Şimdi Ara

EA TR 490.SINDAN EDEBİYAT NOTLARI ve Soru Cevap (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
25
Favori
5.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Tyt'de hangi konuya en fazla çalıştınız, en fazla hangi konuya vakit ayırdınız, kaynak çözdünüz diye sorarsanız cevabı "PROBLEMLER" olur. Ama burada benim düştüğüm hatalara düşmemeniz için detaylarıyla değineceğim yine bu konuya. Toplam 9 kaynaktan çözdüm çalıştım problemleri, 10.kaynağı çözüyordum ki öğretmenimin uyarısıyla bıraktım ama bıraktığımda sınava iki üç ay vardı ve bu sefer de paslandım ve yavaşladım soruları çözerken.
    Öncelikle (1.kaynak)"Fem Simetri Ygs Matematik 2.Kitap"tan çalıştım konuyu. O sırada (2.kaynak)"3-4-5 YGS Matematik Soru Bankası"ndan konuyla eş zamanlı soru çözdüm. Bunlardan sonra (3.kaynak ve bence en iyisi)"Apotemi Problemler"den konuyu tekrar çalışıp, çok iyi sorular çözüp çok pratik yöntemler öğrendim. Bu kaynaktan sonra konu olarak sıkıntım kalmadı ve hızlanmak için şu kaynakları çözdüm:
    4-Akıl Fikir Yayınları(galiba böyleydi) Problemler Kitapçığı(çok tavsiye etmem ya da başlangıç seviyesi için olabilir)
    5-Çap Problemler(yine başlangıç seviyesi için veya basit tekrar amaçlı)
    6-Endemik YGS Matematik Soru Bankası(sadece problemlerini çözdüm. artık sıkıntısı olmayan ileri düzey için)
    7-Yayın Denizi 512 Soruda Problemler(yine orta ve üstü seviye için)
    8-Bilgi Sarmal YGS Matematik Soru Bankası(basit orta ve üst düzey soruları var ama genel anlamda iyi sorular mevcut.)
    9-Bilgi Sarmal Problemler(bu ince kitapçık olan. yine soru bankasına benzer sorular)

Şimdi "EN ÖNEMLİ KISMA" gelelim. Bu kitaplardaki soruların %90'ı klasik soru tiplerindendir. Bahsettiğim iyi kötü soru olması değil yani %90'ı işçi, havuz, hız vs. problemleri gibi problemler. Oysa benim sınavda yapamadığım daha doğrusu boş bırakıp da sonra dönemediğim problemler "RUTİN OLMAYAN veya MANTIK" problemleri dediğimiz sorulardı. Bunlara aşina olmadığımdan deneme yanılma dışında yolum kalmadı ve bununla da vakit kaybetmek istemediğimden boş bıraktım. Yani çok kaynak çözün ama klasik soru tipleri ve rutin olmayan dengesini kurmayı ihmal etmeyin. Rutin olmayandan da mümkün olduğu kadar fazla çözün. Yapamadığınız soruları KESİNLİKLE çözdürün. Problem çözmek çok hoşunuza giderse artık elinizden bırakamıyorsanız da birinin uyarmasını beklemeyin. Yapıyorsanız da artık gereksiz yere lütfen abartmayın :) Bir de son olarak zamanlamayı iyi yapın sınava aylar kala bırakmayın çözmeyi. Hızlanmış halde girin sınava.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• morkitap1 M kullanıcısına yanıt
    Geometriyi unutmuşum bu arada. Birkaç kez baştan sona çalıştım geometriyi ama ygs-lys iki kitap olan setten hallettim en son onu da.

• çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi uygulayacağım yolunuz açık olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam tebrik ederim , iyi bir başarı. Fakat mf olduğum için ve kıskandığım için söylemeden geçemeyeceğim :)

Ben bu tyt yi ve ayt matı böyle yapmış olsaydım ilk 20k ya giremezdim herhalde.
  • Hocam Tyt konusunda katılıyorum ama ayt matı 32 yapan biri ayt feni kötü değilse 20kya girmekte çok da zorlanmaz.

• Evet olabilir 19-20 k civarına çok hakim değilim.

Az önce puanlarımızın neredeyse aynı olduğunu fark ettim bu arada. Ben de 491 aldım sayısalda. mf de 8013 e denk geliyor.

Dediğim gibi ben kıskandığımdan söylüyorum , yanlış anlamanızı istemem. mf deki rekabetin daha dişli olduğunu bilerek girdim sonuçta.
  • est. anladım hocam sizi. derece olmasa da mf'de çok iyi bir sıralama bence sizinki de boşverin diğer alanları :)
  • Eyvallah hocam . Anlayışınız ve ve ilginiz için sağolun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yıkıkbirhukukcu

Bu mesaj silindi.
    Hocam EA'yım. Hedefim ilk 4k. Hala YGS Matı bitiremedim. Yarıladım sadece. Kaf, 345, Fem Simetri, MPS ile gidiyorum. Çok mu geç kaldım sence. Moralim çöktü. Yaz bitti oldu.
  • Ah Müjgan Ah kullanıcısına yanıt
    Geç olacak bir şey yok. Yazın sadece coğrafya Türkçe çalışıp 3.5kda olan arkadaşım var benim ama biraz ağır gidiyorsunuz sanırım. Yani hem hız olarak hem de yük olarak. Ben sadece simetriden konu çalışıp 345'ten çözmüştüm daha sonra bir de Bilgi Sarmal'dan çözmüştüm Tyt matı. Eğer bu kadar çok vakit kaybederseniz bu aynı konuyu Tyt matta 3-4 kaynaktan çalışırsanız asıl bunu yapmanız gerekecek ayt mata vakit ayırmakta zorlanırsınız bence. Ki konu anlatımı 3-4 kaynaktan çalışmanın gereği de yok bence. Bir kaynaktan konuyu çalışın diğerlerinden soru çözün sonra yapamadığınız sorulardan eksiklerinize yönelin.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.