Şimdi Ara

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ NASILDIR? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
3
Favori
20.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DeBroglie

quote:

Orijinalden alıntı: tunabinyay

quote:

Orijinalden alıntı: DeBroglie

endüstri mühendisi adayı olmuş ya da olması muhtemel kişilere verilecek tavsiyelerdir. bir kere bu mühendislik çok zevkli bir bölümdür. strateji oyunlarını andırır kimi zaman. planlama, üretim, verimlilik, bazen kalite, bazen it* gibi alanlarda çalışılması muhtemel mühendisliktir. girerken bu mühendisliğe dair hiç bir şey bilmiyorsanız da sorun değil zaten girenlerin büyük kısmı, hatta mühendis olmuş olanların küçük bir kısmı da bir şey bilmemektedir bu mühendislikle ilgili. sonra öğrenirsiniz yaklaşık 2. sınıfın sonlarına doğru.

işiniz gücünüz optimizasyon olacaktır bundan sonra. hayatınızı optimize edeceksiniz. her şeyi en verimli halde kullanmaya çalışacaksınız.

..

bütün mühendislerin küfür ettiği bölümdür mühendislik falan değil işletmedir ... ha bu arada en kolay muhendısıktır

Evet herkesin çekemediği bölümdür..
    En başta mühendislikteki en fazla kız oranı
    Sosyal ortam
    Dışadönük bir mühendislik
    Her sektörde iş bulunabilmesi

İşletmeden farksızdır diyenlere de sadece gülünür

Mühendisliğin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorsun sanırım?

Yüksek puan/sıralama arz talep meselesidir, kalite değil.

Endüstri Müh. tabii ki İşletme mezununa göre daha rahat iş bulur ama aynen İşletme gibi kendisini geliştirmesi gereken ve kesinlikle iyi bir okulun diplomasını gerektiren bölümdür. Bu iki bölüme de insanlar ceo olmak için girer ama ceolar çoğunlukla diğer mühendisliklerden çıkar tabii şirketin ''ne'' şirket olmasına bağlı. Ve alanları geniştir, ister bizzat kendi alanında ar-ge,üretim vs çalışır ister mba yapıp ya da yapmadan pazarlama, satın almada çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: gizemaltun

Dediklerinize sadece gülünür. Girin şu anda linkedin'e İTÜ,ODTÜ,GSÜ,Boğaziçi endüstri müh. mezunları neredeler hangi konumdalar.
    Şu anda eczacıbaşı, mercedes-benz Türkiye, evita, tepe-home , marshall gibi üst düzey firmaların yöneticileri hep endüstri mühendislerinden oluşur.

Mesleği yüceltmek değil ama makine mühendislerin başında da bir makine mühendisi bulunmaz her zaman endüstri mühendisi bulunur. Ayrıca patronların en çok sevdiği mühendis tipidir. Çünkü sürekli daha az maliyetle daha çok verimi düşünür ve sosyal bir kişiliği olduğu için de patronla muhabbeti her zaman daha iyidir. Bunları şimdi buradan okuyunca inanmayabilirsiniz ama yarın bi gün staja gittiğinizde hepsini anlayacaksınız..

O üniversitelerin ''herhangi'' bir mühendisliğinden mezun insanlar çok daha çeşitli ve önemli şirketlerde çalışıyor zaten. İyi bir üniversite koşulundan sonraki durum gerçek mühendisliklerin alanlarının geniş olması, o sebeple de ceolar diğer mühendisliklerden çıkar. Şirket hangi konuda özelleşmişse o konunun uzmanı değerlidir. Endüstri mühendisliğinin ''mühendis'' olarak tam bir uzmanlığı yok. Ama bu üniversitelerden mezun bir endüstri müh. tabii ki işsiz kalmaz, ama tartışma bu değil tabii.

