Şimdi Ara

Edebiyat soru iptali

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler forumda hic edebiyat soru iptali konusu gormedim sanirim herkes memnun.Benim iki soru hakkinda suphelerim var siz bu konuda ne dusunuyorsunuz.
    1-istirahat etmek (nefes almak)
    Kacar (gorunmeden gider)
    Tdkya gore parantez icindekiler bu kelimelerin 2.anlami.Paragrafa gore bakacaz diyorsaniz burdaki sahis iscilere yardim etmeye gelmis gorunmeden gitmesi icin hicbir neden yok.Bu yardimdan sonra dinlenmesi gayet normal

2-Gestalt psikolojisine göre bir parçayı ait olduğu
    bütünden soyutlayıp incelemek hatalıdır. Çünkü bir
    bütün, kendisini oluşturan parçaların basit bir toplamı
    değil, parçaların toplamından daha fazla bir şeydir;
    örneğin bir melodi kendisini oluşturan notaların basit bir
    toplamı değil, bu notaların bir sisteme göre
    düzenlenişinin ürünüdür. İnsanı anlamlandırırken de bu
    psikolojiden yola çıkmakta fayda var. Sonuçta, ----.
    Oncelikle babam psikoloji alaninda calisiyor bu soruyu gosterdim ve psikoloji terimleri olan butuncul dusunmeden vesayre bu soruyu sogru cevapladi ancak biz edebiyat ogrencisiyiz ve bu acidan soruya baktigimiz da su cumle kalibi cok zorlama gozukuyor:
    Sonuçta insanı anlamak istediğimizde çevresi ve iç dünyasını
    bir arada ele almalıyız
    Iki cumlede anlam bakimindan uygun ancak bu cumle:
    Sonuçta sosyal ve fiziksel çevremiz algılarımızın oluşmasında
    önemli bir role sahiptir
    Cumle kaliplarina daha uygun geliyor.
    Once basit dusunmem gerektigi icin usttekini yaptim ancak soru ustunde cok dusununce boyle sonuclar doguruyor sizce hakli oldugum noktalar var mi itiraz etmeli miyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deruvishfounder -- 29 Haziran 2016; 2:22:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Up yarin itiraza gidecem yok mu gorusu olan

• O iki soruda da derin düşünmeyenler yaptı ben de dahil üstünde fazla durmayacaktın aklına ilk geleni işaretleseydin keşke paragrafın sonuçta diye başlaması biraz yanlış ama paragrafın genelinde anlatılana göre cevaplamak gerekiyor bence iptal olması gereken soru sayı sıfatıyla alakalı olan soru

• Bence kagit sorusu yanlis yani o neydi oyle ona itiraz edilebilir bunlar hakkinda girusum yok ama

• ikiside olmaz. hele ikincisi hiç olmaz.

ilk soruda da istiharat etmek nefes almak gibi bir anlamda kullanılabilir ama o soruda asıl kullanıldığı dinlenmek anlamı. nefes almak yan anlam diğer tüm kelimeler asıl anlamlarında kullanılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KırmızıElma -- 29 Haziran 2016; 2:30:43 >
  • sorular baya ayrıntı yani iptal edilmesi biraz zor ama yinede şansını denemende fayda var eğer yanlış olduğunu düşünüyosan
  • Paragraf sorularinin %90'inda oldugu gibi söyledigin 2. soruda cevap parcada gizli. "Bir parcayi ait oldugu butunden soyutlayip incelemek hatalidir." demis. Burada bahsedilen "parca"dan kastini insanin ic dunyasi, "butun" den kastini da insanin cevresi olarak dusunebiliriz. Celdirici sık olarak da obur sıkkı koymuslar. Ilk basta ben de o sıkkı isaretleyecektim. Iki sık arasinda kalinca parcadan ip ucu bulmaya calistim ve ise yaradi.

• quote:

Orijinalden alıntı: KırmızıElma

ikiside olmaz. hele ikincisi hiç olmaz.

ilk soruda da istiharat etmek nefes almak gibi bir anlamda kullanılabilir ama o soruda asıl kullanıldığı dinlenmek anlamı. nefes almak yan anlam diğer tüm kelimeler asıl anlamlarında kullanılmış.

