Şimdi Ara

Eve Sinema Odası Yapacağım, Fakat Ses Yalıtımı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
13
Favori
58.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sanalexpress

Isı izolasyonu için kütle, ses izolasyonu için ise boşluk gereklidir. Odanın enini boyunu yüksekliğini verebilirseniz bir kaç detay çizimi yapabilirim sizin için.

Merhaba öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Oda 4.5mX3m , Çatı odası olduğu için tavan bir duvardan diğer duvara doğru alçalıyor. Bir duvarın yüksekliği 2.4m diğeri ise 1.8m. Ciddi söylüyorum hiç zahmet etmeyin. En son kararım bu işi komple sünger kaplayarak halletmek yönünde. Taş yünü yaptırmayı düşünüyordum ama oda çok daralıcak öyle olunca da.

Tekrar teşekkürler.
  • Bugün Bauhause'tan 12 adet 15mm lik 1mx1m ses yalıtım süngeri aldım, yanına da 6 adet silikon ve 6 adet de akustik sünger aldım, inş hafta sonu odayı bunlarla kaplıyorum. Bu arada Denon 2311 amfi ve Yamaha hap. seti aldım GSA elektronik Orhan bey sayesinde :) Sistemi WD Elements Play ve LG HS201 LED Projektör alarak tamamlamak istiyorum ama klozet, ocak, davlumbaz derken onlara para kalmadı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: runelgna

Merhaba öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Oda 4.5mX3m , Çatı odası olduğu için tavan bir duvardan diğer duvara doğru alçalıyor. Bir duvarın yüksekliği 2.4m diğeri ise 1.8m. Ciddi söylüyorum hiç zahmet etmeyin. En son kararım bu işi komple sünger kaplayarak halletmek yönünde. Taş yünü yaptırmayı düşünüyordum ama oda çok daralıcak öyle olunca da.

Tekrar teşekkürler.

Sorun değildi benim için çok fazla vaktimi de almazdı. her duvarda Yaklaşık 9cm-13cm arasında odanız daralırdı. Siz daha kolay ve ekonomik olarak çözmüşsünüz sanırım. Hayırlı olsun. Umarım sonuç beklediğiniz gibi olur.
  • quote:

Bugün Bauhause'tan 12 adet 15mm lik 1mx1m ses yalıtım süngeri aldım, yanına da 6 adet silikon ve 6 adet de akustik sünger aldım, inş hafta sonu odayı bunlarla kaplıyorum. Bu arada Denon 2311 amfi ve Yamaha hap. seti aldım GSA elektronik Orhan bey sayesinde :) Sistemi WD Elements Play ve LG HS201 LED Projektör alarak tamamlamak istiyorum ama klozet, ocak, davlumbaz derken onlara para kalmadı :)

ss leri ve bitmiş haldeki yorumlarınızı bekliyorum.

umarım sonuç beklentilerinizi karşılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guestizm -- 30 Ocak 2011; 1:02:22 >
  • Bu adresteki sistemleri ve çalısmaları incelemenizi tavsiye ederim. Yalıtım ornekleride var.

http://forum.blu-ray.com/home-theater-construction/
  • quote:

Orijinalden alıntı: qtrendy
    quote:

Bugün Bauhause'tan 12 adet 15mm lik 1mx1m ses yalıtım süngeri aldım, yanına da 6 adet silikon ve 6 adet de akustik sünger aldım, inş hafta sonu odayı bunlarla kaplıyorum. Bu arada Denon 2311 amfi ve Yamaha hap. seti aldım GSA elektronik Orhan bey sayesinde :) Sistemi WD Elements Play ve LG HS201 LED Projektör alarak tamamlamak istiyorum ama klozet, ocak, davlumbaz derken onlara para kalmadı :)

Sakın WD elements almayın çok sorunlu yetersiz bir cihaz size Türkiye'de yeni satılmaya başlayan wdtv live HUB cihazını öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prosecutor -- 30 Ocak 2011; 9:07:08 >

• Evin duvarlarında Strafor vede ayrıca duvarın üzerine ses yalıtımı için satılan özel malzemeler var. Ulusdaki esnafları bi gezmeni tavsiye ederim
  • runelgna son durum nedir uygulama yaptın mı ? Bende salonda kullanılabilecek ve tabiki göze batmayacak ürünler bakınıyorum, uygulama resimleri varsa buraya yükleyelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: prosecutor

quote:

quote:

Sakın WD elements almayın çok sorunlu yetersiz bir cihaz size Türkiye'de yeni satılmaya başlayan wdtv live HUB cihazını öneririm.