• quote:

Orijinalden alıntı: hotlock

quote:

Orijinalden alıntı: tunabinyay

quote:

Orijinalden alıntı: hotlock

Bnde endustri dusunuodum rehbrlk hocam falan onun yerine guzel bir universitede isletme oku daha iyi dedi. Anladgm kadaryla muhendislkle pek bir alakasi yokmus. Ama herkes kizlarin cok oldgunu soyluyor

dediğim gibi mühendislik falan değildir işletme daha üstündür ( kızların gidebildiği tek bölüm olduğu için kızlar tarafından ragbet vardır mezun olunca işletme mezunu sizden önde olur ) en kolay muhendıslık oldugu yan gelip yattıkları içinde 3 öğün küfür yerler :D:D

O zamn kizlar icin ideal bir muhendslk (!) dielim Yani bi kizada makina yada elktrik flan hic yakismaz die dusunuyorm ve cok itici olurlar bnce

Bu mantıkla mühendisten önce yani mühendislik okuyorsan önce bir yüksek öğretime hak kazanmış insan bilinci, kültürü, görgüsüne erişmen lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeathWarrior

Endüstri mühendisleri mesleki açıdan iyi olabilir ama buradan mezun olan kişiler mühendislik yapmaz sadece diplomalarında mühendis yazar. Mühendisin kelime anlamını iyi irdelemek gerekiyor bu noktada.

Ayrıca kadınların kafası genel anlamda fizik ve benzeri konulara basmaz. Şimdi lise fiziğinde 5 aldım ben ne diyorsun sen diyenler zıplamasın. Kadınlar yeni teknoloji üretecek düşünce yapısına ve soyut düşünme yeteneğine erkekler kadar sahip değiller. Bu yüzden zaten mucitlerin veya bilim adamlarının %80'i erkektir. Kaç tane dünyaya yön veren kadın fizikçi var? Erkeklerle oranlayın durumun ciddiyetini görürsünüz. O yüzden endüstri gibi bölümlerde kız yoğunluğu fazladır. Çünkü bu mühendislik fizikten uzaktır.

Bunu da hakaret olarak algılamayın beyin kimyalarımız farklı her şeyden önce. Kadınların da erkeklerden daha iyi yapabildiği, uzmanlaşabildiği, düşünebildiği konular ve meslekler var.

Ayrıca üretimin çok az olduğu, teknoloji üretiminin de neredeyse hiç olmadığı bir 3. dünya ülkesinde, gerçek mühendislere ihtiyaç olmadığından dolayı bu tarz mesleklerin daha popüler olması gayet normal.

Ki bu ülkede her şeyin sonuna mühendislik eklemek moda oldu, insanımız o kadar şekil meraklısı ki o endüstri mühendisliği isminden mühendisliği kaldırırsan kimse tercih bile etmez. Her ne kadar onlarca mühendislik (!) bölümü olsa da, bunların sadece 5-6 tanesi mühendisliktir, gerisi fasa fiso.

Biraz ''gerçek'' biyoloji, nörobilim; biraz genel kültür bilgisi ( aslında epeyce ), biraz da felsefeyle uğraş ki en azından ne ne değil algıla, yazık. Bu ülkede bilimsel gelişimin olmaması ( başka alanlar da var da konuyla en yakın olanı ) çok net aslında, gerçek manada düşünemeyen, hakaret olarak algılama lütfen...., analiz edemeyen, dolayısıyla sorgulayamayan en temelinde de ''gerçek'' bilgi sahibi olmayan yalnızca ezberleyen insanların olduğu bir ülkede, normal.

• kendim emin olmasamda çevremdki bir çok makine inşaat elektrik elektronik bölümü mezunu konuştuğum abilerim amcalarım ablalarımdan duyduğum ve bunların büyük kısmının kalıbını basarak söylediği şey şudur:
    ENDÜSTRİNİN YAPACAĞI HER ŞEY BİR MAKİNE MÜHENDİSİDE YAPAR. olayın gerçek yüzü ise 17-18 yaşında ailesininde git kızım git oğlum demesiyle her sene en yüksek puanla alan ve bölüm reklamının çok iyi yapıldığı aslında bi cacık olmayan mühendislik bozması daldır.

bunu duydum bunu söylerim.
  • Onlarca farklı fikir var burada,ben de uzun uzun yazmak isterdim ama kısaca belirteceğim.

