Şimdi Ara

Faizleri %12.75'ten %17.75'e çektik Dolar 4.90TL'den sadece 4.67TL'ye geriledi? Ülke nereye gidiyor? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
2
Favori
966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Faizleri %12.75'ten %17.75'e çektik Dolar 4.90TL'den sadece 4.67TL'ye geriledi? Ülke nereye gidiyor?

Faizleri %12.75'ten %17.75'e çektik Dolar 4.90TL'den sadece 4.67TL'ye geriledi? Ülke nereye gidiyor?

SONUÇ ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguz020 -- 15 Haziran 2018; 5:12:15 >

• Equris kullanıcısına yanıt
    Tam bir anlaşma değil zaten Faiz oranları %22 olmadan sıcak para gelmeyeceği yönunde acıklamalar var.

Bugun bu faiz oranlarıyla ülkeye sıcak para girişi olsa Kur aşağı yönlü ivme kazanacaktır. Tabi ne kadar iner orası belirsiz.

Dolar 4.72 gördü.
  • Bağımsız olmayan bir merkez bankasının iş işten geçtikten sonra yaptığı göstermelik artışı kimse yemedi tabi.

2014'te Amerika Rusya'yla arası bozulup kafasına kafasına vururken Ruslar 1 günde %10'dan %17'ye yükseltmişti faiz oranlarını. Bu bir mesajdır, bizimkilerin yaptığı ne şiş yansın ne kebap. Daha sonra durumu toparlayıp Amerika'nın suyuna gidince kademe kademe düşürdüler. Biz başımızdaki iş bilmezlerle ne dış politikayı düzeltebiliriz ne içeride ekonomiyi düzlüğe çıkaracak önlemler alabiliriz.
  • Türkiye ile gelismis ülkeler arasinda en büyük fark ne?

Gelismis ülkelerde bu konularla sade politikacilar ve devlet bankasi ilgilenir.

Türkiyede coluk cocugun forumlarda agzinda sakiz gibi dolasir, ve bilende bilmeyende herseye karisir.
  • Yahu arkadaş bir türlü anlatamadık, parmağımızda derman kalmadı dilimizde tüy bitti, tekrar ediyorum:

Faiz artırımı yangını söndürmek içindi, ne çabuk unuttunuz bir günde 4.90lara çıktığını. (sabah 4.60dan al akşam 4.90dan sat, yıllık net faiz %950 , oha be!)

"Faiz artırdık neden dolar 3.80lere inmedi?" Yeter artık, papağan gibi tekrar etmeyin şu cahilliği. Yangın sönerse ne olur? Yayılmasını büyümesini engellersin ama geride kül kalır, tüm eşyalar yanmamış halde geriye dönmez. Zarar tespiti yaparsın, ve tekrar inşa etmenin neye mal olacağını hesaplamaya çalışırsın. (arada tekrar alevlenir gibi olursa mecburen tekrar faizi artırırsın). Niye bu hale düştük? Onu Reise soracaksın, doğru dürüst cevap verirse tabii...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 15 Haziran 2018; 10:51:12 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4.75 oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark matter

Zaten tüm ibreler gösteriyordu ve şaka maka o noktaya ramak kaldı gibi.Beklemeye devam.

Alıntıları Göster
    Oraya gideceğimiz 3-4 sene öncesinden belliydi ama o bolluk döneminde insanlara bunu anlatmak biraz güçtü. Şimdi daha basit..
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

Yahu arkadaş bir türlü anlatamadık, parmağımızda derman kalmadı dilimizde tüy bitti, tekrar ediyorum:

Faiz artırımı yangını söndürmek içindi, ne çabuk unuttunuz bir günde 4.90lara çıktığını. (sabah 4.60dan al akşam 4.90dan sat, yıllık net faiz %950 , oha be!)

"Faiz artırdık neden dolar 3.80lere inmedi?" Yeter artık, papağan gibi tekrar etmeyin şu cahilliği. Yangın sönerse ne olur? Yayılmasını büyümesini engellersin ama geride kül kalır, tüm eşyalar yanmamış halde geriye dönmez. Zarar tespiti yaparsın, ve tekrar inşa etmenin neye mal olacağını hesaplamaya çalışırsın. (arada tekrar alevlenir gibi olursa mecburen tekrar faizi artırırsın). Niye bu hale düştük? Onu Reise soracaksın, doğru dürüst cevap verirse tabii...
    Hocam aşk olsun ama lütfen..

