Şimdi Ara

Ekonomiyi mahvettiler! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
2
Favori
10.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hala açlık sınırının altındayız 15 yılda demekki hiçbirşey değişmemiş, ben şahsen kendimin ve çevremdekilerinin refahınında arttığını göremiyorum ee hani nerde senin verilerin, neyse başkanlıkla dünyayı dize getireceğimiz günler bizi bekliyor.
  • su an 400 dolar ,chpliler surekli isbankasi sayesinde iyi para götururken baskalarina camur atar ,turkiyede 2001 de devlet butcesininn nerdeys %80 faize gidiyordu
    Benzin pahali denir benzin satislari %8 artmis son 1 yilda ,butun 0 arabalarda kuyruk var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle16

su an 400 dolar ,chpliler surekli isbankasi sayesinde iyi para götururken baskalarina camur atar ,turkiyede 2001 de devlet butcesininn nerdeys %80 faize gidiyordu
    Benzin pahali denir benzin satislari %8 artmis son 1 yilda ,butun 0 arabalarda kuyruk var

Chp işbankasndan bir kuruş kar payı almıyor aldığı kar payı türk dil kurumuna aktarılıyor, internette her yerde yazar.. Yani yalancı bi adamsın vesselam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 22 Şubat 2017; 19:26:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hexedemical

quote:

Orijinalden alıntı: eagle16

su an 400 dolar ,chpliler surekli isbankasi sayesinde iyi para götururken baskalarina camur atar ,turkiyede 2001 de devlet butcesininn nerdeys %80 faize gidiyordu

Chp işbankasndan bir kuruş kar payı almıyor aldığı kar payı türk dil kurumuna aktarılıyor, internette her yerde yazar.. Yani yalancı bi adamsın vesselam

chp demiyorum zaten ii oku chpliler diyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Durum cidden zor
  • Ne alaka kardeşm tabiki yararlanacak ama yediği içtiği kaba tükürmiyecek

• Tam olarak üstteki gif konunun özeti.

2002 te asgari ücret 184 tl demişssin alım gücü bilmem ne demiyeceğim ben yaşadığımı bilirim yediğim eti yaşam kalitemi bilirim sen oraya abidik kubidik uç değerler yazınca ben 2002 yılında yaşadıklarımı unutmuş olmuyorum.

2002 yılında çevremde hiç senin dediğin rakamı alan insan olmadı işçi çocuğuyum , o dönem evdeki tek maaşla ev aldık her ay en kralından etimizi yerdik.Arabamız yoktu eyvallah taksiyede pek binemezdik ama tadımız vardı , istediğimizi alıyorduk.Altımızda yaşayan süryaniyede üstümüzde yaşayan yahudiyede düşman olarak bakmıyorduk.

Şimdi mi mühendis olmuş adamlar asgari ücretle çalıştırılıyor.Asgari ücret altında işe alınıp, çalışana aldığı paranın bir kısmını muhasebeye yatırılması isteniyor.

Yani demem o ki sen ve senin gibiler istediğiniz kadar uğraşın halkı televizyonunuzdan her gün süper zengin olduklarına inandırın ama üzgünüm bu insanlar salak değil neler yaşadığını hatırlıyor.

• ben 2002 yılında okulu bıraktım çalışmaya başladım 45 tl haftalıkla, 1 sene içinde 100 tl haftalık almaya başladım.. meslegı ogrendım az cok.. 2010dan once asgari ucrete kım calısıyordu? asgari ucret tamamen ıscıye ucuz sıgorta yapmak ıcın kulllanılıyordu herkes delı paralar kazanıyordu.. boş muhabbet yapıyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih617

quote:

Orijinalden alıntı: dtsaykopat

50 tl ye et nerede cidden? 65 tl Sivasta kasapta "İNSANIN YİYECEĞİ" türde et almak istersen.

Eskişehirde herhangi bir kasapta dana kuşbaşı 50 TL şu an. Bildiğin et.

Bence kasap size özel fiyat çekiyor hocam

Kuşbaşı en gereksiz et. Ben bonfile ya da antrikot yerim.
  • Israrla cahili oynayanlar var ona bitiyorum.Kola çerez GAME OF THE CAHiLS
  • Geçen ay trafik sigortasına 1000 tl bayıldım, ve isyan ettim artık. Araç kullanamak zulüm haline geldi. Çoluk çocuğumuzun rizkindan kesiyoruz. Zaten akaryakıt bir dünya para, araba benim için zorunlu ihtiyaç ama daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum.

