Şimdi Ara

Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
19
Favori
98.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dacanka

arkadaşlar merhaba ,
    ben şu şekilde bir formül oluşturmak istiyorum, yardımcı olur musunuz ?

eğer prim gerçekleşen tutar > 85 'ten gerçekleşeni 1,0 ile çarp
    eğer prim gerçekleşen tutar > 100 gerçekleşeni 1,5 ile çarp
    bunları iç içe yazamıyorum ; bilen var mı ?

teşekkürler.

HEDEF GERÇEKLEŞEN HGO PRİM
    10,000 10,254 102,54% ?
    48,500 41,300 85,15%
    46,500 18,798 40,43%
    13,000 13,843 106,48%
    38,500 32,937 85,55%
    33,500 28,79 85,9%

Burda bir yanlış sorgu var.
    Eğer >85 yazarsan diğerini <100 yazman gerek.
    çünkü >100 olursa zaten otomatik olarak >85 de olmuş olacak.
    100 den büyük bir rakam olursa sorgu bunu 85 den de büyük olduğu için 1.0 ile çarpabilir.

Tam olarak ne yapmak istiyorsun?

• merhaba ,

yapmak istediğim hedef gerçekleşme oranı 85 i geçmiş olan ancak 100 den küçük olanı net gerçekleştirdiği ile 1,0 çarpıp,
    hedef gerçekleşme oranı 100'ü geçenleri 1i,5 ile çarpmak , böylece primlerini hesaplayıp ona göre vermek .

çünkü >100 olursa zaten otomatik olarak >85 de olmuş olacak. bu dediğini anlayamadım .
    formülü 85 ile 100 arası ve 100 den büyük olarak kuramaz mıyız ?
  • Merhabalar ,

Aşağıdaki sorum için yardımcı olursanız çok sevinirim. Tabloyu da belirttim.
    Bir ürünün en ve boyunu girdiğim zaman tablo da belirtilene denk gelen KG vermelidir.

Buna göre ;

Eğer bir ürünün uzunluğu 300 cm ile 400 cm arasındaysa ve genişliği 40 cm'ye kadarsa bu ürün 1000 kg kabul edilir.

Eğer bir ürünün uzunluğu 300 cm ile 400 cm arasındaysa ve genişliği 80 cm'ye kadarsa bu ürün 2000 kg kabul edilir.

Eğer bir ürünün uzunluğu 400 cm ile 500 cm arasındaysa ve genişliği 40 cm'ye kadarsa bu ürün 1300 kg kabul edilir.

Eğer bir ürünün uzunluğu 400 cm ile 500 cm arasındaysa ve genişliği 80 cm'ye kadarsa bu ürün 2600 kg kabul edilir.

Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma? Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma?

• Arkadaşlar bu formül içinde yer alan 2 adet "" işaretinin anlamı nedir acaba?

=EĞER(K13="";"";((K13+K14+K15+K16+K17+K18+K19)*60*1000/C13))
  • quote:

Orijinalden alıntı: tyfn08

Arkadaşlar bu formül içinde yer alan 2 adet "" işaretinin anlamı nedir acaba?

tırnaklar ikilisi, aç kapa olarak.
    ilk tırnak grubu ;.eğer k13 boş bir hücre ise, yani birsey yoksa demek.
    noktalı virgulden sonraki iki tırnak da hücresi boş bırak anlamında.

yani k13 boşsa boş bırak, boş değilse şu şekilde devam et diyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Öner

quote:

Arkadaşlar bu formül içinde yer alan 2 adet "" işaretinin anlamı nedir acaba?

tırnaklar ikilisi, aç kapa olarak.
    ilk tırnak grubu ;.eğer k13 boş bir hücre ise, yani birsey yoksa demek.
    noktalı virgulden sonraki iki tırnak da hücresi boş bırak anlamında.

yani k13 boşsa boş bırak, boş değilse şu şekilde devam et diyor.

Çok teşekkürler.

