Şimdi Ara

Ev için Media Server Kurulumu Rehberi / Fiber Modem Kurulum Rehberi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
83
Cevap
10
Favori
20.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sakin ol Sampuan

kendi kendilignden duzeldi ilginc yanliz simdide aldigimdan beri yasadigim sorun karsima cikti hem modemi hemde routeri resetlemeden internete baglanamiyorum.
    benim cihazin cd gelmemisti kartonda sormak istedigim o cd de ki herhangi birseye ihtiyac duyuluyor mu? kurulmasi gerek vs. herhangi birseye.

cd'ye gerek yok tüm işlemlerinizi 192.168.1.1 den yapıyorsunuz

quote:

Orijinalden alıntı: zotokan

modemi geceleri kapatabilimuyuz tuşlardan kapanmıyor sanırım cok ısınıyo birde acces point olarak kurdum modemi 192 168 1 1 yazınca ana sayfa ekranı olarak tılgının ki cıkıyo asus unkini routeri laptopa Ethernet ile bağlarsam cikiyor bu normalmi ?

modeminiz 192.168.1.1 i aldığı için router başka bir ip alıyor, isterseniz menusunden routerınıza elle istediğiniz ip yi atayabilirsiniz. geceleri ve istediğiniz saatlerde wireless i açıp kapama yönetimi yapabiliyorsunuz menusunden

• Merhaba, ASUS RT-N56U GIGABIT ROUTER için çok güzel bir inceleme yazmışsınız. ben akıllı tv, yazıcılarım, iphone ve tabletlerim ve 2 tb (x2) hdd lerim için temel bir bağlantı ve paylaşım noktası olarak standart ve üstü bağlantıları destekleyen uzun süre de idare edecek bir çözüm olarak bu ürünü buldum ce sizin incelemeniz de beni heveslendirdi iyice bunu almak için. aklıma takılan, bunu kullanabilmek için illa ki bir de modem gerekiyor mu?
    gerekiyorsa bu aletten verim almak airties 101 ile mümkün mü? (Değilse ne önerirsiniz fiyat performans gözeterek)
    bir de üzerindeki usb portlar usb 2. bendeki hddler usb 3. bunun avantajını kullanabileceğim, ASUS RT-N56U GIGABIT ROUTER 'dan geri kalmayan, usb 3 destekli ve modem özelliği de olan bir router öneriniz var mı?
    teşekkürler
  • Asus rt-ac56u modelini cikardi onu bekleyebilirsiniz usb3.0 ve ac icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar superonline fiber kullanıcısıyım. Eve gelen kabloyu asus rt n66u wan portuna takıyorum. Pppoe bağlantısını alet algılıyor. Kullanıcı adı 12rakam@fiber ve 6 rakamlı şifreyi giriyorum. İnternet bağlantısını router. Buraya kadar her şey güzel. Ancak ne kabloludan ne de kablosuzdan internet ulaşmıyor. Çok uğraştım anlayamadım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: quickexec

Merhabalar superonline fiber kullanıcısıyım. Eve gelen kabloyu asus rt n66u wan portuna takıyorum. Pppoe bağlantısını alet algılıyor. Kullanıcı adı 12rakam@fiber ve 6 rakamlı şifreyi giriyorum. İnternet bağlantısını router. Buraya kadar her şey güzel. Ancak ne kabloludan ne de kablosuzdan internet ulaşmıyor. Çok uğraştım anlayamadım.

Mevcut superonline nin verdigi modemin mac adresini alin ve rt-n66u ya kopyalayip oyle deneyin.

• Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ancak superonline'ın modeminin mac adresini nasıl alacağım açıkçası bilmiyorum. Modemin altında Lan MAC, WAN MAC ve WLAN MAC isimli 3 adet MAC adresi var. Her biri 12 haneli. Bunlardan birini alıp, Asusta Gelişmiş ayarlar WAN ve MAC diye bir bölüm var buraya mı yazacağım? Burada da 6 çift sayı ve rakamdan oluşma arası : ile ayrılmış bir adres var. Hemen yanında da MAC kopyası diye bir düğme var.

Yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olacağım.
  • takip

• quote:

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ancak superonline'ın modeminin mac adresini nasıl alacağım açıkçası bilmiyorum. Modemin altında Lan MAC, WAN MAC ve WLAN MAC isimli 3 adet MAC adresi var. Her biri 12 haneli. Bunlardan birini alıp, Asusta Gelişmiş ayarlar WAN ve MAC diye bir bölüm var buraya mı yazacağım? Burada da 6 çift sayı ve rakamdan oluşma arası : ile ayrılmış bir adres var. Hemen yanında da MAC kopyası diye bir düğme var.

Mac kopyası kismina. Wan mac adresini yazacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagrimir

quote:

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ancak superonline'ın modeminin mac adresini nasıl alacağım açıkçası bilmiyorum. Modemin altında Lan MAC, WAN MAC ve WLAN MAC isimli 3 adet MAC adresi var. Her biri 12 haneli. Bunlardan birini alıp, Asusta Gelişmiş ayarlar WAN ve MAC diye bir bölüm var buraya mı yazacağım? Burada da 6 çift sayı ve rakamdan oluşma arası : ile ayrılmış bir adres var. Hemen yanında da MAC kopyası diye bir düğme var.

Mac kopyası kismina. Wan mac adresini yazacaksınız.

Değerli arkadaşlar, bu işte bir gariplik var.
    Superonlinenın modeminin mac adresini kopyalamadan şu adım ve sonuçları elde ettim
    1. Wan bağlantısı PPPoEyi buldu
    2. Ekranda kullanıcı adı 12 haneli rakam@fiber ve 6 haneli superonline şifremi girdim
    3. Bir daha bağlantıyı kontrol etti
    4. Kablosuz bağlantıyı ayarladı.

Sonuç internet bağlandı ve wan ıpsi şu dedi. Ama routera imtemci olarak kablolu veya kablosuz istemcilerde ağ var ve internet yok.

Gelelim mac adresi kopyalamaya

Gelişmiş ayarlara girdim
    Wanı seçtim
    Mac adresi sekmesini buldum
    Buraya superonlinenın modeminin altındaki wan mac adresini yazdım. 12 haneli arasına: koydum. Wan mac lan macden son rakam hariç aynı. Uygula dedim.

Yine değişen bir şey yok. Kablolu bağladığım desktop interneti alamıyor ama ağı görüyor. En basit işlemleri bile tekrar kontrol ettim. Wan kablosu wana lan kablosu lana şifrelerin kontrolü. Routerda internet durumu bağlandı ama istemcilerde sarı ünlemli ağ işsareti. Gerçekten çok sıkıntı verici bir durum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

• Bu arada firmware de merlinin firmwarei son firmwareri de denedim. Aynı sonucu aldım. Nereyi eksik yaptığımı anlayamadım.

• quote:

Bu arada firmware de merlinin firmwarei son firmwareri de denedim. Aynı sonucu aldım. Nereyi eksik yaptığımı anlayamadım.

Benim ev de de wan kablosunu takiyorum. Sonra baglanti gidiyor. Bir akrabama gldip denedim. Aninda baglandi. Superonline teknik servisten bilgi almak lazim.

• Superonline müşteri hizmetlerini aramış idim. Burası da çıkmaz sokak. Verilen modemi kullanmanız gerekirden başka bir sonuç çıkmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CCC3604E1 -- 15 Eylül 2013; 12:59:40 >
  • quote:

Superonline müşteri hizmetlerini aramış idim. Burası da çıkmaz sokak. Verilen modemi kullanmanız gerekirden başka bir sonuç çıkmadı.

O zaman adam gibi modem versinler. Adamı sinir etmesinler.

• Çok doğru. Neden bu cihazları kullanıp da para veriyoruz? Güzelim routerı bunun önüne takmak zorunda kaldım.

