Şimdi Ara

Ethernet kablosu ile 2 bilgisayarı birbirine bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar eski bilgisayarımı yeni bilgisayarıma bağlayacam. Eskiden yeniye veri aktaracam amacım bu. Bunu nasıl gerçekleştirecem bir ayar yapmam lazımmı yoksa direk bağlasrsam olur mu ?

• Güncel
  • ya cross ethernet kablosu kullanacaksın
    ya da eski diski yeni bilgisayarın içine takacaksın
    veya diskleri usb den bağlayan aparat iş görür (15-20 tl)
  • MuratTURAN1977 M kullanıcısına yanıt
    Cross ethernet olayı varmış şimdi siz diyince farkettim. Ondan alacam. Eski bilgisayarlardaki diski söküp takamam içinde windows kurulu bu pc dede raid ssler var ayar bozulursa biostan 2 saat uğraşamam :)

Bende diyorum niye bağlanmıyor normal ethernet taktımda ayarları yaptım çünkü. Peki nerden bulabilirim bu çapraz ethernet denilen kablıoyu ?
  • kablo internette bolca var
    üstelik raid sisteme sonradan takılan disk-diskler yapıyı bozmaz
    Yani raidleri anakarttan çıkarsam satalarını eski bilgisayarın diskini takarsam verileri aktarsam sonra tekrar raidleri bağlasam normal bir şekilde çalışır mı ?
  • raidler neden çıkıyor ki
    sistem çalışmaya devam etsin
    boş bir sata yuvasına eski diski bağlamak yeterli
    Hiç denemedim ama nağlarsam gene raid disklerden boot etmeyecek mi ? Biosa girip çıkmak pek istemiyorumda girip çıkınca kurtarma moduna atıyor pc kendini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DD82B0187 -- 14 Mart 2015; 16:31:17 >
  • bilgisayara sonradan bağlanan disk açılışı etkilemez
    bazı eski bilgisayarlarda (özellikle usb disk) sonradan takılsa bile önceliği ona verebiliyordu
    şimdiki sistemlerde hiç rastlamadım
    eğer bir şüphe var ise diskleri taktıktan sonra kısayol boot menüsü ile raid seçilip sistem açılabilir
  • İkisinide aynı modeme bağlayın. Eski bilgisayarın C ve D sürücülerini sağ tıklayarak paylaşıma açın.
    Teamviewerda dosya aktarımı da yapabilrsiniz aynı modemde olduklarından işlem interntten değil de landan gelebilir ve hızlı olabilir.
  • Herhangi bir ethernet kablosunun bir ucunu eski bilgisayara diğer ucunu yeni bilgisayarı takın.
    İki bilgisayar içinde ağ ve paylaşım merkezinden ip ve alt ağ maskesini elle yazın. Alt ağ maskeleri aynı olacak, ip numaraları farklı olacak.

Örneğin 1. bilgisayar için (eski bilgisayar olsun):
    ip : 192.168.1.15
    alt ağ maskesi :192.168.1.1

2. bilgisayar (yeni bilgisayar) :
    ip :192.168.1.16
    alt ağ maskesi :192.168.1.1

Sonra almak istediğiniz dosyaları tek bir klasörde toplayın ve paylaşıma açın.
    Yeni bilgisayarda çalıştır bölümüne \\192.168.1.15 yazın ve eski bilgisayardaki paylaşılan klasörü görün.
    Bu şekilde bağlantı hızınız da iyi olacaktır.

Kolay gelsin
  • Mocle kullanıcısına yanıt
    Hocam aynısını yapmıuştım bugün maalesef aktarmıyor.
  • Enteresan. Daha önce çoğu kez bu şekilde sorunsuz veri aktarımı yapmıştım hocam. Atladığınız bir nokta olmuş olmasın sakın ?
    Herhangi bir güvenlik yazılımı engelliyor olmasın ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.