Şimdi Ara

Elektrik Konu Anlatymy (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
133
Favori
33.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Spyxxx

quote:

Orijinalden alıntı: AudreyTautou

quote:

AudreyTautou'nun isteği üzerine temel elektronik konusu diğer konulardan önce eklenmiştir.
    Bu arada teşekkür eden herkese ben de teşekkür ediyorum.

eyvallah hocam

galiba bu elektronik konusunu ee mühendislerinin iyi bilmesi gerekiyor

Aynen öyle, onların çok iyi bilmesi gerekiyor. Çeşitli devreleri tasarlayabilmeleri çok önemli. Orada en basitinden zenerli bir devre tasarımı yaptık dirençlerini belirledik fakat bizim yaptıklarımız en ilkel haliyle oluyor. Bunların koruma önlemleri, ayarlamaları ıvır zıvırları da var. Bizim orada yaptığımız doğrultucu devresi misal en basit haliyleydi. Doğrulttuk kondansatörle dalgalanma oranını azaltıp zenerle üstünü kesip attık. Fakat iş böyle bitmiyor ki adamların yaptıkları devreler bu şekilde bir karışıklığa ulaşabiliyor.

Elektrik Konu Anlatymy

Bu da devreyi elle çözmeni imkansız hale getiriyor zaten simülasyon programları bunlar için var. Çeşitli testlerden sonra şemayı çıkartıyorsun zaten kenara koyuyorsun aklında tutup da hop devre kurma imkanın yok gibi birşey. Ancak en basitinden bizim devremizin de kullanılabilirliği var.

Elektrik Konu Anlatymy

Eğer konuda anlamadığın birşey olursa sor. Elektronik sorun varsa da konuya koyabilirsin çünkü çevremdeki kitaplarda pek bulunmuyor.

kitaplardaki sorular basit tanım sorusu oluyor, artık mantığını bildikten sonra kolay

ee mühendisliği de zora benziyor.. bilgisayarla ee arasında kararsızım da artık tercih zamanı düşünürüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi funky-nd -- 7 Nisan 2013; 12:29:02 >

• Çok yararlı olmuş emeğine sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yararlı konu olmuş. Bölüm neydi hocam?

Elektronik haberleşme konusunda ne düşünüyorsunuz, itü ehm istiyorum şu sıralar da
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet//

yararlı konu olmuş. Bölüm neydi hocam?

Elektronik haberleşme konusunda ne düşünüyorsunuz, itü ehm istiyorum şu sıralar da

itü ehm ye gidip de pişman olmazsın elektrik seviyorsan. Sevmediğin hiçbir mühendisliği seçme benden tavsiyesi. Okuması eziyet olur. Ehm, elektronik, elektrik, eem, kontrol, bilgisayar, mekatronik falan bunlar 3 aşağı 5 yukarı aynı bölümler. Ufak değişimleri var içlerinde. Elektroniğin Türkiye'de şimdilik çok da iş potansiyeli olmasa bile ehm nin haberleşme kısmı dediğimiz alan çok kuvvetli ki o yüzden birleştirdiler biraz da zaten. O yüzden yani elektrik seviyorsan ehm ki özellikle itü seçtiğinde hem iş potansiyeli hem içindeki imkanlar açısından tatmin eder insanı. Ben açıkçası misal sınava gireyim itü ehm falan kazanayım neden daha iyisi olmadı diye üzülmem Türkiye 1. si olma potansiyelim olsa bile üzülmem. Çünkü yeterli bir bölüm. Beni sorarsan ben de düz bir elektrikçiyim.

Bu arada eğer konuda herhangi bir anlaşılmayan nokta, öneri vs. varsa çekinmeden söyle. Hem konu ayakta durur hem de geri bildirimler sayesinde daha iyi bir anlatım tarzı yakalarım.

