Şimdi Ara

Endüstri Mühendisi Maaşı Ne Kadar ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
7
Favori
120.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mezun olana kadar
    1. Toefl'un olmalı
    2. Ne yapacgına karar vermiş olman lazım. ERP danışmanı mı, finans mı, üretim mi... Ne?
    3. İngilizcen muhakkak olacak, yanında 2. bir yabancı dil 1 adım öte gecirir seni.
    4. Mezun olunca öğrenci formatından cabuk cıkan kazanır. Takım elbise, tras, tarz..
    5. Kendini iyi ifade edebilmelisin, bu cok onemli.
    6. Excel'i full bilmen seni bir adım oteye goturur. Mezun oldugunda vlookup nedir, pivot table nedir bilmen cok ama cok işine yarar.
    Yukarıdaki saydıklarımın yanında şans ve azim faktörlerini de katarsak çabuk yükselir, maaşını arttırırsın.
  • Bırak yaa, endüstri mühendisliği mi olurmuş. Hepsi de kendilerinin üst düzey yönetici olacaklarını sanıyorlar. Söyleyeyim işe girdiğinizde ya bir masa başında bütün gün oturup bütün gün aynı işi tekrarlayacaksınız ya da işçiler ne zaman çişe gider onu takip edeceksiniz. Bir fabrikada 15 tane endüstri mühendisi varsa anca 1'i üst düzey yöneticidir. O da 15 yıldır o fabrikada çalışıyordur.
    Ama sorsan hepsi mezun olunca müdür olacaklarını zannederler. Soruyorum ne iş yaparsınız, ne yetkiniz var, serbest çalışsanız bir işletme mezunundan ne farkınız var(Az buçuk diferansiyel bilirsiniz.)?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 27 Ağustos 2009; 21:25:20 >
  • Evet haklısın ingilizce+1 dil çok iyi bir şey ayrıca excel i de bilmek çok işe yarar.
    Her zaman dediğim gibi kendini geliştirirsen her zaman yükselirsin ne kadar zamanda diye soracak olursanız o kendini ne kadr hızlı geliştirirsen 15 yıl da çalışmana gerek yoktur. eğer masa başında zaman geçsin diye beklersen otururur işçilerin seninle alaylarını dinlersin . . .
  • Biraz garip bir soru hanı subay maaşı nedir memur maaşı nedir gibi bir soru değil.Coca-Cola nın CEOsu 130.000 dolar civarı bir maaş alıyordu geçen sene.Endstri mühendisi adam.Bunun yanında asgari ücrete boyun eğenler de tabiki olacaktır.
  • Yeni mezunsan kesinlikle deneyimin olmayacaktır, okulla beraber çalışmak çok az deneyim verir o yüzden asgari ücretle başlarsın.

2-3 sene deneyimden sonra 1.200-1.500 arası para alabilirsin.

Devlette direkt 2.000 lira ile başlarsın ama çok az mühendis alınır.
  • Slm,

ben Almanyada yasiyorum ve burada Endüstri Mühendisligi okuyorum.
    Notlarim gayet iyi Master' imi yapcam. Sonra Ingiltereye gidip hem egitimimi sürdürüp hemde tecrübet kazanmak icin bir sirkete caliscam. Almanyada ve Ingilterede calismis birisi olarak
    benim peki Türkiyede seviyem nasil olur?

Türkiyede yasamak istiyorum bu konuda bazi endiselerim var :)

SoRUMU cevaplarsaniz sevinirim.
  • ODTÜ mezunu 2.500TL - 3.000TL ile başlar, diğerleri iş bulabilecek kadar şanslıysa 1.000 veya 1.500TL ile işe başlayabilirler.
  • Peki bu 2,500 - 3000 TL Türkiye sartlarinda nasil?
    Bildigime göre Türkiye Yasam baya pahali. Almanyada balangic nerdeyse 3000€ civarinda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

ODTÜ mezunu 2.500TL - 3.000TL ile başlar, diğerleri iş bulabilecek kadar şanslıysa 1.000 veya 1.500TL ile işe başlayabilirler.

