Şimdi Ara

Dünyadaki hiç bir şeyi tatmak istemiyorum ama istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bi örnek vereyim.
    Cinsellik çoğu insan ister bunu ?
    Evet ister doğal olarak.

İlk cinsellik insanda bi heyecan oluşturur. Sonra yapa yapa artık normal eve gelip bilgisayarınızın düğmesine basmak kadar normal ulaşılabilir birşey olur. İnsan yeni bir tatmin aramaya çıkar uyuşturcu çekersiniz sonra beyniniz o dopamine alışır daha çok çekersiniz. Bunun sonu olmaz mezarda biter.

Birşey başarmakta öyle.
    Bir sınav düşünün 10 üzerinden değerlendireyim.
    Sizin notunuz 6 olsun ama çalıştınız kazandınız 8 aldınız ve mükemmel bir sevinç gösterirsiniz.
    Bir dahaki sefere 8 aldığınızda beyniniz 8 e alıştığı için 8 artık 6 gibi sizin normaliniz olur peki ya 10 alınca ne olacak ?

Zaten inançlı biri olmama rağmen cennet cehennem bana bu yüzden aşırı saçma geliyor.
    Ebedi zevk ? Ne işime yarar ebedi zevk.

Yada tanrı muhtemelen sürekli ulaşmıyacağımız bir konumda olacak bizim için yine kafamızı kemirmesi için sorulması gereken sorular yaratacak. İnsanın kafası sürekli kemirilmeye muhtaçtır bence.

Sorulmayacak soru kaldıysa muhtemelen güzel bir hayvan olduk demektir.

• saçma değil. nefislerin de hakları vardır nefisler üstünde. ancak onu öz canından yapmak bi yaratıcıya inanan bi kimseye ağırdır.

o kişi ister de söyleyemez. o kişi bilir de bilemez.

yaradanu tealadan bi şeyi talep hakikatin ta kendisi olarak bi kişiyi nefsin bi ayet olduğuna ve ayetin talebinin öz canından farklı olan yapısına yön aldırır.

bu yön alış bazen dünya bazen cennet bazen cehennem olur. amma ve lakin o nerde.

biz o'nun kim olduğunu anlamak istiyoruz.
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Asıl o cevapları alırsan
    Tüm oyun biter diyorum ben sana.
  • ben cevaplardan korkmuyorum. öyle şeyler olmuş ve oluyordur ki insan bazen kendini terk etmek ister. işte o terkeden şeyin dünyası ile benim dünyam arasında gezen, var olmasını istediğim birisi var. bazen o kişinin ben olmaması daha hayırlı olanmış gibi geliyor. hafakanlar ondan.
  • önemli olan seni neyin mutlu ettiğidir öyle bir sınava girersin ki sadece 7 almak senin için her zaman yeterli olur. 8 almana gerek kalmaz 7 seni sonsuza kadar mutlu ediyordur.
  • Merhaba
    Allah'ın razı oldukları cennete,olmadıkları cehenneme gidecek.
    Cennet ve cehennemin nasıl bir yer olduğunu,nasıl yaşayacağımızı bilmiyoruz.
    Cennette insanların kötülük yap(a)mayacağı biliniyor.Bu durum cennette irade olmayacak şeklinde yorumlanabilir.
    Aynı şekilde kötülüğü bilecek ama onu uygulmayacak şeklinde de yorumlanabilir.(gerçeği elbette Allah bilir)

Sizin sorunuza geleyim.
    Eğer bir İlah'a inanıyorsak,O'nun neler yapabileceğini bilmemiz lazım.
    Allah'ın gücü herşeye yeter.
    Bugün icat edilen,keşfedilen herşeyi önceden Allah yaratmıştı.
    Yani insanlar onun yaratmadağı birşeyi bulamaz.Onun izni olmaksızın olan birşeyide bulamazlar.
    19. yüzyılda cep telefonu yoktu.Peki gerçekte yok muydu?

Şuna gelmek istiyorum.
    İnandığımız din doğru ve inandığımız Allah bizden razı ise;
    Cennette sıkılma olasılığımız sıfır.
    Çünkü istesen de sıkılamazsın gerekirse beynine format atılır,gerekirse yeni içerik güncellemeri gelir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• XPPROF X kullanıcısına yanıt
    O zaman cennet sizin olsun.
    Hayvandan bi farkım olmaz.
    Rabbim irademi elimden alacaksa.
    hiç gerek yok bunlara.
  • Tekrar merhaba
    İradenin elimizden alınacağını söylemedim ki
    Ahiret hayatına ilişkin elimizde çok fazla bilginin olmadığını söyledim.
    Öldüğümüzde ne yaşayacağımızı hep birlikte göreceğiz.

bazısının yok dediği bazısının da ömür boyu arayıp bulamadığını söylediği bi değer var. bi kere bu değer ALLAHU teala değil hatta olamaz bu konu farklı.

siz ALLAHU tealanın her şeye gücünün yettiğini,her şeyi bildiğini ve her şeye kadir olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

aynaya bakıp benim gücüm her şeye yeter diyen biri var. ayndaki de görüntü de senin gücün her şeye yeter diyor. bu deizmdir. bu hem tasdik değil hem de tam manası ile tasdik olursa ilah ben demektir.

dayanaksız bi şekilde bunu söylüyorsanız cennetin ve cehennemin neresi olduğunu da biliyor olmalısınız. belki de yaşıyorsunuz.

ikiz iki kardeşten biri öldü diğeri kaldı. ölen için kalanın yaşadığı tek an ulaşılamaz. o bi an ulaşılamayacak sonsuzluktur. biz ölüme nispetle sonsuza kadar yaşıyoruz zaten. cennet cehennem için başka bi sonsuzluk mu var?
  • Yok, saçma değil başlık. Anlam yüklediğin şey, hayal ettiğin gibi gelmezse sana, yüklenen anlamlar susuzluktan ölmeye başlar. Bundan acı duyarsın. Anlamların öldüğü için de, her şey anlamsız gelir sana.

