Şimdi Ara

E2140 ve E2160 Performans İncelemesi ve E2140 ve E2160 Kullanan ve Kullanacaklar Buraya (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
0
Favori
27.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Mac OS X'i bende kullanmak isterdim bu arada, Mac OS X x86 işlemcili sistemlere kurulabiliyor değil mi? yanlış hatırlamıyorum.

Evet. buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Ben henüz deneyemiyorum çünkü işlemcinin ss2 desteği zorunlu.

http://resim.donanimhaber.com/m_3718800/mpage_1/key_//tm.htm#3718800

Bu arada g33 anakartların oc özellikleri ile ilgili bir inceleme falan okuyan olursa, (gavur veya yerli sitelerde) bir haber etsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hada -- 8 Haziran 2007; 21:24:40 >

• Performans/Fiyat tablosunu hazırlamayı tamamladım, tabloyla ilgili açıklama yapmam gerekirse öncelikli olarak büyük değer daha iyi anlamına geliyor ve bu nedenle en büyük değeri en üste gelecek şekilde tabloyu yeniden sıraladım, performans/fiyat değerini bulurken bu konuyu başlatırkenki performans tablosunu kullandım, oradaki değeri 100'le çarpıp işlemcilerin kdv hariç fiyatına böldüm ve netice performans/fiyat oranını verdi. X6800'ü listeden kasıtlı olarak çıkardım çünkü high-end segmentindeki bir işlemcinin performans/fiyat oranını incelemek biraz komikti zira bu segment için P/F oranının pek değil hiç önemi yok kanaatindeyim bu hem işlemci üreticileri için hemde o sınıftakileri işlemcileri alanlar için böyle ama bizim burada konumuz P/F, o yüzden onu hariç bıraktım.

İşlemci fiyatlarını intel işlemcileri inventustan, AMD işlemcileri Gigatekten aldım, aslında hepsini inventustan alıcaktım ama gigatek'in AMD işlemcilerinin daha ucuz olduğunu görünce AMD işlemcilerin fiyatları oradan geldi. Tablo şu şekilde ortaya çıktı.

E2140 ve E2160 Performans İncelemesi ve E2140 ve E2160 Kullanan ve Kullanacaklar Buraya

Neticeye gelecek olursak, ilk verdiğim işlemcilerin performansı tablosunda her işlemcinin O/C yapılmış bench değerleri olmadığı için intel fanatiği arkadaşlar öncelikli olarak biraz şaşırabilir çünkü listede E4300'ün O/C'li hali yok işlemcilerin O/C'li halleriyle yapılmış benchler bulunca zamanla onlarıda eklemeyi düşünüyorum gözünüze istediğiniz bir CPU'nun O/C benchleri takılırsa buradan paylaşabiliriz ve zamanla tabloyu geliştirebilirim. Sonuçta beni şaşırtmayacak bir biçimde E2160 @ 3.4 GHz P/F lideri olarak geldi hemen takipçisi ise E4400 @ 3.2 GHz bunu ben şöyle yorumladım, E4300 olsaydı ve 3.6 GHz'e O/C olsaydı bile 1. gelemeyebilirdi zira E2160'ın O/C'li değeri 128 iken E4400'ün O/C'li değeri 85 yani arada yaklaşık %50 lik bir fark var bu farkın kapanmasıda işlemci frekansındaki %12,5 luk artışla pek mümkün gelmedi açıkça bana ama elimde bench değerleri olsa daha net konuşabilirdim, zamanla E4300'ün O/C'li halini tabloya eklersem sonuç daha net ortaya çıkacaktır.

Tablonun yorumuna gelecek olursak, O/C yapmayacaksanız eğer hala P/F lideri AMD X2 3600+ fakat yapacaksanız E2160 zira 3.4 GHz'e kadar stabil O/C olabiliyor, E2140'ın ise O/C potansiyeli o kadar iyi değil 2.9 GHz'e kadar stabil O/C olabiliyor o yüzden E2160 daha iyi bir çözüm.

Yeni sistem alacaklar içinde anakart fiyatlarınında dahil edildiği bir P/F tablosu yayınlayacağım daha sonra burada belirtilen sadece işlemci bazında bir inceleme zira işlemciler anakartsız çalışamıyor yani bir P/F incelemesine yeni sistem alacaklar için anakart fiyatının dahil edilmesi bence daha doğru olacaktır ama sadece işlemcinizi upgrade etmeyi düşünüyorsanız ve anakartınız dandik bir anakart değilse yani O/C yapabiliyorsanız bu tablo işinizi fazlasıyla görecektir kanaatindeyim.

Buda kullandığım işlemci fiyatları:

E2140 ve E2160 Performans İncelemesi ve E2140 ve E2160 Kullanan ve Kullanacaklar Buraya

edit: işlemci fiyatları ilavesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 8 Haziran 2007; 23:35:42 >

• CoolnQuiet,

Eline sağlık kardeş, yararlı bi çalışma olmuş
  • Tşk.ler ama daha tam olarak bitmedi, tabloya işlemcilerin O/C performanslarınıda ekleyip, anakart fiyatı dahil ve hariç olmak üzere P/F tablosunu tamamladım mı çalışmam kemaline ermiş olacak böylece en iyi P/F işlemcisi nedir sorusunun cevabı yanıtsız kalmayacak.
  • CoolnQuiet emeğe tşk

intelde en adi bord asus p5b o bile 110-120$ civarında bord işi bozucaktır bence yaparsan bide ona tşk edelim
  • Tabloları incelerken şunu farkettim, O/C yapacaksanız en iyi P/F işlemcisi E2160 şöyleki: listede E4300'ün O/C'li değerleri yok çünkü değerleri aldığım site bu konuyu incelememişti ancak ben işlemcinin %100 O/C olduğunu varsayıp performans puanı olan 75,68 i 2 ile çarptım (aslında 1,8 le çarpmam gerekiyordu çünkü frekans artışındaki aynı miktar oran performansa aynı miktarda yansımıyor ve O/C olmuş intel işlemcilerin puanını incelediğinizde frekans artış oranının 0,9 katı kadar puanları artıyor ortalama) ve işlemcinin P/F oranını bu şekilde hesapladım ve değer 122,55 çıktı, bu değerde E2160'ın 128,02 lik değerinden küçük bir değer.