Hadi ya, acayip üzüldüm şimdi 1TB hdd i çok cezb ediciydi.

quote:

Orijinalden alıntı: SertaçS

runelgna son durum nedir uygulama yaptın mı ? Bende salonda kullanılabilecek ve tabiki göze batmayacak ürünler bakınıyorum, uygulama resimleri varsa buraya yükleyelim.

hayır 2 gündür İstanbuldaydım, bugün öğlen geldim ancak evin suyunu açtırıp, evin diğer işleri için usta buldum, duvar kağıdı aldım vs.
    Bu arada süngerleri eksik almışım, hesabı o ara yanlış yaptığım için :) 12m2 almıştım 18m2 daha alacağım, 253 ödemiştim 600 ü geçecek sadece sünger işi.

quote:

Orijinalden alıntı: Barış Can Saraçoğlu

Evin duvarlarında Strafor vede ayrıca duvarın üzerine ses yalıtımı için satılan özel malzemeler var. Ulusdaki esnafları bi gezmeni tavsiye ederim

Bugün rüzgarlı sokaktaydım, suyu açtırdıktan sonra bir kaç yere sordum, çoğu yerde sünger yok (4 yere sorabildim gerçi arabayla gezdiğim ve acelem olduğu için), bir yerde sünger buldum, orası taş yünü tavsiye etti, her duvar 5cm küçülür dedi ve yaklaşık 1500 lira masraf, 750si malzeme parası diğeri işçilik (gerçi ben daha öncesi için 250 ye biriyle anlaşmıştım işçilikte.)

Yarın akşam işlerimi bitirebilirsem süngerleri duvarlara yapıştırmaya başlayacağım silikon kullanarak. Cuma taşınacağım için şu anda süngerden başka çözümüm kalmadı, zaten süngerlerin yarısını da aldık :)

Sizleri resimlerle bilgilendiririm işi bitirdikten sonra.

• güzel konu takipteyim, eviniz hayırlı olsun..
  • Allah utandırmasın şu anda müsakil evde kalıyorum ailemle beraber o yüzden z5500 üm hiç sorun teşkil etmiyor camları kapıları titretecek kadar açabiliyorum ama yakında evlenmeyi düşündüğüm için eşimle bir dairede oturacağımızdan böyle birşeye kesinlikle ihtiyacım olacak

takipteyim
  • bence bütçeyi biraz zorlayıp, görüntüyü de kurtarmak adına odanın 6 yüzeyini de lambri yaptırın. tahminen 30 metrekareye (10 metrekare odanızdaki toplam kaplanacak tahmini yüzey) 1 metreküp ağaç gider, işçilikle birlikte 2000 liraya hallolur. lambrinin altına çakılacak iskelet karkaslarının arasına cam yünü-taş yünü koyarsanız ciddi bir izolasyon sağlamış olursunuz. yerler hariç lambri de göbeği kanallı, tabiri caizse "cami lambrisi" olursa yankılanmayı azaltacak, akustik yönden de faydası olacaktır. Yok daha ucuza çıkmak istiyorum derseniz, sadece yerleri dediğim şekilde lambri yaptırabilirsiniz (10 metrekare = 600 lira), geri kalan duvar ve tavanı da piramit süngerle kaplayabilirsiniz (20 metrekare = 400 lira) ancak tabi ki bu süngerler sürekli açıkta olacak ve hijyen açısından uzun vadede ciddi sıkıntı çıkaracaklardır.
    kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fixxxxxer

bence bütçeyi biraz zorlayıp, görüntüyü de kurtarmak adına odanın 6 yüzeyini de lambri yaptırın. tahminen 30 metrekareye (10 metrekare odanızdaki toplam kaplanacak tahmini yüzey) 1 metreküp ağaç gider, işçilikle birlikte 2000 liraya hallolur. lambrinin altına çakılacak iskelet karkaslarının arasına cam yünü-taş yünü koyarsanız ciddi bir izolasyon sağlamış olursunuz. yerler hariç lambri de göbeği kanallı, tabiri caizse "cami lambrisi" olursa yankılanmayı azaltacak, akustik yönden de faydası olacaktır. Yok daha ucuza çıkmak istiyorum derseniz, sadece yerleri dediğim şekilde lambri yaptırabilirsiniz (10 metrekare = 600 lira), geri kalan duvar ve tavanı da piramit süngerle kaplayabilirsiniz (20 metrekare = 400 lira) ancak tabi ki bu süngerler sürekli açıkta olacak ve hijyen açısından uzun vadede ciddi sıkıntı çıkaracaklardır.
    kolay gelsin...

lambirinin ses yalıtımı üzerindeki etkisi ne kadardır acaba?

camyününün tek başına uygulanması ile üzerine lambiri yapılması arasındaki yalıtım farkı nedir?

