Şimdi Ara

E6550, E6750, E6850 ve Core 2 Quad Q6600, Q6700, QX6800, QX6850 CPU'ları Performans İncelemesi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
0
Favori
13.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • CoolnQuiet işlemci için ne dersin tamammı !

GO VERSİYONMU BU İŞLEMCİ????? GO VERSİYONSA ALICAM!

http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2103

INTEL - E6850 C2D
  • bende q6600 ile e6850 arasında kaldım yaw

@Cooln Quiet dostum sen olsan bu durumda hangini alırdın su anda kulandıgım c2d 6600 gecen hafta 250+kdv usd ye sattımve bana 100 ytl fark odeyerek iki işlemciden birini almak istiyorum dostum sen olsan hangi cpu alırdın yardımların için simdiden teşekurler
  • quote:

Orjinalden alıntı: yes_anime

CoolnQuiet işlemci için ne dersin tamammı !

GO VERSİYONMU BU İŞLEMCİ????? GO VERSİYONSA ALICAM!

http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2103

INTEL - E6850 C2D

İncelememde de belirttiğim gibi piyasaya sürülecek bütün E6X50 serisi işlemciler G0 revizyondur dolayısıyla bu işlemcide G0 revizyon. Zaten stepping le ilgili incelememi okuduysan orada işlemcilerin s-spec kodu bulunuyor o kodları kullanarakta neyin ne olduğunu sen belirleyebilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: apocalypse

bende q6600 ile e6850 arasında kaldım yaw

@Cooln Quiet dostum sen olsan bu durumda hangini alırdın su anda kulandıgım c2d 6600 gecen hafta 250+kdv usd ye sattımve bana 100 ytl fark odeyerek iki işlemciden birini almak istiyorum dostum sen olsan hangi cpu alırdın yardımların için simdiden teşekurler

PC'ni oyundan başka bir amaçla kullanmıyorsan E6850 al bence ve multimedya uygulamaları için kullanıyor ve arada sırada oyun oynuyorsan bu durumda q6600 al.
  • quote:

Orjinalden alıntı: muratremix

q6600 ün g0 ve b3 revizyonlarının kaç watt kullandığını biliyor musunuz?
    eski revizyon 95W gibi yüksek bir rakam ki 1.4v ile 3ghz ye oc edilse 147W a ulaşıyor TDP değeri

bunu nasıl anlıyoruz?

mesela 1.3V'ta 3.2ghz'de çalışan bir e6750 kaç W çekerdi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

quote:

Orjinalden alıntı: apocalypse

bende q6600 ile e6850 arasında kaldım yaw

PC'ni oyundan başka bir amaçla kullanmıyorsan E6850 al bence ve multimedya uygulamaları için kullanıyor ve arada sırada oyun oynuyorsan bu durumda q6600 al.

Hayatında kendi bu işlemcileri kullanmamış kişinin bu kadar rahat tavsiyede bulunması enteresan,yani bu işler bu kadar kolaymı oldu...

Forumda izin veriyor adamıda yarbay yapmışlar,neymiş diğer sitelerin incelemelerini almış ortalama yapmış,neye göre hangi tecrübeye göre.

Daha bir tanesini kullanmadın,testini yapmadın karşılaştırmalı bir çalışman olmadı kafana göre listen var oh oh çevir kazı yanmasın.....

Benden buraya kadar......ben bugün tarihi ile bırakıyorum bu işleri artık,.....(?=Asefik)

• quote:

Orjinalden alıntı: OCTeamTurkiye

Hayatında kendi bu işlemcileri kullanmamış kişinin bu kadar rahat tavsiyede bulunması enteresan,yani bu işler bu kadar kolaymı oldu...

Forumda izin veriyor adamıda yarbay yapmışlar,neymiş diğer sitelerin incelemelerini almış ortalama yapmış,neye göre hangi tecrübeye göre.

Daha bir tanesini kullanmadın,testini yapmadın karşılaştırmalı bir çalışman olmadı kafana göre listen var oh oh çevir kazı yanmasın.....