Sebep?Adam odtü mezununu alır 1500 verir diğerlerini işe almaz.Odtü mezunu gelmezse diğerlerini alır.İyi bir okul bitirdi diye fazla para vermesinin sebebi nedir?Okul dışında iş yerinin işine yarayacak artıları varsa ekstra para verirler.
    İş veren için para en önemli kriter.Çünkü eğitimli adam her zaman bulunur.Zaten iş alınca oryantasyon olacak hemen işe başlatmazlar.Orada yapması gereken iş öğretilir.
  • Arkadaşlar malesef yukarıda bahsettiğinize benzer bir durum özellikle sanayide mevcut.
    Şu anda hali hazırdaki yeni mezun End. Müh. aldığı rakam ortalama 800-1000 Tl civarından iş başı yapıyor piyasada. Daha iyi alanı da vardır ama onlar şanslıdır diyebilirim. End. Müh. neredeyse ne iş olsa yapılır pozisyona doğru itilmeye başlandı şu dönemde.
    Buradaki asıl olay deneyimli de deneyimsiz de olsanız gerek cv de gerek mülakatlarda kendinizi satabilmek.
    1-2 senelik deneyimle 3000 TL civarında rakamları alanlar da var kendilerini satamayıp 1000-1500 arasında kalanlarda.
    Malesef ki Odtü mezunu da olsanız ITU mezunu da kimse size 5000 vericem koş gel demiyor. Okullar elbetteki etiket olarak girişte artı değer katıyor. Zaten belki bilirsiniz insan bu tarzda bir okuldan mezun oldu mu kendine toz kondurmaz verdiği emeği okulun ismini ön planda tutmak ve elbetteki daha çok kazanmak ister.
    Malesef teoride öyle olurken pratikte pek şans bulunamıyor. O nedenle eğer end. müh iseniz özellikle ERP projelerine, otomasyon gibi sistemlere eğilmeye çalışacak olursanız sizler için daha avantajlı durumlar söz konusu olabilir. Gerek sosyo ekonomik durumlar gerek sanayi sektörlerinde patron ve maaş politikaları başlarda canınızı fenaca sıkabilir ama ilerleyen süreçte toparlama şansınız olacaktır.
    Sonuç : End. Müh işletme içerisinde iş başı yaptığı pozisyona göre maaş alır. End müh ile işletme mezunları arasında çok ahım şahım bir fark çıkmıyor malesef.
    Eğer kendinizi biraz satabildiyseniz 1500 TL civarında iş başı yaparsınız. 2-3 senelik deneyim ile 2-2500 arasında maaş alabilirsiniz ancak bir firmada çalışarak maaş yükselmiyor onu da unutmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kamii

Peki bu 2,500 - 3000 TL Türkiye sartlarinda nasil?
    Bildigime göre Türkiye Yasam baya pahali. Almanyada balangic nerdeyse 3000€ civarinda.

Almanya'da 3000€ burda Türk parasıyla 6000 - 6500 Türk Lirası yapar. Bahsettiğin 3000 TL 1500€ - 1400€ arası değişiyor.Ben derimki sen yurtdışında kal.Çünkü burda çok mezun veriliyor ve rekabet çok o yüzden maaşlarda düşüktür.
  • quote:

ODTÜ mezunu 2.500TL - 3.000TL ile başlar, diğerleri iş bulabilecek kadar şanslıysa 1.000 veya 1.500TL ile işe başlayabilirler.

