Şimdi Ara

( EL YAPIMI ) Wireless Anten Çeşitleri / Tüm Modeller (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
4
Favori
121.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ubiquiti express kartlar muhtemelen bu is icin laptopa takilabilcek en iyi donanim. daha iyisini bilmiyorum. ama cok pahali ve turkiyede bulunmuyor. yurtdisindan getirttikden sonra ubiquitinin 5de 1i fiyatinada guzel is goren usb cihazlar var. artik kisinin butcesine ve ihtiyacina gore verecegi bir karar.

ubiqutinin olayi mw cinsinden cikis kuvveti degil, stabilite ve sinyal hassasiyeti.
    cogu durumda sinyal hassasiyeti saglikli bir baglanti icin daha buyuk onem arzediyor.
    isyerimden 500mw amfi ve 24db antenle 800metre oteye baglanamiyorum cunku etraf site dolu. cok fazla wifi var cok fazla parazit yapiyor. bir aramada 135ap goruyorum. isin gicik tarafi sinyal gucunu artirdikca daha cok parazit cekiyor. 1000mw amfi taksam bu sefer 300ap gorecek daha cok parazit alacak.
    alicimdaki broadcom chip sinyalleri birbirinden ayirabilecek hassasiyete sahip degil.
    bu yuzden yarin ubiquitinin -97dbm hassasiyetli saglam bir access pointini siparis edicem. buda cozum olmazsa baska hic bir sey olmaz.

• Buraya bakarsin,
    http://www.swisswireless.org/wlan_calc_en.html
    quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

Ubiquiti express kartlar muhtemelen bu is icin laptopa takilabilcek en iyi donanim. daha iyisini bilmiyorum. ama cok pahali ve turkiyede bulunmuyor. yurtdisindan getirttikden sonra ubiquitinin 5de 1i fiyatinada guzel is goren usb cihazlar var. artik kisinin butcesine ve ihtiyacina gore verecegi bir karar.

ubiqutinin olayi mw cinsinden cikis kuvveti degil, stabilite ve sinyal hassasiyeti.
    cogu durumda sinyal hassasiyeti saglikli bir baglanti icin daha buyuk onem arzediyor.
    isyerimden 500mw amfi ve 24db antenle 800metre oteye baglanamiyorum cunku etraf site dolu. cok fazla wifi var cok fazla parazit yapiyor. bir aramada 135ap goruyorum. isin gicik tarafi sinyal gucunu artirdikca daha cok parazit cekiyor. 1000mw amfi taksam bu sefer 300ap gorecek daha cok parazit alacak.
    alicimdaki broadcom chip sinyalleri birbirinden ayirabilecek hassasiyete sahip degil.
    bu yuzden yarin ubiquitinin -97dbm hassasiyetli saglam bir access pointini siparis edicem. buda cozum olmazsa baska hic bir sey olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: serhatsb

Buraya bakarsin,
    quote:

Ubiquiti express kartlar muhtemelen bu is icin laptopa takilabilcek en iyi donanim. daha iyisini bilmiyorum. ama cok pahali ve turkiyede bulunmuyor. yurtdisindan getirttikden sonra ubiquitinin 5de 1i fiyatinada guzel is goren usb cihazlar var. artik kisinin butcesine ve ihtiyacina gore verecegi bir karar.

Ne alaka?

• Cok alakasi vardi ama anlamadin herhalde neyse anlamadiysan önemide yok wlan hassaslik mesafe cevrimlerine bakmana.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: serhatsb

Buraya bakarsin,
    quote:

Ne alaka?

• sayfanın asasını gormemısım pardon
  • faydali bir hesapliyciymis. ama benim yasadigim baglanti sorunu burdaki faktorlerden kaynaklanmiyor. sorun wifi band genisliginin cok dar olmasi ve kalabalik yerlesimlerde cok fazla wireless cihaz olmasi. parazit uzun mesafe baglantiyi nerdiyse imkazsizlastiriyor. aslinda en temizi 5ghz 802.11a donanim kullanmak.
  • 5ghz 802.11a donanim ile tam tersi cok kötü bir performans alirsin tahminimce uzak mesafe icin yakin ev ve ofis ici mesafelerde kullanmak icindir o frekans frekansta ve fazla cihaz olmadigi icin güvenlik yönünden tercih sebebidir yoksa mesafe olarak cok kisadir.
    Sirketten evdeki wlanami baglanmak istiyorsun ve 24 db lik anten nerede duruyor sirketin icindemi disindami ama en önemlisi baglanmak istedigin ap in gücü ve üstündeki anten senin sirketteki ekipmaninla ayni seviyedemi.
    Her iki cihazinda güclü olmasi gerekir yoksa sadece sinyali görürsün saglikli baglanti kuramazsin.
    Biraz ayrintiya girsen cihazlarin modelleri hakkinda
    quote:

faydali bir hesapliyciymis. ama benim yasadigim baglanti sorunu burdaki faktorlerden kaynaklanmiyor. sorun wifi band genisliginin cok dar olmasi ve kalabalik yerlesimlerde cok fazla wireless cihaz olmasi. parazit uzun mesafe baglantiyi nerdiyse imkazsizlastiriyor. aslinda en temizi 5ghz 802.11a donanim kullanmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhatsb -- 5 Mayıs 2010; 10:31:41 >

• dedigim gibi sorun sinyal gucu degil. araya cok fazla parazit girmesi.
    3senedir kurulu olan point to point baglanti. etrafdaki wireless sayisi artikca sinyal kalitesi her gun dusuyor.
    daha kuvvetli amfi yada anten kullanmak cozum degil. bu dahada fazla parazit yakalanmasina neden oluyor.
    bir cozum tum donanim karsilikli daha yuksek konuma catilara tasimak olur ama buda bir suru kurulum kablolama demek.
    en basit cozum parazitten etkilenmiyecek daha kaliteli donanimlar kullanmak.
    ubiquitinin bu is icin cok kaliteli donanimlari var. amerikaya siparisi verdim. yakinda gelir

802.11a ya gelince daha kisa mesafeli oldugunu biliyorum. ama 5ghz nerdiyse hic kullanilmayan bir frekans. bombos duruyor. 2.4ghzde sadece diger wifi cihazlar degil telsiz ev telefonlari, bluetooth, mikrodalga firin bu frekansda o kadar cok cihaz varki. cok kirli
    uygun donanimla 5ghzde cok daha yuksek hizlarla temiz baglanti sagliyabilir.
    bir daha p2p kurarsam 5ghz olacak.

• catilara kablo yerine repeater koyabilirdin bir cozum olarak 5ghz in duvarlardan yansima gibi bir sorunu var bu yuzden mumkunse antenleri ev disinda birbirine bakacak sekilde koymanda fayda var cok yakinlarda ptt veya baz istasyonu veya yuksek gerilim hatti varsa bu baglantiya ters etki yapar.Cihaz gelince sonuclari bizimle paylasirsin.
  • cihazlarin hepsi bina disinda. birbirlerine bakiyorlar.
    cati her zaman ilk tercihimdir ama kurulum her zaman kolay olmuyor. repeater koncak olsa bile elektrik kablosu cekmek gerekiyor. uzun isler.

3senelik sistem ilk senelerde duzgun calisiyordu. simdi kopmalar oluyor. ozellikler aksam saati prime time da hic baglanti alinamiyor. tamemen cevredekilerin wireless kullanim oranlariyla alakali bir durum.
    zaten sinyal degerlerinde parazit gozukuyor.
    noise -60db lerde.

ubiquiti bullet m2hp siparis ettim. 2haftaya gelir.
    tam bu is icin yapilmis bir cihaz.
    28db 600mw cikis, -97db sinyal hassasiyeti . tam outdoor icin: -40 +80 sicaklik direnci, su gecirmez, uv isiga dayanikli plastik.
    tek parca ufak bir cihaz. kurulumu cok kolay olcak.

boyle bir cihaz icin cok komik bir ucreti var 80$.
    turkiyede biraz duzgun bir indoor router alsam bu fiyatlara gelecek.
  • Hayirli olsun, sonucu paylasirsin, 2 tane alsaydin karsilikli daha iyi olurdu .
  • gumrukde takilmasindan korkmasam 4er 5er tane siparis ederdim. kargo ucuza gelirdi. sonucda her yerde kullanilabilcek birsey.

