Şimdi Ara

Evde Topraklama Yok, Elektrikli Eşyaları Korumak İçin Yapabileceğimiz Bir Şey Var mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
115.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ensar_y

quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Toprak hattı öncelikle insanları korumak içindir. Örneğin çamaşır, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi cihazlar prize bağlıyken onlara dokunan bir kişinin örneğin bir eli yerde iken makineden çamaşır çıkartması esnasında çeşitli sebeplerden dolayı oluşacak (arıza sadece olası sebeplerden biridir ama genelde parazitik sinyallerin filtrelenerek cihazın yanlış tetiklenmesi yada radyo tv ye parazit yapmasının önlenmesi için konulan besleme hattı ile toprak arasındaki kondansatörler) kaçak akımları toprağa akıtarak önlemek amaçlıdır.
    Bu konuda cihazların bozulmasının kolay kolay olası olmadığını söyleyebilirim. Aslında önerilmemekle birlikte bu tip eski evlerde benim de mecburen uyguladığım yöntem bir uzatma kablosuna bağlı yada duvardaki prizin toprak ucunu metal su borusuna yüzeyi iletkenliği sağlayacak kadar temizleyip bir kaç tur çıplak teli sarmak şeklinde. Eski standartlarda sadece ıslak alanlarda (banyo-tuvalet-mutfak) toprak hattı şarttı. Şimdi her yere çekiliyor ama yere ana iletken düzgün yapılıyor mu belli değil.
    Sizin sağlığınız için dediğim toprak yöntemi en masrafsızı. Makineler için endişe etmeyin.
    Elektrikçinin yaptığı nötr ile toprak ucunu birleştirmek. Bu yöntem sıralarsak

1- gerçek toprak hattı
    2-su borusuna bağlı toprak hattı
    3-Bahçeli yada giriş kat dairelerde bahçeye gömülü metal plakaya bağlı toprak hattı
    4-nötrle bağlı toprak hattı
    5-boş toprak hattı

Şeklinde sıralandığında en kötü 4. yöntem ama tavsiye edilmemekle birlikte yine de bir yere kadar çözümdür.

4.secenek daha kolay bir cozum ama biraz tehlikeli sanki. Yaparken bir daha dusunun.

2010 da yazılmış bir mesaja cevap vermişsin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Dizemen

quote:

Orijinalden alıntı: ensar_y

quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Toprak hattı öncelikle insanları korumak içindir. Örneğin çamaşır, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi cihazlar prize bağlıyken onlara dokunan bir kişinin örneğin bir eli yerde iken makineden çamaşır çıkartması esnasında çeşitli sebeplerden dolayı oluşacak (arıza sadece olası sebeplerden biridir ama genelde parazitik sinyallerin filtrelenerek cihazın yanlış tetiklenmesi yada radyo tv ye parazit yapmasının önlenmesi için konulan besleme hattı ile toprak arasındaki kondansatörler) kaçak akımları toprağa akıtarak önlemek amaçlıdır.
    Bu konuda cihazların bozulmasının kolay kolay olası olmadığını söyleyebilirim. Aslında önerilmemekle birlikte bu tip eski evlerde benim de mecburen uyguladığım yöntem bir uzatma kablosuna bağlı yada duvardaki prizin toprak ucunu metal su borusuna yüzeyi iletkenliği sağlayacak kadar temizleyip bir kaç tur çıplak teli sarmak şeklinde. Eski standartlarda sadece ıslak alanlarda (banyo-tuvalet-mutfak) toprak hattı şarttı. Şimdi her yere çekiliyor ama yere ana iletken düzgün yapılıyor mu belli değil.
    Sizin sağlığınız için dediğim toprak yöntemi en masrafsızı. Makineler için endişe etmeyin.
    Elektrikçinin yaptığı nötr ile toprak ucunu birleştirmek. Bu yöntem sıralarsak

1- gerçek toprak hattı
    2-su borusuna bağlı toprak hattı
    3-Bahçeli yada giriş kat dairelerde bahçeye gömülü metal plakaya bağlı toprak hattı
    4-nötrle bağlı toprak hattı
    5-boş toprak hattı

Şeklinde sıralandığında en kötü 4. yöntem ama tavsiye edilmemekle birlikte yine de bir yere kadar çözümdür.

4.secenek daha kolay bir cozum ama biraz tehlikeli sanki. Yaparken bir daha dusunun.