Benden buraya kadar......ben bugün tarihi ile bırakıyorum bu işleri artık,.....(?=Asefik)

Bu tartışmayı kapattığımızı sanıyordum ama daha yeni başlamışız anlaşılan. Benim yaptığım xbitlabs gibi kaliteli bir sitenin yaptığı incelemenin ortalamasını almak ve kullanıcılara işlemci performanslarını çabuk ve anlaşılır bir biçimde sunmak. Kendim yapsaydım testleri sonuçların farklı çıkmayacağı malum, daha öncede söylediğim gibi onların hata yaparak vermeyi unuttuğu ortalama mevzuunu kullanarak yapıyorum bunu ve bana göre çokda güzel bir iş yapıyorum.

Ama söylediğiniz gibi gönül isterdiki bütün CPU'lar kendi elimde olsun ve kendi yaptığım testleri yayınlayayım ama şu an için böyle birşey mümkün değil umarım gelecekte olur. Merak etmeyin bu parçalar elinizde mevcutsa testleri yapmanın kolay bir iş olduğunu bilecek kadar donanımdan anlıyorum. Donanım Haber'de benim bu işten anladığımı takdir etmiş olacak ki, beni Yarbay yapmış, varsa bir itirazınız DH ekibine yapın isterseniz.

• Crysis/Starcraft 2/Quake Territory

Bu oyunların hepsinin quad desteği var arkadaşlar sonuçta 64bite verilmeyen oyun desteği quada geliyor ben de kararsızdım 6850 ile 6600 arasında ama artık quad diyorum birde şu teste bakın quad tokatlamış 6850yi düşük frekansa rağmen bence oyunlarda da quad her şekil başarılı olacak.Bu test hem dx10la yapılmamış olmasına rağmen ve quad desteği olmayan bir oyun olmasına rağmen sonuçlara bakın.

E6550, E6750, E6850 ve Core 2 Quad Q6600, Q6700, QX6800, QX6850 CPU'ları Performans İncelemesi

E6550, E6750, E6850 ve Core 2 Quad Q6600, Q6700, QX6800, QX6850 CPU'ları Performans İncelemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labrodorit -- 23 Temmuz 2007; 0:30:41 >

• quote:

Orjinalden alıntı: labrodorit

Crysis/Starcraft 2/Quake Territory

Bu oyunların hepsinin quad desteği var arkadaşlar sonuçta 64bite verilmeyen oyun desteği quada geliyor ben de kararsızdım 6850 ile 6600 arasında ama artık quad diyorum birde şu teste bakın quad tokatlamış 6850yi düşük frekansa rağmen bence oyunlarda da quad her şekil başarılı olacak.Bu test hem dx10la yapılmamış olmasına rağmen ve quad desteği olmayan bir oyun olmasına rağmen sonuçlara bakın.

FX74 de tokatlamış ama. Bu testler tutarsız bana göre.

• bu bana inandırıcı geldi quadın gücünü gözardı etmek gercekci degil bence
  •  E6550, E6750, E6850 ve Core 2 Quad Q6600, Q6700, QX6800, QX6850 CPU'ları Performans İncelemesi

"This graph is a lot more colorful than our previous ones because the decision just isn't that clear. If you look at the average, quad-core gains an advantage over dual-core over all of our benchmarks, but if you look at the tests themselves you'll see some trends. Encoding and 3D manipulation benchmarks have the quad-core CPU clearly ahead, while general usage and gaming benchmarks mostly favor the higher clocked dual-core E6850. So, which do you choose?

