Şimdi Ara

Elektrik Konu Anlatymy (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
133
Favori
33.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En son okuduğumun üstüne katlarca şey gelmiş.
    Emeğine o kadar hayran kaldım ki diyecek bir şey bulamadım.
    Tebrik ederim, teşekkür ederim böylesine bir paylaşım için Tekrar Tekrar..
  • elektrik konusunda sıfır olduğum için cahilliğime verin alternatif akım fln da mı var.Sadece elektrik değil gibi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ffbbsayy

elektrik konusunda sıfır olduğum için cahilliğime verin alternatif akım fln da mı var.Sadece elektrik değil gibi?

Alternatif akım da elektriktir. Şu an yok ama o da olacak ilerleyen zaman içerisinde. Ben elim değmişken arada analitiğe giriyorum. Vektörleri bilmeden vektörel bir çokluk olan elektrik alan, manyetik alan gibi şeyleri anlamakta zorluk çekilir. O yüzden aklıma geldikçe ek konulara da değiniyorum. Yalnız bazen konu anlatımı yavan kalabiliyor, tabi bu konuda okurların, yardımcı olması amacıyla takıldıkları soruları eklemeleri iyi olurdu.
  • Beynine, ellerine sağlık hocam.. Senin gibisi zor bulunur..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

quote:

Orijinalden alıntı: ffbbsayy

elektrik konusunda sıfır olduğum için cahilliğime verin alternatif akım fln da mı var.Sadece elektrik değil gibi?

Alternatif akım da elektriktir. Şu an yok ama o da olacak ilerleyen zaman içerisinde. Ben elim değmişken arada analitiğe giriyorum. Vektörleri bilmeden vektörel bir çokluk olan elektrik alan, manyetik alan gibi şeyleri anlamakta zorluk çekilir. O yüzden aklıma geldikçe ek konulara da değiniyorum. Yalnız bazen konu anlatımı yavan kalabiliyor, tabi bu konuda okurların, yardımcı olması amacıyla takıldıkları soruları eklemeleri iyi olurdu.

Teşekkürler.Elektrik konusuna çalışırken kesinlikle okumayı düşünüyorum.Emeğine sağlık

• Of emeğe bak teşekkürler.
    Yalnız şekil 5'in altında Vda=12 olmuş bir yanlışlık var sanırım yukarda 3 bulduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi portatifparçacık -- 29 Mart 2013; 21:45:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: portatifparçacık

Of emeğe bak teşekkürler.
    Yalnız şekil 5'in altında Vda=12 olmuş bir yanlışlık var sanırım yukarda 3 bulduk.

Çok teşekkür ediyorum düzelttiğin için hemen değiştirdim. Şimdi orada şöyle yazmışım;

Vda = -9 + 7 +5 = 12V olarak hatasız bir şekilde bulunacaktır.

-9+7+5 = 3 yapıyor fakat nedense -9'u işleme katmayı unutmuşum sanırım 12 olmuş.
  • ellerinize sağlık.

YGS / LYS için aşırı ayrıntılı olmamış mı? Şöyle bir göz attım çoğunu ilk kez duydum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ank_yer_6

ellerinize sağlık.

YGS / LYS için aşırı ayrıntılı olmamış mı? Şöyle bir göz attım çoğunu ilk kez duydum

Şu anki haline iyi bak çünkü bu ayrıntısız hali Aradan uzun süre geçtikten sonra kat kat daha ayrıntılanacak. Ki bu konu son gün konuya bakıp sınava girenler için fazladır. Onun dışında diğer kısımları mantığıyla anlatıp ayrıntılı ele almak istedim. Bir de çevremizde kullandığımız basit malzemelere dikkat çektim. Çünkü derslerde ve dershanelerde yaptıkları işler çok ezbere geçiyor. Bunun en büyük örneği burada açılan konular. Adam diyor tek pil olunca böyle çok pil olsa ne olur, veya transformatörde ayrı sargılar olursa ne olur? Gibisinden düşünüyorlar. Formüllerin altında yatan sebepleri bilmedikleri sürede bu şekilde karmaşaya düşerler. Hani ilk bakışta fazla gibi görünse de konuyu tam anlamak için gerekli şeyler bunlar, eğer ki adam bunları anlarsa bence çözmesi gereken fazlalık soru yükünden kurtulur. Ya da farklı tip birşey geldiğinde mantık yürütecek, dayanacak destekleri olur.

