Şimdi Ara

ekran kartının birini görmüyor ram i de eksik görüyor yardım edin lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim özenle yaklaşık 2 sene önce topladığım pc min bugün şuyunu farkettim pc deki işletim sistemi xp professionaldir ve pc nin donanım özellikleri : anakart : gigabyte x48-dq6 , işlemci : e8500 intel 3.16 , ekran kartı : sapphire 4830 (2 adet 512/256bit crosfire yapılmış halde toplam 1 gb) , ram : kingston 2x2 olarakdan 4 gb ddr2 soğutuculu , güç kaynağı 850w ve 160 gb harddisk var .

asıl sorun şu ben normalde piyasa değeri 360 ile 400 lira arası olan x48-dq6 yı 2. el aldım bir pc donanımı satan yerden yanlız bir sorunun fln hiç yaşamadım ama aklımda şu var benim 512 lik erkan kartlarından 1 ini görmüyor ve 4 gb lık ramı 3 gösteriyor acaba işletimsel bir sorundan dolayımı yoksa 2. pcı x16 girişinden birinde problem olmasından korkuyorum acaba neden ötürü görmüyor açıklıyabilecek arkadaşlarımız varsa lütfen konuya yazsın günlük takibimi yapacağım bu konuda pek bilgim yok ve 2-3 arkadaşımdan aldığım cvplarda genelde xp görmüyor dediler yanlız gine bilgisi olan arkadaşlarımız varsa onlarda bilgilerini bana aktarırlarsa sevinirim iyi forumlar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Gpu-z adlı programda aktif 2 gpu gözüküyormu?
  • Arkadaşım şaka mı bu :)
    kendin diyorsun 32 bit sistem kullanıyorum diye 64 ile 32 nin arasındaki farkları hala bakıp öğrenmedin mi?
  • 2tane 512mb ekran kartını takınca 1gb olmaz dostum yıne 512mb olarak gozukur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hapocod

Gpu-z adlı programda aktif 2 gpu gözüküyormu?

eet 2gpu gözüküyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaza_nato

quote:

eet 2gpu gözüküyor.

512mb görmesi normal, CF de 2 tane 512lik kart takınca 1GB diye göstermez ekran kartını. ' kartında çalışır durumda GPU-Z ye göre.

Raminde 3 veya 3.25GB görmesi normal.32 bit işletim sistemleri bu şekilde görür, 4GB kullanmak istiyorsan Win7 64bit veya Vista 64bite geç.Tavsiyem performans açısından Win7 64bit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak9006

quote:

quote:

eet 2gpu gözüküyor.

512mb görmesi normal, CF de 2 tane 512lik kart takınca 1GB diye göstermez ekran kartını. ' kartında çalışır durumda GPU-Z ye göre.

Raminde 3 veya 3.25GB görmesi normal.32 bit işletim sistemleri bu şekilde görür, 4GB kullanmak istiyorsan Win7 64bit veya Vista 64bite geç.Tavsiyem performans açısından Win7 64bit.

68XX serileri takılsa ekran kartı olarak problem yaratırmı ?

• dq6 yı ne zaman ve kaça aldınız. Yeni aldı iseniz gereksiz olmuş.

Ayrıca CF kurulumu yapılı değil mi?

3,25GB ram olayını da açıklamış arkadaşlar zaten. 32 bit ile ancak 3,25GB lık bellek adreslenebilir.

Nasıl yani dersen.

Misal cep telefonundaki tuşlar.

12 tane tuş var telefonda numara olarak diyelim. 16 tane kablo mu bağlamak lazım. İsraf olur.

Onun yerine satır ve sütün denir. 3 sütün var 3 kablo. 4 satır var 4 kablo. toplamda 7 kablo diyelim.

Basitçe anlatırsak.

Önce 1. satıra elektrik verilir. Bakılır hangi sütun kablosundan elektrik geliyor. 1 mi 2 mi 3 mü. Gelen enerji yok ise tuş basılı değil demektir. Ayı şekilde her satır sırayla gelir. Yani aynı anda iki satıra eneri verilmez. Taraa aralığı ise m ilisaniyelik olay. Yani sana yansımaz bu olay. Aynısı yazılarda da geçerli. İett otobüslerindek dijital yazıları forograf makinesi ile çekersen bir acayiplik farkedersin. Zira makine senin gözünün ayırt edemediği şekilde sırayla yanıp sönen led dizilerini farkeder. Yani oradaki yazıda da her led e bir kablo yok. Ya da her led grubuna diyelim. Hepsi sıra ile yakılıyor. Ama o kadar hızlı yapılıyor ki sen hepsi aynı anda yanıyor olarak görüyorsun.

Ram e geçersek. İşte bu bitleri de bu şekilde düşün. 32 bit var. Bunun bir nevi 16 sını satır olarak 16 sını da sütün olarak düşün. Yani 16*16=256 tane tuşu tarayabilirsin demek bu. ( Tuş örneğinden gittim tabi ) Yani daha fazla tuş için daha fazla bit ya da kablo gerekir diyebiliriz. 64bit te ise 192GB tır bu limit.

Diyebilirsin ki. İyi ama 32bit 16*16 = 256 dedin. 32*32= 1024 yapar. 64 bit te limitin 4 kat artıp 3GB tan 12GB a çıkması gerekmez mi nasıl 192 olur? Bunun sebebi çok basit anlatmam olayı.

Ama gene bunun nedeni basit anlatırsam. Veri adresleme biraz daha farklı. Zira karşımızda şu düğme diye bir şey yok. 8bit lik veri kümeleri var.

Gene basiçe anlatırsak.

Bu adres tanımlama için bir tablo vardır. Şu şekilde sağdan sola ilerler.

ekran kartının birini görmüyor ram i de eksik görüyor yardım edin lütfen

Yani her sütünda 0 ve 1 sayısı 2 katına çıkar. Satırları sayma. Satır sadece 1 tanedir aslında. Zira oradaki yan yana sayılar aynı anda gönderilir. Alt alta olanla ise farklı zamanlarda. Al alta eklenirler çünki 64 tane bit in tüm kombinasyonları hesaplanmalıdır.

Yani 32 bit e 32 bit daha eklemek lineer bir artış sağlamaz. Katlanarak artar adreslenebilir sayı. Bu sistemin iyi yanı da bu zaten. Kablo ve düğme olarak düşün. Sadece bir kablo daha ekleyerek kazancı inanılmaz artırabilirsin. Özellikle sayı arttılça kazanç ta şu anda görüldüğü gibi astronomik rakamlara ulaşabilir.

Örneğin 4bit ( sütün sayısı ) te 1 iken rakamlar şu hali alabilir.

16 = 65536
    32 = 4294967296
    64 = 18446744073709600000

Yani 64 bit. 32 bit in 4294967296 katı veriye sahip. Yani bit sayısı 2 katına çıkmış. Adres ise karesi oranında artmış.

He bu arada ekleyeyim. 64 bit in de hepsi adresleme için değil.

Ben basitçe mantığı anlatmaya çalıştım ( akşam akşam aklıma gelen basit örnekler ile. ). Meslektaş arkadaşlar bu ne lan diye kızmasın lütfen o yüzden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 14 Ocak 2011; 17:59:42 >

• quote:

68XX serileri takılsa ekran kartı olarak problem yaratırmı ?

68xx serisi takarsan CF ye dahil edemezsin yani 4830ların ikisini de çıkarırsın 6850yi tek takabilirsin veya 2 tane 6850 alıp onları CF yapabilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.