• lütfen yardım. Arkadaşlar elimde excele kayıtlı yemek listesi var. ve bu yemek listesi her ay değişiyor.aynı excel dosyasının 2. sayfasında ise yemeklerin kaç kalori olduğu tablo var. şimdi benim sorunum; ilk sayfadaki yemek listesine yemek eklediğim zaman veya değiştirdiğim zaman yazdığım yemeklerin karşı hücresine yemeğin kaç kalori olduğu otomatik olarak yazsın istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: germiyanizm

lütfen yardım. Arkadaşlar elimde excele kayıtlı yemek listesi var. ve bu yemek listesi her ay değişiyor.aynı excel dosyasının 2. sayfasında ise yemeklerin kaç kalori olduğu tablo var. şimdi benim sorunum; ilk sayfadaki yemek listesine yemek eklediğim zaman veya değiştirdiğim zaman yazdığım yemeklerin karşı hücresine yemeğin kaç kalori olduğu otomatik olarak yazsın istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

bunun için duseyara formülünü kullanman gerek.

• Öner kullanıcısına yanıt
    peki nasıl? formülü nasıl gireceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: germiyanizm

peki nasıl? formülü nasıl gireceğim.

bi örnek dosya at, eve gidince bakıp yazarım.

• Öner kullanıcısına yanıt
    2. tabloda yemeklerin kalorileri var. 1. tabloya yemek eklediğimizde veya değiştirdiğimizde o yemeğin kalorisi otomatik olarak yan hücrede yazmasını istiyorum. yemekler her ay değişiyor. yemeklerin yerleri değiştiği zaman o yemeğin kalorisinin otomatik yazmasını istiyorum. yani herhangi bir hücreye pilav yazdığım zaman kalorisi diyelim 400, yanında hemen 400 yazsın. yardımlarınız için teşekkürler.
     Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma?

• germiyanizm G kullanıcısına yanıt
    Buyur.

http://www.dosya.tc/server6/ux5kr1/kalori.rar.html
  • TEŞEKKÜR EDERİM. FAKAT MESALA ALT HÜCRELERE YEMEKLERİ YAZINCA KALORİ ÇIKMIYO
  • germiyanizm G kullanıcısına yanıt
    formülü oralara kopyalayacaksin sadece.
    ben 2 satır yemek listesi yazdım formulu göresin diye.

• ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM YAPTIM.
  • ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM. YAPTIM
  • Referans listeni sabit bir yerde tut 2 sütun halinde zaten, 1. tablodada kalorinin gelmesini istediğin hücrelere =DÜŞEYARA(Yemekismininbulunduğuhücre ; yemekvekalorilerinbulunduğukısım;2;YANLIŞ) bu şekilde kullan.Excelde eğer formülü ilede yapılır ama düşeyara tam dediğin olay için var.
  • fyzyc F kullanıcısına yanıt
    eyvallah çok teşekkür ederim
  • Arkadaşlar çalıştığım yerde MRP olmasına rağmen kullanılmamakta dolayısı ile stok takip ve akabinde sipariş verme olaylarında sıkıntı yaşamaktayız. Bu durumu excelde mrp mantığı ile çalışan ve malzeme stoğu belirlediğim kritik stok değerinin altına düştüğünde "sipariş ver" uyarısı verebilecek bir excel dosyası yapma gibi bir düşüncem var. Bu olayda bana yol gösterebilecek yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Arkadaşlar çalıştığım yerde MRP olmasına rağmen kullanılmamakta dolayısı ile stok takip ve akabinde sipariş verme olaylarında sıkıntı yaşamaktayız. Bu durumu excelde mrp mantığı ile çalışan ve malzeme stoğu belirlediğim kritik stok değerinin altına düştüğünde "sipariş ver" uyarısı verebilecek bir excel dosyası yapma gibi bir düşüncem var. Bu olayda bana yol gösterebilecek yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.

ürün ağaçlarını oluşturduğunuz halihazırda bir excel listeniz var mı?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.