Başkomutanımız ve Beyin Takımı ne demişti? "Başkanlık Sistemi gelirse Dolar 3TL'nin altına gelecek"

24 Haziran'ı bekleyin. Erdoğan Başkan olunca dolar hızla 3TL'nin altına düşecek.

Not: Yukarıda yazdığıma artık Tayyib'e oy verenler bile inanmıyordur artık ama gidip yine AKP'ye ve Erdoğan'a oy verecekler. Söz verilenler ve vadedilenler gerçekleşmese bile oy verecekler. Neden? Çünkü fanatizm ve bağnazlık bunu gerektirir..

• şu an piyasa faizi 19,15 yani mb yaptığı faiz yetersiz

Benim düşüncem recep tayip erdoğan seçim sonuçlarına kadar kendi oy kaybını engellemek için doları baskı altında tutmak istiyor

eğer kazanırsa seçimden sonra ne olur göreceğiz lakin ben iyi şeyler olacağını düşünmüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Faiz için anlaşma olmaz bu Merkez Bankasının bağımsızlığına ters düşer

İnternette her okuduğunuz habere inanmayın derim nacizane..

Alıntıları Göster
    Alintidan bağımsız yorum yapıyorum. Merkez bankası bağımsız olmalı fakat bağımsız değil. Merkez bağımsız olsaydı 4.90lari görmeden önce gerekli müdehale yapılır ve döviz bu duruma gelmezdi. Merkez bankası yıllardır hükumetin faiz baskısı altında karar almaya çalışıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: idris-tolar

Tam bir anlaşma değil zaten Faiz oranları %22 olmadan sıcak para gelmeyeceği yönunde acıklamalar var.

Bugun bu faiz oranlarıyla ülkeye sıcak para girişi olsa Kur aşağı yönlü ivme kazanacaktır. Tabi ne kadar iner orası belirsiz.

Dolar 4.72 gördü.
    Yabancılar faize değil daha çok gelecekteki ekonomik beklentilere göre gelirler. Mesela 2002-2007 yıllarını baz alalım. O zaman Tayyip Erdoğan gerçekten çok güzel işler çıkarmıştı ve çok iyi bir diploması ile Avrupa Birliğine yakınlaşma vs. gibi adımlar attı.

Faizler inanılmaz düşüş trendinde olmasına rağmen ülkeye para yağdı. Ama neden? Çünkü AB'ye gireceğiz diye Yapısal Reformları yapıyorduk. Sonradan bizim yönümüz değişti bu sefer paranın yönü de değişti. Olay bundan ibarettir faiz sonuçtur, sebep değildir

• quote:

Orijinalden alıntı: TIGERSHARK

şu an piyasa faizi 19,15 yani mb yaptığı faiz yetersiz

Benim düşüncem recep tayip erdoğan seçim sonuçlarına kadar kendi oy kaybını engellemek için doları baskı altında tutmak istiyor

eğer kazanırsa seçimden sonra ne olur göreceğiz lakin ben iyi şeyler olacağını düşünmüyorum
    Piyasa faizinin arkasında kalırsanız piyasayı yönlendiremezsini. Preaktif değil proaktif olmanız gerekiyor.

Ayrıca şuanda Türkiye'de Doları olup TL'ye çevirmek isteyenler parayı Londra Swap piyasasında Merkez Bankasının verdiği faizden daha yüksek faizde tl'ye çeviriyorlar bu yüzden dolardan tl'ye geçecek olan büyük fonlar, bankalar doları yurtdışına kaçırıyor.

Halbuki olması gereken şey Swap faizlerini her zaman Londra Swap Piyasa Faizinden yüksek tutup doları olup tl'ye çevirmek isteyen yurtiçindeki kurumların Dolarları Türkiye'de tutmasını sağlamak.

Aslında faizi aşağıda tutunca Faiz Lobisine en büyük hizmeti biz veriyor durumuna düşüyoruz. Ama anlayana..

• Bence bir ülkenin gıda sektöründeki bilindik bir şirketi iflasa sürükleniyorsa o ülkede işler iyi gitmiyordur. Gıda diyorum düşünün.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evet çok düştü 4,75
    Faiz lobisi =vaiz lobisi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neyi tartışıyorsunuz ben onu anlamadım hala. Cahil cüyehla insanların yönetimleri sonucu ülke bu hala gelmiş sizde bu cahillerin politikalarını tartışıyorsunuz. Tartışılacak bişi yok, işi bilene bırakacaksın.

