Şimdi Ara

ekanosfer456 Tavsiye Konusu (2019: 112K) (2020: 13K) (SAY)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
62
Favori
17.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Herkese merhaba arkadaşlar 2020 tayfa da gittiğine göre 2021 lere tavsiye konusu açmanın zamanı geldi. 12. sınıfta veya mezun senesinde 5 6 haneli sıralama yapıp ilk 20k hedefleyenler için açtım konuyu. Bu konu 12. sınıfta hemen boun ceng cpaşa tıp kazanmak isteyenlere uygun değildir şimdiden gidebilirler konudan gururumuzla oynamayın

Çok yoğun yazmamaya çalışıcam soft bi şekilde okumanız için özel mesajdan cevapladığım bazı soruları buraya atıcam, ayrıyetten soru sormak isteyenlere de cevaplayacam merak etmeyin soru-cevap tarzında bi konu olcak bu

Özel olarak sormak istediğiniz soru olursa da özel mesaj atabilirsiniz, ama herkesin yararına olması için yorum atmanız herkes için daha iyi olur

2019 yks sonucum:

2020 yks sonucum:

Kısaca Ben:

Lise dönemim: Teogdan 454 aldım. Orta düzey bi anadolu lisesinden mezunum. 9 dan 11 e kadar sınav ile ilgili hiçbir şey yapmadım diyebilirim, sadece son gün sınav haftasına çalışıyordum obp den belli oluyordur zaten 12. sınıfta 55 tyt 20 ayt ile başlamıştım. Denemelerde yapamadığım soruları yapmaya çalışıyordum yapamıyorsam bırakıyordum evde hiç ders çalışmıyordum zaten 5.30 da geliyordum yorgun argın lol cs felan oynuyordum. Sınav psikolojisine okul bize 45 günlük izin verdiğinde girmiştim. Sınav için orada günde 7 8 saat çalıştım sıfırdan fiziği bitirmeye çalıştım lti çalıştım son hafta organiğe bakmaya çalıştım biyolojiye hiç dokunamadım ve sınava bildiklerimle girdim anca bu kadarına yetti. Pişman mıydım diye soracak olursanız değildim iyiki çalışmışım.

Mezun senem: 17 temmuzda açıklanmıştı sonuçlar, kendime 10 günlük izin verdim. 27 temmuzda başladım çalışma paragrafik ve 345 tyt matematik kitapları ile. 80 tyt 45 ayt ile başlamıştım galiba tam hatırlamıyorum. Evde doğru dürüst çalışamıyordum bu yüzden halk kütüphanesine gittim. Başlarda 4 saat ile başladım. Şubata kadar 7 saati bulmuştum. Karantina dönemi gelince kütüphaneler kapandı son konular çıkarıldı evde pek iyi çalışma ortamım olmadığı için 3-4 saate geriledim zar zor çalışıyordum. Son 1 hafta dayanamadım bıraktım çalışmayı. Psikolojik olarak da yıpranmıştım resmen demek çok erken başlamamak gerekiyormuş ama bu 1 haftalık hiçbir şey yapmama bana çok iyi geldi, resmen kendimi toparlamıştım.

Sınav anı: Tyt de tr den başladım. Türkçe baya zordu okuduğumu anlamıyordum resmen ter döktüm 25. soruya gelmiştim 6-7 tane boşum vardı. Modum düştü tr yi yarıda bırakıp tyt fene geçtim 10 dk da hallettim zaten biraz rahatlama geldi. Ardından sosyale başladım. Matematiğe geldiğimde 90 dakikam kalmıştı ve tr de 20 ye yakın boşum vardı. Matematik soruları da çok kolaydı zaten onu çözünce içime bi rahatlama geldi. O rahatlıkla son türkçe sorularını da çözdüm ve kontrol ettiğimde son çözdüğüm soruların hepsi doğru çıkmıştı. 9 yanlış tamamen ilk kez çözdüğüm kısımdan çıktı. Ayt yi çok anlatmaya gerek yok zaten o rahatlıkla girdim bildiğim yerlerden çıktı tokatladım soruları

Bazı önemli sorular:

Dersane: Dersaneye de yazıldım. Öğretmenlerden pek verim alamadım biyoloji ve kimya haricinde. Bana tek dokunan faydası dersanenin içinde kütüphanesinin olması tr geneli denemeleri ve biyoloji kimya hocalarıydı. Gerisi zaman kaybıydı zaten matematik derslerine girmiyordum ve dersanenin verdiği kitaplara dokunmadım.