• En beğenilen giriyi yapan arkadaş da demiş:
    "Kardesim buraya 10 tane tabloda eklesen. Yuzlerce analizde koysan boş. "
    ne doğru demiş.
    evet işte bu yüzden tablo değil, halkın cebi, yarına güveni ve huzurudur tercihini belirleyen.
    siz hala aman çok krizdeyiz, makarna, kömür, cahil,çomar muhabbetine devam edin...
    ben 2002'de ak partiye oy vermedim. ama farkını 2003'ten itibaren hissettik.
    o günden beri muhabbet aynı, satacak bir şey kalmadı, önümüzdeki yıl kriz kesin, kriz kriz kriz...
    2004'te bile uçurumun kenarındayız muhabbeti yapılıyordu bu memlekette.
    bugüne gelelim.
    asgari ücret 1400 küsur, bu paraya çalıştıracak adam bulamıyoruz, hala işsizlik, kriz, zart zurt.
    ne içiyorsunuz, hangi alemlerde yaşıyorsunuz anlamıyorum ki!
  • mahvetmedikleri bir şey kaldı mı bu ülkede? ha doğru yollar,hastaneler.
  • biri de çıkıp demiyor ki 2002den önce asgari ücrete çalışan mı vardı? asgari ücret düşük tutulup işçiye neredeyse bedavaya sigorta yapıp elden haftalık veya çok nadir aylık verilirdi maaşlar.. Hırsızlar sadece milyon dolarları değil aklınızı da çalmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: kultfilm

En beğenilen giriyi yapan arkadaş da demiş:
    "Kardesim buraya 10 tane tabloda eklesen. Yuzlerce analizde koysan boş. "
    ne doğru demiş.
    evet işte bu yüzden tablo değil, halkın cebi, yarına güveni ve huzurudur tercihini belirleyen.
    siz hala aman çok krizdeyiz, makarna, kömür, cahil,çomar muhabbetine devam edin...
    ben 2002'de ak partiye oy vermedim. ama farkını 2003'ten itibaren hissettik.
    o günden beri muhabbet aynı, satacak bir şey kalmadı, önümüzdeki yıl kriz kesin, kriz kriz kriz...
    2004'te bile uçurumun kenarındayız muhabbeti yapılıyordu bu memlekette.
    bugüne gelelim.
    asgari ücret 1400 küsur, bu paraya çalıştıracak adam bulamıyoruz, hala işsizlik, kriz, zart zurt.
    ne içiyorsunuz, hangi alemlerde yaşıyorsunuz anlamıyorum ki!

Yumurtanın kolisi kaç para sen bana bunu söyle hele

• Konu sahibinin ekonomiyi ve gelir anlayışını daha iyi idrak edebilmesi adına şu yazıyı paylaşacağım alıntıdır.

"
    Yarın işe gittiğinizde patronunuz size maaşında artık indirim yapacağım. bundan sonra maaşını 1.ooo tl değil 750 tl alacaksın dese buna itiraz eder, isyan çıkarır, köprüleri yakar gerekirse istifayı basarsınız değil mi? ”işçilerin parasal ücretlerinde yapılacak olan bir indirime itiraz ederlerken, parasal ücretleri aynı kalsa bile fiyatların yükselmesinden dolayı reel ücretlerde meydana gelen azalmaya karşı çıkmamalarıdır” işte. peki ben size ekmeğin fiyatı aynı ama gramajı düştü desem. buna o kadarda sesiniz yükselmez eğerde. ama işin şöyle bir boyutu vardır ki olayında özü burada yatar. bir adam maaşının hepsiyle yani gidip 500 tlnin hepsiyle ekmek aldı diyelim. siz hiç hesaplandınız mı bir maaşınızla kaç tane ekmek alabilirsiniz? ekmeğin gramajı 350 gramdan adam 500 tlnin hepsine ekmek aldı. yarın oldu ve patronu adamın maaşına %100 zam yaparak maaşı 1.ooo tl oldu ve aynı gün ekmeğin gramajı 250 grama düştü. siz önceden 500 tlye 300 gramdan 500 ekmek alıyorken yarın 1000 tlye 250 gramdan gene 500 ekmek almış olmuyorsunuz. para aldanmasına gelmiş oluyorsunuz. peki sizce aradaki fark ne oldu? ben söyleyeyim yukarıda açıkladığım işçi maaşının kesilmesini istemez ama parasal ücretleri aynı kalsa bile fiyatların yükselmesine ses çıkarmaz farkı oldu.

yani toplayacak olursam eğer sizin maaşınıza enflasyon oranının altında zam yapıldığında misal 1.ooo tlden 1.250 tlye çıktığında aslında sizin maaşınız artmamış tersine zam oranı enflasyon oranından aşşağıda ise paranızın alım gücü bilakis azalmıştır bile. burada kritik nokta enflasyon oranı olup dananın kuyruğu orada kopar. enflasyon oranı %10 olan bir ülkede maaşınıza %5 zam yapılsa veyahut 2.ooo tl maaşınıza zamla 3.000 tlye çıktığında eğer enflasyon oranı o ülkede %15 ise para tuzağına düşmüşsünüzdür demektir. bu biraz karmaşık konu ama konunun mantığı üç aşşağı beş yukarı böyledir işte."

bu işin özet kısmıydı reel ücret ve nominal ücret olarak biraz yorarsan kendini daha iyi anlayabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Yalçın Ç.