Endüstri Müh. hakkında 5-6 kişiyle konuştum.Söyledikleri ;

-Her fabrikada çalışabilecek Endüstri Mühendisi sayısının sınırlı olduğu ,

-Bu bölüme girenlerin ''5-10 seneye Müdür-CEO olurum en az 20 bin maaş'' mantığıyla girip büyük hayal kırıklığı yaşadıkları ,

-Büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin Endüstriden çok Makine-EE Mühendisi olduğu ,

-Mezun sayısında birikme olduğu,en ufak bir iş ilanına yüzlerce başvuru geldiği

Ne Makine yazdım,ne de EE,kimsenin canını sıkmak veya mesleğe çamur atmak gibi bir niyetim yok.

Ben de Endüstri Müh.yazmayı düşünüyordum ve sözüne güvendiğim kişiler bunları söyleyince vazgeçtim.

Tüm dünyada popüler bir meslek denmiş,yurt dışında pek geçerli değil diye duydum,yanlış da olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pmnpirlo -- 11 Ağustos 2012; 7:37:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: wampirrr

quote:

Orijinalden alıntı: DeathWarrior

Endüstri mühendisleri mesleki açıdan iyi olabilir ama buradan mezun olan kişiler mühendislik yapmaz sadece diplomalarında mühendis yazar. Mühendisin kelime anlamını iyi irdelemek gerekiyor bu noktada.

Ayrıca kadınların kafası genel anlamda fizik ve benzeri konulara basmaz. Şimdi lise fiziğinde 5 aldım ben ne diyorsun sen diyenler zıplamasın. Kadınlar yeni teknoloji üretecek düşünce yapısına ve soyut düşünme yeteneğine erkekler kadar sahip değiller. Bu yüzden zaten mucitlerin veya bilim adamlarının %80'i erkektir. Kaç tane dünyaya yön veren kadın fizikçi var? Erkeklerle oranlayın durumun ciddiyetini görürsünüz. O yüzden endüstri gibi bölümlerde kız yoğunluğu fazladır. Çünkü bu mühendislik fizikten uzaktır.

Bunu da hakaret olarak algılamayın beyin kimyalarımız farklı her şeyden önce. Kadınların da erkeklerden daha iyi yapabildiği, uzmanlaşabildiği, düşünebildiği konular ve meslekler var.

Ayrıca üretimin çok az olduğu, teknoloji üretiminin de neredeyse hiç olmadığı bir 3. dünya ülkesinde, gerçek mühendislere ihtiyaç olmadığından dolayı bu tarz mesleklerin daha popüler olması gayet normal.

Ki bu ülkede her şeyin sonuna mühendislik eklemek moda oldu, insanımız o kadar şekil meraklısı ki o endüstri mühendisliği isminden mühendisliği kaldırırsan kimse tercih bile etmez. Her ne kadar onlarca mühendislik (!) bölümü olsa da, bunların sadece 5-6 tanesi mühendisliktir, gerisi fasa fiso.

Biraz ''gerçek'' biyoloji, nörobilim; biraz genel kültür bilgisi ( aslında epeyce ), biraz da felsefeyle uğraş ki en azından ne ne değil algıla, yazık. Bu ülkede bilimsel gelişimin olmaması ( başka alanlar da var da konuyla en yakın olanı ) çok net aslında, gerçek manada düşünemeyen, hakaret olarak algılama lütfen...., analiz edemeyen, dolayısıyla sorgulayamayan en temelinde de ''gerçek'' bilgi sahibi olmayan yalnızca ezberleyen insanların olduğu bir ülkede, normal.

