Şimdi Ara

DUNE YENİ AMİRAL GEMİSİNİ DUYURDU DUNE HD PRO!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar dune hdi yeni kralı sonunda gözler önüne çıkardı fiyatı muhtemelen uçuk olur ancak cihaz hi end klasmana hitap ettiği gibi son derece şık görüntüsü ve yeni sigma 8910 çipi ile adeta büyülüyor.

Dune HD Pro is the ultimate HD Entertainment Center. Designed for those who are discerning and expect the very best, the Dune HD Pro features a true audiophile-grade power supply and the highest quality internal components for superior video and audio performance. This flagship model comes standard with a Blu-ray disc drive, two internal 3.5” SATA HDD racks, HDMI 1.4, VXP advanced video processing, full 3D support and Ethernet and WiFi networking capabilities.

Hi-End Features

Built-in touch screen display: Built-in color 7″ touch screen allows the user a new level of control interactivity.
    VXP Video processor: Integrated VXP video processing improves video quality of SD, HD, and Internet content, eliminating the need for a separate video post-processing / scaling solution
    THX Media Director: A unique technology that transforms movies, music and other digital media into smart content that enables Media Director enabled A/V components to auto-select the most appropriate audio and video playback settings, preserving the content creator’s artistic intent.
    Hi-End power supply: High-performance large toroidal power transformer ensures a low level of interference in the power supply section and prevents possible signal distortion in the analog audio output, making the sound more clear and transparent, music images articulated, precise and focused, and video that much more vivid and intense.
    Hi-End audio outputs: Balanced XLR stereo outputs as well as analog 7.1 multi-channel RCA outputs, served by a high performance stereo DAC from Burr-Brown (supports bit depths from 16 to 32 bits and sampling rates up to 192 kHz).
    High-quality music playback: Play back of very high-quality (up to 192 Khz / 24-bit) music files in various formats (FLAC, Monkey’s Audio APE, WAV/PCM, DTS, etc) fully supported in the Dune HD Pro.
    Solid mass cabinet: The Hi-End cabinet design ensures an ultra low vibration level of all components including the optical disc drive and internal HDDs, minimizing environmental noise allowing discs to be read with the highest degree of accuracy.
    DIRECT button on the front panel: Listen to your music pure by disabling video electronics for even better audio quality.
    DIMMER button on the front panel: Control the brightness of the built-in display or turn it off completely.
    Media Player Features

Sigma Designs 8910 media processor: Enjoy the absolute best in audio and video playback performance from Sigma Designs newest flagship media processor.
    Blu-ray (3D) and DVD player: Play Blu-ray and DVD discs (plus Audio CD and data discs with video, music and photo files).
    Integrated VXP Video processor: VXP video processing improves video quality of SD, HD, and Internet content, eliminating the need for a separate video post-processing or scaling solution.
    HDD player: Connect an HDD to the Dune HD Pro and play content directly from the HDD.
    Network player: Connect Dune HD Pro to a local network and play content directly from PC or NAS (UPnP, SMB, NFS).
    MKV player: Play HD and SD video in popular MKV formats and other modern video file formats, including top quality HD video with very high bit-rates > 50Mbp/s.
    3D Video format support: Dune HD Pro decodes a wide variety of 3D Video formats, including Blu-ray 3D and RealD 3D.
    HD audio: Enjoy top-quality audio tracks such as Dolby True HD, DTS HD Master Audio, LPCM, FLAC.
    3 USB ports: Conveniently connect HDDs, USB flash drives, USB card readers and other USB storage devices without needing a USB hub.
    2 HDD racks with hot swap function: Easily and quickly insert and exchange internal 3.5’’ SATA HDDs for nearly unlimited storage capacity.
    HDMI 1.4: Ensures the broadest compatibility to the very latest 3D TV’s, displays and projectors.
    Rich set of A/V connectors: S/PDIF optical audio, Stereo audio, Component video, Composite video outputs to easily connect any A/V equipment.
    Extended support for Dolby True HD and DTS HD Master Audio: Output bit-stream (up to 7.1 channels) or decode (up to 7.1 channels) for maximum flexibility when connecting audio equipment, and for extended support of advanced playback features (such as Picture-in-Picture).
    High-quality music playback: Play very high-quality (up to 192 Khz / 24-bit) music files in various formats (FLAC, Monkey’s Audio APE, WAV/PCM, DTS, etc).
    Playlists: Build play lists from folders, use your own play lists, repeat and shuffle functions.
    Video output flexibility: Output video in any resolution and format (from SD to 1080p, 24p/PAL/NTSC).
    Up-scaling: High quality up-scaling of DVD and any other SD video content to Full HD (1080p) or other HD resolutions.
    File browser: Convenient file browser with powerful file management (copy, move, delete, rename, organize, sort).
    Front pannel available in two colors: black and silver.
    Extra Functions

NAS function: Access files on storage devices (HDD, optical drive, etc) attached to the player from the local network (using SMB or FTP).
    Customizable user interface: Work with media collections using cover art and icon browsing (supports Full HD graphics).
    Flash applications: Extend player functionality with FlashLite applications.
    Internet radio: Playback and record various Internet radio stations.
    IPTV: Playback and record IPTV streams (multicast UDP/RTP) from your Internet provider (check availability of multicast UDP/RTP streams with your Internet provider).
    Digital TV option: Playback and record Digital TV channels using an optional Digital TV USB dongle (Digital TV USB dongle is not included; this option may be purchased separately).
    Internet browsing: View Internet Web sites on your TV using the built-in Web browser.