quote:

Orijinalden alıntı: mertua35_35

Bir şey test edelim mi ? Mesela 15 Yıllık akp iktidarının can yeleği Bankalar oldu,Şimdi bankalara borçları tamamen silseler ve bankalar büyük şirketler haricinde kimseye kredi kartı vb. vermese 2 sene vatandaşlarımız kredi kartsız yaşamaya çalışsa bu ülke 100 sene geriye gider savaştan yeni çıkmışız gibi oluruz.
    Neymiş alım gücü yüksekmiş,Arkadaş sen değil misin Kredi kartı borcu yapıp onun bile asgarisini zor ödeyen. O kredi kartları ve bankalar olmasaydı akp 15 sene değil 4 sene kalamazdı iktidarda.Doğmamış çocukları bile borçlu doğuyor neymiş alım gücü yüksekmiş bu masallara A haber izleyen tayfa inanır.
    2 Sene kartsız yaşamayı denese %50 akp seçmeni,afedersin 2 sene olmadan kendileri iktidarı indirmeye çalışır.
    Kısaca Türkiyede alım gücü = Bankalara bağlı.Aksini iddia eden varsa kredi kartlarını iptal etsin ve 1 sene kredi kartsız yaşasın,nakit harcasın harcayabilirse.
    2000 yıllarında kredi kartları bu kadar herkese verilseydi,Zaten Akp'nin iktidar olması hayaldi.

Dünyada alım gücü bankalara bağlı olmayan neresi var söylermisin zeki arkadaşım oraya gidelim?

Almanya,hollanda,norveç,belçika,amerika,japonya kısaca gelişmiş ülkelerin hepsi kredi kartsız harcamalar yapıyor,Bizdeki akp seçmeni kredi kartları olmasa Avmlere gidemez,yemek yiyemez,marketten her zaman 50 liralık alışveriş yapamaz.

Akpli evli biri kredi kartsız 1 sene Survivor yaşar.Sonra köprülerle mi övünür,duble yollarla mı görürüz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertua35_35 -- 23 Şubat 2017; 2:0:33 >

• Sadece benzinin fiyatı bile bu genç arkadaşımızın saçma görüşünü bitiriyor. Bizdeki benzin fiyatıyla, ekonomik gelirimizi söyle. Daha sonra aynı şeyleri Amerika veya Almanya için de söyle cevabı bulacaksın.
  • ekonomik kriz yok demek trollükten başka bir şey değil.

gelişen teknolojiyle birlikte zaten gelişen sektörler olacağı gibi batacak sektörler de olacaktır. bu yüzden zarar ediyorsan senin sektöründe sıkıntı var demek biraz doğru bir yaklaşım. fakat türkiye'de son 15 yılda hangi sektörlere yatırım yapıldı, patent ve buna bağlı olarak ülkede hangi sektörlerde iyiyiz? tarımda verim ve istihdam ne durumda? neleri alıyoruz neleri satıyoruz gibi soruları cevaplarsanız göreceksiniz ki türkiye'de sürdürülemez ve sürdürüldüğü takdirde ülkeye daha önce yaşamadığı bir açmaz sunacak bir politika var.

düşen eğitim kalitesi, düşen katkı değer veren iş hacmi, döviz kurunun yatırım yapacak ve hatta yatırım yapmış ve borcu döviz olan işletmeleri mahvedeceği çok açık.

devlet devlet olm vasfını khk'larla alenen ilan etti. kamu mallarını ardı ardına peşkeş çektiler. güya özelleştirmeyle her şey daha iyi olacaktı. tekel'den, telekom'dan limanlardan perakende mağazalardan parayı kazanan firmalar karlarını direkt dışarı kaçırdı. yani dışarıdan krediyle gelen para yine dışarı gitti.

yatırım gelmedi, üstüne 4 milyona yakın suriyeli bakıyoruz. bunun da sebebi bu iktidarlar bu arada.

ülkenin bu vahim durumu ne kadar çabuk kabul edilir ve köklü çözümlere yönelinirse o kadar iyi yoksa fatura iyice kabarıyor.

• Hurricane10 kullanıcısına yanıt
    Konuyu açan arkadaş akp'den önceki ve şimdiki asgari ücretle alınabilen benzim miktarını karşılaştırarak asgai ücretlinin alım gücünün arttığını mı azaldığını mı ölçmek istemiş. Tartıştığımız konu bu... Türkiyeyle amerikadaki benzin fiyatları değil... O anlayabileceğiniz gibi bambaşka bir konu...

Dolayısıyla arkadaşın mantığı yada yaptığı da saçma değil...

Haaaa amerikadaki asgari ücretlinin alım gücüyle, Türkiyedekinin alım gücünü karşılaştırıyorsanız da murat 124 ile maseratinin 0-100 hızlanmasını karşılaştırmak gibi olur ki bu da sizin de yazdığınz gibi gerçekten saçma olur...

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.