Şimdi Ara

Endüstri mühendisliği yazdım ama...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
107
Cevap
3
Favori
15.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu bölümde ne yapacağımı bilmiyorum. CEO muhabbetine hiç girmiyorum zaten. Yani bu bölümün ne iş yaptığını tam olarak anlayamadım. Mesela bir makine mühendisi olsam ne olacağım %90 belli olurdu. Ne ile ilgileneceğin belli sonuçta. Ama bu bölüm ne yapıyor arkadaş? İş imkanı geniş diyorlar, ee o zaman neden çoğunluk tercih etmiyor bu bölümü? Mühendis olduğum için gram pişman değilim ama bu bölümden de emin değilim. Neden yazdın diye soracak olursanız, ben genelde bilgisayar mühendisliği yazdım. Puanlar uçunca gelmedi tabi. Bu mühendisliği ise babamın tavsiyesi ile yazdım. Kendisi de mühendis. İş alanının geniş olduğunu söyledi. Ve tabi o sihirli cümleyi de... "Kendini geliştir." Bir makine mühendisi kendini makinede, bilgisayar mühendisi kendini bilgisayarda geliştiriyor da biz nerede geliştireceğiz? Benim gibi düşünen meslektaşlarım ile konuşmak ve sis perdesini aralamak istiyorum. "Mühendissen işsizsin moruq" gibi beyin yoksunu yorumlar umarım atılmaz.

Edit: Ondokuz Mayıs Üniversitesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angry Man -- 1 Eylül 2018; 15:46:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Başka bi konuda sorulan sorulara yazdığım cevap kardeşim yardımcı olursa buyur

Endüstri mühendisliği karar ve planlama uzerinde sistemlerin verimliliği ve kalitesini arttirmayi amaclar

1-Hocam endüstri mühendisi için 4.0 yazmissiniz yukarıda o tam olarak ne oluyor?

2- Endüstri mühendisi mezun olunca tam olarak ne yapar nerelerde çalışır? Eğer is sahasi çok genişse en azından birkaç örnek verebilir misinz?

3- Matematik ve fizikle arası iyi olan ve okuyacağı programda bunları ağırlıklı isteyen biriyim ama endüstri mühendisliği ile ilgili bi yerde mezunların işletmede yüksek lisans yaptığını bile duymuştum sanki bölüm mühendislikten ayrılıyormuş gibi bu konuda biraz yorum yapabilir misiniz?

1.Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

2.

– Üretim ve Stok Planlama,

– İmalat,

– Yöneylem Araştırması,

– Proje Yönetimi

– Üretim Sistemleri ve Tesis Planlama,

– Sistem Mühendisliği,

– Ergonomi ve İş Etüdü,

– Ekonomi ve Finans

– Lojistik ve Tedarik Zinciri,

– İstatistik ve Veri Analizleri,

– Benzetim ve Ağ Teorileri,

– Kalite ve

– Bakım-Onarım

3. Şöyle bölümde iktisat isletme gibi derslerde veriliyor diger mühendisliklere oranla fizik cok az diyebilirim fakat hem sayısal hem sozel dersler olduğu için çalışma alanın artıyor bende fiziği çok seviyordum ama bu bölümü yazdım ve diger muhendisliklere oranla zorluğu biraz daha az bi makine veya elektrikten bir tık kolay diyebilirim

4-Endüstri muhendisi olan birinin nasil kisisrl ozelliklere sahip olmasi gerekir ?

Meslek benden ne ister ?

4c-Ilk başta ozguven ve yönetim vasfı lazim kararlılık da cabası
  • Endüstri 4.0 a geçmek bizim bölüm için bir avantaj mıdır? Bu yönde adımlar Türkiye'de atılıyor ve Türkiye'nin bu konuda geç kalmaması gerektiği yazılıyor.

