Şimdi Ara

EN SESSİZ KASA (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
17.647
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ya arkadaşım kaç senelik konuyu hortlatmışsın birde hortlatmak gibi olmasın ama demişsin helal yani.
    Yeni konu açmak bu kadarmı zor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ShaRLooT

Ya arkadaşım kaç senelik konuyu hortlatmışsın birde hortlatmak gibi olmasın ama demişsin helal yani.
    Yeni konu açmak bu kadarmı zor?

zor veya kolay ne değişir?

bilgisi olan varsa paylaşsın,

topic kirliği, konu nasıl açılır, forum düzeni ve forum adabı edebiyatı yapmayalım...
  • bu işler kasayla deil fan ile alakalıdır.
  • en sessiz kasa fanları en iyi ve en bakımlı olan kasadır.
  • arkadaşlar ikinci el bilgisayar aldım ama kasası bizim köydeki massey ferguson traktörler gibi çalışıyo. ama işyerimdeki bilgisayarlar sıfır ses. işyerindeki bilgisayarların (Un.iq marka) fan sistemi tamamiyle farklı, fan sessiz ve kasanın içine gömülü biraz, böylece tam sessiz oluyo. benim merak ettiğim benim bilgisayarın kasasını tamamen buşekilde sessiz fana göre tasarlanmış bir kasa ile değiştirme imkanım varmıdır acaba? yani benim bilgisayarın elektronik aksamlarını tamamen çıkarıp yeni kasaya monte edebilirlermi? yada bu aleti biraz olsun sessizleştirmek için yapabileceğim bişey varmıdır? teşekkürler.
  • Benim kasa olmadığı kesin
  • Ses iki şekilde oluşuyor. Birincisi titreşim kaynaklı ses. Bunun için en ideal çözüm olabildiğince kalın saçlı veya ağır bir kasa olacaktır. Marka pc lerin kasalarının genelde saç kalınlıkları bayaa bi fazla olduğu için onlardan pek fazla ses gelmez. Bizim kullandığımız lenovoların boş ağırlığı bir exper veya casper pc ye denk nerdeyse. İkinci temel ses faktörü ise fanlar ve bu fanları dönüş hızıdır. Fan çapı arttıkça daha düşük devirde aynı hava akımını vermeleri mümkündür, dolayısıyla mümkün olduğunca 8-9cm lik fanlarda 12-14cm lif fanlara geçerek sesi azaltabilirsiniz.

İkinci husus ise ses yalıtımı ile ilgili. Kasanın saç kalınlığı ses yalıtımında fayda sağlayacaktır. Mevcut kasalarımızı da birtakım izolasyon malzemeleri ile sessizleştirmek mümkün ama pc kasalarının aynı zamanda devasa bir heatsink görevi gördüğünüde gözönünde bulundurarak kullanılacak malzemenin ses emici ama ısı geçirici özellikte olması gerekiyor. Ben öyle bir malzeme henüz bulamadım. Bir aralar araba ses yalıtımı üzerine bayaaa bir araştırma yapmıştım ordan hatırlıyorum. Ses yalıtımı için hava yalıtımı da gerekli olmakta ve bu da ister istemez ısı yalıtımı anlamına gelmekte.....

• bence biraz kafayla alakalı neden derseniz.bu iş biraz psikolojiye giriyor.yani sen bir yere odaklanırsan o konu kafanda o kadar büyüyor ki anlatamam...zamanında bu iş için 150 lira para harcamıştım. thermaltake fanlar fan kontrolleri aldım ama malesef yok olmuyor beyin duydugu sesi abartıyor.hatta başımdan şöyle bir olay geçti.yeni bir işe girmiştim.orada çalışan sekreterin bilgisayarı o kadar ses cıkartıyordu ki anlatamam..tabi bizde psikolojik oldugu için her fan sesini kafaya takıyoz...neyse dedim ki sesi duyuyormusun falan dedim.ne sesi ya dedi.fan sesi dedim kasadan geliyor... yooo dedi...sanki tek ben duyuyormuşum gibi oldum.... bir kaç gün sonra kızın dedigi laf şu...ya sen nereden açtın dedi şu fan sesi olayını.çalışamıyorum dedi...sonunda kızıda kendimize benzettik... anlayaşacagınız kafaya takmadıgınız sürece sesi beyin algılayamaz ve ses yokmuş gibi gelir...bilginize...umarım hatıram hoşunuza gider....