Normalde bir zamanlar kimsenin dönüpde bakmadıgı standart işleri şimdi bulmak şans işi oldu... Bu ülke nereye gidiyor acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: PaNoZ

quote:

Normalde bir zamanlar kimsenin dönüpde bakmadıgı standart işleri şimdi bulmak şans işi oldu... Bu ülke nereye gidiyor acaba

Maaşları daha düşüktü o zaman.Şimdi kıyasla daha yüksek

Konu siyasete gitmesin

• böyle bir soru soran kişi daha mühendislik ne demek bilmiyordur..
  • selam arkadaşlar..
    konunun üstünden zaman geçmiş ama bilgi vermek amaçlı yazmak istedim.
    ben gazi üni. endüstri mühendisi 2009 mezunuyum ve çalışıyorum. evet 1000tl ile çalışmamı isteyen ankarada ufak firmalar oldu ama ben savunma sanayinde orta ölçekli bir firmada 1500tl ile başladım ve 8 ay sonra 2000tl oldu maaşım. daha yüksek veren pek olmaz sanırım ne bana ne odtü mezununa.. ankara dışında kocaeli istanbul falan gibi yerlerde daha iyi maaş alabilirsiniz ki almadan başlamayın derim.
    ama benim tavsiyem devlete kapağı atmaya bakın.. uzman yrd. olarak bazı kurumlar 4500 ile başlatıyor 2 yıl sonra uzmanlıkla 6000 alıyorsunuz. normal mühendis olarak 2500 alırısınız.
    endüstri mühendisi evet ne iş olsa yapar malesef.. karizması yok bu işin sekreter tadında bile olabiliyorsunuz bazen.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chandler Bing

çok değişkendir, standartı yok ki özel sektörün... 5000 tl de alabilirsin, asgari ücrete de talim olabilirsin. o senin bitirdiğin üniversiteye, diploma notuna, şansına bağlı olarak değişir.

Diploma notu alakasız bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UcanHollandali

Bırak yaa, endüstri mühendisliği mi olurmuş. Hepsi de kendilerinin üst düzey yönetici olacaklarını sanıyorlar. Söyleyeyim işe girdiğinizde ya bir masa başında bütün gün oturup bütün gün aynı işi tekrarlayacaksınız ya da işçiler ne zaman çişe gider onu takip edeceksiniz. Bir fabrikada 15 tane endüstri mühendisi varsa anca 1'i üst düzey yöneticidir. O da 15 yıldır o fabrikada çalışıyordur.
    Ama sorsan hepsi mezun olunca müdür olacaklarını zannederler. Soruyorum ne iş yaparsınız, ne yetkiniz var, serbest çalışsanız bir işletme mezunundan ne farkınız var(Az buçuk diferansiyel bilirsiniz.)?

makinacımısın?
  • güncel
  • merak ettiğimden değilde, sırf millet ne diyor diye bakayım dedim

senin elinde bir durum bu. 1000 in altıda alırsın, 2500 de alırsın (ilk giriş için)

bir üstteki arkadaş güncellediği için yazdım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tutunamadi

quote:

Orijinalden alıntı: UcanHollandali

Bırak yaa, endüstri mühendisliği mi olurmuş. Hepsi de kendilerinin üst düzey yönetici olacaklarını sanıyorlar. Söyleyeyim işe girdiğinizde ya bir masa başında bütün gün oturup bütün gün aynı işi tekrarlayacaksınız ya da işçiler ne zaman çişe gider onu takip edeceksiniz. Bir fabrikada 15 tane endüstri mühendisi varsa anca 1'i üst düzey yöneticidir. O da 15 yıldır o fabrikada çalışıyordur.

makinacımısın?

+1. Bende Endüstri müh. okuyorum. Okulda vs genelde makinacılar bu tarz konuşuyorlar . Okulu bitirdikten sonra açıkcası 800-1000TL civarı para veriyorlar diye biliyorum. Daha 1. sınıftayım 4-5 yılım daha var ki bu zaman bir bireyin kendini geliştirebilmesi için oldukça yeterli gibime geliyor. İngilizce dışında 2. bir yabancı dil (Almanca gibi) öğrenip yurtdışında çalışmayı düşünüyorum doğrusu. Türkiye'de düşündüğüm paraları kazanmam mümkün değil kazansam dahi yurtdışındaki araba, elektronik vs fiyatlarını gördükten sonra iyice sıcak bakmaya başladım yurtdışına

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.