Şimdi Ara

DUNE BD PRIME 3.0 İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
734
Cevap
4
Favori
42.476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şu an bu yazıyı okuyorsanız siz de teknoloji , full hd , bluray , mkv gibi kelimelerin içinde kaybolmuş , yeni ve en yeni teknoloji kelimelerini duyduğunuzda sağa sola saldıran ve "benimde olmalı" , "değiştirmeliyim" yada "bende almalıyım" gibi söylemlerle adamı dolaştıran, yerden yere vuran , beynini ve mantık ünitelerini saf dışı bırakan mikrobu kapmışsınız demektir.
    Çünkü muhtelemelen zaten en az bir media player sahibisiniz ve elinizdeki ile yetinmek yerine yeni bir ürün peşindesiniz. (Benim gibi)

Yoksa ve yeni bir cihaz almak için bu yazıyo okuyorsanız geçmiş olsun. Sizin içinde artık çok geç.
    Bu ne ilk nede son cihazınız olacak.

Bu hastalık adamı yoldan çıkarır.
    Paran varmı , bütçen varmı ? gibi sorular sorulmaz.
    Sorulsada gelen olumsuz cevaplar cevaptan sayılmaz.

Cihaz edinilmelidir.
    O kadar!

"Yok ben böyle değilim" diyorsanız gidin siz kendinizi tedavi ettirin kardeşim. Sorun kesinlikle bizde değil :)

Bu mikrobu fazlasıyla kapmış olan ben, Almanyadan Dune Bd prime 3.0 edinerek nacizane sistemime monte ettim.
    "Türkiyeye gelmesini neden beklemedin?" gibi sorular olabilir.
    Garanti durumları vb açısından sorulduğunun farkındayım.

Ancak belliki bu soruları soran kişilere göre mikrop benim daha da içerime işlemiş.
    Yapacak bişi yok.

Ben bu konularda kendimi "Bilgili" olarak değil "ilgili" olarak nitelendiriyorum.
    Yani hatalarım olabilir. Forum mantığının temeli zaten bilgileri paylaşmak ve doğru yolu bulmaktır.
    Uyarırsanız veya doğrusunu biliyorsanız lütfen bildirin.
    Hep beraber düzeltelim.

Neyse incelememize geçelim.

Ürün incelemesini mümkün olduğunca görsel bir şekilde yapmaya çalıştım.
    Ürünü alacak mikrobu barındıran arkadaşlar aşağı yukarı yapacakları belli olduğundan belli bir sıra ile ilerlemeye çalıştım.

Tabiki ürün çok yeni ve henüz keşfetmediğim çok fazla özellik olduğundan eminim.
    Yeni bilgiler keşfedildikçe ekleme yapmaya devam edeceğim.

__________________________________________________________________________________________________________________________
    DUNE BD PRIME 3.0

. Yazımın başında da bahsettiğim gibi ürünü Almanyadan aldım. 2 adet getirdiğimden dolayı dış kutularını çıkarmak zorunda kaldık.

Resimde görüldüğü ve görülmediği gibi kutu içinden çıkan ürünler sırasıyla şöyle :
    * Dune Bd Prime 3.0 oynatıcı
    * Kumanda + 2 adet kalem pil
    * Power kablosu
    * 2 adet döküman ve demo CD si
    * Sata kablo
    * Video kablosu
    * Usb to sata dönüştürücü
    * hdd için power kablosu
    * Hdmi Kablo
    * Hızlı başlama dökümanı
    * Kablo bağcıkları
    * Montaj vidalari

Ürünümüzü öncelikle diğerlerinden ayıran en büyük fark tümleşik Bluray okuyucu ile gelmesi.
    Hoş ben C-200 için uyumluluk listesinde bulunan bir sony bluray alarak monte etmiştim.
    Ancak bu durumda dahi C-200 den inceliği sadelik ve görünüşe önem veren arkadaşlar için artı olacaktır.