http://www.ubnt.com/bullet
    biraz daha zayif hassasiyetli -95db ama ayni outdoor ozellikleri olan modeli bullet2 38-39$.
    fiyati saka gibi. gumruk kargo sorunu olmayacak, al 10 tane her yerde genis ag kurulumunda outdoor tak kullan.

cihaz gelsin kendi yazilimlarimi yukluyebiliyormuyum bakacam. cihaz linux acik sistem uyumlu ama her yazilim her ciihaza uymuyabiliyor. openwrt kamizake calisiyor diyorlar. onun uzerinden bir seyler yapabilirim.
    m2hp modelinin 400mhz cpu, 32mb ram ve 8mb rom u var. her seyi simdi kullanigim routerlarin 2 kati.

• Umarim gümrükte sorun olmaz ve isini görür.

quote:

gumrukde takilmasindan korkmasam 4er 5er tane siparis ederdim. kargo ucuza gelirdi. sonucda her yerde kullanilabilcek birsey.

http://www.ubnt.com/bullet
    biraz daha zayif hassasiyetli -95db ama ayni outdoor ozellikleri olan modeli bullet2 38-39$.
    fiyati saka gibi. gumruk kargo sorunu olmayacak, al 10 tane her yerde genis ag kurulumunda outdoor tak kullan.

cihaz gelsin kendi yazilimlarimi yukluyebiliyormuyum bakacam. cihaz linux acik sistem uyumlu ama her yazilim her ciihaza uymuyabiliyor. openwrt kamizake calisiyor diyorlar. onun uzerinden bir seyler yapabilirim.
    m2hp modelinin 400mhz cpu, 32mb ram ve 8mb rom u var. her seyi simdi kullanigim routerlarin 2 kati.

• Aslında bu olay daha da yaygınlaşacak, yani ilerde belediyeler tarafından wireless wi fi anten vericileri konabilir belli başlı gerekli noktalara. Halka hizmet mantığında. Atıyorum, otogarlar, Taksim - Kızılay meydanları gibi..
  • tütk telekomun hotspotlari belli basli yerlerde zaten var ve abonelerine belli bir kotaya kadar ücretsiz kullanim hakki sagliyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: Karadeniz Otoyolu

Aslında bu olay daha da yaygınlaşacak, yani ilerde belediyeler tarafından wireless wi fi anten vericileri konabilir belli başlı gerekli noktalara. Halka hizmet mantığında. Atıyorum, otogarlar, Taksim - Kızılay meydanları gibi..
  • Ubiquiti Bullet2 dun geldi.

10 gunde turkiyeye yolladilar ama 2-3haftada gumrukden cikamadi.
    neyse hemen kurdum ve korkunc performans farkini calisir calismaz gosterdi.
    onceki donanimdada 500mw amfi vardi. bulletin cikis gucu cok farkli degil ama dedigim gibi farki algi hassasiyeti. parazitlerden etkilenmiyor. yogun yerlesim olan bir bolge oldugu icin onceki donanim cevrede zaman icin artan wireless kullanimiyla parazitten calisamaz hale gelmisdi. bullet2 sanki hic boyle bir problem yokmus gibi wirelessin en yogun kullanildigi saatlerde bile 54mbitle baglaniyor. outdoor olmasi kolay kurulumuda cabasi.

( EL YAPIMI ) Wireless Anten Çeşitleri / Tüm Modeller

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 11 Haziran 2010; 21:52:02 >

• Gözün aydinGüle güle kullan.
    Anten sanami ait yoksa yanindami geldi?
  • saol.

anten vardi zaten. 24db grid.
    saglam sistem oldu. karsisina bundan bir tane daha koysam 50kmden baglanirlar.
  • bullet iyi oldu. beni baya isten kurtardi. oteki turlu tum donanimi catiya tasimam gerekecekti.
    bu anten uydu canagi kadar buyuk. buna catida yer bul, kur sonra asansor bosluklarindan bir suru kablo cek. ciddi ugrastiracakti.
  • Bekledigine deymis

( EL YAPIMI ) Wireless Anten Çeşitleri / Tüm Modeller

Saglammis

quote:

saol.

anten vardi zaten. 24db grid.
    saglam sistem oldu. karsisina bundan bir tane daha koysam 50kmden baglanirlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhatsb -- 11 Haziran 2010; 23:12:22 >

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.