If you're strictly building a gaming box, you'll get more performance out of the dual-core E6850. However, if you do any encoding or 3D rendering at all, the quad-core Q6600 is a better buy. Our pick is the Q6600 and if you want to make up the performance difference you can always overclock to E6850 speeds, but the chip only makes sense if you're running apps that can take advantage of four cores. As the chart above illustrates, those applications are almost exclusively limited to video encoding and 3D rendering."
    http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3038&p=8

Burda iki işlemci arasında ki farklar daha açık belli oluyor. İki işlemci arasında ki seçim tamamen kullanıcının kişisel tercihi. Bilgisayarınızı hangi şekilde daha ağırlıklı kullanacaksanız ona göre bir tercih yapmalısınız.
    Bence oyunlarda çok fark yok ama render vb. uygulamalarda q6600 ün farkı oldukça fazla..

• arkadaşlar gerçekten firmalar revizyonlar hakkında cok bilgisiz alacagım sirket penta bilgisayara revizyonu nedir diye sormuş boyle bir bilgimiz yok demişler olabilirmi boyle birsey aldıkları malı mı bilmiyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: hikomen

Bu ne yahu buradaki Supreme Commander testi xbitlabs'inkinden farklı, xbitlabsinkine bakarsanız q6600, e6850'den daha hızlı ama anandtech'inkine bakarsanız e6850 daha hızlı, enteresan. xbitlabs'in Supreme Commander testi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2extreme-qx6850_11.html#sect0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 23 Temmuz 2007; 15:27:24 >

• quote:

Bu ne yahu buradaki Supreme Commander testi xbitlabs'inkinden farklı, xbitlabsinkine bakarsanız q6600, e6850'den daha hızlı ama anandtech'inkine bakarsanız e6850 daha hızlı, enteresan. xbitlabs'in Supreme Commander testi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2extreme-qx6850_11.html#sect0

Haklısın artık bu test sonuçlarınada güvenemeyeceksek nasıl karar vereceğiz?

• Arkadaşlar sanırım G0 revizyonlu işlemciler ülkemize biraz geç girecek.Daha dün pentanın stoklarına giren q6600ler bile b3 revizyonu.Umarım çok beklemeyiz.Ayrıca eklemiş olayım ekseni aradım onlarda da b3 revizyonlu işlemciler bulunmakta stokları da bolmuş yakın bir zamanda yeni parti mal gelmiyor ne yazıkki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labrodorit -- 23 Temmuz 2007; 17:06:00 >

• q6600 için arkadasın belirtiği yeni revizyonluyu mavi 302+kdv ön sipariş alıyo ilgilenenlere duyurulur tabi siz hem maviye hemde arkadasa sorun

http://www.mavibilgisayar.com/yeni/index.php?Page=DetayliBilgi&No=4660

edit: link eklendi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OLDERKING -- 24 Temmuz 2007; 12:13:58 >
  • AMD ve İntelin Temmuz indirimlerinin ardından işlemci fiyatları sonunda netleşti ve daha önce incelemesini yaptığım bütün işlemcilere ait performans/fiyat grafiği yayınlayacağımı belirtmiştim, o çalışmamıda tamamladım ve netleşen işlemci fiyatlarının ardından yayımlamanın vaktinin geldiğini düşünüyorum. Öncelikle işlemcilerin performans grafiğini görelim. Burada belirtilen performans değerleri daha öncede belirttiğim gibi xbitlabs'in bu işlemciler hakkında yaptığı performans testlerinin ortalamasıdır.

Grafiktende görüleceği üzere en yüksek puanı alan QX6850 işlemcisine 100 puan verilmiş, diğer CPU'larda aldıkları puanlara göre büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır. Bu grafiği hazırlarken daha önce yayınladığım performans grafiklerinde yer alan değerleri ve bu incelemede bulduğum diğer CPU'lara ait ortalama değerleri birleştirerek ulaştım.

İşlemcilerin piyasadaki en uygun fiyatlarını da buldum ve onunla ilgili bir tablo hazırladım. Tablodan da göreceğiniz üzere, hangi işlemcinin fiyatının hangi donanım satıcısında en uygun olduğunu görebilirsiniz. Bu fiyatlara dayanarak işlemcilerin performans/fiyat oranlarınıda çıkardım, bunun için işlemci performans puanını 100 ile çarparak fiyat değerine böldüm.