Ürünün etrafını dolaşarak portlarına ve yapısına bir göz atalım.

Bluray driveın hemen sağında Bluray oynatırken elle kumanda için tuşlar gözüküyor.

Arkaya geçtiğimizde solda ethernet , Usb , Hdmi , Coaxial ve Optic ses çıkış portları , stereo ses çıkışları ve Ypbr Video çıkışlarını görüyoruz.

Orta kısımda ise 2. Usb , Esata portu , 7.1 Audio ses çıkış pportları ve 3. Usb portları mevcut.

En sağda ise cihazın güç giriş portu gözüküyor.
    Güç portunun hemen üzerinde klasik hemen hemen tüm elektronik cihazlarda bulunan bir güvenlik etiketi mevcut.
    Türkçesi "Eğer etiket yırtılmışsa garanti biter" anlamında bir etiket.
    İyide kardeşim sen bu cihazın içine Harddisk takabilmek için aksam yapmışın.
    İleride bahsedeceğimiz gibi fan yuvası koymuşsun.
    Henüz beni bulup "Sen Merlin'in çırağısın. Bu hdd yi içeri kutuyu açmadan takarak dünyayı kurtarman lazım" benzeri bir söylem yapılmadı.
    Dolayısıyla ben zaten kanımın son damlasına kadar mikrobu hazmetmiş bir adam olarak "Hadi Leyyyyyyn" namemi atarak etiketi yırtarım.
    Kalan sağlar bizimdir.

Ürünün Sol yanında fan takmak için bir bölme ve dış kapağa bir ızgara unutulmamış.
    Buda demek oluyorki ya alet ısınmıyor , yada 2 kuruş verinde fanı siz alın diyorlar.
    Gerçi 3,5" disk takmak mümkün olmadığından çok fazla bir ısıda olmayacaktır.

Ürünün sağ yanında ise 4. Usb portu bulunuyor.
    Ne yapacaz bu kadar Usb bağlantısını demeyelim.
    Elbet bi hikmeti vardır.
    ____________________________________________________________________________________________________________________________

Garanti Etiketimizide yırttığımıza göre birazda cihazın iç yapısına göz atalım.

Buyrun güç ünitesi.
    Dikkat...! Benim gibi elektrik fişi takılı iken cihazın içinin fotoğrafını çekmeye kalkmayın.
    Cihaz çok sinirlenip çarpıyor. Haberiniz olsun.

Orta kısımdaki Bluray drive...

Bluray Drive ın hemen altındaki 7.1 audio çıkışları

Güç ünitesinin ilerisinde daha önce bahsedeceğimizi söylediğim fan için ayrılmış bölge

Fan bölgesinin dışarıdan çekilmiş hali.

En soldaki asıl işi yapan kartımız..

Genel yapı olarak dışarıdan görünüş.

Siz son iki resimde Hdd takılı görüyorsunuz.
    Şimdi Hdd yi nasıl takacağımızı inceleyelim.

Öncelikle cihazımıza sadece 2,5" lik Laptop Harddisklerini takabileceğimizi belirteyim.
    Hem Bluray olsun, hem ince olsun diyince 3,5" lik disklerden feragat etmemiz gerekiyor.
    Bu arada "ne yapacaz 4 adet Usb'yi ?" sorusunun cevabı bu alabilir.
    Dışarıdan cihaza 4 adet usb + 1 esata = 5 diski bağlayabiliyorsunuz.

Disk takılmadan önceki durum aşağıdaki gibi.
    Diskin takılacağı bir platform yapılmış.

Bu platformun altında ise bağlantıyı yapacak usb port var.

Şimdi sırasıyla önce power kablosuna ihtiyacımız var.
    Power kablosunun bir ucunu power kartındaki uygun sokete takıyoruz.
    Kutu içinden çıkan kablo bağcıklarını da kullanarak Bluray drive'ın arkasından dolaştırıp platforma kadar getiriyoruz.