Buda PDF formatında özellikleri
    http://www.mpcclub.com/temp/pro_flyer.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakgoz79 -- 11 Ekim 2011; 23:48:40 >

• Sıkı alet ama fena pahalı anca bakarız malesef cihaz mediaplayeri aşmış resmen hi end olmuş
  • offf offf offf
  • nece olduğunu çözemediğim bir sitede "HD Land Blog cho biết, Dune HD Pro sẽ có giá bán là 2.999 Euro (tương đương 4.220 USD). Tuy nhiên phải đến cuối năm nay hoặc đầu năm sau sản phẩm mới có mặt trên thị trường." gibi bir fiyat var ama neyin fiyatıdır o onuda anlamadım

edit:15 denemeden sonra translate tarzancada olsa çevirmeyi başardı vietnamcaymış "HD blog Kara Dune HD Pro 2999 ​​Euro (yaklaşık 4220 $) için satacak dedi. Ama bu yıl sonunda veya gelecek yılın başlarında kadar piyasada yeni bir ürün."

buda link ihttp://sohoa.vnexpress.net/sh/hinh-anh/thiet-bi-phat-hd/2011/09/3b9b4b0f/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Benzodiazepin -- 12 Ekim 2011; 2:40:41 >

• Nerede bunun görüntü işlemcisi? Hiç ondan bahsetmemişler. Ayrıca Dac'ları ney.
  • Çok pahalı imiş.O paraya kral bir pc toplanır babalar gibi kullanılır.
    Bunun tek avantajı Hi-Fi sistem gibi görünmesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keyman2

Sıkı alet ama fena pahalı anca bakarız malesef cihaz mediaplayeri aşmış resmen hi end olmuş

katılıyorum. çok pahalı olacağını da düşünüyorum. üstte arkadaş 4000 dolardan bahsetmiş, ben o kadar pahalı olacağını sanmıyorum gerçi de 2500 den aşağı olacağını da düşünmüyorum dolar olarak.

ben hd smart H1 ile mutlu mesut geçinip gidiyorum. 3d ile tanışıklığım da olmadığı için sadece bakıp, ''vay be'' diyeceğim :)

haber için de ayrıca teşekkürler.
  • 2999 eur olacakmış fiyatı. yürüsün gitsin delirmiş bunlar. ben alırım bir 301 modeli, her türlü işimi görür. bu aletin 301 modelinden onlarca kat iyi yapabildiği ne varmış fazladan acaba?

al şu kasayı :

kur içine güzel bir pc daha evladır. elinde de bir ton para kalır geriye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 12 Ekim 2011; 11:20:28 >
  • Yuh alet çok iyi duruyor. Fiyatı 1500 TL yi geçerse zenginler dışında kimse almaz.
  • 1500-2000 tl ye ye verseler tahmininizden çok satar emin olun bu işler biraz hastalık işi parada önemli ama hastasına 2. planda
  • sakgoz epeydir yoktun ortalıkta
    gündeme bomba gibi bir haberle döndün valla

İyi cihaz ama teknika nın dediği gibi teknik verileri ve detay bilgi yetersiz.
    Sadece ciple bitmiyoki iş yahu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aticus3

sakgoz epeydir yoktun ortalıkta

valla aslında buralardayım da genelde okuyorum yazmaktansa:) senin onkyo ile ara nasıl üstad memnunmusun? ev sinema bölümünde yeni bir konu var görmüşsündür kanal başına watt olayı acaba senin cihazın ve 1009 un değeri ne merak ettim:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakgoz79

quote:

Orijinalden alıntı: aticus3

sakgoz epeydir yoktun ortalıkta

valla aslında buralardayım da genelde okuyorum yazmaktansa:) senin onkyo ile ara nasıl üstad memnunmusun? ev sinema bölümünde yeni bir konu var görmüşsündür kanal başına watt olayı acaba senin cihazın ve 1009 un değeri ne merak ettim:)

Çok moral bozan bir başlık o resmen cihazların ipliği pazara çıktı :)

• Cihaz zaten medya player değil , hi-end sınıfında. Ama bu amiral gemisi değilde uzay gemisi olmuş :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocen76 -- 12 Ekim 2011; 23:25:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocen76

Cihaz zaten medya player değil , hi-end sınıfında. Ama bu amiral gemisi değilde uzay gemisi olmuş :)

Adamların tam olarak yapmak istedigi o anladıgım kadarı ile resmen istersek yapabiliyoruz ama piyasa şartlarında ürün yapıyoruz diyorlar yani gövde gösterisi yapmışlar resmen prestij ürünleri
  • Çok güzel bir alete benziyor. Bir medya oynatıcı için fiyatı pahalı. Ancak görüntü işlemcisi hakkında bilgi pek yok.
    Dac ları Burr Brown Audio DAC olarak belirtilmiş.

3D BD iso okuyabilse süper olur. Yada en azından *.ssif dosyalarını (3D BD iso içindeki asıl 3D olan videolar) veya Full SBS (3840x1080 çöz.) vb.
    Bana göre bu fiyata mutlaka çift hdmi olmalıydı. Bakalım adam gibi bir inceleme gelir yakında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halken -- 13 Ekim 2011; 19:10:32 >

• üstadım tabiki 3d bluray iso oynatıyor cihaz 8910 sıgma çip var ustunde
  • Yok arkadaş ben biraz daha 1073DD ile takılacağım biraz.
    Money Talks.
  • sigma 8910 için oldukça iyi yorumlar var , iphone5 gibi bir türlü çıkmadı gitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bobombenim -- 17 Ekim 2011; 11:02:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bobombenim

sigma 8910 için oldukça iyi yorumlar var , iphone5 gibi bir türlü çıkmadı gitti

2012 nin ilk çeyregi tahminen en azından bizim kullanımımız o civarı bulur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.