• Up

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çöp bölüm kanka herkes CEO yönetici falan olacam diye orayı yazıyor ama tabii sonuç '' İnsan İlişkileri Departmanında Sekreterlik '' sene sonunda dandirik de olsa bir CENG'e geçmeni öneririm.
  • Mastermind33 kullanıcısına yanıt
    Bir bölüme çöp diyebildiğine göre herhangi bir bölümün fanısın ve diğer bölümlerin ne yaptığını bile bilmeden yorum yapıyorsun. Umarım mühendislik yazmamışsındır çünkü böyle bir kafa üretemez.

• Linkedin'den çalıştıkları sektörlere bakıp kafanda bir rota oluşturabilirsin.Önünde çok fazla sektör var ve bölüm biraz oyun hamuru gibi sen nereye çekersen oraya yöneliyor.Bu da diğer mühendisliklere göre avantajı.Ekonomi-finans alanlarına yönelenler de var yöneyleme falan da.Hangisi daha iyi fırsatlara sahiptir bilmiyorum ama bence şu an her mühendislik öğrencisinin yapması gerektiği gibi yazılımla alakalı bir alana yönelmen iyi olur.Şahsen ben de öyle yapacağım.Derslerinin diğer mühendisliklerden hafif olması da kendini yazılımda yetiştirmek için bir avantaj.Çoğunluk tercih etmiyor değil herkese uygun bir alan değil çünkü diğer mühendisliklere göre farklı bir yapısı ve amacı var.Diğer mühendislikler sonuca yönelirken sen süreçle ilgileniyorsun.
    Bence güzel bölüm bir ara yazmayı düşünmüştüm.Endüstri 4.0'ı inşaat mühendislerinin getirecek hali yok bu akımın başını bilgisayar ve endüstri mühendisleri çekecek tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uchihagaeshi -- 1 Eylül 2018; 16:12:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Angry Man

Bir bölüme çöp diyebildiğine göre herhangi bir bölümün fanısın ve diğer bölümlerin ne yaptığını bile bilmeden yorum yapıyorsun. Umarım mühendislik yazmamışsındır çünkü böyle bir kafa üretemez.
    Nick mesaj uyumu

Ağla

Qudur
  • Hem. 137binsin hem endüstri okuyacaksın.

Endüstri, mühendisler arasında okunması en kolay bölüm, en dandik bölüm. Yönetici olamazsan boş boş iş yaparsın.

Ha bi de 137binsin kim şirketine 137bindeki bir mühendisi ister orası da tartışmaya kapalı.

Yatay geçiş öneririm. Ya da hırslanıp rakiplerine fark atmanı.

Bir de sen TIPÇILARA LAF ATIYORDUN demi

• Başka bi konuda sorulan sorulara yazdığım cevap kardeşim yardımcı olursa buyur

Endüstri mühendisliği karar ve planlama uzerinde sistemlerin verimliliği ve kalitesini arttirmayi amaclar

1-Hocam endüstri mühendisi için 4.0 yazmissiniz yukarıda o tam olarak ne oluyor?

2- Endüstri mühendisi mezun olunca tam olarak ne yapar nerelerde çalışır? Eğer is sahasi çok genişse en azından birkaç örnek verebilir misinz?

3- Matematik ve fizikle arası iyi olan ve okuyacağı programda bunları ağırlıklı isteyen biriyim ama endüstri mühendisliği ile ilgili bi yerde mezunların işletmede yüksek lisans yaptığını bile duymuştum sanki bölüm mühendislikten ayrılıyormuş gibi bu konuda biraz yorum yapabilir misiniz?

1.Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

2.

– Üretim ve Stok Planlama,

– İmalat,

– Yöneylem Araştırması,

– Proje Yönetimi

– Üretim Sistemleri ve Tesis Planlama,

– Sistem Mühendisliği,

– Ergonomi ve İş Etüdü,

– Ekonomi ve Finans

– Lojistik ve Tedarik Zinciri,

– İstatistik ve Veri Analizleri,

– Benzetim ve Ağ Teorileri,

– Kalite ve

– Bakım-Onarım

3. Şöyle bölümde iktisat isletme gibi derslerde veriliyor diger mühendisliklere oranla fizik cok az diyebilirim fakat hem sayısal hem sozel dersler olduğu için çalışma alanın artıyor bende fiziği çok seviyordum ama bu bölümü yazdım ve diger muhendisliklere oranla zorluğu biraz daha az bi makine veya elektrikten bir tık kolay diyebilirim

4-Endüstri muhendisi olan birinin nasil kisisrl ozelliklere sahip olmasi gerekir ?

