Şimdi Ara

Elektrikli şofben ve sigorta sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
4.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ev ile ilgili bin tane sorunum varken bir tane daha sorun çıktı maalesef. Bugün duş almak için banyoya gireyim dedim şofbeni açtım ama sigortalar attı. Tekrar sigortaları yukarı kaldırdım, şofbeni açtım ve sıcak su akmaya başlamıştı ki tekrar sigortalar attı. Ama bu sefer güvenlik alarmı çaldı ve yangın yeri yanıp sönmeye başladı. Evde yanık kokusu gelmeye başladı. Banyonun ışığı yanmıyor, şofben çalışmıyor artık.
    Neden olabilir? Neyin değişmesi gerek?
    Biri yardımcı olursa çok iyi olur
    O

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşçi62 kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun. Sorun, şofbeni kullanmaya başladığınızda ortaya çıktığına göre;

1)Şofben rezistansında bir sıkıntı olabilir. Aşırı akım çekiyor olması muhtemel. Nasıl bir problemdir derseniz. Rezistansın dışı topraklanmıştır. İçinde ise akım geçince ısınan direnç teli vardır. Bu tel dış kısımdan izole edilmiştir. Eğer bu direnç dış kısma temas ediyorsa, direncin bir miktarı devre dışı kalmış olur. Sonuç ta aşırı bir akım çekilir. Bu da sigortayı attırır. Bu aşırı akım iletken bağlantılarının özellikle gevşek olan kısımlarında ark olmasına sebep olur. Yani kıvılcım ve ısı oluşur. Koku bundandır.

2)Şofbeninizde arıza yoksa elektrik iletkenlerinin ek kısımlarında yine gevşek bağlantıdan kaynaklı ısınma ve kısa devre olma söz konusu olabilir.

3)Sigortalarınızdan kaynaklı bir sorun olabilir.

Bunlar ihtimallerdir. Bana göre şofbeninizin rezistansı değişecek. Tabi tesisatın ve sigortaların elden geçmesi gerek. Koku tesisatın hasar gördüğünün göstergesidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: İşçi62

Merhaba arkadaşlar,
    Ev ile ilgili bin tane sorunum varken bir tane daha sorun çıktı maalesef. Bugün duş almak için banyoya gireyim dedim şofbeni açtım ama sigortalar attı. Tekrar sigortaları yukarı kaldırdım, şofbeni açtım ve sıcak su akmaya başlamıştı ki tekrar sigortalar attı. Ama bu sefer güvenlik alarmı çaldı ve yangın yeri yanıp sönmeye başladı. Evde yanık kokusu gelmeye başladı. Banyonun ışığı yanmıyor, şofben çalışmıyor artık.
    Neden olabilir? Neyin değişmesi gerek?
    Biri yardımcı olursa çok iyi olur
    O

Hocam elektrik işinde risk almamanızı öneririm , bir elektrikçi çağırmanız ve tesisatla ilgli sorun olup olmadığına baktırmanız daha uygun olur..

yinede kendi düşüncemi yazayım ,

topraklama hattında sorun olabilir.. şofben bağlantısında 3 renkli bağlantı vardır , en basite indirerek anlatacağım..

1 kablo mavi , ana toprak hattın
    2 kablo kahverengi veya siyah elektriğin geldiği hatta bağlanır
    3 sarı çizgili kaçak toprak hattına bağlanır.. (fişin ortasındaki tutucu toprak hattı)

genel de bu formatta bağlantı yapılır ama yinede şofben in kullanım ve montaj kitapçığından da kontrol edebilirsiniz..

bağlantı hattınız doğru ise , şofbenizde teknik bir sorun vardır..

Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fish-Birds -- 3 Şubat 2014; 9:37:07 >

• Fish-Birds kullanıcısına yanıt
    Yanlış bilgilendirmeyelim. Mavi notürdür. Toprakla aynı seviyede olsa da toprak değildir. Kahvetengi fazdır. Line diye geçer. Toprak hattı ise daima sarı-yeşil renktedir. Zaten arkadaşın kablo bağlantılarıyla işi olmamalı. Dediğiniz gibi elektrikçi çağırmalı.
    Saygılar.
  • Cevaplarınız, yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Elektrikçi çağırdım ve gelip yaptı.
    Kablo yanmış ve ne mutlu ki sadece çok az bir bölümü yanmış. Daha kötü de olabilirdi ama ucuz atlattık. Sigortayı da değiştirdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bilgi olarak bulunsun
    pratik elektrikli şofbenler 7kw a kadar enerji çekebilir. bu yüzden sigortaları g32 A olmalıdır. tesisat eskiyse buat yerine doğrudan sigorta kutusundan 3x2.5 mm2 lik kablo çekilmeli.
  • her hanenin bir kw saat yükü var. şofben kaldırmamış olabilir eğer başka şeyler de çalışıyorsa aynı anda.
    Yada şofbende bir arıza olabilir ve sigortayı attırıyordur.
  • genelde şofben arızası neden olabiliyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.