Şimdi Ara

E4300ile ilgili bir problemim var!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

intel e4300
    msi neo-f p965
    twinmos 1 gb 533 mhz.

arkadaşlar söyle bir sorunum var. bende bundan önce p4 630 işlemci vardı. anakartımın fsb sınırının 333 olduğunu söylüyordu herkes.bende ise 265 olarak gözüküyordu.bende bunun nedeni olarak işlemcimin 800 fsb olmasına bağlıyordum kendimce.

2 gün önce yeni işlemcimi aldım.işlemci olarak e4300 ü seçmemin sebebi fsb sınırı. kendi düşünceme göre 333*9=3 ghz hıza ulaşırdım(çünkü 333 sınırı olduğunu bi,liyordum).ram de 667 ile sorunsuz çalışırdı. (ram ile ilgili bir sıkıntım yok.önceki işlemcim ile de oc yaptığımda bu anakartla işlemci 3.0@3,75 ve ram 533@840 mhz sorunsuz çalışıyordu...)

neyse gelelim sorunuma işlemcimi taktım anakart onu 450 mhz cpu olarak gördü.bios v1.5 di.onu güncelledim v1.6 oldu.şimdi işlemcimi tanıyor ama yinede 265 fsb yi geçmiyor.max o.ayrıca 250fsb üstüne ayarlayınca bilgisayar açılmıyor.nedeni ne olabilir.herkesin anakartı 333 fsb görürken ben neden 265 fsb de takılıyo olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientis_t -- 7 Şubat 2007; 21:46:32 >

• voltaj vermeyi denedinmi ?
  • tamamda ne alaka voltaj. ben biosta 265 fsb üstünü göremiyorum benim derdim o.265 son değer.ve malesef voltaj ayarı yok işlemci için :(

böyle olursa anakartı değiştiricem. o zamanda e4300 almamın hiç mir anlamı kalmıcak.yüksek fsb ye çıkıcak olduktan sonra e6400 alırdım
  • o anakartla fsb sorunu yaşayan birçok kişi var.anakarttan biran önce kurtul bence. Asus p5b veya gigabyte-ds3 al
  • ama herkes 333 diyo ben 265 anlamadım walla.kartı abit a9 pro ile değiştirmeyi düşünüyom ama yazık oldu E6400e.sırf limit sınırı olduğu için e4300 aldım.
  • bide senin dediğin modeller alt sınıfta ve bunlarda katı katalizörler yok.bu durumda onlarda oc için uzun vadeli bir çözüm olmıcak.doğrumuyum.en azından işlemci etrafında kuzey ve güney köprülerinde sıvı iletim boruları olan işlemcinin fanından faydalanabilen nir anakart almak lazım
  • of ya ne aptal bir anakarttır bu ya 4300 almayı düşünüyordum iyi ki bu konuyu gördüm teşekkürler! işlemci 800 mhz olduğu için en yükseği 265 gösterecek d805de ise 165 gösteriyor!!!

Fakat windowsdan kendi programı aracılığı ile 265+ yapabilirsin ama gider mi bilemem...

Keşke almasaydık bu anakartı
  • geçmiş olsun ikimizede.ama karta fsb 266 olan bir işlemci takarsan 333 max. oluyormuş. yabancı sitelerde yaptığım incelemelerde gördüğüm kadarı ile bu anakart ile 333 fsb de kesinlikle sorun yaşamıyorsun.al bi tane e6400 kullan 2,66 gibisinden bir süşüncem vardı.ama e4300 ün 9 çarpanına kandım. vardır belki bi çözümü. yardım edecek tüm arkadaşların yardımlarını bekliyorum...
  • msi'ın net sitesine de konu ile ilgili yazdım umarım bundan sonra çıkacak bioslarda durum düzeltilir
  • ben de yazıyım da biraz baskı yapalım kaldırsınlar şu limit sınırını
  • ds-3 de katı (kuru) kapasitörler var. Adı üstünde "D"
  • Arkadaşlar eğer e4300 alıp oc yapacaksanız (ve de paranız varsa) 975 chipsetli anakart alacaksınız. 965 ile de oluyor ama bazı anakartlar 265 fsb de takılıyor ne yazık ki. 975 lerde ateş pahası tabi bu arada. Ama asus ve gigabyte ın 965 chipsetli kartları da iyi. Ancak araştırmanız lazım yoksa boşuna para harcarsınız.
  • arkadaşlar kartın asıl problemi bios adamlar p5b ile yapıyor çatır çatır ben kartı değiştirdim
  • Satılık MSI - P965 NEO-F

