Şimdi Ara

Eve Sinema Odası Yapacağım, Fakat Ses Yalıtımı? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
162
Cevap
13
Favori
58.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • güzel bir başlık arkadaşlar, takipteyim. kaptaniderya34 fotolarını merakla bekliyorum.
  • arkadaşlar bu konuda en iyi çözüm müstakil bir evde oturmaktır. burası benim bodrum katım. üst tavan strafor kaplı. kaplanmasa bile z5500 ü sonuna kadar açsan sesten rahatsız olmazlar.

Eve Sinema Odası Yapacağım, Fakat Ses Yalıtımı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smurf1971 -- 19 Kasım 2011; 13:30:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smurf1971

arkadaşlar bu konuda en iyi çözüm müstakil bir evde oturmaktır. burası benim bodrum katım. üst tavan strafor kaplı. kaplanmasa bile z5500 ü sonuna kadar açsan sesten rahatsız olmazlar.

En iyi ve tabiki en pahalı çözüm... Bu arada madem müstaki ev var yalıtım ve akustik adınada birşeyler yapılmış bari daha üst seviye bir sistem kurun..

• haklısın sertaç ama amatör biri olarak, sinema ve ps3 için bu yeterli.ilerde inşaallah tv nin karşı duvar tarafına perde ile projeksiyon sistemi yapacağım. belki o zaman dediğin profesyonel sistemlere ihtiyaç duyulabilir ve 7+1 sistemde yapılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smurf1971 -- 19 Kasım 2011; 16:08:24 >
  • Projeksiyon kesinlikle çok farklı bir etki yapıyor, ben yakında bir sorun çıkmazsa projeksiyon işini hallediyorum. Zaten ses ve görüntü beraber olmalı iyi bir sistemde...
  • Hortlatıyorum ama kusura bakmayın.Benim öyle büyük bir odam yok.10 metrekare kabaca.Alt kattakiyle biraz problem var.O yüzden sağlam bir yalıtım yapmak istiyorum.Yardımcı olur musunuz?Ne kadar maliyet olur nasıl ve bir plan yapayım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gündüz Alp

Hortlatıyorum ama kusura bakmayın.Benim öyle büyük bir odam yok.10 metrekare kabaca.Alt kattakiyle biraz problem var.O yüzden sağlam bir yalıtım yapmak istiyorum.Yardımcı olur musunuz?Ne kadar maliyet olur nasıl ve bir plan yapayım?

oda icinde oda yapmazsan alta giden sesi engellemek çok zor
  • Hortlamışken ben de bir soru sorayım.
    Öncelikle, odanın (10 m² salon) dört yan duvarında problem olmaz. 2 duvar arkası sokağa, 2 duvar arkası benim diğer odalara bakıyor.

Tavan ve zeminde sorun olabilir. Birisi üst dairenin salonu, birisi de alt dairenin salonu.

Tavanda alçıpan var galiba. Zeminde ise çok ince ahşap (ya da ona benzer bir döşeme var). Apartmanın inşası 2008 yılında bitti. İnşaat sırasında duvarlarda köpük kullanıldı fakat katlar arasında kulandılar mı bilmiyorum.

Soruma gelince: Bu odada gece vakti film izlesem komşuları rahatsız eder miyim? Akşam vakti izlersem rahatsız eder miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: asiboldon

Hortlamışken ben de bir soru sorayım.
    Öncelikle, odanın (10 m² salon) dört yan duvarında problem olmaz. 2 duvar arkası sokağa, 2 duvar arkası benim diğer odalara bakıyor.

Tavan ve zeminde sorun olabilir. Birisi üst dairenin salonu, birisi de alt dairenin salonu.

Tavanda alçıpan var galiba. Zeminde ise çok ince ahşap (ya da ona benzer bir döşeme var). Apartmanın inşası 2008 yılında bitti. İnşaat sırasında duvarlarda köpük kullanıldı fakat katlar arasında kulandılar mı bilmiyorum.

Soruma gelince: Bu odada gece vakti film izlesem komşuları rahatsız eder miyim? Akşam vakti izlersem rahatsız eder miyim?

Aynı durumdayım.Zemin ve tavan sorunlu.Sahurda tv izleyelim dedim öyle çok gürültüde yoktu ama aşağıya iniyormuş ses.

