Şimdi Ara

Ekran kartı sıcaklık !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Acer 6930G laptop umun ekran kartı sıcaklığında ani dalgalanmalar var. Mesela masaüstündeyken sıcaklık 60 derece iken bir internet sayfasını ve ya müzik programı açtığımda sıcaklık hemen 64 - 68 derece oluveriyor fakat sıcaklık 3 -5 sn sonra tekrar düşüyor. Bu işlem sürekli tekrar ediyor. Bunun sebebi nedir?

Bir de masaüstünde dururken( sadece advanced system care 6 açık pc de) sıcaklık 60 ila 62 derece arasında geziyor bu normal mi? Bana biraz fazla geldi. Sizce neden olabilir?

Not: Yeni çok iyi olmayan beyaz termal macun sürdüm ekran kartına ve biraz yoğun sürdüm. Belki bu sorun olabilir??

• sebebi: ekran kartı çalışınca ısınıyor ve ısınınca fan devrini arttırıp geri soğutuyor.
  • macunu mercimek tanesi kadar sıkıcaksın , yaydırıcaksın.Macunu fazla sürdüysen sebebi olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

sebebi: ekran kartı çalışınca ısınıyor ve ısınınca fan devrini arttırıp geri soğutuyor.
    Hocam dediğin doğru fakat aradaki dalgalanma çok fazla...bir internet sayfası açmakla ekran kartı 59 - 60 tan 67 - 68 e çıkar mı? Benim anlamadığım konu bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FB_Batuhan07

macunu mercimek tanesi kadar sıkıcaksın , yaydırıcaksın.Macunu fazla sürdüysen sebebi olabilir.

Evet beni de bu düşündürdü. En iyisi temizleyip tekrar süreyim az bi şekilde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: raklaxx

quote:

sebebi: ekran kartı çalışınca ısınıyor ve ısınınca fan devrini arttırıp geri soğutuyor.
    Hocam dediğin doğru fakat aradaki dalgalanma çok fazla...bir internet sayfası açmakla ekran kartı 59 - 60 tan 67 - 68 e çıkar mı? Benim anlamadığım konu bu?

bendeki karta oyunda 63 oluyor oyunu kapatınca direk 52 53 lere düşüyor.Ama bi anda ısınmıyor.Seninkinin notebook oldugunuda göz önünde bulundurmak lazım tabiki.
  • quote:

quote:

quote:

bendeki karta oyunda 63 oluyor oyunu kapatınca direk 52 53 lere düşüyor.Ama bi anda ısınmıyor.Seninkinin notebook oldugunuda göz önünde bulundurmak lazım tabiki.

Bilmiyorum ki hocam bir sefer ekran kartı yandı zaten şimdi ki yeni aldığım kart takılı ama önce ki kartım hiç böyle dalgalanmalar olmuyordu...Macunu silip tekrar ince şekilde sürdüm sonuç yine aynı..kartı tekrar yakmaktan korkuyorum

• Arkadaşlar bi de bilgi veriyim dipnot olarak..

Birincisi Macun beyaz bu küçük kavanoz içinde olanlardan pasta olarakta geçiyor.
    İkincisi biraz önce tekrar kontrol ettim macunu sürüp kartı vidayla sabitlediğimde dahi kartın chipsetine macun bulasmıyor yani bi temassızlık söz konusu..Bende hem chipsetine hemde bakır plaka üzerine sürdüm ama tabi sonuç değişmedi yine sizdeyim ?
  • quote:

Arkadaşlar bi de bilgi veriyim dipnot olarak..

Birincisi Macun beyaz bu küçük kavanoz içinde olanlardan pasta olarakta geçiyor.
    İkincisi biraz önce tekrar kontrol ettim macunu sürüp kartı vidayla sabitlediğimde dahi kartın chipsetine macun bulasmıyor yani bi temassızlık söz konusu..Bende hem chipsetine hemde bakır plaka üzerine sürdüm ama tabi sonuç değişmedi yine sizdeyim ?

Hocam öncelikle beyaz macunlar çok dandik oluyor , ben cooler master high performans beyaz macun aldım stok fanla 68 70 derece olan işlemcim thermaltake tg2 gri macun sürdüm 62 dereceye düştü.Macunun macundur diyolarda öyle değil işte.

Ayrıca sadece çipsetin üstüne ya da bakır plakanın üstüne mercimek tanesi kadar sıkıp yaydır.2 tarafada sürme.

• quote:

quote:

Hocam öncelikle beyaz macunlar çok dandik oluyor , ben cooler master high performans beyaz macun aldım stok fanla 68 70 derece olan işlemcim thermaltake tg2 gri macun sürdüm 62 dereceye düştü.Macunun macundur diyolarda öyle değil işte.

Ayrıca sadece çipsetin üstüne ya da bakır plakanın üstüne mercimek tanesi kadar sıkıp yaydır.2 tarafada sürme.