• cok güzel bir paylaşım olmus emeginize saglık

• esit agirlikciyim merak edip baktim ve dedimki "hayat tmde guzel"

saka bir yana harika bir emek keske okuduklarimi anlayabilseydim:)

• dostum helal olsun süper konu
    bende ee mühendisi olmak istiyorum ama bu konularda eksiğim yok değil
  • Elektrik Konu Anlatymymerhaba bu sorulardan en azından 1 ine cevap yazarsanız cok mutlu olurum konuya da belki bir nebze yararı olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: BernaGs2

Elektrik Konu Anlatymymerhaba bu sorulardan en azından 1 ine cevap yazarsanız cok mutlu olurum konuya da belki bir nebze yararı olur

İlk soru dünküyle neredeyse aynı. Tüm şeyleri w = 4000 kullanarak fazör hale çekeceksin. Sonra 2 gözlü bir kirşof devresi oluşacak. (Tabi şu haliyle 3 gözlü gibi görünse de ortadaki 2 elemanı birleştirirsin zaten paralel onlar.). En son göz denklemlerini yazıp 2 tane denklem çözeceksin sonunda cevap çıkacak.

2. soru için ise;

RMS'nin formülü belli;

RMS = kök ( Fonksiyonun karesinin alanının integralinin ortalaması)

= Kök ( (1/T) *integral (v^2)) diyebilirsin. Burada integrali 1 den T ye almalısın ancak bizimki yarım dalga doğrultucu olduğundan yarım dalga alıyoruz.

/>

/>

/>

İntegralin sonucunu gördük bunda T/2 ve 0 değerlerini koymamız lazım. 0 Koyunca iş zaten sıfır oluyor. Sadece T/2 koymalıyız.

2wt = wT olur sinüsün içi. w = 2pi/T idi zaten 2T olacak. Kısacası sinüslü kısım gidecek.

T/4 kalıyor geriye. Bunu da 1/T ile çarpmış o zaman 1/4 kalıyor.

Vm^2 çarpanını da unutmamak lazım.

Vm^2/4 sonucunu kökten çıkarırsan; Vm/2 kalıyor.

Vrms = Vm/2 diyebilirsin.

• Elektrik Konu Anlatymy

bılgınız var mı soruyla ılgılı yorum yapabilecek bırı

sago
  • quote:

Elektrik Konu Anlatymy

bılgınız var mı soruyla ılgılı yorum yapabilecek bırı

sago

Burada Vg yi biliyorsun. Ia yı biliyorsun.

j2 nin gerilimini bilirsin.

Vg = Vj2 + V(-j8) +V6 olur. Yani bunların üzerinden bir kirchoff yolu geçirdin diyelim.

Aynı kolda oldukları için -j8 ve 6 ohmdan aynı akım geçer ve Ix olsun o.

Vg = Ia*j2 + Ix*(-j8 +6) yaptığın an burada tek bilinmeyen Ix olup onu bulursun.

Ia'nın girdiği düğümü görüyorsun orada kirşofun akım kuralını yazarsan;

Ia +Ib = Ix olduğu görülür. (Ix'i de aşağı gidiyor çizdik)

Sonracığıma -j5 , j5 , -j8 ve 6 ohmun üzerinden git Vg ye eşitle.

Buradan -j5 'in akımını bulursun Ik diyelim buna da.

sonra -j5 in hemen altındaki düğümden bir tane kirşof akım yapıp,

Iz dediğimiz z nin akımını bulursun.

Vg = Ik*(-j5) + Iz*Z olduğunu bilirsinu burada tek bilinmeyen Z olduğundan onu da bulman rahat.

Bana işlem kalabalığı bir soruymuş gibi geldi açıkçası tabi daha kısa yolları da olabilir ama düz mantıkla böyle yapılır.

