Şimdi Ara

Eczacılık kazanıp Tıp istemek ne yapılabilir __?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
23.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kurum içi yatay geçişlerde eczacılıktan tıpa yahut diş hekimliğine geçmek mümkün müdür ?
    Benim durumumda olanlar ne yapacak veya ne yapmış _?

Hadi baalım cevapları bekliyorum
    Not : Eczacılığı yermeden şeyaparsak yani moral bozmayalım :) plssss

Yerin 7 kat dibi not :
    -İstemiyorsan neden yazdın CVP: Zorunda kaldım ..

• Türkiye genelinde 25 bin 500 eczane bulunuyor. 37 eczacılık fakültesinde, 10 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü, her yıl ise 1400 yeni mezunun olduğu belirtiliyor. Eczacılar, hükümetinin uyguladığı ilaç politikaları nedeniyle son yıllarda sorunlarının katlanarak arttığını, çok sayıda eczacının borç batağında olduğunu ve iflasın eşiğine geldiğini vurgulayarak “Türkiye’de sağlık sisteminin emniyet supları olan eczaneler kırmızı alarm veriyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” diyorlar. Eczacılar Necmi Kaymakçı ve Avni Kurtuldu, meslek örgütleri ve odalardan elde ettikleri verileri bir araya getirerek bir rapor hazırladı.

Her gün 2.5 milyon kişi

Türkiye’de 2.5 milyon kişi ile her gün muhatap olan eczacıların sorunlarının bir hayli fazla olduğu ortaya çıktı. Raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren 25 bin eczanenin 5 bininin aylık net kazancının 1500 TL; 7 bin eczanenin 2500 TL olduğuna dikkat çekiliyor. Buna karşın yalnızca 1150 eczanenin aylık net kazancının 12.000 TL olduğu görülüyor.

Mezun çok, iş yok

Eczacı Avni Kurtuldu, mevcut yasanın 3 bin 500 kişiye bir eczane açılmasını önerdiğini anımsatarak “Türkiye’deki eczacılık fakültesi öğrenci sayısı 10 bin ve her yıl 1400 mezun var. Bu durumda Türkiye’nin hiçbir yerinde eczane açılamaz. Aşırı şişkinlik var. Eczanelerin darboğaza girmelerinin sebebinden biri bu” diyor. Kurtuldu, fakültelerin sayısının azaltılması ve bir planlama yapılması gerektiğini dile getiriyor. Yaşanan ekonomik sorunların bir başka nedeninin ise “eczacı kâr marjlarının düşük olması” olarak değerlendiren Kurtuldu, şöyle devam ediyor:

“Eczaneler iflasın eşiğinde, kapatmak istiyor ama borçlar nedeniyle yapamıyorlar. Ortalama 12 bin eczane ayda 1500-2500 TL arasında kazanıyor. Eczacılar bankalara, depolara borçlu. Eczanesini kapatmak için paraya ihtiyaçları var. Aslında gizli iflas durumu yaşanıyor. Eczane kâr marjları düzeltilmeli, meslek hakkı getirilmeli. Bizler aynı zamanda SGK bürosu gibi çalışıyoruz. Devletin alması gereken katkı payları, muayene ücretlerini bizler alıyoruz. Vatandaş da eczaneye geldiğinde yüksek fiyat farkları ile karşı karşıya kalıyor. Hani sağlıkta devrim? Bir de sahte reçete durumu var. Sahte reçetede günah keçisi eczacılar ne yazık ki. Hiçbir suçları olmamasına karşın fatura bizlere kesiliyor. ”

• Kurumici gecemezsin disciler bile gecemiyor mecbur bi daha hazirlancan
  • Cok düşük puanli bi dişe yüksek ortalama ile geçilebilir
  • Tıptan dişe geçiş var diye duydum ama eczacılıktan dişe tıpa yada dişten tıpa geçiş diye bişey olduğunu sanmam
  • Dişe veya tıpa yatay geçişle gidemezsin ki saçma olurdu öyle olması.Ama eczacılık kazanan kişilerin bi bölümü tekrar sınava girip tıp kazanıyor.Ben şahsen tekrar denedim ve tıp kazanacak puanı yaptım aynı fakülteden 2 sınıf arkadaşım da yaptı:)
  • Ayrıca burda eczacılığı karalayan adamlara hiç bakma biraz ticaret zekadı varsa eğer doktorları katlarsın para olarak
  • hocan kırık obp yle mi _ bide eczacılıktan memnun musunuz
  • yani ? adamın hevesini kırmak birini üzmek için atmişsin cok belli kardeşim amacın ne ? adam yazmiş bunu yazsam mi diye sorsaydı atman gerekirdi adam ne sormuş sen ne atmişsin hadi lütfen git bu konudan

dostum mezuna kalabilir okulu dondurabilirsin ortalama vs geciş yapabilecegini sanmiyorum
  • hocam zor olabilir biraz izmirde yaşıyorum izmirde ezcane acmak yasak ama genede iş yapar yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pediatrician

Türkiye genelinde 25 bin 500 eczane bulunuyor. 37 eczacılık fakültesinde, 10 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü, her yıl ise 1400 yeni mezunun olduğu belirtiliyor. Eczacılar, hükümetinin uyguladığı ilaç politikaları nedeniyle son yıllarda sorunlarının katlanarak arttığını, çok sayıda eczacının borç batağında olduğunu ve iflasın eşiğine geldiğini vurgulayarak “Türkiye’de sağlık sisteminin emniyet supları olan eczaneler kırmızı alarm veriyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” diyorlar. Eczacılar Necmi Kaymakçı ve Avni Kurtuldu, meslek örgütleri ve odalardan elde ettikleri verileri bir araya getirerek bir rapor hazırladı.