• arkadaşlar bina yapılırken gerekli tedbirler alınmamışsa sonradan iyi bir ses izolasyonu yapmak çok zor ve maliyetli bir iş, hani duvarlar neyse de tavan ve zemine ses izolasyonu yapmak çok daha zor. ayrıca iyi bir ses izolasyonu isteniyorsa tavan duvar ve zemin komple yapılmalı. bazı arkadaşlar akustik sünger kullansak diyorlar ama bu da kısmi bir yalıtım, daha çok akustiğin iyileşmesi yönünde faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asafak76 -- 6 Ağustos 2013; 16:42:56 >
  • En iyisi müstakil eve çıkmak, cevaplar için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asafak76

arkadaşlar bina yapılırken gerekli tedbirler alınmamışsa sonradan iyi bir ses izolasyonu yapmak çok zor ve maliyetli bir iş, hani duvarlar neyse de tavan ve zemine ses izolasyonu yapmak çok daha zor. ayrıca iyi bir ses izolasyonu isteniyorsa tavan duvar ve zemin komple yapılmalı. bazı arkadaşlar akustik sünger kullansak diyorlar ama bu da kısmi bir yalıtım, daha çok akustiğin iyileşmesi yönünde faydalı olur.

"Gerekli tedbirler" derken? Katlar arasına köpük koymak gibi mi? Zira önceden de belirttiğim gibi duvarlarda köpük var.
    Ya da bina yapılırken nasıl bir şey yapılsaydı yeterli olurdu? Biraz açar mısın?
  • asiboldon kullanıcısına yanıt
    selamlar, gerçi konunun uzmanı değilim ama hem inşaat dekorasyon firmasında çalışırken biraz bilgi sahibi oldum birde merak ettiğim bir konu olduğu için elimden geldiğince araştırıyorum. gerekli tedbirlerden kastım binanın yapısının ses izolasyonu düşünülerek yapılması. izolasyon açısından sesleri basitçe ikiye ayırmak mümkün : 1) hava doğuşumlu sesler (konuşma, müzik gibi) 2) darbe kaynaklı sesler (zıplama, zemine vurma, titreşim gibi) Hava doğuşumlu seslerin azaltılması için cam yünü taşyünü vb sesi sönümleyebilecek malzemeler kullanılabilir. Darbe kaynaklı seslerin izolasyonu için zemin - döşeme yapısı engelleyici olabilir (asmolen döşeme yanlış hatırlamıyorsam faydalı), bu olamıyorsa yüzer döşeme yapılabilir, betonarme üzerine şaptan önce titreşimleri sönümleyecek malzeme yerleştirilerek katlar arasında sesin daha az geçmesi sağlanabilir. yüzer döşeme uygulamasına örnek olarak jeneratör altına böyle bir uygulama yapmıştık, tabii evde tadilat kapsamlı değilse yine yapılması zor çünkü tüm zemin ve şapın kaldırılması gerekiyor.

• Ben de haftasonu Bauhaus a bakınacağım neler alabilirim diye.Çok kaliteli bir şey beklemiyorum.Çok üst düzey beklentim de olmayacak.Sadece akşamları içim biraz rahat etsin ,acaba ses çok fazla gidiyor mu sorusunu sormamak için yapacağım tavan yalıtımı.Hiç yoktan iyidir diyorum yani.
  • runelgna kullanıcısına yanıt
    FOKUS
  • Aylardır tavan yalıtım için bakınıyorum ama yok yok içim rahat etmiyor seçemiyorum bir şey.Yukarıdaki fotoğraflar silinmeseydi bir fikir olabilirdi Bauhaus süngerleri için..Ama bakalım devam..
  • hocam ne yapıyorsan yap ama sakın yumurta kutusu deneme hiçbir şeye faydası olmuyor haberin olsun emeğin kalır yani iyi günler :)
  • O işlerin tamamı bos is ustat yorma kendini cok etkili olmaz yüzen oda yapman gerekli onunda maliyeti 30 m2 oda için 20000 USD

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çoğumuz gece film&dizi ziliyoruz.O yüzden içimiz rahat etsin diye hiç yoktan iyidir diyerek yapıyoruz yapmayı düşünüyoruz.Elden bu gliyor imkanlar doğrultusunda
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.