Şimdi Ara

Ev Kiralama - Depozito

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir ev kiralamayı düşünüyorum ve bununla ilgili yeni borçlar kanununu inceledim. Buna göre maksimum 3 kira bedeli kadar nakit yada teminat senedi depozito olarak alınabiliyor ve bankaya yatırılması gerekiyor. Sormak istediğim sorular şu şekilde:

1. Bankaya bunu yatırırken nasıl yatırmak lazım? Hesap türü v.s. nedir? Hangi bankalarda var? Bunun bir ücreti vs. var mı?
    2. Ev sahibi depozito olarak hem nakit hem de teminat senedi isteyebilir mi? Bugün öyle birşeyler isteyeceğinden bahsetti ama tam anlamadım. Sanırım yasaya göre birini, belirtilen limitlerde alabilir?
    3. Nakit yada teminat senedini elden verirsek nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son zamanlarda ev kiralamış arkadaşlardan ve emlakçılıkla uğraşan arkadaşlardan özellikle yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler

• Arkadaşlar, sorulardan birine dahi cevap verebiliyorsanız cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
  • max 3 kira bedeli kısıtlamasına kadar bende biliyorum ama geri kalan sorular hakkında pek bilgim yok. Hiç ev kiralamadım bir iki kere büro kiraladım ama bunu genellikle büyük emlak şirketleri hallettiği için ayrıntılarını pek hatırlamıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Treth

max 3 kira bedeli kısıtlamasına kadar bende biliyorum ama geri kalan sorular hakkında pek bilgim yok. Hiç ev kiralamadım bir iki kere büro kiraladım ama bunu genellikle büyük emlak şirketleri hallettiği için ayrıntılarını pek hatırlamıyorum

Forumlarda okuduğum kadarıyla bazı ev sahipleri hem nakit depozito, hem de senet alıyormuş ve elinde senet olmasını kötüye kullanıyormuş. O yüzden bu durumu çok önemsedim açıkçası. Ev sahibi 3 kira bedelinin üzerinde senet talep edebilir mi? Ederse ne yapmak lazım?
  • Valla ev yada büro yok değil binlercesi var.. Senet vs. filan verme ısrar ederse diğer tercihlere yönel.. Nakit bankaya yatır bunun dışında para konusu olmasın aranızda.. Yatırılan tutarların evraklarını da sakla ne zaman lazım olacağı belli olmaz.

Adamla uzlaşamazsan yapabilecek bir şey yok o evi kiralama durum bundan ibaret.. Adamı bu şartlarla ev kiralıyor diye şikayet edemiyorsun çünkü kiraladıktan sonra ayrılma esnasında ancak şikayetçi olma durumunuz var şu anda tek yapabileceğiniz ya adamı senetten vazgeçireceksiniz yada siz evden vazgeçeceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omercelik

Merhaba,

Bir ev kiralamayı düşünüyorum ve bununla ilgili yeni borçlar kanununu inceledim. Buna göre maksimum 3 kira bedeli kadar nakit yada teminat senedi depozito olarak alınabiliyor ve bankaya yatırılması gerekiyor. Sormak istediğim sorular şu şekilde:

1. Bankaya bunu yatırırken nasıl yatırmak lazım? Hesap türü v.s. nedir? Hangi bankalarda var? Bunun bir ücreti vs. var mı?
    2. Ev sahibi depozito olarak hem nakit hem de teminat senedi isteyebilir mi? Bugün öyle birşeyler isteyeceğinden bahsetti ama tam anlamadım. Sanırım yasaya göre birini, belirtilen limitlerde alabilir?
    3. Nakit yada teminat senedini elden verirsek nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son zamanlarda ev kiralamış arkadaşlardan ve emlakçılıkla uğraşan arkadaşlardan özellikle yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler

biz de aynı durumla karşı karşıyayız yeni kanun çıktı deniyor ama çevremde ve internette hiç depozitoyu bankaya yatıran birine rastlayamadım. emlakçılara bunu dediğimde pek sıcak bakmıyorlar lafı değiştiriyorlar, bir de ev tutma sürecinde hangi adımları izlememiz lazım, damga pulu parası bankaya yatıyormuş, imza attıktan sonra mı o ödenecek, bir de depozitoyu elden verdiğimiizde riskli olur bankadan yatır diyenler var, e ben imzalar atılmadan nasıl yatırayım, ev sahibi de ben depozito yatırmadan niye imza atsın, kafa gitti iyice

• Aslında yıllık kiranın %12'si kadar depozito alınabiliyor olsa da maalesef ki bunu uygulayan hiçbir ev sahibiyle karşılaşmadım.
  • Benim bildiğim kadarıyla depozito kiranın yüksek veya düşük olmasıyla değişiklik gösterir. Genel olarak bir kira depozito verilir elden olarak ve kontratta belirtilir. Evi boşaltıp anahtarı teslim ettiğinizde borçlarınız ve evde varsa hasar onun ücret kesilip size geri ödenir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MuratbanK

Aslında yıllık kiranın %12'si kadar depozito alınabiliyor olsa da maalesef ki bunu uygulayan hiçbir ev sahibiyle karşılaşmadım.

yıllık kiranın %12 sini emlakçı komisyonu olarak duymuştum hep ben, bu arada 2012 temmuz da çıkan yeni kanunla depozito 3 aylık kira bedelini aşamaz şeklinde sınırlandırma olmuş yani daha fazlasını da isteyenler oluyormuş, insaf
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.