• Bence gereksiz olur, tamamen ahşap kablı sinema odası ne gördüm ne duydum. Geniş alanlara aşağıdaki örneklerden yapıp diğer bölümlerede sünger koymak yeteli olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=iyYUpkpL0gw

http://www.youtube.com/watch?v=X-2kLzZAnRg
  • Arkadaşlar 2 gündür sadece sünger kaplıyorum canım çıktı valla (Tabi ev taşımanın da yorgunluğu var), başlarken ve uygularken bir kaç fotoğraf çektim, bitmiş halinin de fotoğraflarını çekip yakında konuya koyacağım.
  • Konuyu yakından takip ediyorum. Yakında bende böyle bir yalıtım yapabilirim.
    Ev sineması sistemini niye aldık çünkü sinemadaki deneyimin benzerini de evde yaşamak için ancak gerçekte bunu yapabiliyor muyuz hayır. Sebebi belli sesi biraz dahi açınca komşulara fazla ses gidiyor. Özellikle Türkiye’deki evlerin ses yalıtımı kötü. Eğer evde ses çıkaran bişi olmadığı zaman (gece mesela tv kapalı) komşuların konuşma sesleri duyulabiliyor yada maç sırasında gooool diye bağırmaları... Düşünüyorum da ben film izlerken ne kadar ses gidiyordur acaba?
    Gerçi şu ana kadar bir şikayet almadım ancak bu sesi çok açmamamdan dolayıdır. Sesi de belli düzeyde (illa sonuna kadar açmak da değil) açmayınca bu sefer sinema etkisi olmuyor. Hele de benim gibi aslında kısık sesten hoşlanmayan birisi için.

Ne yapacağız? Eve yalıtım yapacağız.

Konuyu takip ederken kavram karmaşacasına düştüm. Teknika, SertaçS arkadaşkarının verdikleri linkleri ve açtıkları bazı konuları da okuyunca şöyle bir fikir edindim.
    Yanlış anlamışta olabilirim çünkü bu konuda bir bilgim yok.

1. Ses yalıtımı ile akustik düzenleme birbirinden ayrı şeyler. Genelliklede birbirine karıştırılıyorlar. Ses yalıtımı için akustik düzenleyicilerden bahsediliyor.
    Teknika’nın kendi sistemi için yaptığı konuda sinema odası için yaptığı akustik iyileştirmeler var.Bu sayede kendi sisteminin o odadaki performansını arttırıyor.
    Bu şu anlama mı gelir?
    Odanın akustiğini daha iyi hale getirmek mevcut sistemden alınacak performansı arttıracağından sesi çok açmadan da yeterli ayrıntıyı duymamızı sağlayacak hem de daha kısık bir ses ile istediğimiz etki oluşacağından komşuları rahatsız edecek ses düzeyine ihtiyaç duymayacağız? Akustik süngerler, bass trap vs. bunun için.

2. Asıl ses yalıtımı akustik iyileştirmeden çok sesi odanın dışına çıkmasını engellemektir. Ancak burda yüksek frekanslar (tizler ve orta sesler) büyük ölçüde engellenebilse de alt frekanslar (Bass sesler, subwoofer sesi mesela) çok engellenemez. Ses yalıtımında halı, kalın perde, kalın kumaş, taş yünü ucuz malzemelerdir ancak ısı yalıtımı da yaptığından odanın hava almasını bir şekilde sağlamak lazım.
    Genelde ses yalıtımı oda içinde oda oluşturarak hallediliyor. Bu da mevcut odanın dahada küçülmesine yol açıyor.

Şu ana kadar ses sisteminde performansı sitemin parçalarını daha iyi parçalar ile değiştirerek arttırıyordum. Ancak oda akustiği ve ses yalıtımı iyi olmadığından her zaman tam keyifle kullanamıyordum.
    Burada soru şu:
    Performansı arttırmak için (Daha iyi bir ses için) mevcut sistemi değiştirmek mi yoksa kullanılacak odada ses yalıtımı + akustik iyileştirme mi yapmak daha hesaplı olur?
    Bu söylerken şöyle düşündüm: Belki ses yalıtımı + akustik iyileştirme daha masraflı olabilir ama akustik açıdan iyi ayarlanmamış bir odada en iyi sistem bile bir yere kadar çalacak ve o sistemden tam performans alınamayacak. Bu yüzden eğer bu işte kullanılacak oda kısa vadede değişmeyecekse ses yalıtımı + akustik iyileştirme yapmak orada dinlenilecek her sistemi tam performansla çaldıracak.
    Bence ses ve görüntü sistemlerimiz geçici ( belli bir süre sonra ya demode oluyor yada değiştiriyoruz yada bozuluyor vs.) . O yüzden ev sineması için en uygunu bu iş için bir oda ayarlamak ve buraya iyi bir ses yalıtımı + akustik iyileştirme yapmak ve sistemimizi yerleştirip keyfini çıkarmak…

