Şimdi Ara

Eski teknoloji sistem için öneri rica ediyorum (agp)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle selamlar. Agp slotlu bir anakartım var. Aslında sistemimi yenileyip pci-e'e döndürmek istiyorum fakat malum, maddi olarak biraz sıkıntı içerisindeyim. Eskiden yeterli gelen bu bilgisayar, sanırım artık parçaların da eskimesiyle beni sinirlendirmeye başladı. Garip gelebilir fakat aslında hala sistemimden memnunum, anlık performans düşüşleri ve counter-strike:source, half-life 2, counter-strike 1.6(yalnızca yoğun oyuncu bulunan bölgeler ve yoğun smoke içinde) ve pes 2010, fm 2010 gibi yeni oyunlar dışında "Geriye ne kaldı?" diyebilirsiniz, keza yine haklısınız. İnternette gezinirken agp için ddr2 ekran kartı gibi birşey gördüm ve dikkatimi çekti. Ram konusunda gelince ise; sonuçta alternatiflerim varsa bilmek isterim, 2 adet ram slotu var bu kartın. Bilgi almak istediğim herkes de ya bilmedikleri için başlarından savmak için ya da samimi ama umursamaz bi tavırla, "Boşver onları yeni pc topla." diyerek geçiştirdi. Kısaca; bu sistem için herhangi bir iyileştirme yapılabilir mi? Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Everest Ultimate sayesinde edindiğim, fikir verebilecek bir kaç bilgiyi buraya yazayım;

CPU : Intel Pentium 4, 3.2 Ghz (16 x 200)

Anakart Adı : MSI 661FM2-V (MS-7060) (3 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN)

Ram Yolu Türü : DDR SDRAM

Desteklenen AGP Hızları : 1x, 2x, 4x, 8x

Desteklenen Bellek Türleri : DDR-266 SDRAM, DDR-333 SDRAM, DDR-400 SDRAM

DRAM Yuvaları #1 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) [DIMM1: Nanya M2U51264DS8HC3G-5T 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)]

DRAM Yuvaları #2 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) [Bunda diğeri hariç yalnızca sonunda 200 mhz yazıyor sanırım, deneme sürümü olduğu için ulaşamadım tam bilgiye]
    (Mevcut olan ram'ler bunlar sanırım, değiştirmeye ya da müdahale etmeye değer mi değmez mi acaba?)

Ekran Kartı : NVIDIA GeForce FX 5500

Herşey için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icedearth -- 1 Şubat 2010; 12:44:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: icedearth

Öncelikle selamlar. Agp slotlu bir anakartım var. Aslında sistemimi yenileyip pci-e'e döndürmek istiyorum fakat malum, maddi olarak biraz sıkıntı içerisindeyim. Eskiden yeterli gelen bu bilgisayar, sanırım artık parçaların da eskimesiyle beni sinirlendirmeye başladı. Garip gelebilir fakat aslında hala sistemimden memnunum, anlık performans düşüşleri ve counter-strike:source, half-life 2, counter-strike 1.6(yalnızca yoğun oyuncu bulunan bölgeler ve yoğun smoke içinde) ve pes 2010, fm 2010 gibi yeni oyunlar dışında "Geriye ne kaldı?" diyebilirsiniz, keza yine haklısınız. İnternette gezinirken agp için ddr2 ekran kartı gibi birşey gördüm ve dikkatimi çekti. Ram konusunda gelince ise; sonuçta alternatiflerim varsa bilmek isterim, 2 adet ram slotu var bu kartın. Bilgi almak istediğim herkes de ya bilmedikleri için başlarından savmak için ya da samimi ama umursamaz bi tavırla, "Boşver onları yeni pc topla." diyerek geçiştirdi. Kısaca; bu sistem için herhangi bir iyileştirme yapılabilir mi? Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Everest Ultimate sayesinde edindiğim, fikir verebilecek bir kaç bilgiyi buraya yazayım;

CPU : Intel Pentium 4, 3.2 Ghz (16 x 200)

Anakart Adı : MSI 661FM2-V (MS-7060) (3 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN)

Ram Yolu Türü : DDR SDRAM

Desteklenen AGP Hızları : 1x, 2x, 4x, 8x

Desteklenen Bellek Türleri : DDR-266 SDRAM, DDR-333 SDRAM, DDR-400 SDRAM

DRAM Yuvaları #1 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) [DIMM1: Nanya M2U51264DS8HC3G-5T 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)]

DRAM Yuvaları #2 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) [Bunda diğeri hariç yalnızca sonunda 200 mhz yazıyor sanırım, deneme sürümü olduğu için ulaşamadım tam bilgiye]
    (Mevcut olan ram'ler bunlar sanırım, değiştirmeye ya da müdahale etmeye değer mi değmez mi acaba?)

Ekran Kartı : NVIDIA GeForce FX 5500

Herşey için şimdiden teşekkürler.

Benimde buna benzer sistemim var şuanda. HIS HD3650 DDR2 128BIT AGP aldım. Most Wanted son ayarlarda, NBA 2K10, PES 2010, FM 2010 oynayabiliyorum. Yaptığım testlerde ise Crysis bile açıyor orta ayarlarda. Yeni sistem istemiyormuşsun şöyle birşey yapabiliriz.

