Şimdi Ara

Evga'nın yayınladığı Bios güncellemesi nasıl yapılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evga'nın yayınladığı Bios güncellemesi nasıl yapılır?

Evga GTX 1070 modelleri için yayınlanan yeni bios bize neler sunuyor? Nasıl kuruluyor? Nereden öğrenebilirim? Hepsi haberimizde.

Yeni sürümde neler değişti?

Yeni sürümle birlikte 1.075V olan Voltaj değeri artık 1.081V'a kadar çıkabiliyor. Voltaj tepkimesi daha sık denetleniyor ve gerektiğinde frekans arttırmada artık sorun çıkmıyor. Fabrika çıkışı değerlerde(8GHz) sorun şu ana kadar rapor edilmedi. OC başarımı ise dikkate değer şekilde gelişmiş ve kararlılık artmış durumda.

Kendi kartımla yaptığım denemelerde  2164MHz(+170) GPU ve 9164MHz(+580) bellek frekansı ile en ufak artifact dahi almadan yaptığım tüm sentetik ve oyun testlerini başarı ile bitirdi. En fazla %85 TDP kullanımı ve 54 derece GPU sıcaklığı gördüm.

Gelelim kuruluma

BURADAN kartınız için tek bios ise tek dosya, çift bioslu FTW PCB'sine sahip bir model kullanıyorsanız 1. ve 2. bios için dosyaları indirip ayrı ayrı konumlara/klasörlere çıkardıktan sonra gerekli kontrolleri yapıp kurulumu yapabilirsiniz.

Kartınızın seri numarası  ile indirdiğiniz dosyanın seri numarası bire bir aynı olmalı. Aksi halde ciddi sorunlar yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Gelelim kurulum aşamasına. Kartınız tek biosa sahip ise doğrudan kuruluma geçebilirsiniz. Eğer kartınız çift biosa sahip ise kartınızın hangi biosta çalıştığını kontrol etmeniz gerekli. 1. bios ise 1.bios için indirdiğiniz dosyayı, 2. bios aktif ise 2.bios dosyasını kurmanız gerekli ve her bios için ayrı ayrı kurulum yapmanız lazım. Yani MasterBios(1.bios) aktif ise 1.bios için indirdiğiniz dosyayı kurduktan sonra kartı 2.bios konumuna getirip aynı işlemleri 2.bios için tekrarlamanız lazım.

Aşama 1: İndirdiğimiz dosyayı bir klasöre çıkardıktan sonra arkada çalışan uygulama açık olmadığından emin olduktan sonra update.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırıyoruz. 

Aşama 2: Aşağıdaki konsol uygulamasında ekran görüntüsünde görüldüğü gibi devam etmek için "y", geçmek için "s", iptal edip kapatmak için "a" tuşuna basmanız gerekli.

Aşama 3: Konsol uygulaması işlemleri bitirdikten sonra kapanacak. Yüklemenin bittiğinden emin olup bigisayarı yeniden başlattığınızda kurulum tamamlanmış olacak. Bios sürümünü GPU-Z ile kontrol edebilirsiniz.

Kontrol etmek için 

Tek bioslu kartlarda yeni bios sürümü: 86.04.50.00.70 olmalı.

Çift  bioslu kartlarda yeni bios sürümü aktif bios sürümüne göre 1.bios ise 86.04.50.00.70, 2.bios aktif ise 86.04.50.01.70 olmalı.

• Alışmışım böyle haberleri burak şolt'tan görmeye valla editör ismine bakmasam fark etmeyeceğim.

• Bios güncelleyince de kullanıcı hatası derler en azından ülkemizde böyle olur bence ,garanti dışıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 18 Ekim 2016; 19:47:15 >
  • 2164 + 170 yani toplam 2334 MHz'de mi çalışıyor sizin 1070 GPU?

• 54 derece?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birinci biosu mu mu kullanıyor yoksa ikinciyi mi nerden bileceğiz ve diğer biosa nasıl geçilir? Şu an 86.04.26.00.70 bios versiyonu 6276 kodlu ftw ekran kartım.

• gtx 1070 sc kullanıyorum update.exe 2. aşamaya geçemeden kapanıyor yardımcı olabılecek bırı var mı?

• Overclock yapmadan kullanıyorum, bu bios update'i yapsam performans artışı ya da sıcaklık değerlerinde değişme olacak mı overclocksuz halde ?
  • Çift bios'lu ekran kartı ne işe yarıyor ?