2010 da yazılmış bir mesaja cevap vermişsin :)

Hadi yaaa. telden giriyom dilkat etmemisim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 27 ocak 2016 da sormuş "dizemem".
    yinede çok geç verilmiş bi cevap tabi ama 2010 değil sende yanlış okumuşsun yani =)

• Ustam bizim evde de topraklama hattı yok termosifon bağlattım topraksız bağladılar bi sıkıntı olmaz değilmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BOOOOOOOOOOO -- 17 Ekim 2016; 16:53:56 >
  • Vede prizlerde adam baktı ben ne kadar sağlıklı baktığından şüpheliyim ama 220 v düşük elektirik var hareketli bi 180 oluyor bi yükseliyor falan bu muhtemel mi?
  • Termosifon un içinden çıkan sigortayı banyo duvarına bağladı yani termosifon yanında sigorta ondan bi kabloyuda fiş aldı banyo prizine taktı

• Yani termosifon kablosu sigortaya sigortadan çıkan kablo fişe fişte banyo prizine takılı

• İlkokul mezunu elektrik tesisatçıları nın mantığıyla gidip sıfırlama yapmayın

• Borular metal ise topraklamayı oradan alır ama maalesef gerçek toprak hattı olmayan bir yerde sorun bu işler. Biz elektronik işi ile uğraşanlar bileklerine antistatik bileklikler takarız. Bu bileklikler toprak hattına bağlanır ama elektrik şokuna maruz kalmamak için 1 megaohm akım sınırlama direnci ile kullanılır. Topraklaması gerçek olan bir cihaz gövdesi ile faz arasında kalırsanız çok fena şoka maruz kalırsınız aslında. Topraklama işi çok dikkatli ve bilinçli yapılması gereken bir iş. Hala da var ama iç yapısında ne değiştirdiler bilmiyorum ani su ısıtıcılarının suyu ısıtan rezistansı direkt su ile temas eder ve metal su borusuna bağlanması şarttır. Artık evlerde metal boru kalmadı. TSE gibi bana göre içi boş standartlar bir yere kadar iyi ama ben yaptım oldu mantığı ile iş yapan elektrikçiler yok mu özellikle ıslak mekana otomatik sigorta monte etmiyorlar mı illet oluyorum. Bu tip bağlantılar ıslak mekanın dışında yapılmalıdır. Sigorta kutusu içinde nem yoğunlaşır ve monte edildiği yüzeydeki nemle bağlantı kurar ise oradan da duvardan bile elektrik şokuna maruz kalabilirsiniz.

• Benim en korktuğum şey hatta bir fobi olmuş bende, banyo yaparken elektrik akımına kapılmak. Çocukken bir arkadaşım duş alırken elektrik akımına kapılıp vefat etmişti. O günden beri her banyo alımında korkarım
  • Dizemen D kullanıcısına yanıt
    bu konular sürekli okunuyor mesela şu an ben okuyorum zaman aralığı olduğu için cevap vermemezlik yapmayın. Aklınıza takılan bir soru varsa veya yukarıda mesajlarda bir yanlış söz konusuysa zamanı göz ardı ederek cevap vermeye çalışın.
    Yukaradaki arkadaş için farklı bir durum söz konusu ama bizden sonra okuyacaklar için bir kenara bırakmış olayım bu yazıyı.
  • İyi pazarlar dilerim öncelikle :)

Dün itibari ile UPS aldıktan sonra bir bakınayım prizlere akım sigortasına sağlam mı diye.Açtım biraz baktım ve gördüğümde meğerse topraklama olmadığını öğrendim.Biraz sıkıntı bastı bu konuda.

Bu konuyu okudum,çeşitli yerleri okudum ama çorba oldu her şey.Şimdi ne yapmalıyım ? Ev değiştiremeyiz zira ev bizim  Toprak çekemeyiz artık öyle bir imkan yok.Kaçak akım rölesi alsam çoğu kişi tavisye etmiş çoğu kişi ise topraklama yoksa kullanmayın yazmış.Tamam arkadaş onu yapma bunu yapma ,ne yapalım topraklama yok diye ölelim mi ?  UPS kullanacağım priz bölgesine (UPS ve 6'lı uzatma prizi kullanılacak.Tek girişi çift prizli yapacağım) ufak bir köprü yapsam ne zararı olur ? Yapmamanın ne zararı olur ? Bölgede sık sık elektrik kesilmiyor.Binada yıllardır oturuyoruz ve şu ana kadar evde kaçak vs yaşamadık.Yani öyle şuna dokunduk çarptı buna dokunduk çarptı gibi durum neredeyse hiç olmadı.Sadece bir odanın sadece bir priz hat bölgesinde o prizde bilgisayar çalıştırdığın zaman sigorta atıyordu.Sonra sigorta kutusunu değiştirdik falan.Şimdilk o bölgeyi kullanmıyoruz zaten.

Topraklama sanırım sadece bizi korumak için olsa gerek ? Bu konuda arkadaş yazmış.Ama belirttiğim gibi ortada kaçak yok.Bu durumda düz mantık bakacaksak dolayısı ile topraklama olmaması çok bir sorun oluşturmuyor ? Ben cihazların için dert ediyorum.Köprüleme gibi sonradan yapılacak işlemlerin yapılması bu konuda fark yaratır mı ? Olası yangın durumları vs yine riskler tabi.UPS içinde akü falan var yani,sıkıntı falan olmasın ?

Pandemi var ,her elektrikçiyi çağırmak istemiyorum.Zaten adam gelecek abi şunu yaptım merak etme diyecek falan taptığı şey ise priz arasına kablo bağlamak olacak.Zira yazdığım gibi yapacak başka ne var ki ?

• topraklama insan için... ev apartman ise topraklama mutlaka mutfakta vardır oradan diğer odaya çekilir kılavuz yardımı ile.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.