Şimdi Ara

Fan kontrol etme - 3pin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Anakartımda 1 adet cpu-fan girişi ve yine 1 adet 3 pin -sys kasa fanı girişi var.

Aynı zamanda 3pin ya da 4pin fark etmez fanları kontrol edebilmek istiyorum .

Fan kontrolcü almadan kontrol edebilme çözümü var mı ? ( Çoklayıcı vs. aletlerle )

• Anakart modeli nedir? Ayrıca sahip olduğunuz fanların molex mi yoksa 3pin-4pin mi olduklarını yazarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlueHawk*

Anakart modeli nedir? Ayrıca sahip olduğunuz fanların molex mi yoksa 3pin-4pin mi olduklarını yazarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz.

Anakart : Gigabyte G31M - ES2C modeli

Şu an fan almadım duruma göre almayı düşünüyorum . En az masrafla bu işin içinde çıkmayı düşünüyorum.
  • MaaYuu M kullanıcısına yanıt
    Bios ayarlarından yapabilirsin.
    Bilgisayar açılırken "Delete" tuşuna bas.

Yukarıdaki menülerden Power bölümüne gel.

Hardware Monitör seçeneğine gir ve oradaki CPU Fan profile tıkla.
    Optimal- İşlemciyle orantılı çalışır. Yani otomatik.
    Silent Mode- Fan hızını düşürür, sessiz çalıştırır.
    Performance Mode- Fan hızını yükseltir, sesli çalışır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 55electronicdesign

Bios ayarlarından yapabilirsin.
    Bilgisayar açılırken "Delete" tuşuna bas.

Yukarıdaki menülerden Power bölümüne gel.

Hardware Monitör seçeneğine gir ve oradaki CPU Fan profile tıkla.
    Optimal- İşlemciyle orantılı çalışır. Yani otomatik.
    Silent Mode- Fan hızını düşürür, sessiz çalıştırır.
    Performance Mode- Fan hızını yükseltir, sesli çalışır.

Şu an optimal seçeneği mantıklı gözüküyor . Peki cpu_fan hızını her an değiştirebileceğim bir program vs. var mı varsa nasıl ?

Bunun için cpu fanının 4pin - pwm olması mı gerekiyor?

Cevap için teşekkürler.
    Madem mantıklı o zaman sesten rahatsız olmamalısınız. :)
    Program olarak bilgim yok. Her ne kadar program denediysem de sadece ekran kartının uyumlu programları fan hızını değiştirebildi.
  • quote:

Program olarak bilgim yok. Her ne kadar program denediysem de sadece ekran kartının uyumlu programları fan hızını değiştirebildi.

Zaten sesten rahat olmam , benim amacım duruma göre sessiz isterim , performans isterim.

Ona göre cpu nun hızını değiştireyim diyorum .

Şu an speedfan dan ekran kartı fanını kontrol edebiliyorum ama cpu_fanı kontrol edemiyorum.

Sorun büyük ihtimal cpu_fanın 3pinli olması ama yine de sorayım. Fanın modeli hyper212 evo.
    3 pinlide normalde kontrol edilmesi gerekiyor. Kırmızı siyah ve sarı kablolardan sarı olanı otomatik ayarlaması lazım.
  • Eyvallah , arkadaş bayağı yardımcı sağolsun .

Konu hakkında daha fazla bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz. @55electronicdesign
    İltifatınız için teşekkür ederim.
    Eğer kontrol devresi istiyorsanız:

Fan kontrol tıkla. PTC ile yapılmış, ısıya duyarlı olarak otomatik hızlanmaktadır.

Fan kontrol etme - 3pin

Fan kontrol 2 tıkla. LCD göstergeli PIC16F84A ile yapabilirsiniz.

Ben uğraşmam diyorsanız;

Tıkla. Potansiyometre kontrollü yapabilirsiniz.

Ek olarak:

Tıkla. Bunu da yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 2 Mart 2014; 15:01:42 >

• Hocam sağolasın devreler için , ama bu elektronik konularına yabancıyım .

@55electronicdesign
    Ne demek, siz sorun yeter ki biz yardımcı olmaya çalışırız inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaaYuu

quote:

Zaten sesten rahat olmam , benim amacım duruma göre sessiz isterim , performans isterim.

Şu an speedfan dan ekran kartı fanını kontrol edebiliyorum ama cpu_fanı kontrol edemiyorum.

Sorun büyük ihtimal cpu_fanın 3pinli olması ama yine de sorayım. Fanın modeli hyper212 evo.

benim ana kart asus p8h67 Aİ SUİTE 2 var kendine özel. bunun içinde tool/fan xpert+ die bi grafik var cpu fanı ve kasa fanını istedigin gibi ayarlıyabiiosun. bende şimdi keşfettim:) bu arada benim kasa ön fanı da 3 pinli. belki sende de vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: alipamukcu

quote:

quote:

benim ana kart asus p8h67 Aİ SUİTE 2 var kendine özel. bunun içinde tool/fan xpert+ die bi grafik var cpu fanı ve kasa fanını istedigin gibi ayarlıyabiiosun. bende şimdi keşfettim:) bu arada benim kasa ön fanı da 3 pinli. belki sende de vardır.

Sağol hocam , ancak fan kontrolcü almaya mümkün olursa kendim yapmaya karar verdim.

• ben işlemci fanımı easy tune 6 ile değiştiriyorum anakartım gigabyte
  • quote:

Orijinalden alıntı: ...DeAtH...

ben işlemci fanımı easy tune 6 ile değiştiriyorum anakartım gigabyte

Usta ben programı indirdim ama fan kontrol işini nerden yapıyoruz bulamadım , yardımcı olabilir misin??
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ...DeAtH...

ben işlemci fanımı easy tune 6 ile değiştiriyorum anakartım gigabyte

Usta ben programı indirdim ama fan kontrol işini nerden yapıyoruz bulamadım , yardımcı olabilir misin??

suan mobilim hatirlamiyorum.

sanirim hw monitor o gek yukarda default yap sonra oradan ayarla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.