Şimdi Ara

elektrik tasarruf

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
0
Favori
58.663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar ben elektrikten tasarruf eden bir cihaz duydum haberi olan var mı?
    cihaz şu:220 V şebeke gerilimine taktığımızda motorlu cihazlarda yaklaşık %80 civarında tasarruf sağlıyormuş.cihazı normal ev prizine takıyoruz ve cihazın prizinede buzdolabi,çamaşır makinası yani motorlu cihazın fişini takıyoruz ve normal harcamadan %80 tasarruf ediyor.

bu cihazdan haberi olan varsa lütfen yardım devre şeması olsa daha iyi olur...

• böyle bi cihazın devre şemasını biraz zor bulursun gbi geliyor. Sisteme giren gerilim belli harcanan güç belli. %80 nasıl oluyor anlmadım. gerilimde oynama yapıp frekansı yükseltiolar dergeliyor. Böyle bi cihaz varsa sadece ampullerde uygulanır gibi geliyor. Ayrıca pic le falan kontrolü sağlanmalı. Sadece tahminlerimi yazdım bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın
  • Arkadaşlar bu sistemin adına kompanzasyon diyorlar.Endüktif güç harcayan motor,floresan gibi cihazların harcadığı reaktif elektrik aktif güce çevriliyor.Reaktif sayaçla tutar tespit ediliyor ve faturada Elektrik kurumu indirim yapıyor sanayide çok kullanılan bir sistem ama ev için gereksiz ve pahalı bir sistem.
  • evet yapılan bu işleme kompanzasyon denir ama bence ev içinde gereklidir
    pek pahallı olacağınıda hiç zannetmiyorum

aslında evimizde kullandığımız buzdolabı fırın vs gibi çok elektrik yakan makineler
    faturayı acayip derecede şişirmektedir
    bence gereklidir
  • bu devre yi soran arkdaşıma başka bir önerim var
    ufak beyaz renk veren şu genelde philips in yaptığı ampuller varya
    Halk dilinde sıfırlık ampul mü diyorlar ona _?
    %80 tasarruflu ampuller diye satılan
    neyse
    onun içinde kullanılan devre yi kulan
    senin işini g ne kadar görür bilmem ama bir dene
    sana kolay gelsin
  • bu devre zaten ev için özel tasarlanmış ben bulunca hepinizle paylaşırım
  • 1. kompanzasyon ile güç düzeltiyor.
    2. voltaj regülatörü özelliği ile gerilimi sabit tutarak akımı düzenliyor. (bu da bilhassa yüksek voltaj değerlerine göre tasarruf sağlıyor(muş))
  • Konu zaten biraz değişik noktaya kaymış ama, ben de konunun son hali ile ilgili bir soru soracağım.

Ben, evde bu bahsettiğiniz %80 tasarruflu ve iddaya göre klasik ampullere göre 10 kat uzun ömürlü ampüllerden kulllanıyorum. Neredeyse tüm odalarda bunlardan takılı. Gerçekden de tasarruf yapıp yapmadığını pek anlama şansım olmuyor (Saatin başına oturup diğer ampulle test etmek de külfetli geliyor..) Yalnız ömürlerinin vadedildiği kadar uzun olmadığına çok şahid oldum. Hatta normal ampülün onda biri kadar bile değil. Çeşitli markaları denedim, duyulmamış markaları bir kenara bırakıyorum, çünkü fiyatları diğerlerinin yarasından bile az oluyor. Tamam onları anladık da Philips, General Electric gibi markalar da da aynı şeyleri yaşadım. Genelde ürünleri büyük hipermarketlerden aldım. Onlara konuyu ilettiğimde, fişiyle getir değişelim diyorlar ama, fişi atmadıysan evde ara bul, fişde yazan ampül hangi ürün bul... Bugüne kadar şansızlık diyerek konuyu bir kenara bıraktım. Ama en son Philips'in 6 yıl garanti verdiği pahalı bir ürünü de 3 ay içinde aynı şeyi yapınca Phlips' e-mail ile başvurdum, henüz cevap gelmedi. Bir süre daha bekleyip, başka yolları da deneyeceğim.

Bu kadar yazıdan sonra da tahmin edebileceğiniz sorumu sorayım : Sizin de başınıza böyle olaylar geldi mi, yoksa benim şansızlığım mı ?