Meslek benden ne ister ?

4c-Ilk başta ozguven ve yönetim vasfı lazim kararlılık da cabası

• uchihagaeshi kullanıcısına yanıt
    Konuma gelen iki saygısızdan sonra yorumunuz ilaç gibi geldi. Linkedin den baya baktım. Genelde kalite kontrol işine yoğunlaşmış mezunlar. Ekonomi sektörüne de giren az mezun yok. Bu alanlar benim cidden hoşuma gitti. Dediğiniz gibi daha çok süreci takip ediyorsun bu bölümde. Konuştuğum mezunlarda memnun ama okuldan çok kendi çabaları ile mevkiye gelmiş insanlardı. Yorumunuz için teşekkür ederim.

• Industrialengineer kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Dediğiniz gibi hem sayısaldan farklı bir bölüm hemde mühendislik mezunu oluyorsunuz. Cidden ilginç bir bölüm. Sanırım şu an okuyorsunuz bu bölümü, tavsiyeniz var mı?

• Hayalolmuş H kullanıcısına yanıt
    Hayatı üniversite sınavından ibaret sanan moloz ilk 5kda değilsen seninde konuşmaya hakkın yok. BLOK

• uchihagaeshi kullanıcısına yanıt
    Ben pek takmamaya çalışıyorum hocam. Şu embesiller yüzünden de ban yemek istemiyorum. Bir tanesi aldığım sıralama ile alay edip zeka seviyeme bağlamış. 6 çeşit zeka seviyesi olduğunu bilmeyen, bir sınav ile insanları yargılayan zavallı bir beyin(siz). Umarım karşıma çıkar da kafasına bir güzel tuğla indiririm

Mezunlarla bende konuştum. İşinden memnun olmaları benim için yeterli. Hayatın çile gibi geçmediği müddetçe ne kadar maaş aldığın önemli değil. Bir şirkette çalışıp o şirketin verimliliğini arttırmak, sürece dahil olmak ve ara beyin olmak beni cidden heyecanlandırıyor. İçimden bir ses de olmam gereken bölümde olduğumu söylüyor. Size de hayatınızda bol şans

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angry Man -- 1 Eylül 2018; 16:53:19 >

• Gida sektorunde calisiyorum . calistigim isyerinde sinavdan kacinci olarak ciktigini sormuyorlar. Okurken ve sonrasinda neler yaptiginla ilgileniyorlar. Satinalma , Uretim planlama ve Butce planlama departmanlarinda gorev yapan Endustri Muhendisi arkadaslarimiz var. İs bulmada sikinti yok ancak Ceo muz Endustri muhendisi degil sen her yilini stajla doldur.farkli sektor ve bolumlerde . sonrasinda ilgini çeken bolum ile ilgili yuksek lisans yapabilrsin. Dil konusu onemli. Basarilar dilerim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • emez2005 E kullanıcısına yanıt
    Hocam, babam mühendis olduğundan dolayı şu konuda ki bazı beyinsizlerden daha bilgili olduğumu söyleyebilirim iş alımları konusunda. Elbette top üniversite mezunları ayrıcalıklı ama onlarda her yerde çalışmıyor sonuç olarak. Şirkete başvuru yaparken ne yaptığın değil ne yapabileceğin önemli. 5 yıl sonra herkes işine kavuştuktan sonra aldığın puanın esamesi geçmez. Günde 18 saat çalışıp beyin devrelerini yakmış bu bağnazlar insanları sıralaması ile yargılıyor hala. Değerli önerileriniz için teşekkür ederim.

• Ben de endüstri kazandım 12.sınıfın başından beri hedeflediğim bölüm. Pişman olmazsın bence

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bofames kullanıcısına yanıt
    Bu yıl mı kazandınız? Bir hedef, planınız var mı?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.