Şimdi Ara

E6300 overclock, ısı değerleri ve msi dual core center

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şimdi işlemci ısısıyla ilgili bir sorunum var, değerler resimlerde gördüğünüz gibi yük altında çekirdek sıcaklıkları 85 dereceyi buluyor everestte ise 78 derece civarını görüyor. işlemci sıcaklığını 66 derece olarak gösteriyor, önemli olan çekirdek mi işlemci ısısı mı bilmiyorum. sizce bu değerler normal mi?

Birde işlemcimin normal hızı 1.86 ghz ben biostan voltajsız 2.04 ghz'e çıkarttım, daha yüksek yapınca sistem açılmıyor tam olarak nedeni nedir? E6300'ün voltajsız 2.8 ghz'e kadar çıkabileceğini duydum birde ben stok fan kullanıyorum, MSI dual core center ile overclock yapan var mı? deneyeceğim ama sorun olmasın?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

BOŞTA

5 dk orthoss çalıştıktan sonra

• overclock olayını hallettim galiba biosta pci frekansı 100'e sabitti onu 120 çıkarttım sonra işlemci fsb'sini 300'e çıkarttım sistem açıldı normalde açılmıyordu. sıcaklıklarda artış yok gibi ama orthoss'u bi yarım saat çalıştırıp bakmak lazım
  • pci frekansının işlemci overclockuyla pek ilgisi yoktur onu 100de tutmak daha güvenli işlemcinin fsb artırırken ramlerin hızıda artar o yüzden ramlerin çarpanını değiştirerek kendi hızına yakın tutup stabilite sağlanır bu arada overclocku biosdan yaparsan daha sağlıklı olur işlemci sıcaklıklarıda yüksek 70i geçirmemeye çalış
  • quote:

Orijinalden alıntı: thevincent

pci frekansının işlemci overclockuyla pek ilgisi yoktur onu 100de tutmak daha güvenli işlemcinin fsb artırırken ramlerin hızıda artar o yüzden ramlerin çarpanını değiştirerek kendi hızına yakın tutup stabilite sağlanır bu arada overclocku biosdan yaparsan daha sağlıklı olur işlemci sıcaklıklarıda yüksek 70i geçirmemeye çalış

doğru olabilir ama 100de iken fsb en fazla 290 oluyor daha ilersinde sistem açılmıyor. pci frekansını yükseltirsem ne gibi sorunlar oluşabilir. birde ısı konusunda 70 derken cpu ısısı mı çekirdekler mi?
  • çekirdekler geçmesin onlar ısınır zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: thevincent

çekirdekler geçmesin onlar ısınır zaten

çekirdeklerin ısısını düşürmeyi başardım yük altında 83 ten 78 civarlarına indirdim, soğutucunun ayaklarını iyice bastırınca oldu. Birde üstten biraz daha bastırınca 70 altına indiğini görüyorum. Macun yetersizliğinden olabilir mi?
  • ayakları tam oturmamıştır fanın ozaman çıkarıp yeniden bi takın ayakların takıldığına dikkat edin
  • işlemcinin vid 1.3225 değeri benimkine göre (vid 1.2625) biraz yüksek ama ondan değil bununlada 2.8e çok rahat çıkar öncelikle ram hızların önemli 667 ile bile voltajsız 2.8 yapılır anakartın marka modeline göre değişir sen hızlarını en düşükte düşük tut fsb yide 400e çek kaydet çık ama yerinde olsam oc yapmam sıcaklıkların çok fazla termal macunu değiştir fanı temizle doğru bir sekilde tekrar tak sonra dediğinizi yaptıp işlemci uçtu deme
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet__01

işlemcinin vid 1.3225 değeri benimkine göre (vid 1.2625) biraz yüksek ama ondan değil bununlada 2.8e çok rahat çıkar öncelikle ram hızların önemli 667 ile bile voltajsız 2.8 yapılır anakartın marka modeline göre değişir sen hızlarını en düşükte düşük tut fsb yide 400e çek kaydet çık ama yerinde olsam oc yapmam sıcaklıkların çok fazla termal macunu değiştir fanı temizle doğru bir sekilde tekrar tak sonra dediğinizi yaptıp işlemci uçtu deme

termal macunumu bugün değiştirdim, teknik serviste çalışan bi arkadaştan aldım benim kullandığım macun beyaz renkliydi bu gri renkli. macunu sürüp soğutucuyu sağlam bir şekilde yerleştirdim. sıcaklıklar bayağı düştü mesela boşta çekirdekler 34 derece civarı cpu ısısı ise 20 derece civarı, tam yükte ise çekirdekler en fazla 56'yı gördü.

Birde pci frekansı meselesi var şuan bende 125'te o sayede işlemci hızını 2.54 ghz'e çıkarttım. yoksa en fazla 2 ghz'e çıkıyor işlemci, fsb'yi 400 çekmem için pci frekansını epey bir arttırmam gerekir gibi geliyor. Birde benim anakart MSI MSI 945GCM7-F, büyük ihtimalle bu yüzden overclock işlemi sorunlu oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spartan_61 -- 5 Kasım 2010; 21:34:06 >

• Mesajım bulunsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frécoß

Mesajım bulunsun.

hocam sistemlerimizde benziyor. e6300, sapphire hd4830, kingston 2gb, windows 7 ultimate
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spartan_61

quote:

Orijinalden alıntı: Frécoß

Mesajım bulunsun.

hocam sistemlerimizde benziyor. e6300, sapphire hd4830, kingston 2gb, windows 7 ultimate

• quote:

Orijinalden alıntı: Spartan_61

quote:

Orijinalden alıntı: ahmet__01

işlemcinin vid 1.3225 değeri benimkine göre (vid 1.2625) biraz yüksek ama ondan değil bununlada 2.8e çok rahat çıkar öncelikle ram hızların önemli 667 ile bile voltajsız 2.8 yapılır anakartın marka modeline göre değişir sen hızlarını en düşükte düşük tut fsb yide 400e çek kaydet çık ama yerinde olsam oc yapmam sıcaklıkların çok fazla termal macunu değiştir fanı temizle doğru bir sekilde tekrar tak sonra dediğinizi yaptıp işlemci uçtu deme

termal macunumu bugün değiştirdim, teknik serviste çalışan bi arkadaştan aldım benim kullandığım macun beyaz renkliydi bu gri renkli. macunu sürüp soğutucuyu sağlam bir şekilde yerleştirdim. sıcaklıklar bayağı düştü mesela boşta çekirdekler 34 derece civarı cpu ısısı ise 20 derece civarı, tam yükte ise çekirdekler en fazla 56'yı gördü.

Birde pci frekansı meselesi var şuan bende 125'te o sayede işlemci hızını 2.54 ghz'e çıkarttım. yoksa en fazla 2 ghz'e çıkıyor işlemci, fsb'yi 400 çekmem için pci frekansını epey bir arttırmam gerekir gibi geliyor. Birde benim anakart MSI MSI 945GCM7-F, büyük ihtimalle bu yüzden overclock işlemi sorunlu oluyor

tamamdır şimdi sıcaklıklar normalleşmiş ama pci frekansına dokunmasan iyi olur eternet vs gibi donanımlara zarar olabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.