DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Evde Yapılabilecek Mekanik Projeler
26
Cevap
1
Favori
8.695
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> Evde Yapılabilecek Mekanik Projeler
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1151 Mesaj
      24 Ekim 2012 17:05:03 Konu Sahibi
      Merhabalar,

Evde bu tarz projelerle ilgilenmek istiyorum. Mesela RC uçak-helikopterler ile ilgileniyorum onlarla ilgilenmek oldukça eğlenceli.

Başka nelerle ilgilenilebilir ? Evde çeşitli projeler yapmak istiyorum ama ne şekilde başlayacağıma, ne yapacağıma karar veremedim.

Var mı bildiğiniz çok yüksek maliyeti olmayan, emek vererek yapılabilecek projeler ? Yani proje derken çok açıklayamadım farkındayım ama mesela evde uğraşıp multikopter yapmak, bir model uçak yapmak gibi birşeyler. Ama tasarımını da kendimin yapabileceği, birşeyler öğrenebileceğim çalışmalar.

Mesela kimyayı seversin evde deneyler yaparsın elinden geldiğince. Ben de mekanikden hoşlanıyorum, neler yapabilirim ?

|
      |

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city. He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the centre of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them.” S.H
      Professor James Moriarty
    • Android Developer
      7082 Mesaj

Android Beta Tester
      24 Ekim 2012 21:26:04
      Güneş panelleri ile araçlar yapabilirsin. Piyasada 6 sı1 şeklinde olan meşhur bir solar set var, ondan edinip zamanla onu modifiye edip yada yeni tasarımlar yaparak geliştirebilirsin kendini. Devre tasarımla konusunda ilgin varsa "Pic Programlama" araştırabilirsin.
      |
      |

• Binbaşı
      1353 Mesaj

iOS Beta Tester
      24 Ekim 2012 22:03:45

http://www.kendinyapsitesi.com/
      Her türlü şey var. Resimli yahut videolu anlatımlar mevcut

ORJİNAL DEĞİL ORİJİNAL
    • Binbaşı
      1151 Mesaj
      24 Ekim 2012 22:26:47 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Kimyacı_~_Na2SO4

O siteye baktım da bir ton gereksiz şeyler var. Mesela sakız kutusundan mumluk yapımı, ilk gözüme çarpan. Saçma sapan vakit kaybı bence. Yada daha çok elektronik şeyler var. Sesle yanan ledler gibi.

Yani bence onlar bir proje değil. Üzerinde ciddi anlamda uğraşabileceğin, ve mekanik bir proje yapmak istiyorum. Yani tek verdiğim örnek uçak helikopter ama bir tek aklıma o geliyor işte. Mesela bir multikopteri sıfırdan toplayarak yapmak hem mekanik, hem öğretici, hem de eğlenceli.

O güneş panelleri ile ilgili bir şeyler yapmak, onlar güzel. Farklı farklı şeyler yapılabilir onlarla.

Başka fikri olan ?
      |
      |

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city. He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the centre of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them.” S.H
      Professor James Moriarty
    • Binbaşı
      1151 Mesaj
      24 Ekim 2012 22:30:47 Konu Sahibi
      Google dan robot yapımı olarak arattığımda güzel şeyler çıktı, tavsiye de bekliyorum sizden
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Android Developer
      7082 Mesaj

Android Beta Tester
      24 Ekim 2012 23:35:40

Hafif canilik varsa tam senlik.

• Binbaşı
      1151 Mesaj
      25 Ekim 2012 00:04:32 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

Saçma
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Yarbay
      7617 Mesaj
      25 Ekim 2012 00:19:51
      quote:

Orijinalden alıntı: Kimyacı_~_Na2SO4

Güzel bir şeyler var mı diye ayrıntılı olarak inceleyeceğim burayı.

Bu arada güzel konu.
      |
      |

• Binbaşı
      1353 Mesaj

iOS Beta Tester
      25 Ekim 2012 00:58:35
      quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

vay hayvan vay, denemek lazım
      |
      |

ORJİNAL DEĞİL ORİJİNAL
    • Yarbay
      5587 Mesaj
      25 Ekim 2012 02:50:04
      quote:

Orijinalden alıntı: zigör

Merhabalar,

Evde bu tarz projelerle ilgilenmek istiyorum. Mesela RC uçak-helikopterler ile ilgileniyorum onlarla ilgilenmek oldukça eğlenceli.

Başka nelerle ilgilenilebilir ? Evde çeşitli projeler yapmak istiyorum ama ne şekilde başlayacağıma, ne yapacağıma karar veremedim.

Var mı bildiğiniz çok yüksek maliyeti olmayan, emek vererek yapılabilecek projeler ? Yani proje derken çok açıklayamadım farkındayım ama mesela evde uğraşıp multikopter yapmak, bir model uçak yapmak gibi birşeyler. Ama tasarımını da kendimin yapabileceği, birşeyler öğrenebileceğim çalışmalar.

Mesela kimyayı seversin evde deneyler yaparsın elinden geldiğince. Ben de mekanikden hoşlanıyorum, neler yapabilirim ?

Yatağın bazalı ise altındaki sandığa ulaşmak için elle kaldırman gerekiyor, bunu basınçlı hava veya elektrikli pistonla çalışacak hale getirebilirsin.
      Odana havalı kapı yapabilirsin. Saygılar.

• Binbaşı
      1151 Mesaj
      25 Ekim 2012 10:54:13 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Alıntıları Göster

Yatağın bazalı ise altındaki sandığa ulaşmak için elle kaldırman gerekiyor, bunu basınçlı hava veya elektrikli pistonla çalışacak hale getirebilirsin.
      Odana havalı kapı yapabilirsin. Saygılar.