Kardesim ilk anlam demissin ama tdkya gore ikinci anlam metine gore ise kimseye gorunmeden gitmesi icin hicbir neden yok ? Gorusleriniz icin tesekkur ederim kagit sorusunda 2 kere okudum ben de soruyu hic dusunmeden cevaba baktim basit dusun mantigiyla ve dogru cevap verdim.Ama dusunmenin cezasi bu kadar agir olmamali soru hicbir dusunmeye ve bir ikinci dogru cevaba acik olmamali.Misal insani anlmak icin cevresi ve ic dunyasini bir arada almaliyiz yerine
    Insani anlamak icin cevresine ve ic dunyasina bir arada bakmaliyiz gibi oturmus bir cumle kursalardi ben bu soruda bu kadar zorlamayacaktim simdi diyeceksiniz bu kadar mukemmeliyetci olma.Bu sinava hayati kadar onem verenlerden degilim ancak hakkimin yenmesine dayanamam hayatimda.Ornegin hidrografya sorusu konusuldu ve gecildi.Uzmanlar bu isler icin var neden bilgiyi sinamak yerine sinavda basit dusunen ve dusunmeyeni siniyorlar

• İlk soruya itiraz edip boşa para harcama ama diğeri bana göre de hatalı.

• Karagozlu soruyu itiraz et edeceksen hala mantıklı bir cevap göremedim:D Paragraf sorusunu iptal etmezler

• quote:

Orijinalden alıntı: matmygeo

Karagozlu soruyu itiraz et edeceksen hala mantıklı bir cevap göremedim:D Paragraf sorusunu iptal etmezler

Kardesim hata neresinde karagozde taklit yapilmaz hadi onu gectim pisekar ve kavuklunun tek kisi tarafindan canlandirildigini nerede gordun ? Meddahla karistirdin sanirim

• Psikoloji sorusunda sana aynen katılıyorum kardeş. Cümle anlam olarak en uygunu ama sonuçta ifadesinden sonra gramer olarak çok sırıtıyor. Ama iptal etmezler. Belki 5 dakka okudum soruyu. Hayırlısı.

• O sorularda bir şey yok yapan nasıl yaptı,misal yaptım.Sayı sıfatı sorusu iptal olur,farklı bir şey iptal olmaz kolay gelsin.
  • Deruvishfounder D kullanıcısına yanıt
    Dramatiklik nerede ondan bahsetmiştim. Komiklik olması amacıyla yapılmıyor mu karagoz, ortaoyunu, koy seyirlik oyunu...

Yani 2 farklı yanlış cevabı olması gerekmiyor mu? Benim kitapçığımda ilk şık dramatikli şıktı ve direkt onu işaretledim o yuzden

• et kardeşim onlarıda iptal ette başarı oranı iyice yükselsin bu sınavda itiraz edilecek soru yoktu bir garip şiiri vardı lakin o orhan veliye sahiden ait olduğu için itiraz saçma olur o yüzden bak dalgana
  • İlk soruda itiraz edilecek bir durum yok.Ciddiye almazlar.Ama ikinci soru tamamen saçmalık.O sorunun iptal olma ihtimali var.İtiraz etmek lazım.1 soru hele de edebiyat sorusu ne kadar önemli.çöpe gitmesini istemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Macaulay -- 29 Haziran 2016; 10:46:58 >
  • 2 soruda tertemiz iptallik durum yok

• bu Türk insanı gerçekten akıl almaz bir millet ulan herkes kendi yanlış yaptığı sorunun iptal olmasını istiyor adşladlkjads
    arkadaşlar benimde 14. soru yanlış onuda iptal ettirelim bi zahmet Allahım sen bunları ıslah et
  • quote:

Orijinalden alıntı: matmygeo

Dramatiklik nerede ondan bahsetmiştim. Komiklik olması amacıyla yapılmıyor mu karagoz, ortaoyunu, koy seyirlik oyunu...

Yani 2 farklı yanlış cevabı olması gerekmiyor mu? Benim kitapçığımda ilk şık dramatikli şıktı ve direkt onu işaretledim o yuzden

Hala aynı geyik ulan dramatik ile dramın aynı şey olduğunu kim söyledi? Dramatik şiir diye bir şey var, diyaloglar halinde söylenen şiir. Dramatik tiyatro da diyaloglar halinde oynanan oyundur. Zaten herifler batılı anlamda tiyatronun Tanzi sonrası geldiğini söylemiş neyin çabası bu?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.