Şimdi Ara

Ekran Kartı İle Bilgisayar Açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
  • Ortalama Mesaj Aralığı 15 saat 15 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Gökkubbe (5 mesaj) Maxpayne53 (2 mesaj) armagan_60 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (6 mesaj) Mobil (1 mesaj) (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Merhaba, durup dururken bilgisayar kapandı sonrasında açmaya çalıştığımda açılmadı. Power tuşuna bastığımda sanki yarım saniye kadar güç geliyor, cpu fanı kısa süre döndüğünden bu çıkarımı yaptım, sonra sanki kısa devre olup kapanıyor..

Hemen kasanın kapağını söküp kabloları vs. kontrol ettiğimde anormal bir durum yoktu.

Ekran kartı: gtx 980 ti Çift pci güç girişi var biri 6 diğeri 8 pin (her ikisi bağlı olmadan çalışmıyor)

Psu: Corsair rm 850

1. Deneme: Ekran kartının pci güç kablolarını söktüm ve pc yi açmayı denedim, anakart tepki verdi ve monitörde siyah arka planda pc yi kapayıp ekran kartlarına pci slotundan güç bağlayın gibi bir yazı çıktı dahası yok yani ilerleyip windows açılmadı. Bu yazıyı gördüğümde hdmi kablosu ekran kartına bağlı ve ekran kartının pci girişlerinde güç bağlantısı yok. (Güç kabloları takılı olmamasına rağmen ekran kartının çift fanıda dönüyordu)
    2. Deneme: Pci 6 kablosunu taktığımda yukarıdaki hatanın aynı meydana geldi.
    3. Deneme: Pci 8 kablosunu takınca pc hiç açılmadı. Sadece pci 8 ve pci 6 ile birlikte ayrı ayrı denedim pc açılmadı. Sanıyorum ki pci 8 girişinde bir kısa devre oluyor...
    4. Deneme: Psu dan gelen pci kablosunu sıfır bir pci kablo ile değiştirip psu çıkışındada farklı bir çıkış portuna takarak denedim sonuç değişmedi yukarıdaki adımlarda başıma gelenlerin aynı ile karşılaştım yani sorun pci kablosundan değil gibi.
    5. Deneme: Ekran kartını komple kasadan söktüm hdmi kablosunu onboard bağladım şuan pc açıldı ve ekran kartı olmaması dışında bir sorun yok görünmüyor..

Bu sorun neden olmuş olabilir ve nasıl çözülebilir?

Sizce ekran kartımı pert oldu? Pert olduysa pci kablosundan güç vermediğim halde nasıl ekrana yazı geldi vs. kafamda deli sorular.. Yardımcı olursanız sevinirim...

|
    |

• Ekran kartını algılamış ancak güç kablolarinin takılı olmadığını tespit etmiş bu durumda PSU arizasida olabilir başka PSU ile deneme şansınız varsa deneyin

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Hocam güç kablosunu yani pci kablosunu gpuya bağladığımda PC hiç açılmıyor sanki gpuda kısa devre oluyor gibi geldi bana. Bunu psunun farklı PCI çıkışına sıfır kablo takarak da denedim sonuç ayni.

Psu da sorun olsa ekran kartını soktugumde pc sorunsuz açıldı. Açılmaması gerekmez miydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökkubbe -- 24 Nisan 2021; 19:6:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncel...

• Gökkubbe G kullanıcısına yanıt

Ya farklı psu ile deneme yapacaksınız ya da ekran kartınızı başka bir bilgisayara takıp düzgün çalışıp çalışmadığına bakacaksınız yani kısaca yine farklı psu'da denemiş olacaksınız.

Şimdi sorun şu da olabilir. Psu'daki bir arıza yüzünden tam güçte çalışamıyor. Dolayısıyla ekran kartınıza güç vermeye çalıştığında veremediği için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Sistemde ekran kartı olmadığı için çok düşük watt harcarsınız. Psu'nuzda bu wattı verebiliyor ama daha yüksek watt ihtiyacı olduğunda sağlayamıyor olabilir.

Velhasıl sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bulmak için deneme yanılma yapmanız gerekecek.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

Ya farklı psu ile deneme yapacaksınız ya da ekran kartınızı başka bir bilgisayara takıp düzgün çalışıp çalışmadığına bakacaksınız yani kısaca yine farklı psu'da denemiş olacaksınız.

Şimdi sorun şu da olabilir. Psu'daki bir arıza yüzünden tam güçte çalışamıyor. Dolayısıyla ekran kartınıza güç vermeye çalıştığında veremediği için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Sistemde ekran kartı olmadığı için çok düşük watt harcarsınız. Psu'nuzda bu wattı verebiliyor ama daha yüksek watt ihtiyacı olduğunda sağlayamıyor olabilir.

Velhasıl sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bulmak için deneme yanılma yapmanız gerekecek.

Kolay gelsin.

Anladım hocam çok teşekkürler yarın ilk iş dediğiniz gibi farklı bir kasada gpu yu deneyeceğim. İnşallah sorun psu kaynaklıdır gpu gittiyse işim zor bu piyasa şartlarında :(

• Güncelleme:

Bugün ekran kartını farklı psu ile test ettim sonuç değişmedi yani sıkıntı psu da değilmiş onu anlamış oldum. Ekran kartını da tamire bıraktım inşallah yapılabilir yoksa yandık :(

• Geçmiş olsun. İnşallah yapılır. Malum ekran kartları hem pahalı hem de paranız olsa bile bulamıyorsunuz.

Kolay gelsin.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.