Uyku düzenin nasıldı?: Ben hiç sevmem öyle sabahın köründe kalkıp güneşi selamlamayı. 9.30 da dersane başlıyordu 8.45 gibi kalkıyordum 2 ye kadar dersanede oluyordum. Dersaneden çıktıktan sonra öğle yemeği yiyip 3 de kütüphaneye gidiyordum 8 ya da 9 a ders çalışıyordum 10 da evdeydim akşam yemeğini yiyip 12 gibi yatıyordum. Karantina döneminde 11 12 de uyanmaya başlamıştım ama son 45 gün kala 8 de kalkarak kendimi alıştırdım erken kalkmaya. Şuan bile 8 9 gibi kalkıyorum 12 gibi yatıyorum.

Başarının sırrı neydi?: Kesinlikle verimli bir şekilde çalışmak ve sürekliliği sağlamaktı diyebilirim. Bunları yapmak için de dersleri sevmeniz gerekiyor. Dersaneye okula ya da kütüphaneye giderken "ah şit here we go again" diyerek gidip sıkılarak ders çalışıyorsanız dersten zevk alamazsınız. Bu zevki sağlamanız için kendinize bir yol bulmalısınız. Biraz felsefik olacak ama mesala ben içimdeki öğrenme içgüdüsünü doyurmaya çalışmaktan zevk alıyordum bu sayede dersleri sevebildim, illa felsefik yaklaşmanıza gerek yok kendinize ödül vererek de ders çalışırken zevk alabilirsiniz. En basitinden o gün yeterli ve verimli bir şekilde çalıştığınızı düşünüyorsanız sevdiğiniz yemeği yiyin, düşümüyorsanız sevmediğiniz bir yemeği yiyin. Ya da kendinizi mutlu edecek başka bir şeyler de yapabilirsiniz dizi film oyun vs. Gün geçtikçe ders çalışma isteği gelecektir emin olun

Bilmediğin konuya nasıl çalışıyordun?: Önce video izliyordum internetten. Videoları hep x1 ile izledim eğer hoca çok yavaş konuşuyorsa x1.25 yaptım nadiren. Bazen daldığımı farkediyordum daldığım zaman hemen en son hatırladığım yere geri sarıyordum videoyu. Anlamadıysam da geriye sarardım. x2 izlemek ne kadar etkili bilmem ama bence çok zararlı bir şey. Videoyu izledikten sonra hemen o konu ile ilgili test çözmeye başlardım. Çözemediğim soru olduğu zaman iyice uğraşırdım aklıma gelen bütün yollardan giderdim. Yine de çözememişsem çözüm videosunu açar mantığını kavradıktan sonra videoyu kapatır kendim devam ederdim. Bu şekilde verimli çalıştım.

Planlama yapıyor muydun?: Hayır, bodoslama giriyordum canım ne isterse onu çözüyordum, çünkü biliyorum planlama yaparsam yaptığım plan bana uymayacak ağır veya hafif gelecek ve ben o plana uymazsam motivasyonum düşeceği için hiçbir plan uygulamadım kendime. Zaten gelecekte ne olacağını bilemezsiniz atıyorum hasta olursunuz ya da bir yeriniz ağrır çalışamazsınız bu yüzden yine motivasyonunuz bozulur. Bu da ikinci nedenimdi planlama yapmamak için. Üstelik dersanedeki rehberlikçinin verdiği planlara bile uymuyordum tüm ödevlerim %10 %15 bandındaydı hoca bana demişti böyle gidersen bu sene de senden bi cacık olmaz diye, tercihler için yanına gittiğimde bir şey demedim, muhtemelen öyle dediğini unutmuştur bile

Diğer Sorular:

Sınav senende nelerden feragat ettin?: Sadece bilgisayardan feragat ettim diyebilirim 12. sınıfta haftada 30 35 saat civarı oynarken mezun senemde haftada 10 saate kadar düşürdüm.