Bu şu demek: E4300 alıp %100 O/C yapsanız bile (ki bu çok zor hava soğutma ile ancak tesadüf olduda yaptınız diyelim) bu işlemcinin P/F değeri E2160'ın değerini geçemiyor yani alt segmentte yeni kral E2160 oluyor, bunun haberini şimdiden vereyim ve ilk verende ben olayım.

• Fena değilmiş oc performansıda

• arkadaşlar şu e2160 default voltajla ne kdara kadar çıkabiliyormuş?
  • e2160 alırız birtane test ederiz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

e2160 alırız birtane test ederiz...

süper olur expander valla bayaa sevab alırsın forumdan
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

e2160 alırız birtane test ederiz...

Evet çok iyi olur, özellikle O/C potansiyelinin netleştirilmesi çok faydalı olacaktır. Tabi öncelikle stok fanla, sonra diğer fanlarla. P/F ye önem verenlerin extradan fana para vermek isteyeceklerini pek tahmin etmiyorum çünkü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: FaTeeH

arkadaşlar şu e2160 default voltajla ne kdara kadar çıkabiliyormuş?

3,4 GHz'e işlemci voltajı 1,5 volta kadar artırılarak çıkılmış ama voltaj artırılmadan nereye kadar gidebildiğine ilişkin bir bilgi yok. sayfanın linkide bu:http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/pentium-e2160_14.html#sect0
  • e6420 işlemciyi intel stock fan ile 3800 mhz ye uçurabildim. elimde şuan zaten intel stock fan var. sanırım e 2160 işlemci 4000 mhz yi devirir. yeni anakart gelsin önce... işlemciyide alırız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: solid

Fena değilmiş oc performansıda

Bunu nereden buldun arkadaşım bu işlemci hava soğutmayla 3,4 3,5 GHz'e kadar çıkıyor benim incelediğim sitelerde, bu sıvı soğutma herhalde ama ne olursa olsun O/C kapasitesi için fikir vermesi açısından çok açıklayıcı olmuş 4,2 / 1,8 = 2,33 yani %133 O/C süper valla.

• CoolnQuiet güzel inceleme olmuş tebrikler...x2 3600 anakart ve oc de hesaba katıldığında sanırım f/p krallığını devam ettirir.. e2160'da iyi bir f/p işlemcisi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_MAD

CoolnQuiet güzel inceleme olmuş tebrikler...x2 3600 anakart ve oc de hesaba katıldığında sanırım f/p krallığını devam ettirir.. e2160'da iyi bir f/p işlemcisi...

onu incelemek lazım çünkü intel işlemcilerin O/C potansiyeli çok iyi fakat O/C yapmayacaksanız anakart da dahil olduğunda x2 3600 arayı daha da açacaktır fakat O/C dahil edilirse ne olur incelemek lazım şimdi birşey diyemeyeceğim.
  • iyide X2 3600+ stocxk fanla 2.8-3.0 araligina rahatlikla cikabiliyor... Onun O.C li degerlire niye katilmamis ki ?

84 puanı 1.5 ile carparsak = 126puan eder

Hele de hesaba anakartida dahil ederseniz su anda piyasada X2 3600+ ve 690G nin üzerine F/P orani daha iyi olan bir sistem kuramazsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AteshBey -- 9 Haziran 2007; 12:15:59 >
  • Niye katmadıklarını bilemeyeceğim ama AMD X2 serisinin genelde %20-30 aralığında O/C olduğuna dair bir kanı var ve forumda da dediğin gibi %50 O/C yapmış bir arkadaş göremedim henüz bu işlemciyi ama pratikte %50 O/C 'ye ulaşırsa dediğin gibi 126 ya yakın bir puan elde edebilir fakat dediğim gibi AMD'nin X2 serisi genelde %20-30 aralığından dolaşıyor henüz %50 O/C yapan görmedim ben bu CPU'yu.
  • CoolnQuiet AMD X2 3600+'nın o/c li değerlerini de bekliyoruz İncelemen çok güzel olmuş tebrikler.

X2 3600'ün stock hıcı 1.9 GHz, %50 o/c ile 2.85 Ghz.' geliyorki bu işlemci ile 2.9 GHz görmüş arkadaşlar var (Onlarda genelde 2.6 , 2.7 gibi aralıklarda kullanıyorlar )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buraoca2 -- 9 Haziran 2007; 12:36:42 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Niye katmadıklarını bilemeyeceğim ama AMD X2 serisinin genelde %20-30 aralığında O/C olduğuna dair bir kanı var ve forumda da dediğin gibi %50 O/C yapmış bir arkadaş göremedim henüz bu işlemciyi ama pratikte %50 O/C 'ye ulaşırsa dediğin gibi 126 ya yakın bir puan elde edebilir fakat dediğim gibi AMD'nin X2 serisi genelde %20-30 aralığından dolaşıyor henüz %50 O/C yapan görmedim ben bu CPU'yu.

O.C bölümünde bolca bulabilirsin 2.9-3.0 civarini... Hatta 3.2 bile var
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.