Şimdi Ara

Erdoğan'ın 93 Tarihli Efsane Çay-Simit Hesabı ve Bugünkü Durum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
2
Favori
38.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
264 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Refah Partisi'nin o zamanki en sağlam isimlerinden olan Erdoğan, bugünlerine gelmesindeki temel taşlarından biri olan 93'teki şu efsane konuşmayı yaptı;

"Bu kardeşinizin her zaman yaptığı bir hesap var..

Asgari ücret net; 910 bin lira,
    çay 1000 lira,
    simit 1500 lira

çay + simit = 2500 lira

5 kişilik(*3 çocuklu) bir aile günde 3 öğün sadece simit+çay ile karnını doyursa maliyet; 37500 lira
    bu aile 30 gün sadece bu şekilde karnını doyursa maliyet; 1.125.000 lira"
    (bu tutar 1993 teki asgari ücretin 215.000 lira üzerinde.)

bu bilgileri verdikten sonra şöyle devam ediyor;
    "bu zalim yönetim bu aziz millete, 1 bardak çayla 1 simiti bile layık görmüyor, bunların peşinden nasıl gideceksiniz.
    evin kirasını kim ödeyecek, elektrik parasını kim ödeyecek, su parasını kim ödeyecek, çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak, soruyorum sizlere? işte ekonomik durum bu."

konuşmanın görüntüleri;

https://youtu.be/_kzM5n2G33M

Günümüze gelelim simit İstanbul'da dün yapılan zam ile 1,75 TL oldu. Bir çay da en ucuz kahvede 1,50 TL, toplam 3,25 TL.

Aynı hesaptan gidecek olursak 5 kişilik ailenin günde 3 öğün sadece çay simit yiyerek aylık maliyeti 1.462 TL. Asgari ücret 1.603 TL..

Eyy o bahsedilen aziz millet.. Size 10 puanlık bir soru.. O günden bu güne bir çok şey değişti.. Ama bir tek şey değişmedi. Nedir o değişmeyen şey!!??

İpucu vereyim mi? Böyle zalimli malimli bir şey!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComingWind -- 22 Eylül 2018; 4:45:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çünkü hükümet-devlet denilen şey o halkın bir yansımasıdır. Oradaki yöneticiler de o topraklarda yetişmiş, kurallarını öğrenmiştir. Örnek terimler var bu ülkede.. Mesela Devletin Malı Deniz, Memur olup devlete sırtını yaslamak, bal tutan parmağını yalar... gibi. Yani ülke insanının tek bildiği şey kısa yoldan köşeyi dönme, memur olduktan sonra saldım çayıra tavrı, iktidar elindeyse getirilerini kendine meşru sayma (rüşvet gibi), bir de son dönemde her gık çıkaranı terörist ilan etme modası katıldı bunlar arasına. Çevre bilinci? Yok! Üretim bilinci? Yok! Eğitim bilinci? Yok! Ticaret ahlâkı? Yok!... Varsa yoksa cehalet veyahut boşvermişlik... Ondan sonra dıj güjler.. Senin iç güjlerine bak önce. Kendi kendini yiyip bitirmişsin ülke olarak, ekonomin pamuk ipliğine bağlı yaşıyorsun, Amerika başkanı ta ordan osursa sen burdan sallanıyorsun, ondan sonra dıj güjler.. Geçiniz efendim geçiniz. Önce içten bir uyanış lazım bize. Yoksa senin dediğin gibi AKP gider başka bir parti gelir, değişen hiçbir şey olmaz..
  • 3 çocuk değişmedi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu zalim yönetim bu aziz millete, 1 bardak çayla 1 simiti bile layık görmüyor, bunların peşinden nasıl gideceksiniz?Asgari ücretten geri kalan 140 lira ile evin kirasını kim ödeyecek, elektrik parasını kim ödeyecek, su parasını kim ödeyecek, çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak, soruyorum sizlere? işte ekonomik durum bu.
  • resmen kendisine muhalefet ediyor
  • Reis yaaaa.Doğuştan ekonomist.
  • Düzen değişmedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mugetsuga

Düzen değişmedi
    Düzen değişti.
  • Hocam şimdi diğerini yazamadım o yüzden "düzen" dedim başımıza bela almayalım
  • Ne kadar nankörsünüz
    Eskiden evinizde buzdolabı mı vardı?
    Fırın mı vardı?