Sosyal medya kullanıyor muydun?:Sadece aykut elmasın videolarını izlemek için instagram hesabı açmıştım onun dışında steam youtube whatsapp ve bide discord harici sosyal medya kullanmıyordum ve hala kullanmıyorum(dh yi sınavdan sonra keşfettim)

Tatil günün var mıydı?: Pazartesi günleri deneme oluyordu. O günü komple kendime ayırıyordum denemeden çıktıktan sonra ders çalışmıyordum hiç. Haftasonları da dersane olmadığı için sabah 9 öğle 4 e kadar çalışıyordum akşam da bana kalıyordu. Salıdan cumaya kadar sadece 3 4 saati kendime ayırıyordum.

Müzikle mi ders çalıştın?: Şöyle cevaplıyım, yapabildiğim konu ise müzikle birlikte çalıştım, yapamadığım konu veya yeni başladığım bir ders ise kafamda kalsın diye müziksiz çalıştım, patır patır çözüyorsanız soruları müzik gaza getirir sizi çözemiyorsanız engel olur kısaca

Ders çalışırken bir şeyler atıştırıyor muydun?: Bu da sorulan garip sorulardan biriydi Kütüphaneye gitmeden şoktan 1.5 litrelik su ve eti karam gurme alıyordum o kadar. Onu da hafiften yorgun hissettiğimde yiyordum. En sevdiğim çikolata

Yaptığım ufak ama faydalı şeyler: Geçen sene sınav anında sınav kalemine hiç alışamamıştım çok bastırarak yazmışım maalesef silmeye çalıştığım soruları silinmiyordu çok zaman kaybettirmişti bu bana. Bu yüzden son 45 gün çözdüğüm denemelerin hepsinde ösym kalemini kullandım. Sınavda da faydası dokundu diyebilirim.

Kaynaklar:

Çözdüğüm kitaplar: Bu kitapları son 45 gün kala bitirmiştim.

Tr - paragrafik, paragrafiks, hız ve renk, fides
    Dilbigisi - onur soğuk hocanın 1006 soruda dilbilgisi kitabı
    Sosyal - ufak fasiküller ve denemelerden gittim
    Tyt mat - 345 ve acil
    Tyt + ayt Geo - acil
    Tyt fizik - palme
    Tyt kimya - çözmedim
    Tyt biyo - palme

Ayt mat - 345 ve acil
    Ayt fizik - 345
    Ayt kimya - 345
    Ayt biyoloji - palme, apotemi sistemler

Hangi videolar izledin?:

Tr paragraf- izlemedim
    Tr dilbilgisi- hocalara geldik
    Sosyal- kampüs(coğrafya) benim hocam(felsefe) din ve tarih izlemedim
    Tyt mat - izlemedim
    Tyt fizik - formülsüz fizik(sayısal konular) benim hocam(sözel konular)
    Tyt kimya - izlemedim
    Tyt biyoloji - selin hoca
    Tyt ayt geo - kenan kara

Ayt mat - izlemedim
    Ayt fizik - formülsüz fizik
    Ayt kimya - izlemedim
    Ayt biyoloji - selin hoca

Son 45 gün içinde çözdüğüm denemeler: Sene içinde haftada 1 ya da 2 kez deneme oluyorduk, onlar da tr geneli deneme veya dersanenin kendi denemeleriydi. Onun dışında ekstradan deneme alıp çözmedim sene içinde.