• superonline farklı kısımlarda farklı hizmet veriyor sanırım, mesela benim evdeki rt-n56u da mac clonlama bile yapmama gerek kalmıyor; ama bazı arkadaşlar ancak mac clonu yaparak kullanıyorlar..

gelişmiş menüden wan ayarlarına girdiğinizde tüm ayarlar evet şeklinde mi sizde ? ben şimdi kontrol ettim bende mac clonlama kısmı boş gerek olmadığı için ama geri kalan ayarların hepsi evet şeklinde. eğer ki bu şekilde sonuç alamıyorsanız sorun superonline da anlaşılan
  • Leven Alpsal adlı bir kullanıcı aşağıdaki gibi denediğini söylüyor, sizinki eğer firmware den ise bi göz atabilirsiniz

quote:

Levent Alpsal # 144
    19 Haziran 2013, Çarşamba - 03:53

Bilgi olsun diye yazıyorum, Superonline’ın fiber bağlantısını (eve gelen ethernet kablosunu) direkt bu veya bunun gibi bir router’a takıp kullanabilirsiniz. Superonline’da kesinlikle yapamazsınız, çalışmaz deniyor ama yapılıyor. Ben ilk başta uğraştım, yapamadım, firmware güncellemesi yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde oldu.

http://205.196.122.199/waxitu36skfg/kvbv9quqky70yfk/RT-N66U_3.0.0.4_270.24.zip ‘dan 3.0.0.4_270.24 versiyonlu (Levent hocam sağol) firmware’i indirdim.

Router’ı firmware alma moduna sokmak için modemi kapatıp reset butona basılı tutarak açıyorsunuz, güç ışığı yanıp sönüyor. Asus Utility paketinden Firmware Restoration uygulamasını kurup çalıştırıyorsunuz, zip içinden çıkan dosyayı seçip upload’a basıyorsunuz. Firmware güncellemesinin ethernet bağlantısı üzerinden yapılması tavsiye ediliyor. Güncelleme komple bittikten sonra (güncelleme 2 aşama, yani iki kez %100′e kadar gidiyor) NVRAM’i silmek gerekebiliyor, ben de çok problem oldu, bu işlemi yapmadığım için. Router’ı kapatıp, bu sefer WPS butonuna basılı tutarak açıyoruz, ve (denilene göre) en az 30 saniye wps düğmesini bırakmıyoruz. (Bu arada güç ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönüyor) 30 saniyeden sonra wps’i bırakıyoruz. Router’ın açılışı esnasında yanıp sönen 4 led var (LAN ledler galiba) onlar yanacak, sönecek, bir süre sonra bir daha yanıp sönecek (çünkü router kendini tekrar restart ediyor) daha sonra işlem bitmiş oluyor.

Burada ben bir şey daha yaptım, ama gerçekten bir işe yaradı mı bilmiyorum: Herşey bittikten sonra router’dan adaptör kablosunu çekin, (adaptörü prizden çekin demiyorum çünkü adaptörde uzun süre bir miktar güç kalıyor) ve router’ın güç düğmesini açın, bu durumda router’da bir yerlerde kalmış son elektirik de harcanıyor (çünkü ledlerin bir an yandığını görüyorsunuz) Bunun şöyle bir anlamı olabilir, router’daki ram’in sıfırlandığını garantilemiş oluyoruz…

Bundan sonra router’ın wan portuna superonline’dan gelen ethernet kablosunu takıp web arayüzünden ayarlara girince (QIS) router bunu otomatikman PPPOE bağlantısı olarak algılıyor, kullanıcı adı (1XXXXXXX@fiber) ve şifre (bende 6 haneli sayı) girince işlem tamamlanıyor ve artık fiber baplantıyı asus routerla kullanıyorsunuz…

Şifrenizi unuttuysanız sevgili ve saygıdeğer superonline çağrı merkezi çalışanları bu şifreyi size veremeyeceklerini söylüyorlar. Ancak çözüm kolay, SIFRE FIBER (8 haneli MÜŞTERİ NO) yazıp 532 752 2000 ‘e sms atarsanız şifreniz size gönderiliyor.

• Açıkçası 3.0.0.4_270.24 versiyonlu firmware'i denedim. Yine beceremedim. Dediğiniz gibi Wan ayarlarında herşey evet olarak seçilmiş. Bu arada bir daha müşteri hizmetlerini aradım. Modeminiz IP alamıyor dediler. Vallahi trajikomik bir durum.
    Başka bir öneriniz olursa deneyeyim.

