. Parçanın ismi genel olarak fan rezistansı olarak bilinir. Parçanın diğer adı ise fan hız kontrol ünitesidir. Genel olarak fan rezistansları bünyesinde bulunan yüksek waatlı direnç üzerine fan motoru bağlanarak fanın hız kontrolü sağlanır. Bazı araçlarda ise bu işlemi yapan elektronik bir devre bulunmaktadır. Renault latitude marka araçlarda fan hız kontrolünü elektronik devre sağlamaktadır. Fan rezistansı devrelerinde, genelde devre üzerinde bulunan mosfetler arıza yapmaktadır. Videoda mosfet ölçümünde huntron tracker 2000 cihazını kullandım. Bu cihazlar elektronik devre elemanlarının karakteristik eğrilerini gösterirler. Bu eğrilere göre malzemenin arızalı olup olmadığını anlarız. Bu tip elektronik devreler analog devre oldukları için, devre üzerinde bulunan dirençlerin değerleri çok önemlidir. Bu dirençlerde oluşan değer değişimleri fan rezistansının düzgün çalışmamasına sebep olabilir. Fan rezistansı devresi üzerinde bulunan dirençleri ZOYI ZT98 multimetre ile ölçtüm. ZOYI ZT98 multimetrenin autorange özelliği sayesinde ölçüm işlemini kolaylaştırmaktadır. Direnç ölçümünde, direnç üzerindeki değer ile ölçtüğümüz değerin aynı olması gerekmektedir. ZOYI ZT98 Dijital Multimeter: https://bit.ly/3mCCdby Aliexpress ZOYI Official Store: https://bit.ly/3kv5aTU Diğer tamir videolarım./ My other repair videos. https://bit.ly/3k8NzRH Kendin yap videolarım./ My DIY videos. https://bit.ly/3j4aOgr AUTOMOBILE AIR BLOWER CONTROLLER REPAIR. Renault latitude air blower controller repair. Hello friends, in this video; I show you how to repair the fan resistance of a Renault latitude vehicle. Fan resistances are the parts that control the speed of the air conditioner fan in our vehicles. The name of the part is generally known as the fan resistor. The other name of the part is the fan speed control unit. In general, fan resistors provide speed control of the fan by connecting the fan motor to the high-watt resistance. Some vehicles have an electronic circuit that does this. In Renault latitude brand vehicles; The electronic circuit provides the fan speed control. In fan speed control circuits, the mosfets on the circuit generally fail. In the video, I used the huntron tracker 2000 device for mosfet measurement. These devices display the characteristic curves of electronic circuit elements. According to these characteristic curves, we can understand whether the material is defective or not. Since this type of electronic circuits are analog circuits, the values of the resistors on the circuit are very important. Value changes in these resistors may cause the fan speed control circuit to not work properly. I measured the resistances on the fan resistor circuit with a ZOYI ZT98 multimeter. The ZOYI ZT98 multimeter's autorange feature facilitates the measurement process. In resistance measurement, the value on the resistor should be the same as the value we measured. Benimle elektronikatolyem@gmail.com mail adresinden iletişime geçebilirsiniz Video hoşunuza gittiyse "beğenmeyi" unutmayın! Yeni videoları kaçırmamak için https://www.youtube.com/channel/UCwQ8PQE-icPPbdO09eBZpqw?sub_confirmation=1 tıklayarak abone olabilirsiniz! 00:00 Intro. 00:38 Renault latitude fan rezistansı devresi. 01:15 Fan rezistansı devresinin, alüminyum soğutucudan sökülmesi. 01:34 Devre elemanlarının sökümü. 02:02 Fan rezistansı devresinin incelenmesi. 02:35 Mosfetlerin sağlamlık kontrolü. 03:23 Devre kartı üzerindeki eksik malzemelerin takılması. 04:32 Fan hız kontrol devresi üzerindeki dirençlerin ölçümü. 05:05 Devre kartı üzerindeki lehimlerin yenilenmesi. 05:51 Sökülen devre elemanlarının tekrar takılması. 08:12 Muadil mosfet nasıl bulunur. 09:33 Mosfetlere termal macun sürülmesi. 09:46 Fan hız kontrol devresinin, alüminyum soğutucuya takılması. 10:33 Fan rezistansının test edilmesi. #renault #fanrezistansı #latitude #fanrezistance #repair #tamir #fix #karttamiri #elektronik #electronic #circuitboardrepair #circuitrepair
    https://youtu.be/UCG0GrOBcDg
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.