Siz gidin çay alın paketle, çayınızı evinizdeki demlik ile OCAKTA demleyin

Simidinizi fırında kendiniz pişirin.

Böylece asgari ücretin yarısını arttırırsınız. Geri kalanı ile de elektrik su çocukların okul masrafı çıkar
    Ayrıca çocukların kitaplarını artık devlet veriyor

Eskiden bunları yapamazdınız çünkü evinizde buzdolabınız fırınınız yoktu

• Erdoğan iktidar olmadan çok mantıklı konuşuyormuş zaten adamın çoğu konuşması çok doğru ki iktidarın ilk yılları da iyiydi sonra nasılsa seçiliyorum ben diyerek kendi söylediği şeylerin tersini yapmaya başladı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antares

Erdoğan iktidar olmadan çok mantıklı konuşuyormuş zaten adamın çoğu konuşması çok doğru ki iktidarın ilk yılları da iyiydi sonra nasılsa seçiliyorum ben diyerek kendi söylediği şeylerin tersini yapmaya başladı.
    Başından belli yapmak istediklerini yapıyor o zamanlar da farklı bir amacı olduğunu düşünmüyorum çökmeye mahkum bir orta doğu ideolojisi bize has değil.

Köprüyü geçene kadar....
  • kabaca;
    93 te maaşınızın %23'ü kadar - ye iniyordunuz
    18 de maaşınızın %9'u kadar + ya çıkıyorsunuz

%30 iyileşme sözkonusu.

yeterlimi, hayır
    eskisinden daha iyimi, evet

ayak üstü hesap hatası yapmadım umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: kazuya58

kabaca;
    93 te maaşınızın %23'ü kadar - ye iniyordunuz
    18 de maaşınızın %9'u kadar + ya çıkıyorsunuz

%30 iyileşme sözkonusu.

yeterlimi, hayır
    eskisinden daha iyimi, evet

ayak üstü hesap hatası yapmadım umarım
    Görünürde eskisinden iyi. Ama en fazla 5,3 gün fazladan bir simit yeme hakları olur hepsi bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComingWind -- 20 Eylül 2018; 16:0:18 >
  • Parti başkanlığından Bop başkanlığına niye değişmesinki ABD var arkasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 20 Eylül 2018; 16:36:59 >
  • ComingWind kullanıcısına yanıt
    o yüzden iyileşme yeterli değil.

tabi örnek ülkeler için asgari ücret,5 kişi,çay simit hesabı nedir bunada bakmak lazım.

ve simit çay fiyatları istanbulda baya pahalıymış. orda yaşayanların işi zor.
    erzincan veya sivasta 1tl ye simit alabilirsiniz, 1tl ye çay içebilirsiniz.
  • Cok unlu bir cevap ile cevap vereyim .

Duzen degisti, duzulen değişmedi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İtiraz var.

Buğdayın kalitesi değişti. Gıda kalitesi o kadar düşük ki, unun standartlara göre asgari B vitamini ve mineralleri içerip de "un" olarak sayılması için içine 10-14 farklı yapay katkı maddesi koymak gerekiyor.

Kaliteli buğday var tabii, yüksek fiyata ihraç ediliyor. Hesap güzel ama bir de 93'ün buğday kalitesiyle simit yapsak maliyeti ne olur diye hesaplamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karbon 12 -- 20 Eylül 2018; 17:29:0 >
  • kendisi bilmiyor mu sanki durumu? bulmuş işte çomarları ne güzel kandırıyor. tayyibin bu ulkenin iyiligini istedigini dusunenin zekasinda problem vardir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.