Şimdi Ara

ECOTEC MOTOR? GENERAL MOTOR? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
2
Favori
182.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    quote:

Orjinalden alıntı: OPEL MOTORCUSU

OPELDEKİ EN İYİ VE MODİFİYEYE EN AÇIK 1.6 MOTOR X16 XEL KODLU 100BG-105BG 150 NM LİK MOTORLARDIR...

• 1998den sonra çıkan astraların 1.6i 16V olup motor nosu X16XEL olanları emme manifoldundan +32BG,beyin yazılımından +6BG ve sport hava filtresi ile de +2BG alarak 100 BG lik araç tam 140BG olabilmektedir.Fabrika çıkışı 0-100 km si 11.2 sn olan bu araç aslında gerçekte denendiğinde 10 sn de 100km/hıza ulaşabilmektedir.140 BG lik güce ulaşıldığında ise 0-100 km 8.7 sn dir.100BG X16XEL kodlu 1598cc`lik ECOTEC MOTOR OLDUKÇA BAŞARILI BİR MOTORDUR ASTRALARA FAZLASIYLA YETMEKTEDİR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OPEL MOTORCUSU -- 24 Şubat 2010; 2:02:07 >
  • quote:

1998den sonra çıkan astraların 1.6i 16V olup motor nosu X16XEL olanları emme manifoldundan +32BG,beyin yazılımından +6BG ve sport hava filtresi ile de +2BG alarak 100 BG lik araç tam 140BG olabilmektedir.Fabrika çıkışı 0-100 km si 11.2 sn olan bu araç aslında gerçekte denendiğinde 10.7sn de 100km/hıza ulaşabilmektedir.140 BG lik güce ulaşıldığında ise 0-100 km 9.2 sn dir.105 bg olanlarıda 145 BG değil 140 BG OLABİLMEKTEDİR. Çünkü fabrikadan çıkarken 100BG ile 105 BG lik X16XEL kodlu 1598cc`lik ECOTEC motor beyin yazılımı farkı ile bu 5 BG lik güç farkı aralarında olabiliyor.KİMİ ZAMAN BU MOTORU 101,102 VE103 BG OLARAK DA GÖREBİLİYORUZ.Bu güç farklarının konulmasındaki sebep aracın model ve en önemliside ağırlığına göre değişiyor,vs...vs...örneğin biri 1100kg olur motor gücü 100 BG olur.Biride 1215kg olur onada 105bg lik motor konulur...Hepsi bundan ibarettir.AYRICA benim bahsettiğim bu konu Classıc ler yani Elegance,CD,GL,NJOY,COMFORT vediğer AKLIMA GELMEMİŞ MODELLERİNDE AYRICA SPOR modeller için GEÇERLİDİR.AMA 100 İLE 105 BG ARASI OLUP MOTOR NOSU X16XEL OLAN ECOTEC MOTORLAR İÇİN GEÇERLİDİR...

sayın arkadaşım
    bende 2003 vectra var 1.6 100 bg
    malum ağır kalıyor kasa
    senin bu modifikasyonları yapsak bizim motora

ne kadar tutar?

yakıt ne olur? şimdi şehir içi 8.5 lt şehirdışı 6.5 lt yakıyor

kaça patlar?

motor ömrü uzarmı? kısalırmı? sakıncası varmı?

