Şimdi Ara

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU] (119. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.700
Cevap
43
Favori
136.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Trade powerimi nasıl arttırırım bu 3 şehirde ? Aktarma yapacak şekilde ayarlamanız lazım demişsiniz. Nasıl aktarma yapıcam :)
    Aleppo, alexandria ve crimeadaya ticaret gücü toplamak için tüccar yollamam yeterli mi ? Fazla soru sordum ama kusura bakma
  • Vieux12 V kullanıcısına yanıt
    Tüccarları "transfer trade power" (yanlış hatırlamıyorsam) seçeneğiyle kullan, maksadın istanbula ticareti yönlendirmek olsun, tüccara "collect" yaptırmana gerek yok, başkentteki para toplanır. İstanbulda da ticaretteki payını arttır ki dışarı kaçan para en aza insin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anladım o üç şehirede transfer trade poweri kullanıcam istanbulda ki gelir artıcak. Çok sağol dostum
  • ya beyler bu oyun bu bilgisayarda niye kasıyor bi türlü anlayamıyorum bi yardım edin.bilgisayar bu http://www.hepsiburada.com/hp-15-ay114nt-intel-core-i7-7500u-12gb-1tb-8gb-ssd-r7-m440-freedos-15-6-tasinabilir-bilgisayar-y7y94ea-pm-HB0000039H0S

biliyorum işlemciler u olunca çok daha düşük bir oyun performansı veriyor fakat önerilen ayarlarında intel pentium 4 olan bir oyunda böyle takılmalar yaşamak çok can sıkıcı.Oynanmayacak kadar kasmıyor fakat haritada gezinirken takılıyor.Oyunu durdurunca hiçbir sorun olmadan çalışıyor.ssd taksam düzelirmi?Veya yapmam gereken başka bişeymi var?

• yavyeter Y kullanıcısına yanıt
    Bu linkteki laptopun aynı ayarda lenevo bende de var fakat öyle yaldır yaldır olmuyor. Feriştahı olsada olmaz. Daha önce i3 bir laptop vardı onla farkı x5 hızda biraz daha akıcı ve oyunu durdurunca 20fps değilde 30 alıyorum. Yani şöyle 8 10bin arası bir oyun masaüstün yaksa anca bu kadar. Ki onun bile x5 hızda 60fps vereceğini zamnetmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyuna bağımsız olmayan bir milletle başlayabiliyor muyuz? Mesela 1444 yılında Sicilya'yı seçip ortalık karıştığında bağımsızlık ilan edip işleri yoluna koysak eğlenceli olabilir.

Edit: Reddit'ten dediklerine göre Aragon'u seçip release nation dedikten sonra seçebiliyormuşuz sanırım. Bi deneyecem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 13 Ağustos 2017; 16:4:54 >
  •  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

• quote:

Orijinalden alıntı: Isengardlı

Oyuna bağımsız olmayan bir milletle başlayabiliyor muyuz? Mesela 1444 yılında Sicilya'yı seçip ortalık karıştığında bağımsızlık ilan edip işleri yoluna koysak eğlenceli olabilir.

Edit: Reddit'ten dediklerine göre Aragon'u seçip release nation dedikten sonra seçebiliyormuşuz sanırım. Bi deneyecem.

Oyuna haritada bulunan herhangi bir devlet ile başlayabilirsin. Bağımsız olmasına gerek yok.
  • Mesele haritada bulunan devlet değil, bulunmayan devlet. Mesela 1444 yılında Persler yok. Oyuna Timur ile başlayıp, release subject menüsünden Persleri seçip play as this subject'i işaretlersek oyuna Persler olarak başlayabiliyoruz. Timur overlordumuz oluyor. Sonra istersek Timur'a bağımsızlık savaşı açabiliyoruz. Bundan bahsetmiştim.

• Ben de oyunumu atayım :)

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

Floransa>Toskana>İtalya olarak ilerledim. İtalya toprakları bereketli olunca (development) ve ticari merkez olunca hızla büyüdüm. Diplomasiyi iyi kullandım. Koalisyon yememek için dikkatli ilerledim. İtalya'yı birleştirince (Sicilya hariç) ve etrafımdaki herkes Fransa veya Commonweath koruması altında olunca saldıracak yer kalmadı. Afrikaya da girmek istemedim. (Aslında Tunus'a girsem olurdu, ben bunu bir düşüneyim :D) Yaklaşan Osmanlı tehlikesini bastırmak için Sırbistan ve Commonwealth'i yanıma alarak ona saldırdım. Başa baş bir savaş bekliyordum ki beklediğimden çok daha başarılı çıktık. Osmanlı'nın elinden Yunanistan'ı ve İstanbul'u aldım. (Tek seferde değil tabi ki, hala agressive expansion yememeye dikkat ediyorum) Commonwealth ve Sırbistan'ı da avutmak için önlerinde 1-2 province koydum. Şimdi aşağıda işaretlediğim İskenderiye-Kudüs-Kahire üçgenini alıp Süveyş kanalı kazağım, kanal hiç kurmadım ama ne kadar işe yarayacak görecez. İlerleyen zamanda Mısır kültürünü kabul gören kültüre ekleyip orada büyüyebilirim.