• Arkadaşlar, manyetizma ve alternatif akım ile ilgili birşeyler yazdım. Umarım beğenirsiniz, çünkü benim tam kafamdaki kadar ayrıntılı şeyler olmadılar üstünkörü oldu diye düşünüyorum.
  • çok iyi olmuş tamamına bakamadm ama başlık ve resimlere üstünkörü göz attım
    son tekrar için bu sayfadayız anlaşılan
  • quote:

Orijinalden alıntı: tryunar

çok iyi olmuş tamamına bakamadm ama başlık ve resimlere üstünkörü göz attım
    son tekrar için bu sayfadayız anlaşılan

Son tekrar için önermem çünkü konularda yeterince örnek veremedim diyebilirim. Yine konu hata beta aşamasında yani eksik olan aklıma gelmeyen kısımlar da olabilir veya bazı kısımlarda fazladan derine inmiş olabilirim. Bu kısımlar uzun süreçler içinde törpülenerek insanlardan gelen geri bildirimler sonucu gelişmesi lazım. Ancak hani doğru akım devreleri, alternatif akım devreleri ve özellikle temel elektronik kısmının okunmasını öneriyorum. O kısımlar, diğerlerine nazaran daha iyi çünkü bir elektromanyetiği bu şekilde anlatmak çok zor. Sürekli elimde kalem çizmem gerekli. Ama umuyorum ki her haliyle konu, yılmadan okuyan insana faydalı olacaktır.

Bu arada bu zamana kadar konuya yazanlara teşekkür etme fırsatı bulamadım. Konu tam haline gelince toptan yazmayı düşündüm. Şimdi herkese konuyu desteklediği için teşekkür ederim.

• Arkadaşlar konu anlatımını pdf haline getirdim.
    Lazım olur
    http://www.slideshare.net/gencseen/eletrik burdan SAVE diyip indirebilirsiniz.
  • dostum sana helal olsun bu bilgileri nasıl kazandın ne okudun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardelis

dostum sana helal olsun bu bilgileri nasıl kazandın ne okudun ?

Sağolasın. Kendi çapımda elektrik okuyorum ama bu bilgiler cidden daha başlangıç bile değil. Tonla şey var ve onları öğrenmekten buraya bunları yazmaya bile zaman bulamıyorum. Buraya yazdıklarım umarım birilerinin işine yarar.
  • quote:

quote:

Sağolasın. Kendi çapımda elektrik okuyorum ama bu bilgiler cidden daha başlangıç bile değil. Tonla şey var ve onları öğrenmekten buraya bunları yazmaya bile zaman bulamıyorum. Buraya yazdıklarım umarım birilerinin işine yarar.

merhabalar mesh le ılgılı sozlu bır sey soracaktım

ben mesh uygularken her zaman dırence eksı dıyorum voltaja ıse cıktıgı ısaretı verıyorum tum loop lar ıcın böyle yapıyorum sonuçlarım doğru çıkar degıl mı ?

• quote:

quote:

quote:

merhabalar mesh le ılgılı sozlu bır sey soracaktım

ben mesh uygularken her zaman dırence eksı dıyorum voltaja ıse cıktıgı ısaretı verıyorum tum loop lar ıcın böyle yapıyorum sonuçlarım doğru çıkar degıl mı ?

Direncin işaretini üstündeki akımın yönüne göre, pilin işaretini de + sına - sine göre alman gerekli. Ayrıntılı bir şekilde ok yönü ve eleman yönü ve denklemlerde negatif poziitif demeyi anlattım yukarıda bir daha oku anlamadığın yer olursa sor onun üzerinden gidelim çünkü üstte anlattığım sistem alman normu olarak geçiyor. Amerikanlar tam tersini yapar ki denklemi - ile çarpmakla aynı şeydir. Dirence her zaman - demen şunu gösterir. Şimdi dirence her zaman - diyor isen + dan - ye olan yönü - kabul ediyorsun demektir. Çünkü mesh currents methodunda akımları her bölge için çevre akımı olarak seçiyorsun öyle olmalı. Pilin üstünden geçerken ise + dan giriyorsan - eksiden giriyorsan + kabul etmen lazım bu amerikan normu oluyor ki sen de pilin + sından çıkıyorsam + demişsin aynen bu dediğin gibi oluyor evet yaptığın doğrudur. Ancak bu yöntem benim kafamı karıştırıyor kondansatör ve bobinlerde :(

düzenleme:http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_10/3.html

Burada tam senin dediğin gibi anlatmış buradan çalış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 20 Mayıs 2013; 16:22:34 >

• http://s1305.hizliresim.com/19/u/nhjfh.jpg

Elektrik Analizle AKAR!! :D
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.