Benim kanımca bu ülkedeki gelişimin sekteye uğramasının en temel sebeplerinin başında insanların düşünce yapısının bozukluğunun mevcudiyeti var. Bu bozukluğun en belirgin yanı ise, varlıkla yokluk arasında fark yaratamayan insanların, doğayı anlamayı çalışmak yerine, anlamayı çalışan insanlara artniyetle veya bulundukları konumdan ötürü özbilinçlerinin farkındasız yönlendirmesinden dolayı karalamaya çalışmasıdır. Önyargı ve gerçekçilikten uzak fikirlerle beslenmiş beyinlerin bu şekilde içgüdüsel hatalara düşmesini yadırgamıyorum. Tarihte de bu şekilde insanlar vardı, bugün de var, yarın da olacak. Ancak gelişimin adımları her zaman için bu basit düşüncelerden arınmış yerlerde atılmıştır.

Doğanın yapısını "gerçek" adı altında nörobilime indirgemen ne büyük bir talihsizlik, asıl "gerçek" gördüğün her şeydir, doğanın kendisidir, bunu dallara ayırıp en gerçek bu diyemezsin. Umarım ki bir gün sen de egonu boş laflarla şişirmeyi çalışmayı, hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığın insanları karalamayı bırakıp, doğayı bir bütün olarak görmeyi başarabilir ve insanlığa faydası dokunabilecek bir birey olabilirsin. Ve yine umarım ki "gerçek bilim ve bilgiye" (!) para kazanma odaklı sektöre yönelik eğitimin verildiği, fizik ve kimyadan uzak "psikoloji" veya benzeri bölümlerde aramıyorsundur. Seni herhangi bir biyoloji bölümünde okumayı, kimyayla çiftanadal yapmayı ve bahsettiğin konuyla ilgili özelleşecek şekilde sırasıyla yükseklisans-doktora yapmaya ve bu konularda yapacağın çalışmalarla profesör olmaya davet ediyorum. Kavun karpuz gibi kendimizi büyütüp bu denli haddimizi aşan cümleleri kurmaya gerek yok. Diğer türlü sadece komik oluruz, değil mi?

Mümkünse bu mesajıma cevap atma, atacaksan da kibirli bir şekilde konuştuğun konularda dış kapının dış mandalı olmadığın konusunda beni inandır bitirdiğin liseyi, lise felsefesi dışında en ufak bir fikrin olup olmadığını, temel fizik kimya bilip bilmediğini, kazandığın/bitirdiğin/okumaya devam ettiğin üniversiteyi, bölümünü ve bilim için hangi konularda çalışmalar yaptığını belirt öyle cevap at, aksi halde beni genel kültürsüz, felsefe yoksunu, ezberci, analiz yeteneği olmayan biri olarak gören, üstelik bu kanıya hakkımda hiçbir şey bilmeden varabilen biriyle tartışabileceğim veya fikir alışverişi yapabileceğim pek bir konu yok.

• Mühendislik düzeyi temel fizik, kimya, matematik, biyoloji bilen biri olarak bazı kelimelerin yanlış kullanımından da belli olduğu üzere kulak dolgunluğun var ama bilgin yok bunu anlamak için etiketlerine bakmaya ihtiyacım yok. Yine yanlış kullandığın ''ego'' kavramının popüler ağıza düşmüş yüzeysel haliyle ''ego problemim'' olmadığından etiketlerimi yazıların içine bol bol yapıştırıp aslında içi boş olan yazılarımı sözde doldurmaya ihtiyacım da yok, anladığın üzere.

Süslü ama boş yazına hızlıca bakıp gerekli bilgileri verdikten sonra tartışma konusuna bakıp, kadınların kafası vs vs cümlesini kuran varlık olduğunu farkettim. Dolayısıyla girizgahım manasız oldu çünkü zaten sen benim senin için yazdığım bazı şeyleri bas bas bağırıyorsun, aslında.

Sen temel fiziği falan geç, muhtemelen taze gördün heyecanlandın, cahilliğin en zararlı sınırı cehaletini aştığını sanmaktır. O zaman bilgisizliğinden ötürü bilmediklerinle dolu sonsuz alanı göremezsin, bilginin sınırı aslında bilgisizliğinin başlangıcıdır ama o noktada bunu fark edemediğinden o küçük alanı koca bir dünya sanıp her şeyi bildiğini sanacak bir gafilliktesindir. Belki ilacın zaman olur, algıların gelişir, farklı bakış açılarını göremeyecek olsan da eğer bir kayaya çarpıp sorgulamaya başlamassan böyle olacak gibi duruyor, deneyimlerle zorla bir iki fazladan bakış açısı edinebilirsin bu da olduğun noktayı görmeni sağlayabilir. Zaten o yukarıda bahsi geçen cümleyi kurmuş birine oturup da zamanımı harcayıp, her insanın hayatındaki en değerli şey zamandır kimisi farkedemese de, bunları yazmamın tek sebebi de bu.