Satranç oynamak için masaya oturuyorsun, hiç bir halt beceremeyip devamlı taş kaybediyorsun az kaldı mat olacan, geçen sürede de diyorsun ki rakibim benimle uğraşıyor bütün taşlarımı topladı.

Adama şunu sorarlar! Bilmiyorsun oynamasını neden oturdun masaya, kalk bilen oynasın da gör.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gatetrans

Neyi tartışıyorsunuz ben onu anlamadım hala. Cahil cüyehla insanların yönetimleri sonucu ülke bu hala gelmiş sizde bu cahillerin politikalarını tartışıyorsunuz. Tartışılacak bişi yok, işi bilene bırakacaksın.

Satranç oynamak için masaya oturuyorsun, hiç bir halt beceremeyip devamlı taş kaybediyorsun az kaldı mat olacan, geçen sürede de diyorsun ki rakibim benimle uğraşıyor bütün taşlarımı topladı.

Adama şunu sorarlar! Bilmiyorsun oynamasını neden oturdun masaya, kalk bilen oynasın da gör.
    Zaten biz anca kendi aramızda çok önceden olacakları söylüyoruz ve zamanı gelene kadar bu cahil yobaz aktroll tayfası 2 gramlık beyinleri ile zıtlaşırlar sonra sonuç olduğunda bir anda u dönüşü.Kaç kez bu senaryoyu yaşadık saymaya gerek yok.Bu zavallı organizmalar putperest kafasıyla tayyibe taptıkları sürece daha çok çekeriz.Rizeliyim memleketimden tiksinti duyuyorum resmen.

• Hocam ben de Rize Kalkandere al benden de o kadar. Benim babam 1 kez bile bunlara oy atmadı, annem kendimi bildim bileli kapalıdır bir kez bile oy vermedi birde nefret ediyor bunlardan. Yani bu iş zıvanadan çıkmış kör gibi savunuyorlar. Çıkarları için savunan allahsızları saymıyorum bile. Onları Allah'a havale ediyorum da bu cahil tayfa ülkenin geri kalmışlığına yapışmış bir kitle ne yazık ki. Hayır yardım edelim size diyorsun onada saldırıyorlar. Var benim de akp li arkadaş, kalkmış kredi notumuzu düşürdüler abd bizle uraşıyor memleketin selameti için oy vericem diyor. Ulna gerizekalı embesil diyorum, Trump geçende Kanada başbakanına kızıp imza atmadı birde üstüne çıkıp size cehennemde yer hazır dedi. Avrupa da dahil buna. abd herkesle uğraşıyor ona bakarsan fakat önlemlerini de ona göre alıyorlar. Bizim sığırlarda kalkmış ne var ne yok satıyorlar. Küfür edicem o bile boşa gidecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gatetrans -- 15 Haziran 2018; 14:37:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Yabancılar faize değil daha çok gelecekteki ekonomik beklentilere göre gelirler. Mesela 2002-2007 yıllarını baz alalım. O zaman Tayyip Erdoğan gerçekten çok güzel işler çıkarmıştı ve çok iyi bir diploması ile Avrupa Birliğine yakınlaşma vs. gibi adımlar attı.

Faizler inanılmaz düşüş trendinde olmasına rağmen ülkeye para yağdı. Ama neden? Çünkü AB'ye gireceğiz diye Yapısal Reformları yapıyorduk. Sonradan bizim yönümüz değişti bu sefer paranın yönü de değişti. Olay bundan ibarettir faiz sonuçtur, sebep değildir

Alıntıları Göster
    Aslında bizim ekonomiyi ne kadar güzel anlatıyor:

Cebinde 100 lira paran var.
    Üstüne 500 lira borç aldın.
    Şov amaçlı, Kar getirmeyen yatırıma yatırdın.
    600 liralık adamım diye övünüyorsun.
    Halbuki sen artık 100 liralık da değilsin.
    Borç aldığın para senin değildi,
    Borcun faizi de 99 lira olsun.

Sen artık 1 liralıksın..

• idris-tolar kullanıcısına yanıt
    Maalesef doğru bir örnek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnurFB1453

Bence bir ülkenin gıda sektöründeki bilindik bir şirketi iflasa sürükleniyorsa o ülkede işler iyi gitmiyordur. Gıda diyorum düşünün.
    Ve o gıda sektörü en çok talep edilen tavuk eti üzerine iş yapıyorsa
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.