Bilgi sarmal etaplı tyt denemesi 4 lü
    Bilgi sarmal pusula denemesi 6 lı
    Acil rönesans denemeleri 2 tyt 6 ayt
    Acil rejenarasyon denemeleri 12 tyt
    Hız ve renk 5 ayt denemesi sayısal
    Kampüs 3 ayt denemesi sayısal
    Endemik 30 lu bölüm denemesi ayt fizik (20 tanesini çözmüştüm)
    Endemik 30 lu bölüm denemesi ayt kimya (13-14 tane çözmüştüm)
    Ekstrem yayınları 7 günde ayt
    Apotemi fen denemeleri 15 li (sadece 2 denemesini çözdüm)
    2018-2019 ayt tıpkı basım

Son hafta kalan bütün kitapları bitiricem diye planlamıştım ancak son 1 hafta hiçbir şey yapmadığım için bazı kitapları bitiremedim.

Formülsüz Fizik Hakkında: Bazılarınız da fizik dersi için hangi hocayı alacağına kararsız kalmış. Hiçbir şekilde reklam almadım bunu baştan söyliyim, sadece inceleme yapacağım artılarını ve eksilerini söyleyeceğim. Kararı siz verirsiniz.

Artıları:
    -Fiziği ezberlemek yerine öğrenilebilir şekilde anlatması
    -Formüllerin %70 e yakınını gereksiz olduğunu göstermesi
    -Geriye kalan formüllerin de ezberletme yöntemi yerine mantığını anlatarak öğretmesi

Eksileri:
    -Sözel konuların çoğu yok(12. sınıfın son konuları, 9. sınıfın ilk konuları gibi)
    -Müfredattan kaldırılmış bazı videoları hala mevcut, güncel değil.

Almayı düşünenlere tavsiyem; denge, dinamik, hareket konularını kesinlikle alın hiç öğrenmediğiniz ve çok kolay bir şekilde öğreneceksiniz. Elektrik ve manyetizmayı youtube'daki diğer hocalar gibi anlatıyor. Tyt deki sayısal konuları da formüllerin mantığını açıklayarak anlatıyor, müfredattan kaldırılmış bazı yerler mevcut olabilir.

Nasıl çalıştın gibi sorular sormayın lütfen oturdum sandalyeye çalıştım bunun nasılı yok yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekanosfer456 -- 22 Şubat 2021; 10:29:52 >

• Tebrik ederim başarıların devamını dilerim ben de 162 den 20 bine çektim tmde.Hayırlısı neyse o olsun senin için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tyt matı 18 den 38e çıkaran en önemli olay neydi sizce hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu netlerle nasıl 13k oluyor aga ilk 1kya girmek için fullemek mi lazım

• ben de 140 k dan 40 k ya çektim obp ikimizin de kanayan yarası helal hocam

• Kurtçu Restrop kullanıcısına yanıt
    Hızdı. Geçen sene sınavı yetiştirememiştim geometriye bakamadım bile. Bu sene 30 dakika da gitti. Daha da hızlanman gerek.
  • tebrikler hocam.nereye yerleştiniz?
  • ekanosfer456 kullanıcısına yanıt
    hala şu sonuçlar nasıl 13k aklım almıyor en az 3klık net var orada

• x

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDDD9339F -- 6 Nisan 2021; 11:7:32 >
  • Teşekkürler hocam sizleri de tebrik ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekanosfer456 -- 13 Eylül 2020; 18:20:47 >
  • Niye 14-0 mı bekliyordun
  • Mezuni kullanıcısına yanıt
    iyte ceng
    x

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDDD9339F -- 6 Nisan 2021; 11:10:37 >
  • x

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDDD9339F -- 6 Nisan 2021; 11:10:28 >
  • tıp/diş hangisini tercih ettiniz

• Carlsén kullanıcısına yanıt
    ceng yazdım
  • herkes mesaj atıyordu e-mail geliyordu hep valla baka baka bağımlı olduk

hazırlık başlasın bırakıcam söz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekanosfer456 -- 13 Eylül 2020; 18:35:19 >
    hayırlısı olsun

• Tebrikler reis

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FDDD9339F

x
    bi gir bak derim formülleri kodlamıyor formüllerin nereden geldiğini ve nasıl yaratıldığını açıklıyor. Doping hafıza gibi değil yani
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.