Senin hakkında kendi son paragrafındaki yargılara varmam endüstri mühendisliği ile ilgili düşüncelerin değil, zaten ben de öyle düşünüyorum ama bu ilginç bir şey değil. ''Yeni teknoloji üretecek düşünce ve soyut düşünme yeteneğine erkekler kadar sahip değiller'' ve '' Lisede fizikten 5 alma'' örneklemeleri... Öncelikle ileride göreceksin ki senin Türkiye'de hatta neredeyse her yerde ''lisans'' eğitimle böyle yeteneklere kavuşman mümkün değil. Hiçbir mühendislikte araştırma ve üretim yaparak okunmuyor çünkü lisans öğrencisisin. Lablar, projeler elbette olacak, sana çizilen sınırlar eşliğinde bilgi öğrenme yolları. Ama bundan daha temelde olan kibar ve medeni halimi korumak için inanılmaz çaba harcadığımı özellikle belirterek yazıyorum ki sen kimsin ki kadınlar bıdıbı bıdı diye bir genelleme yapabiliyorsun? Bilişsel nörobilim uzmanlığı yaptın da bu konuda doktoran mı var? Bunları geçtim, kadın erkek zeka, soyut düşünme ( soyut düşünmeden sonra fizik örneği vermen zaten bahsettiğin ''kavram''lar hakkında bile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğu gösteriyor bağıra bağıra ) zeka hakkında senin ne kadar bilgin var? Bu konuda hangi makaleleri okudun, kitapları bitirdin, araştırma yaptın, deney yaptın da konuşuyorsun?

Bunlar sana epey büyük geldi, alanı küçültelim artık nerede ne mühendisliği okuyorsan, çoğu mühendislik iş yapmıyor mevzuusu 90larda kaldı yaşının da o dönemi yetişkin olarak göremeyeceğini varsayarsak yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun. Özetle fikrin doğru olsa bile desteklediğin ve karşı durduğun fikirler ve örneklemelerinle fikrinden de emin olamaz okuyan biri.

• Konu güzel gidiyorken nedense tıkanmış...

Belki canlanır umuduyla mesaj atayım...
  • ben de atayım up
  • kariyer.net tarzı iş ilanı veren sitelere bakın bakalım.

Endüstri mühendisi arayan ilanlarda iş tanımına bakın anlarsınız ne dediğimi. Mühendislik ile alakası yok bu bölümün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ArkandayIM

kariyer.net tarzı iş ilanı veren sitelere bakın bakalım.

Endüstri mühendisi arayan ilanlarda iş tanımına bakın anlarsınız ne dediğimi. Mühendislik ile alakası yok bu bölümün.

şahsen onun için düşünüyorum hardcore mühendislikler ilgimi çekmiyor
  • UP!
  • UP!
  • Makineyle kıyaslarsak okuması en kolay bölümdür mühendislikte.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m3soc

Makineyle kıyaslarsak okuması en kolay bölümdür mühendislikte.

Makineci misin
  • YTÜ endüstri yazsam sıradan bir mühendis mi olurum?İtü,boğaziçi mezunları kadar kazanamaz mıyım?Kendini geliştirmek nasıl bir şey bir de biraz açar mısınız?Valla kafam çok karışık ilk 10k gelmezse alternatif olarak düşünmüştüm:(
  • neden endüstri istiyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rashid52

quote:

Orijinalden alıntı: m3soc

Makineyle kıyaslarsak okuması en kolay bölümdür mühendislikte.

Makineci misin

çok belli ettim ama gerçekten öyledir hatta bu sinir bozucudur
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.