Ayrıca şunu da belirteyim, bozulanlardan birkaçının içini açtım, birkaç tanesi içinde şu problemi farkettim : İçindeki ana beslemenin girişinde küçük cam fanus içinde demir tozunu andıran toz dolu sigorta benzeri bir parça var. Bu parça tahminimce hem sigorta hem de akım sınırlayıcı görevi görüyor. Bu parçalar renk değiştirmiş, iletkenliği kaybolmuştu. Bir tanesi de sigortayı attırdı, bunun içinde de 2 adet transistör ortasından yarılmıştı.

Bu ürünler ya Türkiye şartlarına uygun değil, ya da Türkiye'ye büyük markalar da olsa kalitesiz ürünlerini gönderiyorlar..

• Evet haklısın bu erken bitme bende çok oldu ama bundan sonra fişlerini saklayacağım üstelik hepsi marka ampüller..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ElektroPC

Konu zaten biraz değişik noktaya kaymış ama, ben de konunun son hali ile ilgili bir soru soracağım.

Ben, evde bu bahsettiğiniz %80 tasarruflu ve iddaya göre klasik ampullere göre 10 kat uzun ömürlü ampüllerden kulllanıyorum. Neredeyse tüm odalarda bunlardan takılı. Gerçekden de tasarruf yapıp yapmadığını pek anlama şansım olmuyor (Saatin başına oturup diğer ampulle test etmek de külfetli geliyor..) Yalnız ömürlerinin vadedildiği kadar uzun olmadığına çok şahid oldum. Hatta normal ampülün onda biri kadar bile değil. Çeşitli markaları denedim, duyulmamış markaları bir kenara bırakıyorum, çünkü fiyatları diğerlerinin yarasından bile az oluyor. Tamam onları anladık da Philips, General Electric gibi markalar da da aynı şeyleri yaşadım. Genelde ürünleri büyük hipermarketlerden aldım. Onlara konuyu ilettiğimde, fişiyle getir değişelim diyorlar ama, fişi atmadıysan evde ara bul, fişde yazan ampül hangi ürün bul... Bugüne kadar şansızlık diyerek konuyu bir kenara bıraktım. Ama en son Philips'in 6 yıl garanti verdiği pahalı bir ürünü de 3 ay içinde aynı şeyi yapınca Phlips' e-mail ile başvurdum, henüz cevap gelmedi. Bir süre daha bekleyip, başka yolları da deneyeceğim.

Bu kadar yazıdan sonra da tahmin edebileceğiniz sorumu sorayım : Sizin de başınıza böyle olaylar geldi mi, yoksa benim şansızlığım mı ?

Ayrıca şunu da belirteyim, bozulanlardan birkaçının içini açtım, birkaç tanesi içinde şu problemi farkettim : İçindeki ana beslemenin girişinde küçük cam fanus içinde demir tozunu andıran toz dolu sigorta benzeri bir parça var. Bu parça tahminimce hem sigorta hem de akım sınırlayıcı görevi görüyor. Bu parçalar renk değiştirmiş, iletkenliği kaybolmuştu. Bir tanesi de sigortayı attırdı, bunun içinde de 2 adet transistör ortasından yarılmıştı.

Bu ürünler ya Türkiye şartlarına uygun değil, ya da Türkiye'ye büyük markalar da olsa kalitesiz ürünlerini gönderiyorlar..

Kardeş sen çin malı philips lamba almış olabilirsin.Madein P.R.C. yazan osram ve philips yazanların adi çin malı tasarruflu ampullerden farkı yok.3 ay içinde bozuluyorlar.

