Şimdi Ara

En iyi 10 aktif koç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En büyük olarak demiyorum. P-Jax'in de bırakıyışla bu konuda Pop rakipsiz kaldı şu anda ama koçlukta iyi olmak açısından soruyorum.

Listem;
    1. Rick Adelman
    2. Gregg Popovich
    3. Doc Rivers
    4. Rick Carlisle
    5. George Karl
    6. Nate McMillan
    7. Lionel Hollins
    8. Tom Thibodeau
    9. Stan Van Gundy
    10. Erik Spoelstra

Açıkçası listemin ilk 6sı kesin, kalanların yerleri değişebilir ya da başkası girebilir hepten döneme göre. Mesela Thibs rotasyon ayarlamayı öğrenmediği sürece, özellikle ilk 3teki isimlerin yakınından bile geçemez.

• Boston'da jenerasyon vakti yaklaşıyor açıkçası doc rivers geleceği çok parlak bir koç, doğru takıma giderse birçok şampiyonluk kazanabilir.(knicks, thunder veya clippers) olabilir.

ayrıca Erik Spoelstra ilk 20 bile koymam.
  • Bir espri yapalım dedik ,başımıza neler geldi.
  • Spoelstra geçen sene belki en kötü koçlar arasındaydı ancak geçen sene playoff ile başlayan bir yükselişi var. En önemli adımları Dallas serisinde atmıştı. Takımı sürekli olarak kısaltması herkes tarafından eleştirilse de ben yaptığı hamleleri doğru bulmuştum. Hele ki bazı pozisyonlarda şansızlık yaşamasalar o hamleler sayesinde 3. maçı da alıyorlardı. Bu sene ise oyunu genel anlamda hızlandırmak, Lebron'u neredeyse 1 ve 5 numara arası bir hizaya sokmak gibi çok önemli hamleleri var. Ama hala ilk 10 koç arasında yer alır mı bilemem. Yine de geçen sene yerden yere vurduğumuz Spoelstra ile bu sene ki Spoelstra arasında dağlar kadar fark var.
  • 10 ayda amma da değişmiş fikrim yav.

1. Gregg Popovich - San Antonio Spurs
    2. Rick Adelman - Minnesota Timberwolves
    3. Doc Rivers - Boston Celtics
    4. George Karl - Denver Nuggets
    5. Rick Carlisle - Dallas Mavericks
    6. Erik Spoelstra - Miami Heat
    7. Tom Thibodeau - Chicago Bulls
    8. Frank Vogel - Indiana Pacers
    9. Lionel Hollins - Memphis Grizzlies
    10. Doug Collins - Philadelphia Sixers
  • Mike Brown

• illa nba olmalı mı? bana kalırsa dusan ivkovic, ettore messina, zeljko obradovic bu listedeki bazı koçlardan daha iyidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: drexler22

illa nba olmalı mı? bana kalırsa dusan ivkovic, ettore messina, zeljko obradovic bu listedeki bazı koçlardan daha iyidir

Pesic de mesela...
  • Zeljko Obradovic ve Ivkovic o listedeki koçların çogundan daha iyidir.

Spoelstra kim Allah aşkına ? Elinin altında LeBron , Wade , Bosh var , şampiyon oldu diye Spoelstra büyük koç mu oluyor ? Spoelstra nbadeki en vasat koçlardan biridir , avrupada bi takıma koç yapsan rezil olur.
  • quote:

illa nba olmalı mı? bana kalırsa dusan ivkovic, ettore messina, zeljko obradovic bu listedeki bazı koçlardan daha iyidir

+1 bi de David Blatt ekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trybskts

Zeljko Obradovic ve Ivkovic o listedeki koçların çogundan daha iyidir.

Spoelstra kim Allah aşkına ? Elinin altında LeBron , Wade , Bosh var , şampiyon oldu diye Spoelstra büyük koç mu oluyor ? Spoelstra nbadeki en vasat koçlardan biridir , avrupada bi takıma koç yapsan rezil olur.

Avrupa basketbolunu takip etmediğimden bir şey diyemeyeceğim ama vasat koçlar şu anda NBA'in kalburüstü pozisyonundaki koçlar. NBA'deki koç standardı dibe vurmuş durumda.

NBA'de bu isimler de koçluk yapıyor;
    Avery Johnson
    Lawrence Frank
    Tyrone Corbin
    Vinny Del Negro
    Mike Brown

Daha yeni yeni NBA'de koçluk yapmaya başlamış diğer isimlere değinmiyorum bile.

