Şimdi Ara

s

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grup_34 -- 12 Aralık 2021; 17:6:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bizim sistem kötü onlarınki daha da kötü. Yani kötünün iyisi diye laf edilmeyecek bir sistem değil.

Ama bu kadar yüksek nüfuslu bir ülkede herkes doktor mühendis olmak isteyince sistem mecburen elemek zorunda kalıyor.

Ayrıca harvard nere boğaziçi itü odtu vb. nere. Biri dünyanın en iyi üniversitelerinden diğerleri 300-350. sıralarda.

• Bir konferansta duymuştum doğruluğundan emin değilim ama anlatayım yine de

Harvard'ın bir bölümüne 3 bin başvuru geliyor normalde 100-200 kişi alıyor komite ne yapacaz nasıl değerlendirecez bu kadar başvuruyu derken komite başkanı masadan kucağına alabildiği kadar dosyayı alıp çöpe atıyor. Diğer üyeler soruyor niye çöpe attın diye. Adam cevap veriyor " Burası Harvard burada okumak için şansının da olması gerek diyor.

Not: Hikayeyi ingilizceden çevirdim hızlıca mantık hatası felan aramayın buna benzer bişey

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ezergecer26

Bir konferansta duymuştum doğruluğundan emin değilim ama anlatayım yine de

Harvard'ın bir bölümüne 3 bin başvuru geliyor normalde 100-200 kişi alıyor komite ne yapacaz nasıl değerlendirecez bu kadar başvuruyu derken komite başkanı masadan kucağına alabildiği kadar dosyayı alıp çöpe atıyor. Diğer üyeler soruyor niye çöpe attın diye. Adam cevap veriyor " Burası Harvard burada okumak için şansının da olması gerek diyor.

Not: Hikayeyi ingilizceden çevirdim hızlıca mantık hatası felan aramayın buna benzer bişey

uydurma hikaye
  • ezergecer26 E kullanıcısına yanıt
    Sende buna inandın mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: -TheDifference-

Sende buna inandın mı?

Okuma-anlama yok heralde ilk cümleye rağmen bunu yazdığına göre

• Araştırma yapmayı öğrenmeden burslu okuma hayalleri kurma. Google'a bu konuyla ilgili tek bir cümle yazsan karşına şu site çıkacaktı;

https://college.harvard.edu/financial-aid/how-aid-works/fact-sheet

Burada The Basics kısmını okusaydın görecektin ki;

• 55% of our undergraduates receive Harvard Scholarship.
  • 20% of our parents have total incomes less than $65,000 and are not expected to contribute.
  • Families with incomes between $65,000 and $150,000 will contribute from 0-10% of their income, and those with incomes above $150,000 will be asked to pay proportionately more than 10%, based on their individual circumstances. Families at all income levels who have significant assets will continue to pay more than those in less fortunate circumstances.
  • Two-thirds of students work during the academic year.
  • 16% of the roughly 6,600 current undergraduate students are Pell Grant recipients.

Yani Harvard'a giden undergradların (lisans öğrencilerinin) büyük çoğunluğu burslu.

Sistem farklılıklarına gelirsek, Türkiye'de yapılan YGS-LYS sistemi sadece 2 oturumlu sınavla lise bilgisini ölçüyor -ki lise konuları oldukça yüzeysel ve basit konular- ve bunun sonucunda direkt olarak üniversiteye girme hakkı veriyor. Sınavdan iyi puan alanlar Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde istedikleri bölüme yerleşebiliyorlar.

Amerika'da ise en iyi üniversitelere girmek ve burs alabilmek için lise konularına hakim olmanın yanı sıra öğrencinin başvurduğu bölüme ilgili olması ve sosyal konularda örnek bir insan olması bekleniliyor.

Ortalama bir lise öğrencisinin, ben üniversitede Bilgisayar Bilimleri okumak istiyorum demesiyle, 10 yaşında kod yazmayı öğrenmiş, 17 yaşında dünya çapındaki open-source projelere katkıda bulunan, teknolojinin gelişimine katkı sağlayan ve Bilgisayar Bilimleri okumak istiyorum diyen bir öğrenci arasında dünyalar kadar fark var.

Türkiye'deki sistemle yukarıda bahsettiğim klasik lise öğrencisi en iyi senaryo olarak İTÜ, ODTÜ gibi bir okula gidip lisansını bitirdikten sonra 5-10 bin liraya bir işte çalışıp, dünya standartlarında ortalama biri olurken, Amerika'da diğer öğrenci Harvard, MIT, Stanford gibi okullarda okuyup, sevdiği alanda insanlığa katkı sağlıyor.

• ezergecer26 E kullanıcısına yanıt
    İnanmadığın bir şeyi neden yazıyorsun hocam? Bunun doğruluk payı bile olması mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -TheDifference-

İnanmadığın bir şeyi neden yazıyorsun hocam? Bunun doğruluk payı bile olması mümkün değil.

Bence güzel bir hikaye, hiçbir şeyden o kadar emin olamam kesin olmuştur veya yerle gök birleşse dahi olmaz diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: ezergecer26

Bir konferansta duymuştum doğruluğundan emin değilim ama anlatayım yine de

Tam dogru olmasa da eger gpa'in veya gre|sat'i skorun bayagi dusukse hic incelemiyorlar basvurunun geri kalanini.

• muhur beste kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar yazdığınız bilgilerin yarısı doğru yarısı yanlış.
    1- Eğer Harvard'a girersen ve paran yoksa sorun değil zaten %100 burs vericekler. İçinde oda paran, yemek paran, uçak biletin vs içinde.
    2- Şans işi kesinlikle doğru. Ivy league'lerin hepsinde vardır. Çünkü başvuranların çoğu (%97 lik kısmı) SAT'leri 1500-1600 arası, GPA'leri UW=3.9 W=4.5 olan insalar. Gerisi yazdığınız essayde ve şans da bitiyor. Zaten senede 55.000 e yakın başvuru oluyor ve sadece 2500-3000 kabul alıyor. Sizi okuyan gözetmen kadındır belki o gün günü gelmiştir. S.et bunu der kimse bişi diyemez. Admission ekibi şöyle işliyor. 4 kişilik 5 masa var.Toplam 20 öğrenci var. Tüm masadan 5 kabul + 10 ret çıkıyor. Geri kalan 5 kişi için 20 kişi toplanıp her masa kendi öğrencisini savunuyor ve 1 kişiyi alıyorlar. Bunu ben University of Michigan'ın panelinde dinlemiştim. Doğru yani dediğim şey. :DAsd. saçma ama doğru :Dsad:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.