Bu arada varsayalım ki Asusu doğrudan takamadım. O zaman Huawei'yi LAN üzerinden yalnız Asusa internet getirmek için kullanıp Asusu ağı kontrol etmek için kullanayım diyorum. Huawei'nin ayarlarını ve Asusun ayarlarını nasıl yapmalıyım? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  • Sayın @hey,

Dediğiniz gibi yaptım: Huawei'nin Lan çıkışından Asus'un Wan çıkışına LAN kablosunu taktım. Yeniden internet yapılanmasını seçtim. Asus otomatik IP alma seçeneğini aldı. Sonra da IP çakışmasını engellemek amacı ile IP numarasını 192.168.3.1'e getirdi. Kendine bağlı tüm cihazlara da 192.168.3.x IP verdi.

Huawei 253 bridge moduna nasıl geçiyor bilmiyorum ama bu şekilde Asus interneti alıp ağa dağıtabildi. Huawei'yi bridge moduna almanın sanırım başka faydaları olacak. Çünkü bir sonraki aşamadan sonra internette herhangi bir yerden Asus'a VPN ile bağlanmayı ve buna bağlanmayı istiyorum.

Diğer yandan Asus'un router'ını kurcalamak zorunda kalınca Huawei'nin ne kadar kötü bir router olduğunu anlıyorum. Bu arada Superonline müşteri hizmetleri ile konuşurken asusu doğrudan bağlamak istediğimde Asus'ın IP alamadığını yine kendi routerlarını kullanmak durumunda olduğunu ısrarla ifade ettiler. Sanırım bir şekilde apartmandaki fiberin geldiği switchlerde başka routerların IP almasını engelleyen bir ayar yapmışlar.

Bir başka sorum da şu: Mac kopyalamanın çalışması aslında gerekli. Dediğiniz gibi Huawei'nin altında WAN MAC'i Asusun Mac kopyala bölümüne yazıp Mac kopyalama düğmesine basıyorum, farklı 12 haneli bir sayı oluşturuyor. Bunun anlamı tam olarak nedir?

Huawei'i bir ortadan kaldırabilsem çok rahat edeceğim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Selamlar.

• quote:

Sayın @hey,

Dediğiniz gibi yaptım: Huawei'nin Lan çıkışından Asus'un Wan çıkışına LAN kablosunu taktım. Yeniden internet yapılanmasını seçtim. Asus otomatik IP alma seçeneğini aldı. Sonra da IP çakışmasını engellemek amacı ile IP numarasını 192.168.3.1'e getirdi. Kendine bağlı tüm cihazlara da 192.168.3.x IP verdi.

Huawei 253 bridge moduna nasıl geçiyor bilmiyorum ama bu şekilde Asus interneti alıp ağa dağıtabildi. Huawei'yi bridge moduna almanın sanırım başka faydaları olacak. Çünkü bir sonraki aşamadan sonra internette herhangi bir yerden Asus'a VPN ile bağlanmayı ve buna bağlanmayı istiyorum.

Diğer yandan Asus'un router'ını kurcalamak zorunda kalınca Huawei'nin ne kadar kötü bir router olduğunu anlıyorum. Bu arada Superonline müşteri hizmetleri ile konuşurken asusu doğrudan bağlamak istediğimde Asus'ın IP alamadığını yine kendi routerlarını kullanmak durumunda olduğunu ısrarla ifade ettiler. Sanırım bir şekilde apartmandaki fiberin geldiği switchlerde başka routerların IP almasını engelleyen bir ayar yapmışlar.

Bir başka sorum da şu: Mac kopyalamanın çalışması aslında gerekli. Dediğiniz gibi Huawei'nin altında WAN MAC'i Asusun Mac kopyala bölümüne yazıp Mac kopyalama düğmesine basıyorum, farklı 12 haneli bir sayı oluşturuyor. Bunun anlamı tam olarak nedir?

Huawei'i bir ortadan kaldırabilsem çok rahat edeceğim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Selamlar.

Simdilik cozum bulmaniz guzel evet modemi bridge moduna getirmek vpn,ddns, ai cloud vs kullanimi icin gerekecek

• Huawei'yi bridge moduna almak için bir ayar göremiyorum. Dhcp'yi kaldırmam gerekli sanırım. Başka ne önerirsiniz?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.