şanzıman aks diferansiyel balata baskı vs de değişmesi gerekirmi?
  • beyler 115 lik astralar düz 1.6 mı ? twinporta göre yakıt tüketimi nasıldır?
  • Arkadaşım 100BG 150NM LİK ECOTEC motorun öncelikle vectra yı zorlanmadan rahat şekilde hareket ettirebilmektedir.Bundan dolayı için rahat olsun.Bende de 2000 model 2002 trafiğe çıkışlı ASTRA 1.6i 16V CD NB AT var ve aracım AT kelimesinden anlarsın automatic.Şu an aracım 140 BG VE çok memnunum.Oldukça kuvvetli ve seri.sana bu modifikasyonun şuanın şartlarında ne kadara mal olur bilemem.Ben aracı aldığımda yaptırdım bu modifikasyonu 2006 yılında bana hatırladığım kadarıyla 4.5 bin ytl civarına mal oldu.Ayrıca sport hava filtresi,emme manifoldu ve beyin yazılımından başka birşeyin değişmesi gerekli değildir.Ama 4.5 bin ytl ye değilde daha az masraf yaparak güçlendirmeyi düşünürseniz sport hava filtresi,beyin yazılımı ve katalizatör iptali yapabilirsiniz.motor ömrünü etkilemez çünkü motorun kaldırabileceği modifikasyonlar içinde aldığı güç miktarıdır,hattinden fazlası olupta motora zarar vericek kadar değildir, değerli arkadaşım.BEN SANA derimki asla opel astra ve vectra dan şaşma ilginiz içinde teşekkür ederim.GENERAL MOTORS bünyesindeki opel ecotec motorların ömrü doğru kullanıldığında 1000 000 km yi garantiler.bu arada beyin yazılımı,hava filtresi ve katalizatör iptali ile de aracın 10 ile 13 BG arası güçlenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OPEL MOTORCUSU -- 24 Şubat 2010; 2:05:52 >
  • astra G lerde 1.6 16V olarak 100HP 150Nm ecotec ve 103HP 147Nm twinport ecotec motor seçeneği vardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OPEL MOTORCUSU -- 25 Ağustos 2010; 5:27:56 >
  • arkadaşlar sorularınız olursa bildiğim kadar size yardımcı olmaya çalışırım.
  • 1.6 115 liklerin yeni yazılımla(serviste) performans ve tüketimini olumlu etkileyebildiğini duydum. aslı nedir ?
  • araç 8valf mı
  • araç 16 valfsa doğrudur.ayrıca hangi servisten öğrendin?115 bg olan astra sizin mi?motor no sunu verin?
  • hayır 2007 ecotec.16v dir sanırım
  • arkadaşım sen bana motor nosunu ver ruhsatta yazar.ben 115bg astranın 8 valf olduğunu biliyorum.ayrıca verileride:6000d/d 115BG ,4000d/d:155NM. Motor nosunu alıyım.
  • quote:

Arkadaşım 100BG 150NM LİK ECOTEC motorun öncelikle vectra yı zorlanmadan rahat şekilde hareket ettirebilmektedir.Bundan dolayı için rahat olsun.Ayrıca aracın 140BG olunca ŞEHİR İÇİNDE 7.6-7.8LT,şehir dışında da 5.8-6lt yakar.Bende de 2000 model 2002 trafiğe çıkışlı ASTRA 1.6i 16V CD NB AT var ve aracım AT kelimesinden anlarsın automatic.Şu an aracım 140 BG VE çok memnunum.Oldukça kuvvetli ve seri.sana bu modifikasyonun şuanın şartlarında ne kadara mal olur bilemem.Ben aracı aldığımda yaptırdım bu modifikasyonu 2006 yılında bana hatırladığım kadarıyla 4.5 bin ytl civarına mal oldu.Ayrıca sport hava filtresi,emme manifoldu ve beyin yazılımından başka birşeyin değişmesi gerekli değildir.Ama 4.5 bin ytl ye değilde daha az masraf yaparak güçlendirmeyi düşünürseniz sport hava filtresi ile beyin yazılımı yapabilirsiniz.motor ömrünü etkilemez çünkü motorun kaldırabileceği modifikasyonlar içinde aldığı güç miktarıdır,hattinden fazlası olupta motora zarar vericek kadar değildir, değerli arkadaşım.BEN SANA derimki asla opel astra ve vectra dan şaşma ilginiz içinde teşekkür ederim.GENERAL MOTORS bünyesindeki opel ecotec motorların ömrü doğru kullanıldığında 1000 000 km yi garantiler.bu arada beyin yazılımı ve hava filtresi ile de aracın 8 ile 10 BG arası güçlenir.