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fixxxxxer

bence bütçeyi biraz zorlayıp, görüntüyü de kurtarmak adına odanın 6 yüzeyini de lambri yaptırın. tahminen 30 metrekareye (10 metrekare odanızdaki toplam kaplanacak tahmini yüzey) 1 metreküp ağaç gider, işçilikle birlikte 2000 liraya hallolur. lambrinin altına çakılacak iskelet karkaslarının arasına cam yünü-taş yünü koyarsanız ciddi bir izolasyon sağlamış olursunuz. yerler hariç lambri de göbeği kanallı, tabiri caizse "cami lambrisi" olursa yankılanmayı azaltacak, akustik yönden de faydası olacaktır. Yok daha ucuza çıkmak istiyorum derseniz, sadece yerleri dediğim şekilde lambri yaptırabilirsiniz (10 metrekare = 600 lira), geri kalan duvar ve tavanı da piramit süngerle kaplayabilirsiniz (20 metrekare = 400 lira) ancak tabi ki bu süngerler sürekli açıkta olacak ve hijyen açısından uzun vadede ciddi sıkıntı çıkaracaklardır.
    kolay gelsin...

lambirinin ses yalıtımı üzerindeki etkisi ne kadardır acaba?

camyününün tek başına uygulanması ile üzerine lambiri yapılması arasındaki yalıtım farkı nedir?

lambrinin yalıtıma etkisi minimum düzeydedir, yalıtımı sağlayacak olan cam yünü, taş yünü ya da süngerdir. lambri sadece kolay ve istediğinizde çok külfet çıkarmadan sökebileceğiniz ve görüntü olarak iç mekana uygun bir yapıdır. Öte yandan kanallı lambri düz bir yüzeye kıyasla yankılanmayı engelleyecektir. Cam yününü tek başına döşenemez, üzerini örtecek birşey lazım. Döşeyip üstünü sıvatırsınız gayet de güzel yalıtım sağlamış olursunuz ancak akustik açıdan bir getirisi olmaz. Lambri yankılanmayı bir nebze engelleyeceği için akustik açıdan daha iyidir. hem yalıtım sağlasın, hem akustik düzenleme sağlasın, hem de ucuz olsun denilirse en iyi alternatif piramit sünger. Ama onun da toz tutma gibi dezavantajları var, uzun vadede çok pratik olmayacaktır.

• quote:

Bence gereksiz olur, tamamen ahşap kablı sinema odası ne gördüm ne duydum. Geniş alanlara aşağıdaki örneklerden yapıp diğer bölümlerede sünger koymak yeteli olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=iyYUpkpL0gw

http://www.youtube.com/watch?v=X-2kLzZAnRg

ahşap kaplama sinema odası görmüş-görmemiş olmanızın bu konuyla alakası yok. ahşap kaplama yalıtım malzemesini gizleyecek dekoratif bir üstyapı benim verdiğim örnekte, amaç altına yalıtım yapmak. gerekliliği ise uygulayıcının keyfi ve bütçesiyle orantılı. ama amaç yalıtımsa gayet güzel yalıtım olur dediğim şekilde...

• Konuyla şöyle alakası var, burda amaç en düşük fiyata en etkili yalıtımı yapmak ise sadece yalıtımın üstünü örtmek için ahşap kaplamak pek makul bir çözüm olmaz.
  • quote:

Konuyla şöyle alakası var, burda amaç en düşük fiyata en etkili yalıtımı yapmak ise sadece yalıtımın üstünü örtmek için ahşap kaplamak pek makul bir çözüm olmaz.

yineliyorum, burada iş uygulamacının keyfiyle ve bütçesiyle alakalıdır! lütfen ilk mesajımı daha dikkatli okuyunuz, orada en az iki alternatif var ve fiyatlarını, avantajlarını-dezavantajlarını bilgim dahilinde olabildiğince detaylı yazmışım. sonuçta gerekliliği görecelidir!!! bırakalım buna uygulayacak arkadaşımız karar versin.

ben verdiğim bilgiler doğrultusunda mesajımın yoruma çok da açık olmadığını görüyorum, yanlış yönlendirmeye sevkedecek bir durum söz konusu değil, olan biten neyse tüm detayıyla yazıyor! ve uygulayacak arkadaşımızın kişisel yorumlarla birlikte somut birtakım verilere de (fiyat gibi) ihtiyacı olduğunu görerek bir tavsiyede bulundum. birbirimizin fikirlerini "ben görmedim, dolayısıyla gerek yok" gibi argümanlarla yorumlamak yerine hepimiz kendi "farklı" fikrimizi beyan edelim, olana birşeyler ekleyelim ki soruyu soran kişiye yardımı dokunsun, alternatifler olduğunu görsün. eğer kişisel "gerekli-gereksiz" tartışması dönecekse, ahmet'in gördüğünü mehmet görmemiştir, ali'ye gerekli olan veli'ye gereksizdir ve buralar curcunaya döner;)

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.