Güzel, Özellikle kapıyı otomatik hale getirebilirim. Araştıracağım, teşekkürler.

Professor James Moriarty
    • Yarbay
      5587 Mesaj
      25 Ekim 2012 23:42:58
      quote:

Alıntıları Göster

Güzel, Özellikle kapıyı otomatik hale getirebilirim. Araştıracağım, teşekkürler.

Bu sistemin ana elemanı hava kompresörüdür. Bu projeye başlamadan önce kendine küçük ve emniyetli bir hava kompresörü yapabilirsin. Sorularına yardımcı olurum. Saygılar.
      |
      |

• Binbaşı
      1151 Mesaj
      06 Mayıs 2013 15:42:10 Konu Sahibi
      Konumu bir güncelleyeyim.

Her türlü düşünceye açığım.
      Mesela geçenlerde küçük robotları araştırırken bir çok farklı şey buldum. Boston Dynamics'in robotlarını araştırdım, çok eğlenceli ve profesyonel seviyedeler. Buradan bakabilirsiniz
      Özellikle Sand Flea ve Rhex modelleri çok ilgimi çekti, videolarını defalarca izledim.

İnternetten engelle karşılaştığında yön değiştiren bir tasarım buldum. Ciddi ciddi yapacaktım, sipariş listesi vs. hazırladım ancak vazgeçtim.

Var mıdır bir tavsiye. ?
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      7 Not
      06 Mayıs 2013 22:15:57
      quote:

Alıntıları Göster

Odandaki ışığı ya da holdeki ışığı fotoselli yapabilirsin mesela.

Bence güzel olur.

Kendin bir şeyler tasarlamak istiyorsan hayal gücünü ve gözlemciliğini geliştirmelisin. İnce detayları görebilen biri olmalısın.
      |
      |

Yiyorum, içiyorum, ...

-Milli Kayınço-
    • Binbaşı
      1151 Mesaj
      06 Mayıs 2013 22:34:32 Konu Sahibi
      quote:

Kendin bir şeyler tasarlamak istiyorsan hayal gücünü ve gözlemciliğini geliştirmelisin. İnce detayları görebilen biri olmalısın.

Haklısınız, ancak mekanik konusunda bilgim olmadığında aklıma gelen projeleri uygulamak için bilgim yetersiz kalıyor.
      Henüz üniversite hazırlık sınıfı öğrencisiyim, ancak bu tarz konulara ilgiliyim. Uzunca bir süre rc araba-helikopter-uçaklarla ilgilendim, ancak artık biraz daha farklı projeler yapmak istiyorum.
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Yüzbaşı
      453 Mesaj
      07 Mayıs 2013 12:58:19
      quote:

Merhabalar,

İngilizcen varsa füzyon reaktörü, xray cihazi vs.yapabilirsin. Googleden arastirirsan adim adim anlatimlar var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Binbaşı
      1151 Mesaj
      12 Mayıs 2013 21:35:03 Konu Sahibi
      Füzyon reaktörü ve xray yapımını, mesajı yazdığınız tarihte biraz araştırdım, ancak çok zor görünüyor. Yani şu an itü hazırlık yeni bitmek üzere, bölüme geçmedim. Herhangi bir mekanik bilgim yok. Birazcık daha basit bir şeyler yapabilirim sanırsam.

Başka bir tavsiye var mı ? Model uçak yapıyorum şu sıralar, tam bir proje sayılmasa da köpükten tamamen kendim kesip hazırlayarak yapıyorum. 1-2 ay sonra uçuşa hazır olur herhalde.
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Yarbay
      3525 Mesaj
      13 Mayıs 2013 10:04:48

Yaptığınız modelin spesifik bir adı var mı? Yani bilinen bir modelin planını mı kullanıyorsunuz, yoksa kendi planınıza göre mi yapıyorsunuz?
      |
      |
      Bahsedilenler: zigör

Devlete bile kapalı zarfta yapılan mal bildirimini millet imza yapmış. Vay be.
    • Binbaşı
      1151 Mesaj
      13 Mayıs 2013 13:19:48 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: jedi_master

Yaptığınız modelin spesifik bir adı var mı? Yani bilinen bir modelin planını mı kullanıyorsunuz, yoksa kendi planınıza göre mi yapıyorsunuz?

Basit ve yaygın bir model olan Zagi - Uçan Kanat yapıyorum. Kanatları hazır bir şekilde aldım elektroniği de hazır olarak, kendim seçerek aldım. Tüm birleştirmeleri, kontrol yüzeylerini, motor yerleşimini, kesmeleri kendime göre yapıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zigör -- 13 Mayıs 2013; 13:20:10 >
      |
      |

Professor James Moriarty
    • Yarbay
      3525 Mesaj
      13 Mayıs 2013 14:09:06

Ben de yapmıştım bir zagi. Ama ne yazık ki hiç uçmadı :)
      Ben sizden farklı olarak gövdeyi tamamen kendim yapmıştım.
      Kullandığım plan sanırım Divinity adlı bir modele aitti.
      Orjinal plana göre 6mm depron (Ya da herhangi bir marka XPS levha) kullanılması gerekirken ben 1cm'lik XPS levhalardan kullandım.
      Sanırım bu nedenle benim uçak uçmadı. Çünkü aynı modeli uçuranlar var.
      Bunun dışında bir de Blu-Baby modelim var. O uçuyordu ama bir kazada kanadını kırdım :)
      |
      |
      Bahsedilenler: zigör

Devlete bile kapalı zarfta yapılan mal bildirimini millet imza yapmış. Vay be.

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
SEO
modasor
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR6
1,532
1.2.165

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.