Her gün 2.5 milyon kişi

Türkiye’de 2.5 milyon kişi ile her gün muhatap olan eczacıların sorunlarının bir hayli fazla olduğu ortaya çıktı. Raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren 25 bin eczanenin 5 bininin aylık net kazancının 1500 TL; 7 bin eczanenin 2500 TL olduğuna dikkat çekiliyor. Buna karşın yalnızca 1150 eczanenin aylık net kazancının 12.000 TL olduğu görülüyor.

Mezun çok, iş yok

Eczacı Avni Kurtuldu, mevcut yasanın 3 bin 500 kişiye bir eczane açılmasını önerdiğini anımsatarak “Türkiye’deki eczacılık fakültesi öğrenci sayısı 10 bin ve her yıl 1400 mezun var. Bu durumda Türkiye’nin hiçbir yerinde eczane açılamaz. Aşırı şişkinlik var. Eczanelerin darboğaza girmelerinin sebebinden biri bu” diyor. Kurtuldu, fakültelerin sayısının azaltılması ve bir planlama yapılması gerektiğini dile getiriyor. Yaşanan ekonomik sorunların bir başka nedeninin ise “eczacı kâr marjlarının düşük olması” olarak değerlendiren Kurtuldu, şöyle devam ediyor:

“Eczaneler iflasın eşiğinde, kapatmak istiyor ama borçlar nedeniyle yapamıyorlar. Ortalama 12 bin eczane ayda 1500-2500 TL arasında kazanıyor. Eczacılar bankalara, depolara borçlu. Eczanesini kapatmak için paraya ihtiyaçları var. Aslında gizli iflas durumu yaşanıyor. Eczane kâr marjları düzeltilmeli, meslek hakkı getirilmeli. Bizler aynı zamanda SGK bürosu gibi çalışıyoruz. Devletin alması gereken katkı payları, muayene ücretlerini bizler alıyoruz. Vatandaş da eczaneye geldiğinde yüksek fiyat farkları ile karşı karşıya kalıyor. Hani sağlıkta devrim? Bir de sahte reçete durumu var. Sahte reçetede günah keçisi eczacılar ne yazık ki. Hiçbir suçları olmamasına karşın fatura bizlere kesiliyor. ”

Hocam şunu sormak istiyorum tüm bu yazdıklarınıza binayen acaba özelde eczacılar için iş imkanı iyi mi çünkü herkes zaten eczane açamaz sermaye gerekir o bu ?

• Özel hastanelerde 2-2.5 arası alıyorlar Bursa da
  • bzy_ kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam ilgilendiğiniz için :)
  • Doktor738 D kullanıcısına yanıt
    2 2.5 için mi çalıştık hocan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doktorumsu_ -- 7 Ağustos 2017; 1:16:10 >
  • Eczacılıkta çok güzel meslek bir kere sınırı yok eczacılığın, sadece eczane açıyolar diye düşünme dünyanın her yerinden ilaç sanayisinden kozmetiğe, bebek mamasına kadar çalışıyolar ve çok yüksek kazançları olabiliyor. Dersleri de zevkli diye biliyorum tabi senin kararın ama kazanmışsın çok güzel bi bölümü bundan sonra kafan rahat olsun kendini geliştir unutma diş tıp eczacılık ne okursan oku en iyisi olduğun sürece kazanacağın paranın ve hazzın tavanı yok!
  • Overlockçu O kullanıcısına yanıt
    hocam forumda eczacılıkla ilgili çok konu açtım genelde herkes kötülüyor ama bu konuya mesaj atan herkese teşekkür ediyorum çünkü karamsarlıktan ziyade cesaret verici mesajllar geliyor teşekkür ederim :)
  • Hocam niye boşuna çalışasanız arkadaşın dediği gibi ögretim görevlisi olmaya bakın yada ilaç şirketlerinde daha iyi paralara çalışırsınız muhtemelen.Eczacılık aynı mühendis mantığına döndü kısacası
  • Yok hocam istediğim bölüm 6K ile alıyodu kırıkla imkansız gibiydi bende 1 sene gezdim tozdumVe ben zaten mühendislik istiyodum baba okullsrs puanım yetmeyince yazmıştım aile zoruyla
  • quote:

Orijinalden alıntı: bzy_

yani ? adamın hevesini kırmak birini üzmek için atmişsin cok belli kardeşim amacın ne ? adam yazmiş bunu yazsam mi diye sorsaydı atman gerekirdi adam ne sormuş sen ne atmişsin hadi lütfen git bu konudan

dostum mezuna kalabilir okulu dondurabilirsin ortalama vs geciş yapabilecegini sanmiyorum

Gerçeği copy/paste ettim.
  • Is isten gecmis artik da ben 33kdaydim tercih yapmadim 3.yila kaldim mesela.

Okurken de memnun kalmazsan once kirikla sonra normalle tekrar denersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D63A2EC38 -- 7 Ağustos 2017; 1:17:20 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.