Şimdi Ara

Elektrik faturamdaki artışı nasıl minimum yapabilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Komple sistem topladığımda monitör dahil çok fazla elektrik çekmesini istemiyorum.Daha doğrusu şu an elektrik faturamız yaklaşık 35 ytl geliyor.Bu ne kadar daha artabilir? Mesela 125w ile çalışan phenom 9850 ile beraber 50w çeken bir monitör düşünün...Bir sistemde elektrik tüketen parçalar herhalde sadece cpu+monitör değildir.O durumda 35 ytl gelen faturama ne kadar ek yük biner? (ekran kartı,ram vs.bunlar da var) Bu sorunun cevabını başka bir yerde görmedim,yardımcı olursanız sevinirim.

65 wattlık cpu desen onu istemiyorum (phenom 9100e) çünkü saat hızı 1.8 GHz imiş. Ben ise bir yerlerden elime geçen külüstür bir laptop kullanıyorum ve ondaki işlemci Pentium-M.(özellikler kısmında 1.7 GHz görünüyor.) Yani 9100e ile verim bakımından birbirine yakın olsa gerek. Bu durumda 95wattlık işlemci mi seçmeliyim?

Özetle son noktada günde ortalama 12 saat pc kullanımıyla 35 ytl'lik faturamın en fazla 40 ytl gelmesini makul görebilirim.Bu seçenekler karşısında fatura ne olur?

Fikrini söyleyecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Labirent -- 2 Nisan 2008; 14:03:51 >

• pentium-m ile phenom 1.8 ghz arasında dağlar kadar fark var, ghz sizi yanıltmasın, mimari olarak fark var
  • Herşey power supply'da bitiyor arkadaşım.

%80 + verimle çalışan bir power alırsan eğer , power gereken elektriği çeker şebekeden , daha fazlasını değil.
  • Tabi ki elektronik sayac birde 17:00 - 22:00 arası pc kapalı olucak. böle yaparsanız 50 lira gelen fatura 30 ile 40 lira arası geliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pardus34

Tabi ki elektronik sayac birde 17:00 - 22:00 arası pc kapalı olucak. böle yaparsanız 50 lira gelen fatura 30 ile 40 lira arası geliyor.

Elektronik sayaçtaki kademe uygulaması daha faaliyete geçirilmdi diye biliyorum. Yani günün her saatinde ödediğimiz elektrik ücreti birim fiyatı aynı.
  • Elektrik tüketimine önem veriyorsan, phenomlardan uzak durman gerekiyor bir kere. Performans/watt anlamında Q9000 serisinden daha kötüler bilindiği üzere. Intel'in yeni 45 nm. leri bu konuda daha iyi. Toplam sistemin çektiği güç değerleride daha önceki yazılarımda mevcut, onları bulursan PC'nin ne kadar elektrik faturanı şişireceğini bulabilirsin.

Çekilen watt değerine yaklaşık olarak karar verdikten sonra o değeri saat değeri ile çarp bulduğun wattxsaat değerini kilowattsaat e çevir ve o değeride 0,18 YTL ile çarp. Bu değer son zamlardan sonra ülkemizdeki elektriğin vergiler dahil kilowattsaat'inin birim fiyatı ve buna göre yaklaşık bir değer bulursun. Sisteminin çektiği güç değerini net olarak okuyan cihazlar da mevcut bilindiği üzere ancak onlara para vermek yerine High Power'ın 500W lık bir güç kaynağı var onu da satın alabilirsin. Böylelikle PC'nin boşta ve tam yükte çektikleri değerleri kesin olmasa da kesine çok yakın doğrulukta belirleyebilirsin.

Son olarak çekilen elektrik bu kadar önemliyse senin için. 780G anakart + 4850e işlemci ikilisini tavsiye edebilirim. Elektrik tüketiminde bundan daha cimri bir sistem kurmak şimdilik mümkün değil. Ayrıntılı inceleme için tom amcanın sitesini ziyaret edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 2 Nisan 2008; 19:25:03 >

• quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Elektrik tüketimine önem veriyorsan, phenomlardan uzak durman gerekiyor bir kere. Performans/watt anlamında Q9000 serisinden daha kötüler bilindiği üzere. Intel'in yeni 45 nm. leri bu konuda daha iyi. Toplam sistemin çektiği güç değerleride daha önceki yazılarımda mevcut, onları bulursan PC'nin ne kadar elektrik faturanı şişireceğini bulabilirsin.

Çekilen watt değerine yaklaşık olarak karar verdikten sonra o değeri saat değeri ile çarp bulduğun wattxsaat değerini kilowattsaat e çevir ve o değeride 0,18 YTL ile çarp. Bu değer son zamlardan sonra ülkemizdeki elektriğin vergiler dahil kilowattsaat'inin birim fiyatı ve buna göre yaklaşık bir değer bulursun. Sisteminin çektiği güç değerini net olarak okuyan cihazlar da mevcut bilindiği üzere ancak onlara para vermek yerine High Power'ın 500W lık bir güç kaynağı var onu da satın alabilirsin. Böylelikle PC'nin boşta ve tam yükte çektikleri değerleri kesin olmasa da kesine çok yakın doğrulukta belirleyebilirsin.

Son olarak çekilen elektrik bu kadar önemliyse senin için. 780G anakart + 4850e işlemci ikilisini tavsiye edebilirim. Elektrik tüketiminde bundan daha cimri bir sistem kurmak şimdilik mümkün değil. Ayrıntılı inceleme için tom amcanın sitesini ziyaret edebilirsin.

amd ile intel mimarisi farklı olduğundan güç tüketimleride farklı oluyor intel yük altında daha az güç tüketiyo gibi görünsede daha çok güç tüketiyor nedeni intelin ön belleğinin kuzey köprüsünde olması amd de durum çok daha farklı ön bellek işlemcinin içine gömülü
    KISACA AMD NİN GÜÇ TÜKETİMİ KOMPLE ÖLÇÜLÜYOR İNTELİN İSE GERÇEK GÜÇ TÜKETİMİNİ BULABİLMEK İÇİN CPU GÜÇ TÜKETİMİ + KUZEY KÖPRÜSÜ SONUÇ OLARAK KAĞIT ÜSTÜNDE İNTEL DAHA AZ ENERJİ HARCIYOR GİBİ GÖZÜKSEDE AMD BU KULVARDA DAHA BAŞARILI

• Sadece teoriye dayanarak işkembe-i kübradan sallamak yerine, güç tüketim değerleriyle ilgili yazdığım önceki yazılarımı okumanı tavsiye ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Sadece teoriye dayanarak işkembe-i kübradan sallamak yerine, güç tüketim değerleriyle ilgili yazdığım önceki yazılarımı okumanı tavsiye ederim.

hocam beyenerek okuyorum zaten tüm incelemelerinizi de okudum ancak işkembeden sallamıyorum durum bu
  • bu arada fatura dostu yüksek verimlilikle çalışan psu lar var onlara bakın derim hıgh power psu lar baya verimli yanılmıyosam %84 verimlilikle çalışıyorlar
  • O zaman şu linkteki güç tüketim değerleri tablosunu tekrar hatırlamak yararlı olacaktır:http://forum.donanimhaber.com/m_20953181/tm.htm
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.