Mesela şu an oturduğun yerde kurduğun "seks" hayali, anlamsız gelir. "Ne yani, sevişicem ne nolucak?" diye düşünürsün. Ama sevdiğin insanın gözlerine bakarken, imkanı yoktur böyle hissetmenin. Yaşam anlamsız gelebilir ama, bir sevdiğin ölüyor olsa yahut bıçak dayansa boğazına, gayette korumaya değer görürsün hayatı.

"Kim ne derse desin, heykellerin saçı yoktur." Özdemir Asaf'ın dediği gibi. Kurduğun hayaller, hayalin deneyimi, yaşamanın değil. Yaşamaya başlarsan, her şey değişecek. Bu tür yaklaşırsan olaylara, böyle gelmeye devam edecek tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ricoeu -- 27 Mayıs 2017; 22:2:38 >
    Merhaba özür dileyerek yazılarınızdan birşey anlamadığımı söylemek istiyorum.(muhtemelen kusur bende)

Buradan anladağım kadarıyla cevap vermek istiyorum.
    Herşeye gücü yetmeyen bir İlah adaleti,güveni,huzuru sağlayamaz.
    Ayrıca gücünün yetmediği durum onun İlahlığını kaybettiği durumdur.
    Bundan dolayı ona İlah denemez.

Diğer kelimelerinizi anlayamadım tekrar özür diliyorum.

kusur yok.

mesela ALLAHU teala yemeyi içmeyi aile hayatını bilir mi? bilirse nasıl? ya da o bilmezde biz bilip o yemez içmez mi deriz?
  • Bizim bir şeyden aldığımız hazza bir yerden sonra alışmamız, beynimizdeki ödül sistemi olan dopamin dengesinin bir ürünü. Bu da evrimsel süreçte üreyelim, aç kalmayalım vs. diye var olan bir şey. Üremek avantajlı olduğu için cinsel ilişki dopamin salgılatır. Olay bu şekilde. Bu ikisiyle sınırlı değil tabii olay.
    Şayet cennet diye bir yer varsa -ki olduğu konusunda hemfikiriz sanıyorum- yeniden yaratım denen bir olay var. Bu yeniden yaratım sonucu dopamin falan kalmayacak. Dolayısıyla bir şeyden haz alıp sonrasında sıkılmak da olmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yarattığı şeyleri elbette biliyor.(herşeyi yarattığı için herşeyi biliyor)
    Yemek,içmek bunlar yaratılan insanlar için bir ihtiyaç
    Allah canlıları yarattığında aynı zamanda onlara;onların ihtiyaç duyduğu şeyleride yarattı.
    Bizler yaratılan varlıklar ancak bizlere yaratanın verdiği kadarını bilebiliriz.
    Allah insanı yemek yemeden de yaşayacak bir şekilde yaratabilirdi.
    Bilirsiniz cennette tuvalet olayı yoktur terlemem vardır.(böyle söylerler)

Şuna gelmek istiyorum.Allah beyinde oluşturulan bir simulasyon değil
    Her şey O nun bize öğretikleri ile sınırlı
    O nun bilmediği ve bizlerin(tüm canlıların) bildiği tek bir şey olamaz.

size göre her şeyi bilmiyor yani. nasıl her şeyi biliyor oluyor? ya da yemek içmek aslında farklı bi şey mi?
    "size göre her şeyi bilmiyor yani. nasıl her şeyi biliyor oluyor?"
    Bunu nereden çıkardınızı anlamadım.

Ben yazımda her şeyi bildiğini yazdım.İspatını istiyorsanız eğer öldüğümüzde göreceğiz.
    Onun dışında yemek,içmek ihtiyacın farklı durumları olarak algılanabilir.

Bu arada sizin beyin aktiviteleriniz bizlerle aynı çalışmıyor gibi,frekans sorunumuz var.

ilahi kudret yeme içme vs. dünyevi halleri bilmeyince kötü bi şey değil herhalde. normal olan bu gibi.
    İki önceki mesajım
    "Yarattığı şeyleri elbette biliyor.(herşeyi yarattığı için herşeyi biliyor)"
    Yemeği,içmeyi yaratan bir varlığın bunları bilmemesi düşünülebilir mi?
    Bilmeden bir şey yaratması düşünülebilir mi?

• mutasawwıfın hali başka be

imanla inkar arasında gidip gelion HADO aga
    severim seni
    bilirsin...
  • razor6247 kullanıcısına yanıt
    ben slobodana iman etmem abi. sanırsam ALLAHU teala bayağı bi kızmış kendisine. öyle değil böyle ilahlık yap demişe benziyo.

ilginç bi şey. başka bi ilah olsa diye düşünseniz bile şirk oluşmuyo aslında. şirk yaratılışa ne denirse ve denen şey ilaha izafe edilirse o şeye benzerini yapmak gibi bi şey.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.