Bu sırada Fransa fetih yoluyla ve diplamatik yolla Kastilya ve Portekiz'i topladı. Güçlüydü, bir daha güçlendi. Böyle olunca sömürgecilik Fransa ve Büyük Britanya'ya kaldı. Fransa bir de buradan güç topladı. Her savaşta karşı karşıya kaldığımızda benim kuzey topraklarını işgal ediyor. Kilit yerlere 8. seviye kale döşedim, bir daha gelsin de görelim.

Bir de Fransa ile kapışırken benim ordumun morali kafadan düşük başlıyor. Böyle olunca Fransa 30k ordusuyla benim 50k ordumu rahat biçebiliyor. Bu neden oluyor çözemedim, nasıl hallebiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 16 Ağustos 2017; 1:44:51 >

• Fransanin %20 moral bonusu var.

• quote:

Orijinalden alıntı: semavi7

Bu linkteki laptopun aynı ayarda lenevo bende de var fakat öyle yaldır yaldır olmuyor. Feriştahı olsada olmaz. Daha önce i3 bir laptop vardı onla farkı x5 hızda biraz daha akıcı ve oyunu durdurunca 20fps değilde 30 alıyorum. Yani şöyle 8 10bin arası bir oyun masaüstün yaksa anca bu kadar. Ki onun bile x5 hızda 60fps vereceğini zamnetmiyorum.

4970K ve GTX 970 ve 16 RAM ile x5'de 60FPS üstü alıyorum, öyle 10.000 liralık PC'ye gerek yok yani. Ama zaten x5'te oynamaya gerek yok. Ben maksimum x4 kullanıyorum, savaşırken de x3'e çekiyorum. EU4 GPU'dan çok CPU'ya yüklenen bir oyun, CPU ve Ram yükseltmesi istediğiniz performansı verebilir.
  • Buda benim brandenburg>prusya oyunum.Ticareti baltic seada toplarsanız çok güzel para alabiliyorsunuz.Bence herkes 1 kere oynamalı brandenburg devletini. Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]
    Bradernburg oynaması en zevkli ülkelerden biri.
    Ticareti Hamburg da mı topluyorsunuz Lübeckte mi biri ticaret oklarının bittiği yer hamburgun ticaret gucu 30 civarı

• quote:

Orijinalden alıntı: Persom

Ticareti Hamburg da mı topluyorsunuz Lübeckte mi biri ticaret oklarının bittiği yer hamburgun ticaret gucu 30 civarı

Lubeckde diger devletlerede gider diye asil ticareti balticde topluyorum.lubeckte collect yapiyorum geri kalan tum ticareti baltice atmaya calisiyorum.

• Fransa ve Commonwealth tehlikeleri büyümeye devam ediyor. Hele Commonwealth gözünü İstanbul'a diktiği için aramız bozuktu. Danimarka'ya savaş açtı, müttefikim olduğu halde takmadım, aramız iyice bozuldu. Savaş yakın görünüyor. Balkanlara inme riski büyük olduğu için sınırlara 8. seviye kaleleri döşedim. Süveyş kanalına da başladım, ilk kez yapıyorum bakalım nasıl olacak. Bir de ilk kez benim müdahalem olmaksızın (Rus devrimini bastırmaya gitmem hariç) Rusya yok oluyor, hayat garip.

• Arkadaşlar bu oyun hatası mıdır?

Devrimi bastırmak için Kazan'a savaş açtım, ama askerler harita sisinde kaldı, kuşatma da yapmıyorlar. Diplomatik haritada da savaşta görünüyoruz, anlayamadım.

Bir de her ülkede çıkan devrimi negatif etkilerinden kurtulmak için bastırmaya koşuyorum, bu çaba gereksiz mi? (İsyan aşamasında değil, ülke adı revolutionary X olmuşsa.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 17 Ağustos 2017; 18:17:31 >

• Isengardlı kullanıcısına yanıt
    Bug değil orduyu oraya götürmen için geçiş hakkın olması lazım.

Debufflardan kurtulmak için gerekli.

Daha profosyonel ve detaylı cevaplar için strategyturk eu4 forumunu tavsiye ederim,aylık multiplayer etkinlikleri de oluyo
    https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Voidian -- 17 Ağustos 2017; 18:44:2 >
  • Isengardlı kullanıcısına yanıt
    Oluyor öyle her italyaya gemiyle girmeye çalıştığımda olur xd

• 
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.