Bunun yanında eğer ki anlatımda bir sıkıntı oluyorsa, ilk kez duyan bir kişi için. Sıkıntı olan yerleri belirtirsen daha üstünde durmaya çalışırım. Ben baktığımda konu kat kat az geliyor bence. Ancak henüz zamanım pek yok eklemeye.

• Abi adam kitap yazdı resmen ve yazmaya devam ediyor. Upluyayım
  • Eline saglik :) Bos bir zamanimda okumayi dusunuyorum guzel sorular getirebilirim kaynaklari tarayip :)

** Kirchoff kanunlari mufredattan kaldirildi fakat yinede soru bankalarinin hemen hemen hepsinde bulunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CookieMonster -- 3 Nisan 2013; 3:06:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CookieMonster

Eline saglik :) Bos bir zamanimda okumayi dusunuyorum guzel sorular getirebilirim kaynaklari tarayip :)

** Kirchoff kanunlari mufredattan kaldirildi fakat yinede soru bankalarinin hemen hemen hepsinde bulunuyor.

Bu adamların işine akıl sır ermez valla. Dün LCR devrelerini kaldırdı bugün kirchoff kanunları. Utanmasalar elektriği toptan kaldıracaklar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CookieMonster

Eline saglik :) Bos bir zamanimda okumayi dusunuyorum guzel sorular getirebilirim kaynaklari tarayip :)

Bu adamların işine akıl sır ermez valla. Dün LCR devrelerini kaldırdı bugün kirchoff kanunları. Utanmasalar elektriği toptan kaldıracaklar.

Yaptiklari olay cok sacma katiliyorum ama mufredat hafifletmeye calisiyorlar fazla konu fazla ayrinti var tum dersleri ele alirsak bir yandan cikariyorlar yani . Ama bu Kirchoff cikmaz anlamina gelmiyor gecen sene mufredat disi 1 soru vardi lys de mesela. Sagi solu belli olmuyor adamlarin. Lcr sanmiyorum ama kirchoff neden cikmasin ?

• Ellerine sağlık hocam.
  • Çok güzel hazırlamışsınız fazla ayrıntılı olmuş ama okumaya değer nitelikli notlar ortaya çıkmış çok teşekkürler.
  • OHM's law V= I.R
  • AudreyTautou'nun isteği üzerine temel elektronik konusu diğer konulardan önce eklenmiştir.
    Bu arada teşekkür eden herkese ben de teşekkür ediyorum.
  • quote:

AudreyTautou'nun isteği üzerine temel elektronik konusu diğer konulardan önce eklenmiştir.

eyvallah hocam

galiba bu elektronik konusunu ee mühendislerinin iyi bilmesi gerekiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: AudreyTautou

quote:

AudreyTautou'nun isteği üzerine temel elektronik konusu diğer konulardan önce eklenmiştir.

eyvallah hocam

galiba bu elektronik konusunu ee mühendislerinin iyi bilmesi gerekiyor

Aynen öyle, onların çok iyi bilmesi gerekiyor. Çeşitli devreleri tasarlayabilmeleri çok önemli. Orada en basitinden zenerli bir devre tasarımı yaptık dirençlerini belirledik fakat bizim yaptıklarımız en ilkel haliyle oluyor. Bunların koruma önlemleri, ayarlamaları ıvır zıvırları da var. Bizim orada yaptığımız doğrultucu devresi misal en basit haliyleydi. Doğrulttuk kondansatörle dalgalanma oranını azaltıp zenerle üstünü kesip attık. Fakat iş böyle bitmiyor ki adamların yaptıkları devreler bu şekilde bir karışıklığa ulaşabiliyor.

Bu da devreyi elle çözmeni imkansız hale getiriyor zaten simülasyon programları bunlar için var. Çeşitli testlerden sonra şemayı çıkartıyorsun zaten kenara koyuyorsun aklında tutup da hop devre kurma imkanın yok gibi birşey. Ancak en basitinden bizim devremizin de kullanılabilirliği var.

Eğer konuda anlamadığın birşey olursa sor. Elektronik sorun varsa da konuya koyabilirsin çünkü çevremdeki kitaplarda pek bulunmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 7 Nisan 2013; 12:26:05 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.