sayın arkadaşım
    bahsettiğin konu bana aşırı iddialı geldiği için çoğu kişininde tanıdığı dostumuz onno usta ile paylaştım. kendisi ülkemizin en iyi motor ustası olup internetten gerekli bilgileri de bulabilirisniz.
    onno usta bu motoru çok iyi tanıyor ve emme manifoldunun değişimi ve modifiyesinin maximum %15 ilave beygir gücü getirebileceğini belirtti. ayrıca yazılım değişimininde en fazla %5 ve hava filtresininde %1 ilave güç getireceğini söyledi... yani bizim aracımızda 100 hp (din normunda) güç veren motorun bu ilaveler ile çıksa çıksa 120 hp (din) olacağını söyledi.

ayrıca diğer bir konuda yakıt tüketimi. sözkonusu artışın özellikle şehiriçi kullanımda ve devirli kullanımda en az %20 olacağını belirtti. uzun yolda sakin kullanımda ise çok fazla bir artışın olmayacağını söyledi. dolayısıyla sehiriçi 8.5 lt olan yakıtımız 20 beygir için en az 10 lt olur...

dolayısıyla bizim 100 beygir opelimiz taş çatlasa 120 beygir oluyor. maliyet ise yaklaşık 2000 € civarındaymış... bence deymez.

bu arada sizin 140 hp ölçümü din değilde sae modunda ölçülmüş olabilirmi? çünkü din 120 beygir sae modunda 140 beygir civarında oluyor... bu konudada unutamadığım bir tartışma 1990ların makam arabası concordelerde yaşanmıştı. 2000cc motorlu concordelar din normunda 115 bg sae modunda ise 136 bg oluyordu.

galiba sizin astra sae normunda ölçüldü. yani başka bir açıklama bulamıyorum. referans onno ustamız olunca tartışma biter bende...
  • Değerli arkadaşım benim opel astram tam 140.3BG/DIN GÜCÜNDEDİR.İNANAMADIYSANIZ,GOOGLEDAN OPEL ASTRA EMME MANİFOLDU YAZINIZ sonra emme manifoldu uygulamaları diye başlayan linke giriniz.Orda BENİ DOĞRULAYAN BİLGİYE ulaşacaksınız.14.sırada astra g,vectra b1998den itibaren zafira 1.6 16V 100 BG X16XEL (32BG) KAZANILAN GÜCÜ GÖRECEKSİNİZ TEŞEKKÜRLER ha orda sakın yanılmaya düşmeyiniz.Sadece orda zafira için bahsedilmiyor astra g ile vectra b içinde bahsediliyor motor kodları X16XEL benim aracımda 1998 den sonra çıkmış 2000model astra CD motor KODU X16XEL`DİR...
  • nası yani 2007 astra h hb ecotec 115bg 8 valfmi?
  • DEĞERLİ ARKADAŞIM OPELDE O KADAR MOTOR SEÇENEĞİ VAR Kİ ,115 BG OLUP 8 V OLANIDA VAR,115BG OLUP 16 V OLANIDA VAR.ARABANIZIN KİTAPÇIĞINDA MOTOR BİLGİ KISMINDA YAZIYOR OLMALI...
  • hayır kesinlikle 16v bundan şüphen olmasın
    quote:

Orjinalden alıntı: ucanhoroz

nası yani 2007 astra h hb ecotec 115bg 8 valfmi?
  • ARKADAŞIM H İÇİN BİLGİ YARDIMINDA BULUNDURDUĞUN İÇİN ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM.
  • xr motor.değişken zamanlı subab teknolojisi.bu motorun vtecle ne tür benzerlikleri var?
    Teşekkür Ederim . . .
  • ARKADAŞIM XR DERKEN HANGİ HONDADANMI BAHSEDİYON VTEC HONDANIN ONU BİLİYORUM ama XR?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.