Eyw dostum teşekkür ederim. En iyisi yarın iyi bir gri termal macun alayım ve dediğin gibi yapayım bakalım..Sonuçları tekrar paylaşırım burdan

• quote:

quote:

quote:

Eyw dostum teşekkür ederim. En iyisi yarın iyi bir gri termal macun alayım ve dediğin gibi yapayım bakalım..Sonuçları tekrar paylaşırım burdan

Çok iyi bir sonuç beklemeyin sonuçla laptop.

• 120 dereceye kadar sorun olmaz.
  • Arkadaşlar bugün yeni macun alıp sürdüm ve 3 derece düştü sıcaklık ama dün yeni bir şey farkettim...Dün Bios a girdiğimde mavi ekran da fan hızı önce 1. seviye sonra 2 sonra 3. seviye ye çıkıp deli gibi dönmeye başlamıştı ve pc kendiliğinden kapanmıştı. Bugün yeni macunu sürüp tekrar girdim bu sefer yine 3. seviye ye çıktı fakat kapanmadı....Bu ne dir böyle ya kafayı yicem ne oluyo bu laptop a ???? Lü tfen yardım edin :(
  • quote:

Arkadaşlar bugün yeni macun alıp sürdüm ve 3 derece düştü sıcaklık ama dün yeni bir şey farkettim...Dün Bios a girdiğimde mavi ekran da fan hızı önce 1. seviye sonra 2 sonra 3. seviye ye çıkıp deli gibi dönmeye başlamıştı ve pc kendiliğinden kapanmıştı. Bugün yeni macunu sürüp tekrar girdim bu sefer yine 3. seviye ye çıktı fakat kapanmadı....Bu ne dir böyle ya kafayı yicem ne oluyo bu laptop a ???? Lü tfen yardım edin :(

Hocam bence bir teknik servise göstermenizde yarar var burda herşey tespit edilemeyebilir veya yanlış teşhis yapilabilir en iyi sonuc testler neticesinde ortaya cikar ki bence
    servis tek çözümünüz olacaktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: @WP VOLK@N

quote:

Arkadaşlar bugün yeni macun alıp sürdüm ve 3 derece düştü sıcaklık ama dün yeni bir şey farkettim...Dün Bios a girdiğimde mavi ekran da fan hızı önce 1. seviye sonra 2 sonra 3. seviye ye çıkıp deli gibi dönmeye başlamıştı ve pc kendiliğinden kapanmıştı. Bugün yeni macunu sürüp tekrar girdim bu sefer yine 3. seviye ye çıktı fakat kapanmadı....Bu ne dir böyle ya kafayı yicem ne oluyo bu laptop a ???? Lü tfen yardım edin :(

Hocam bence bir teknik servise göstermenizde yarar var burda herşey tespit edilemeyebilir veya yanlış teşhis yapilabilir en iyi sonuc testler neticesinde ortaya cikar ki bence
    servis tek çözümünüz olacaktir.

Kardeşim zaten benim eski ekran kartı yandığı zaman 2 sefer servise gidip geldi laptop. Ağzına s*çmışlar bilgisayarın tekrar göndermek konusunda çok tedirginim. Nedir bunun derdi. Napcam ben ya

• merhaba, sürdüğünüz macun yeterli kalitede olmayabilir.çok sürmekten sorun olmaz chip in çevresinde lehim vs. yoksa tabi.Bende asus laptobumun eski macununu sildim hatta kazıdım kurumuştu iyice ve macunsuz bir anda 15 derece artıp azaldığı oluyordu.Bugün stars marka metal ve altın alaşımlı macun sürdüm.İlk açılışta işlemci 15, ekran kartı 35 dereceydi.Yani kalite önemli
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim2037

merhaba, sürdüğünüz macun yeterli kalitede olmayabilir.çok sürmekten sorun olmaz chip in çevresinde lehim vs. yoksa tabi.Bende asus laptobumun eski macununu sildim hatta kazıdım kurumuştu iyice ve macunsuz bir anda 15 derece artıp azaldığı oluyordu.Bugün stars marka metal ve altın alaşımlı macun sürdüm.İlk açılışta işlemci 15, ekran kartı 35 dereceydi.Yani kalite önemli

Anladım hocam. Bi de bende şöyle bir sorun var ekran kartının chip i bakır sogutucu plaka ya deymiyor. Yani macunu sürüp bastırmama ve vidalarını iyice sıkmama rağmen macun chip e sürmüşsüm bakır plakaya ve ya bakır plaka ya sürmüşsem chip e bulaşmıyor bir türlü. Bariz bi boşluk var. Bu aşırı dalgalanma ypabilir mi?? Sıcaklık 58 derece de gezerken Mozilla yı açıp net e giriyorum anında 66 - 68 oluyor delirecem ..... Ve bir de Bios olayı çıktı şimdi. Bios a girince fanın hızı katlanarak katlanarak artıyo ve ekran kartı ateş gibi cayır cayır yanıyo el deymiyor..

• tabiki yapar kardeşim.o bakır plakanın üstüne çizik olsun değse bile ısıyı düzgün iletmez.Daha öncesinde macun yerine termal pad kullanıldıysa o bakırı biraz esnetmiştir sana tavsiyem termal pad al koy macundan daha kalındır teması sağlar.Soğutmasıda iyidir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.