• @zigmo bak şimdi fan sesin ben de duymaya başladım

şaka bi yana ben de biraz bu işe takanlardanım..

kasada toplam 7 fan var..

1 ön
    2 yan
    1 ekzos
    1 power
    1 cpu
    1 ekran kartı

ne yaptım:
    titreşimi en aza indirmek için kasa fanlarını kasaya monte ederken araya bir plastik conta gibi parça taktım.. karton gibi kalın kağıt da olabilir veya eski bi mousepadden küçük parçalar kesebilirsiniz kesebilirsiniz..

kasa fanlarını çalışma voltajını12 den 7 ye indirdim...
    (siyah kırmızı kablolara değil de kırmızı ve sarıya bağlarsanız 12-5=7 volt olarak çalışacaktır fanlar)

ekran kartı fanını çıkarıp yerine 8 cm lik bi kasa fanı monte ettim, onu da 7 volta bağladım..

bluestorm2 güzel psu olmasına rağmen fanları biraz problemli.. 12 cm lik güzel bi fan alıp onu da kendim taktım (garanti dışı kalıyor burada buna dikkat)

işlemci için de sıcaklığa göre hızını ayarlayan bi fan olması ideal olacaktır.. biostan ayarını yapın gerekirse.. (benim idle 700-800 rpm, 41-42 derece - load 1700-1800 rpm 53-54 derece)

+ olarak fan controller değil de basit bi devre anahtarını kasa fanlarına bağladım.. gece pc yi açık bırakacağım zaman bu anahtarla kasa fanlarını da kapatıyorum..

ses baya farketti.. en azından bi kaçını deneyebilirsiniz.. oldukça basit ve pratik yöntemler

• quote:

Orijinalden alıntı: DrunkenLord

@zigmo bak şimdi fan sesin ben de duymaya başladım

1 ön
    2 yan
    1 ekzos
    1 power
    1 cpu
    1 ekran kartı

ne yaptım:
    titreşimi en aza indirmek için kasa fanlarını kasaya monte ederken araya bir plastik conta gibi parça taktım.. karton gibi kalın kağıt da olabilir veya eski bi mousepadden küçük parçalar kesebilirsiniz kesebilirsiniz..

(siyah kırmızı kablolara değil de kırmızı ve sarıya bağlarsanız 12-5=7 volt olarak çalışacaktır fanlar)

ekran kartı fanını çıkarıp yerine 8 cm lik bi kasa fanı monte ettim, onu da 7 volta bağladım..

bluestorm2 güzel psu olmasına rağmen fanları biraz problemli.. 12 cm lik güzel bi fan alıp onu da kendim taktım (garanti dışı kalıyor burada buna dikkat)

işlemci için de sıcaklığa göre hızını ayarlayan bi fan olması ideal olacaktır.. biostan ayarını yapın gerekirse.. (benim idle 700-800 rpm, 41-42 derece - load 1700-1800 rpm 53-54 derece)

+ olarak fan controller değil de basit bi devre anahtarını kasa fanlarına bağladım.. gece pc yi açık bırakacağım zaman bu anahtarla kasa fanlarını da kapatıyorum..

ses baya farketti.. en azından bi kaçını deneyebilirsiniz.. oldukça basit ve pratik yöntemler

Teşekkürler, ama ben şimdilik daha basit bi çözüm deniycem, uzun bi monitör kablosu bulabilirsem kasayı yan odaya alıcam klavye ve fare kablosuz zaten, artık kasa orda davul mu çalar napar umrumda değil

• quote:

1 ön
    2 yan
    1 ekzos
    1 power
    1 cpu
    1 ekran kartı

ne yaptım:

üniversitedeki yıllarım geldi aklıma deli gibi uğraşıyordum.marketlerde ıslak kuru satılan kaucuk tipi bez aramaktan imanım gevredi.neyse buldukta ne oldu gittik ps ile kasa sacı arasına göre ayarlayıp güya sesi azaltacagız dedik...oda yemedi gittik 150 liraya thermaltake set aldık onuda montaladık.sonra baktık yine ses geliyor...kasayı sattım laptop aldım...

size tavsiyem monitör üzerinde bir yere odaklanın yada msnde bir hatuna :D:D:D...ama sakın kasaya odaklanmayın...
    saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: |S|P|Q|R|

quote:

1 ön
    2 yan
    1 ekzos
    1 power
    1 cpu
    1 ekran kartı

ne yaptım:

Teşekkürler, ama ben şimdilik daha basit bi çözüm deniycem, uzun bi monitör kablosu bulabilirsem kasayı yan odaya alıcam klavye ve fare kablosuz zaten, artık kasa orda davul mu çalar napar umrumda değil

valla süper fikir kardeşim mutlaka dene.ama sakın fan alayım sesi azaltayım safsatasına girme...

• quote:

Orijinalden alıntı: zigmo

quote:

quote:

1 ön
    2 yan
    1 ekzos
    1 power
    1 cpu
    1 ekran kartı

ne yaptım:

valla süper fikir kardeşim mutlaka dene.ama sakın fan alayım sesi azaltayım safsatasına girme...

Yok hocam bu hafta sonu perpadayım uzun monitör kablosunu alıp balkona şutlucan pc yi, balkon dediğim kapalı mekan tabi pencere falan var. fan işine girsem hem bisürü para harcıcam hemde garanti değil çünkü benim pc zaten yeni (9aylık) ve içindeki fanlar da internette sessiz diye satılan AMD fanlarından farksız, öyleyse garanti ve ucuz çözüm en iyisi. bide çalışan aletin iç aksamına müdahale etmek istemiyom nolur nolmaz...

• quote:

arkadaşlar ikinci el bilgisayar aldım ama kasası bizim köydeki massey ferguson traktörler gibi çalışıyo. ama işyerimdeki bilgisayarlar sıfır ses. işyerindeki bilgisayarların (Un.iq marka) fan sistemi tamamiyle farklı, fan sessiz ve kasanın içine gömülü biraz, böylece tam sessiz oluyo. benim merak ettiğim benim bilgisayarın kasasını tamamen buşekilde sessiz fana göre tasarlanmış bir kasa ile değiştirme imkanım varmıdır acaba? yani benim bilgisayarın elektronik aksamlarını tamamen çıkarıp yeni kasaya monte edebilirlermi? yada bu aleti biraz olsun sessizleştirmek için yapabileceğim bişey varmıdır? teşekkürler.

Ses olayını kökten çözdüm, nasılmı? Almış olduğum ikinci el bilgisayarı, aldığım arkadaşıma geri sattım yerinede henüz gürültü denilen şeyin icat edilmediği devirde yapılmış olan bir acer 4937 laptop aldım bu laptop çalışıyomu çalışmıyomu hiç belli değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: companjera

bu işler kasayla deil fan ile alakalıdır.

benim bildiğimde buydu okuduğum forumlarda tek siz böyle bir yorum yaptınız sağolun değiştirin fanını gitsin yani
  • kasanız iyiyse gidebileceginiz iki yol var. birincisi kalitesiz kasa fanlarınızı corsair vb gibi markaların silent fanlarıyla değiştirebilirsiniz, sonra biostan da fan kontrollerini silent'e alırsınız. toplam ses desibeli yarı yarıya fark edebilir. digeri ise full su sogutma gidebilirsiniz bu sefer fana zaten ihtiyacınız olmaz-ses olmaz, fakat bu sefer de pompa sesi falan duyarsınız. bu iki yolun dısında birsey yapmanız halinde de kasanızın havadarlıgı kötüleşecek, pc parcalarınızın sıcaklıgı yükselecek, ömürleri gözle görülmeyecek sekilde azalacaktır. derdi edilmeyecek birsey aslında eger pc parcalarınız zaten ucuz ise fakat high end pc topladıysanız o zaman işiniz zor. kolay gelsin. =)
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.