piyasanın en uygun fiyatlı conrea anakartı.hem de 965 chipsetli

bende satmaya karar verdim
  • szilere bir şey daha sormak istiyorum.bu conrea için illa ki 965 chipsetli bir anakartmı alıcaz.(945,975 falan değil ama) atinin yonga setine sahip bir anakarta conrea işlemci takmışlar ve bu sistemi ekran kartı testinde kullanmışlar(8800 ve 1950 gibi üst sistemleri sli kullanarak)

sizce böyle bir anakarta yönelmek doğru bir hareket olur mu????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientis_t -- 9 Şubat 2007; 23:42:52 >
  • sayın Zwandar

quote:

and know we have a big problem

one of my friend just bought e4300 cpu which is a new generation core 2 duo which made overclock...

it have 800 mhz fsb and i think for this reason bios limit for o/c is 275 mhz in menu (with my d805 it limited to 165 mhz)

Please and please remove this limits. msi break the 333 mhz limit and know they must the break this limits too

cos this cpu can o/c easilly with 390-400 mhz!!!

We have to solve this problem

msi ın sitesinde senin mesajın ama sen anakartı değiştirmişsin.
  • evet değiştirmeden atmıştım o mesajı fakat çözüm bulurlarsa ankarta tekrar dönebilirim

gördüğüm kadarıyla araştırmacı birisin ;)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Zwandar

evet değiştirmeden atmıştım o mesajı fakat çözüm bulurlarsa ankarta tekrar dönebilirim

gördüğüm kadarıyla araştırmacı birisin ;)

quote:

Hi

i have a new intel o/c monster e4300 i buy this cpu for o/c but i have big problem

My mobo bios limit fsb to 265 because this cpu have a 800 mhz fsb but as you know people is using this cpu in 400 mhz!!!

is there any kind of solution to remove this limit

Teşekkürler. bu olayı çözmem lazım.kafaya koydum.beta bios da yüklemek istemiyorum. yabancı sitelerde okuduklarımdan anladığıma göre bu kartların fsb limitinin olmasının sebebi cpu voltajını arttıramamız.çünkü sabit volt ile bu değere kadar sorunsuz çalışabiliyorsun.sadece ramlara voltaj gerekiyo.onun içinde ram voltajını değiştirebiliyoruz. yabancı bir sitede 6300 ve 6400 ü 333 fsb ile sorunsuz çalıştırmışlar. ben belki e4300 ile bu kadar çıkamam ama 300 falan yeterli olur benim için.sen kaça çıkabilmiştin bu hali ile benimki 250 de kalıyo...

• hayır aslında sorun tam olarak cpu voltajı değil sorun pci xpress slotunun veri yolu hızının saptanmasında karşılaşılan bir sorun msi ankart bunu tam olarak doğru ayarlamıyor limitlenen fsb geçildiği zaman ve öyle olunca sistem kilitleniyor bu yüzden de msi karta böyle saçma limitler koymuş

533 mhz için --->166
    800 mhz için--->275
    1066 mhz için --->333
  • ama sayfanın altlarında yeni mesajlarda durumun böyle olmadığından bahsediyorlar.olay senin değiğin gibi limit ile ilgili ama pcı ile ilgili değilmiş çünkü pcı a giden akım 200fsb de ne ise 266 fsb de de oymuş çünkü ikiside farkılı işlemcilerin taban hızı...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.