• Monty Williams hakkında biraz fazla salladım gibi ama geleceğin en önemli koçlarından olacak kendisi görüşüm bu yönde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Where Dead Angels Lie -- 7 Kasım 2012; 1:23:04 >
  • quote:

benim için en iyi 2 koç messina ile obradovic' ti ama ivkovicin gidişinden sonra olympiakosun halini gördüğümüz için sanırım ivkovic 1 adım öne çıktı. basketbol tarihinde bir takımını bu kadar çok değiştirebilen başka bir adam gelmiş midir emin değilim. gerçi hala kimse messina' nın yaptıklarını yapabilmiş değil ama ivkovic oraya epey bir yaklaştı.

benim koç sıralamam bende nba' deki pop, rivers, rick gibi büyük koçlara haksızlık yapmak istemem ama ilk 3 aynen üstteki gibi ivkovic-messina- obradovictir.
  • Nba ve Avrupa basketbolunu yıllardır takip eden biri olarak ben de bir liste yapmak istiyorum. Başlığa göre aktifleri dikkate alıyoruz.

1. Zeljko Obradovic - (Ara verdi)
    2. Gregg Popovich - San Antonio Spurs
    3. Dusan Ivkovic - Sırbistan milli takımı (kulüp takımına ara verdi)
    4. Ettore Messina - Cska Moskova
    5. Doc Rivers - Boston Celtics
    6. Tom Thibodeau - Chicago Bulls
    7. Rick Adelman - Minnesota Timberwolves
    8. Rick Carlisle - Dallas Mavericks
    9. Frank Vogel - Indiana Pacers
    10. George Karl - Denver Nuggets

Svetislav Pesic, Bozidar Maljkovic gibi koçlar da unutulmasın.
  • Bi kere koç dediğin mutlaka maç esnasında ağırlığını koymalı , Spoelstra dediğimiz adam sadece oyun çizer , LeBron'a hata yaptığında bağıramaz bile.
    Obradovic'i bütün koçlar çok sever , ama oyun sırasında da ondan korkarlar.Korkarlar derken şöyle , mesela bi hata yaptın ya , yandın , isterse fark 20 olsun , Obradovic sinirlenir , sert şekilde ikaz eder , oyuncu çıtını çıkaramaz , karşılık veremez, çünkü bilir ki Obradovic haklıdır , Obradovic'in ne kadar sert olursa olsun yaptığı her uyarı , o uyarıyı alan oyuncunun lehinedir.

Obradovic'i diğer koçlardan farklı kılan bir diğer özellik ise hakemleri bile baskı altına alıyor adam.Normal hayatta çok neşeli olmasına rağmen maçlarda sürekli sinirli bi görüntüsü vardır , bazen kızarken tebessüm eder falan ama maç esnasında hakkaten inanılmaz önem verir disipline.Onun sinirli halini izlemek bile maçın heyecanını veya keyfini arttırıyordu televizyonda.Bu yıl ara verdi ama efsane koçtur.

Ivkovic de yine çok disiplinli bi koç.Oyuncular gülmek için bile izin istiyorlarmış oyuncuların yaptıgı röportajda duymuştum ciddi ciddi.

Maç esnasındaki bu ruh , ciddiyet , koçun takımını oynatma zekasıyla harmanlandıgında ve takımına o konsantrasyonu aşıladığında , farkı ortaya koyar.Van Gundy , Spoelstra falan boş koçlar bunlar.İsterse Miami yine şampiyon olsun , Spoelstra bırak ilk 10u dünyada ilk 50ye giremez bence , sadece Miami'nin başında oldugu için iyi koç muamelesi yapanlar var.

Zaten NBA'de doğru düzgün koç kalmadı , Popovic , Tom Thibo , Doc Rivers , Carlisle , Adelman ve George Karl iyi koçlar ama koç diye geçinen sıradan adamların sayısı çok daha fazla.

Bu arada Avrupa'da en iyi koçlar Sırplar'dan çıkıyor.Yani avrupanın en iyi iki koçu sırp bi kere , Obradovic ve İvkovic.Pesic ve Vujosevic falan da iyi koçlardır.

Türkiye'de Oktay Mahmuti ve Ergin Ataman var iyi koç olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: smyrna

Nba ve Avrupa basketbolunu yıllardır takip eden biri olarak ben de bir liste yapmak istiyorum. Başlığa göre aktifleri dikkate alıyoruz.

4. Ettore Messina - Cska Moskova
    5. Doc Rivers - Boston Celtics
    6. Tom Thibodeau - Chicago Bulls
    7. Rick Adelman - Minnesota Timberwolves
    9. Frank Vogel - Indiana Pacers

Svetislav Pesic, Bozidar Maljkovic gibi koçlar da unutulmasın.

Sen genel olarak benim düşündüğümü yazmışsın zaten; sadece listen üzerinde birkaç değişiklik vaat ediyorum.Naçizane;

4. Doc Rivers - Boston Celtics
    5. Ettore Messina - Cska Moskova
    6. Rick Adelman - Minnesota Timberwolves
    7. Svetislav Pesic - Kızılyıldız
    9. Frank Vogel - Indiana Pacers(Lionel Holllins de olabilir buraya.)