Tabloda bazı işlemcilerin fiyatı yer almıyor, zira onlara ulaşamadım ancak onlar extreme işlemciler olduğundan P/F 'a önem veren kullanıcılar için önemsenmeyeceği için değerlerini boş bıraktım ve elde ettiğim değerlere istinaden güncel bir P/F grafiği hazırladım. Bu grafiktede en yüksek değeri alan işlemci 100 puan alacak şekilde, işlemcilerin aldıkları puanları oranladım.

P/F grafiğinin yorumuna gelirsek: AMD hala bu alanda lider gözüküyor ve pazardaki kaybetmediği tek kalesinde mücadelesine devam edecek gözüküyor ki AMD bu politikası gereği 2. çeyrekteki pazar payını korumayı başarabilmişti bana göre ve intel E2140 ve E2160'ın fiyatlarını acilen yani 26 Ağustosu beklemeden düşürmezse AMD 3. çeyrektede pazar payını korumaya devam edecek gibi gözüküyor. AMD ilk çeyrekte %5 gibi bir pazar payı kaybetmişti geçen yıla oranla ama 2. çeyrekte herhangi bir kaybı olmadı ben bunu AMD 3600+ ve 3800+ a bağlıyorum. E2140'ında değeri bir intel işlemcisinden beklenmeyecek kadar yüksek ama son kullanıcı tarafından pek tercih edilmiyor nedeni ise iyi Overclock değerlerine çıkamaması ancak intelin Ağustos sonuna doğru E2140 ve E2160 işlemcilerinin M0 revizyonu yani son revizyonunun ülkemize gireceğini tahmin ediyorum eğer bu son revizyon E2140'ın daha iyi O/C olmasını sağlayabilirse işler AMD için daha da kötüye gitmeye başlayabilir ancak bunun için test sonuçlarının ortaya çıkmasını beklememiz gerekiyor. Bakalım bir ay sonra E2140 O/C anlamında son kullanıcıya istediğini verebilecek mi?

Bu grafiğin sadece işlemcileri baz alan bir P/F grafiği olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hiçbir işlemci anakartsız kullanılmıyor malum o yüzden yeni sistem alacakların sistem bazında P/F oranını tespit etmeleri için burada belirtilen işlemcilerin performans puanlarını kullanmalarını tavsiye ediyorum. Orada belirtilen performans puanlarını 100 le çarpıp anakart+cpu maliyetinize veya tüm sistem maliyetinize bölerek oluşturduğunuz sistemin veya anakart+cpu ikilisinin P/F puanını bulabilirsiniz ve oluşturduğunuz seçeneklerden hangisinin P/F oranı daha yüksekse onu tercih etmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

Ben burada daha önce yaptığım gibi anakart fiyatlarını da dahil ettiğim P/F grafiği yayınlamayacağım çünkü bunu daha önce yaptım ve benim seçtiğim anakartı beğenenlerde oldu beğenmeyenlerde yani her kullanıcının istekleri farklı farklı oluyor ve bu yüzden bunu son kullanıcıya bırakıyorum. Yapmanız gereken şey yukarıda da açıkladığım gibi çok basit ve yukarıda hazırladığım tablo ve grafiklerin CPU satın alırken bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacağınızı düşünüyorum ve bu yüzden konu başlığına CPU Satın Alma Rehberi ibaresini eklemiştim. Şimdi gerçek manada bu konu aynı zamanda bir satın alma rehberi halini de almış oldu bana göre.

Düzeltme: E6850'nin İnventusta stoklara girmesiyle birlikte fiyatı düzeltilmiş ve P/F tablosu ve grafiği güncellenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 25 Temmuz 2007; 13:21:46 >

• İnventus X2 4400+ ın fiyatını düzeltimiş ben incelerken 80 dolardı şimdi 102 dolar diyor.
  • quote:

İnventus X2 4400+ ın fiyatını düzeltimiş ben incelerken 80 dolardı şimdi 102 dolar diyor.

E6850 de inventusta daha ucuz.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.