• ilk konu ile ilgili bildiğim kadarı ile AC gerilim üzerinde reaktif olmayan ışık kaynaklarında AC dalga üzerinden bir kısmını kırpıp lamba üzerine göndererek %10 ila %15 arası enerji tasarrufu yapan bir sistem pazarlama yapılarak satılıyor. Birde bildiğim kadarı ile Kompanzasyon işlemi elektrik tasarrufu yapmaz reaktif ve kapasitif yükleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Evlerde bu yükler ölçüme girmediği için bir tasarruf olmaz.elektrikle ısıtmada tasarruf düşünüyorsanız ısı pompası ile 1Kw elektrik enerjisi karşılığında 5KW ısı enerjisi elde etmek mümkün.
  • 1kw ile 5kw ısı mı? bu biraz mantıksız gibi geldi siz daha iyi biliyorsunuz elbette fizik kanunları kesindir hicc bir sey yoktan var edilemez degil mi enerjine buna dahil sanırım peki nasıl 5kw olabiliyor?
  • ısı pompaları bir komprosör ile sıkıştırılan gazın ısınması ve yükselen ısının bir eşanjör ile kullanıma sunulması bu sırada soğuyan gazın sıvıya dönüşmesi sıvının genleştirilirken ısı emmesinin sağlanması bu sırada emilen ısı kullanılan gazın özelliğine göre ve sitemin ısıyı emdiği ortama göre COPI denilen ve çıkan ısının harcanan enerjiye bölümü anlamına gelen değer 2 ila 9 arası olabiliyor bu da kullanılan enerji 1 kW olduğunda 9 KW a kadar ısı enerjisi üretilebiliyor. Eğer bu üretilen ısıyı verimli bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürecek bir sistem olursa ,üretilen enerjinin 1 KW max. verimlilikte kulanılırsa geriye 8 kwgibi bir enerji teorik olarak üretilmiş olur . Bu arada yoktan enerji üretilmeyip ısı emilen ortamdan 9 KW karşılığı ısı emiliyor sadece bu işlem 1 kW lık elektrik enerjisi ile yapılıyor.
  • bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alınabilecek site aşağıda
    http://www.mmo.org.tr/muhendismakina/arsiv/2003/agustos/makale_yatay_toprak.htm
  • o zaman anladıgım kadarı ile bu alet elektrigi ısıya cevirmekten ziyade odadaki ısısyı emip tekrar veriyor. bu sayede 1kw elektrik harcayarak ortamdaki ısı tekrar konsantre hale getirilip kullanılıyor.pekki bu durumda ı odanın ısının degismemesi gerekmez mi hatta ortamdan kacaan enerji ile soguması? verdiginiz link güzelde biraz karmaşık
  • şimcikkkkkkkk kompanzasyon denen olay sanayide kullanıyor ve belli şartları var ve aktif sayacın yanına reaktif sayaç konuyor bu olayı evde uygulamak mümkün diil
    ve ısı üreten fırın v.s aletlerde kompanzasyon uygulanamaz sistem böyle
    yani %80 lik bi tasarrus şekli yok
  • ısıyı emdiği ortam deniz suyu olabilir,toprağın ısısı olabilir veya dış hava ısısı olabilir.
  • Isı normalde sıcak ortamdan soğuk ortama doğru akar. Isı pompasının yaptığı şey, biraz enerji hatcayarak bu işlemi tersine döndürmektir.

Diyelim ki odanın dışı 5 C ve oda 25 C. Normalde ısı odadan dışarı doğru kaçar ve oda soğur. Ama ısı pompası kullanarak dışardaki 5 C havadan ısı çekip 25 C'deki odaya atabilirsiniz. Yani odayı ısıtan enerjinın kaynağı ısı pompasının kendisi değil, dışarıdaki hava. Isı pompası sadece bir aracı. Kısacası enerjinin korunumuna aykırı bir olay yok, merak etme.

Ama maalesef kompenzasyon hakkında bir bilgim yok.
  • evet arkadaşlar mehmetaa 'nın demek istediğini anladım ben bu devre genelde guat dedikleri bölümün altındaki sıvanın içine koyuyorlar cünkü eyer bir ihbar üstüne gelen elemanlar bulamasın diye tabiki bunu ölçü aletleriyle anlaya bilrler yannız yasal değil ama eyer böyle birşey yaparsanız tabiki yakalanmamanızı isterim onun için eyer bir fırına yapacaksanız fırının içine seri alarak bağlayın eyer sobanın içine bağlıyacaksanız onuda seri bağlayın kılimaya bağlayacaksanız şebekesine bağlayın televizyon ise besleme devresine koyun zaten hiç bir tedaş memuru sizin eşyalarınızı acamaz ölçüm yapmaları için açması gerekir aletleri ama duvarın içine koyup sıva yapıyorlar o sırada birizden ölçüm yapılınca gercek cıkıyor bu aletin ismi şuhan veremem mail adresini yazın size yollayin aslında bu cok kolay bir devre bir elektirikçide ve elektronikçide bulabileceğiniz parcalar iyi çalışmlar

• tedaş ın sıva altı araştırma operasyonuna gerek yok. sayaç öncesi ve sonrası çekilen gücün ölçümü ali cengiz oyununu ele vermeye yeter .Ayrıca işin ahlaki boyutunu gözardı edemeyiz.zira ,alicengiz yöntemiyle alınan(çalınan) elektriğin bedeli, kullanmadığı halde abonelere fatura edilmektedir.sanırım buna kimsenin hakkı yok...!veSELAM.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.