Yalnız buraya NCAA'den çok rahat 2-3 adam girer aslında yahu.Onları atlamışız başka sefere artık.(Coach K, Jim Calhoun gibi belki Roy Williams, Billy Donovan, Pitino, Izzo)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cellar Door -- 7 Kasım 2012; 16:55:25 >

• Yalnız Doc Rivers'ın Rick Adelman'dan daha iyi bir koç olduğunu iddia etmesi çok zor bence be...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trybskts

Büyük oyunculara koçluk eden oyunculara gömmeyi deneme istersen. Mantıksız zira.
    Şampiyonluk senelerinde;
    Phil Jackson, Jordan-Shaq-Kobe-Pippen'a koçluk yaptı.
    Pat Riley, Magic-Kareem-Worthy-Wade-Shaq'a koçluk yaptı.
    Red Auerbach, Russell-Jones-Havlicek'e koçluk yaptı.
    Gregg Popovich, Duncan-Amiral'e koçluk yaptı.
    Billy Cunningham, Moses-Erving'e koçluk yaptı.
    Red Holzman, Reed-Frazier'a koçluk yaptı.
    KC Jones, Bird-McHale-Parish'e koçluk yaptı.
    Rudy Tomjanovich, Hakeem-Drexler'a koçluk yaptı.

Böyle mantık mı olur. Tamam, Spo nispeten ezik görünümlü bir karakter. P-Jax'in Kobe'ye bağırdığı gibi LeBron'a bağıramaz belki özellikle 2011'de o takımın Chicago'yu o şekilde benzetmesinde LeBron kadar büyük bir faktördü mesela. Yaptığı ayarlamalar iyi koçlar arasında saydığın Thibodeau'yu maymuna çevirdi. Adam gerekli koçluğu sergiliyor.

NBA'deki koçluk standardının yerlerde olduğuna katılırım. Pop 10 üzerinden 10 ise, Spo 7 edebilecek, NBA'deki şu anki durumda kalburüstü sayılabilecek bir koçtur. Ben de çok iyi bir koç olduğunu düşünmüyorum. Ama eleştirmiş olmak için böyle mantığa sığmayan eleştiriler getirmeyin.

• yanlız listelere bakınca birşeyi fark ettim, kendi koçlarımıza biraz fazla haksızlık ediyoruz. erman kunter yada ergin ataman ilk 10' a kapak atabilecek adamlar gibi geliyor bana
  • Spo mevzusu almış başını gitmiş. Spoelstra ile ilgili kıstasımız hep Lebron oluyor. Dediğim gibi oyuna müdahale konusunda ilk başlarda o kadar kötü bir koçtu ki yerden yere vururduk ama şampiyon olduğu sene olsun, ondan önceki senenin playoffu olsun gerçekten doğru hamleler yaptı. Hatta kaybettiği Bulls serisinde takımı kısaltarak, ilk defa darma dağın bir Bulls gösterdi bize, o seriyi şansa kaybetti.

Asıl alınması kıstaslardan birisi de şudur bence, kendini bu denli geliştiren çok az koç var Nba'de. Hatta kendini geliştiren yok desek yeridir. Yani Thibadu, Spo, belki biraz da SvG derim. Mesela Scott Skiles diye bir koç vardır Nba'de çobanlık bile yapamayacak adamdır(kim demişti lan bu lafı, çok hoşuma gitti). Üstüne üstlük yıllardır bu denli başarısızlığın üstüne bir gram gelişme gösterme çabası içerisinde dahi değildir.

Bütün bunları yazarken ne Miami ne de Lebron fanı olduğumu sanmayın, Nba'yi tarafsız takip eden bir insanım.

SvG'ye de haksızlık yapılmış kanımca. Gelenekçi mantıktan ayrılıpta bu denli kendini sivrilten nadir adamlardan birisi. 2009'da Howard ve Pietrus gibi bir iç bir dış savunmacıyla takımını son noktaya kadar taşıdı. Nelson veya Hido biraz daha savunma konusunda aktif olabilse belki de o vakit Lakers yerine Orlando şampiyonluğunu yazardık buraya. Kesinlikle sistem geliştirme konusunda önemli bir adam.

Avrupa koçlarına girmeyelim isterseniz. Veya isim vermeden şöyle özetleyelim olayı; Avrupa'dan 10 koç çıkıyorsa 9'u, Nba'den 10 koç çıkıyorsa 1 tanesi yeterli kalitede oluyor. Kesinlikle ortalama baz alındığında Avrupai sistem Nba'i ezer geçer.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.