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    Öyle değil. Kart normal olarak 2012MHz GPU frekansına kadar Boost 3.0 ile çıkabiliyor. Sıcaklık durumuna göre 1883MHz'e kadar düşürme payı var. Bu standart, fabrika çıkışı verisinin üzerine +170MHz OC yapınca 2177-2164-2152 MHz değerleri(sıcaklığa bağlı) elde ediliyor. Yani, 2012MHz+170MHz=2182MHz en yüksek boost frekansı. Sıcaklığa bağlı olarak(51 derecede) 2152MHz'e kadar düştü bende. Az önce oyundan çıktım, Afterburner'da aldığım ekran görüntüsü aşağıda.

• profecco kullanıcısına yanıt
    İster kasayı açıp ekran kartının güç girişinin yanındaki switch ile kontrol edebilir, bios versiyonları arasından değişim yapabilirsiniz ister MSI Afterburner, Evga Precision X OC gibi yazılımlarla power limit %112 mi %122 mi yapılabiliyor ona bakarak karar verebilirsiniz. Master Bios(1.bios) %112, Slave(2.bios) %122 power limit/power target ayarlanabiliyor. 2. bios'ta 4. seri 01, 1. biosta 00 oluyor. Yani Sizde 26.00.70 yani 1. bios aktif durumda bu durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

İster kasayı açıp ekran kartının güç girişinin yanındaki switch ile kontrol edebilir, bios versiyonları arasından değişim yapabilirsiniz ister MSI Afterburner, Evga Precision X OC gibi yazılımlarla power limit %112 mi %122 mi yapılabiliyor ona bakarak karar verebilirsiniz. Master Bios(1.bios) %112, Slave(2.bios) %122 power limit/power target ayarlanabiliyor. 2. bios'ta 4. seri 01, 1. biosta 00 oluyor. Yani Sizde 26.00.70 yani 1. bios aktif durumda bu durumda.

Çok teşekkür ederim yaptım sonunda. Güç girişinin yanındaki bios tuşunu zor gördüm :) Benim antivirüs virüs olarak algıladı bir de programı.
  • Vay be, GTX1070'den bahsediyoruz burda. 2GHz üstünde olması gerçekten etkiledi beni şu an. Peki kaç dereceye kadar koruyabiliyor bu hızını? Veya kaç dereceye kadar 2 GHz üstünde kalmayı başarıyor? Diğer bir soru da, sizin kartınızın tam modeli nedir?
  • V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    Kutudan çıktığı haliyle 50 dereceye kadar 2012MHz'de durabiliyor. 50 olduğunda 2000, uzun süre kullanımda 1987MHz. Fabrika çıkışı fan ayarı zayıf geldiği için yükte %10-50 arası çalışacak şekilde ayarlı. Max 2700Rpm dönüyor fanlar. Tam modeli 1070 FTW. Dt olmayan model.

• Ben de deneyeceğim haftasonu bu güncellemeyi, gerçi o.c'ye henüz pek gerek duymuyorum kartın gücü 1080p için fazla yeterli ancak kesinlikle memory overclock'u kısmında sorun vardı kartın. 2002'den 2052mhz'ye o.c edebildim max. deneme amaçlı precision X kullanmıştım. GPU clock'da sorun yok 1700 mhz civarı stabildi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Vay be, GTX1070'den bahsediyoruz burda. 2GHz üstünde olması gerçekten etkiledi beni şu an. Peki kaç dereceye kadar koruyabiliyor bu hızını? Veya kaç dereceye kadar 2 GHz üstünde kalmayı başarıyor? Diğer bir soru da, sizin kartınızın tam modeli nedir?

gtx 1070 ler zaten ort boost degerleri 2 ghz goruyor defult olarak.oc degerleride 2070 ila 2150 arasi gidip geliyor kartin durumuna gore.Misal benim msi gtx 1070 max 2075 2080 arasi oluyor stabil.oc potansiyeli dusuk 1070 de.voltaj kisitlama yuzunden.lanet olasi 1.093v i gecmiyor.

• Akşam ben de deneyeyim.
  • Ftw kartıma 1. bios update'i yaptım fakat 2. update için kasayı açmaya üşendim. Kasayı açıp ekran kartı üzerindeki switchi değiştirmeden 2. biosa geçmem mümkün mü?
  • apollonx kullanıcısına yanıt
    maalesef mümkün değil.
  • Güncellemeleri yaptım. Sorunsuz ve hızlı oldu. Master ve slave arasındaki fark nedir? İkisi de birbirinin aynısı biri yedek bios mu? Tam olarak farklarını bilen var mı? Teşekkürler.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.