İki alternatif var. Ya 0 parça kullanacaksın yada 2. El parça kullanıp daha iyi birşey çıkartacaksın. İki alternatifide yazıyorum buraya:

1. Alternatif (2. El)

Uluspc.com / Mecidiyeköy. Bu adamlar senin 512 MB DDR x2 ramlerini 16$ a alıyor. Elimizde 25 TL oldu. Ekran kartını 8$ dan alıyor toplasak yakşalık 30 TL var elimizde. Şimdi sende 122 TL eklersen 152 TL oldu. Ekran kartı ve ram takviyesi yapacağız bilgisayarına. Onun dışında başka birşey alırsak çöpe gider.

Ram Slot 1: OEM 1 GB DDR400 - 29$ (2. El)
    Ram Slot 2: OEM 1 GB DDR400 - 29$ (2. El)
    Ekran Kartı (AGP): 512 MB GEFORCE 7600GT - 44$ (2. El)

102$ = 152 TL

Anakartını değiştirmek istemiyormuşsun. Bu anakarta alınabilecek en iyi işlemci sende zaten var. Bu ekran kartı ve ramden daha fazlada takviye yaparsak para çöpe gider bu seni idare eder.

2. Alternatif (0 Parça)

Bu oldukça masraflı olacak fakat sana 2 alternatif sunmak istedim. Fakat bu ekran kartıyla sistemin çok çok daha iyi olacak. Crysis falan oynayabileceksin... Ramleri 2. El koyuyorum yine.

HD3850 AGP 512Mb GDDR3 256Bit Ekran Kartı (11124-00-20R) - 170 TL - Vatan Bilgisayar
    Ram Slot 1: OEM 1 GB DDR400 - 29$ (2. El)
    Ram Slot 2: OEM 1 GB DDR400 - 29$ (2. El)

58$ + 170 TL = 256 TL

Sana iki sistem sundum. Alttaki sistemi alman daha iyi. Az bir bütçe farkıyla mükemmel bir sisteme sahip olacaksın. 3850 256BİT DDR3 Ekran kartı çok iyidir bence AGP sisteme göre.

Bu sistemlerden birini alıp almamak bütçene kalmış tavsiyemi yaptım. Sorun olursa yaz...

• Harikasın, çok çok teşekkür ederim. İki tavsiyeni de gözden geçireceğim fakat sıkıntı şurada ki Ankara'da oturuyorum. Kargo masrafı falan derken o 30 lira yine çürüyecek sanırım :) Ben en iyisi bu Uluspc ile bir irtibata geçmeye çalışayım. Ürünleri de oradan temin edebilme imkanım varsa her türlü kolaylığı sağlayacaklardır diye tahmin ediyorum. Çok çok teşekkür ederim.
  • bence o sisteme yatırma para.Yeni bi sistem topla 1000-1200 TL bütçen var ise çok güzel sistem oluşturulabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ally_snare

bence o sisteme yatırma para.Yeni bi sistem topla 1000-1200 TL bütçen var ise çok güzel sistem oluşturulabilir.

Malesef bütçem 100-200 lira arası ama bir şekilde zorlayabilirsem şansımı arkadaşın 2. bahsettiğine yönelmeyi düşünüyorum. Zaten yeterli param olsa hiç uğraşmayacağım, ama malum ekonomik güçlükler yine büktü belimizi. Yine de teşekkür ederim tavsiyeniz için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: icedearth

Harikasın, çok çok teşekkür ederim. İki tavsiyeni de gözden geçireceğim fakat sıkıntı şurada ki Ankara'da oturuyorum. Kargo masrafı falan derken o 30 lira yine çürüyecek sanırım :) Ben en iyisi bu Uluspc ile bir irtibata geçmeye çalışayım. Ürünleri de oradan temin edebilme imkanım varsa her türlü kolaylığı sağlayacaklardır diye tahmin ediyorum. Çok çok teşekkür ederim.

ankara da novabilgisayardan alısveris yapabilirsin.. cok iyi bir firmadır.. forumda da sürekli önerilerimi oradan yaparım.. ama sunu söyleyim eger 250 lira verebileceksen forumdan birseyler bakmanı tavsiye ederim.. benim yegenimin de p4 agp,ddr bir sistemi vardı.. forumdan anakart,islemci ve ram aldım 190 liraya.. daha sonra 1gb daha ram ekledim simdi canavar gibi..aldıgım parcalar : biostar ta780g m2+ anakart, amd athlon x2 240 islemci ve 1.5gb ram.. hepsi toplam 230-240'a falan denk geldi.. yani bu saatten sonra eski sisteme yatırım yapmak cok yanlıs olur.. dedigim gibi yeni sisteme yönel

• Çok haklısınız aslında. Oturup annemle de konuştum konuyu, "uğraşma eski şeylerle, biraz daha sabret imkanımız olursa yenisini alırız, allah büyüktür" dedi, ben de "haklısın" dedim :) kasamı temizleyip, bir şekilde performans ayarlarını gözden geçirerek bi süre idare edebilirim. Zaten counter-strike 1.6 için kullanıyorum bilgisayarı, smoke grenade içinde 80 üzeri fps alabilsem bilgisayar bile değişmem :) Ben o işe çare bulurum, performansı yükseltiriz diyen varsa her türlü yardıma açığım. Herkese çok teşekkür ederim ilgisi için.
  • 2. EL 4650 DDR3 , 2600XT, 3650 DDR3, 3850 , x1950gt , 4670 AGP Alabilirsin.

Sabit 100 FPS'de oynarsın.
  • Teşekkür ederim Mert Bey. Özel mesaj aracılığı ile danışmak istediğim bir kaç konu var, müsait olduğunuzda cevaplarsanız çok sevinirim. Umarım meşgul etmiyorumdur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.