İkinci olarak yine kutudan çıkan Bir ucu L şeklinde olan sata kablosuna ve usb-sata dönüştürücüsüne ihtiyacımız var.

Hdd platformu altında kullanacağımız usb portu sağ üst köşede. Başkada yok zaten :)

Usb-sata dönüştürücüsüne sata kablosunun L ucunu takıyoruz.

Ve resimdeki gibi porta yerleştiriyoruz.

Sonrasında platforma monte ettiğimiz Harddiskimizi yerine monte ederek bağlantılarını yapıyoruz.

Kart üzerinde wireless bağlantı için de soket var.
    Laptop ram yuvalarına benziyor.
    Cihaz Dvbt karasal yayınlara da uygunum iddasında.
    Bunu da bu porta takılacak bir aparatla yapıyor olabilir. Usb porttanda çalışıyor olabilir. Ama kesin bilgim yok.
    ___________________________________________________________________________________________________________________________

Evet montajımızı tamamladıktan sonra elektrik çarpmasına bağlı titreyen ellerimizle kapağı kapatıp vidaları takıp cihazımızı çalıştıralım.
    Bu arada dış kapağı monte etmek için 6 adet vida kullanılmış. 4'ü arkada ve 2 adedi sağ ve sol yanlarda.
    Arkadakileri söküp "Niye çıkmıyor yahu bu kapak" tripleri ile sinirlenmeyin. Sağ ve soldakileride sökün. Rahat olun. stres yok.
    Onlarıda söktükten sonra hala kapak gelmiyorsa sinirlenebilirsiniz.
    Ben öyle yaptım baya etkili oldu.
    Sanırım benim kapak yolculuk sırasında birazcık yamulmuş.
    Çıkmamak için biraz direndi.

Öncelikle her yeni cihazımızda olduğu gibi hemen cihazın web sayfasına gidip ürünün son firmware'ini indiriyoruz.
    Cihazın ilk firmware li halinde kendi kendine firmware indirebilme yeteneği yok.
    O yüzden mecbur web den indirip bir usb aracılığı ile update yapmamız gerekiyor.

Ürünün firmware listesi yandaki linkte : http://dune-hd.com/firmware/

Şu andaki son güncel firmware versiyonu "100916_2027_beta" ve linki BURADA

Firmware ana sayfası için tıklayınız.

İncelememizin en sonuna son firmware ile gelen özellikleri eklemeye çalışacağım.

Cihazımızı ilk açtığımızda karşımıza "home" ekranı geliyor.

Ben ürün incelemeye cihazımı kullanmaya başladıktan sonra karar verdiğim için sizde muhtemelen bir iki logo eksik olacaktır.
    Ama genel yapı yukarıdaki gibi.

Hemen usb mizi cihaza takalım ve firmware güncellememizi yapalım.

Usb yi taktıktan sonra Home ekranına usb disk ikonu çıkıyor.
    Yapmanız gereken siteden indirdiğiniz ".dff" uzantılı dosyaya tıklayarak güncellemeye başlamak.
    Dosyayı Zip olarak sıkıştırılmış olarak indiren arkadaşlar dff dosyayı zipten çıkarmayı unutmasın.
    Eğer Harddisk takılı değilken güncelleme yapmak isterseniz sistem , uygulamalar için hdd gerektiğini hdd olmazsa uygulamaların çalışmayacağı uyarısını yapıyor.
    Devam ederek güncelleme işlemini başlatıyorsunuz.

Disk takılı durumda bende önce bir sorun oluştu.
    Sorun şuydu : Taktığım disk fat32 formatlı idi. diski takınca tanınmayan format dedi ve bir menü aracılığı ile diskle ilgili eylemi sordu.
    Partition silme , format atma, tüm diski formatlama gibi özellikler vardı.
    Ben tüm diski formatla dedim. İşlemi bitirdi.
    Sonrasında home ekranında harddisk simgesinin olmadığını gördüm.
    Setup altında İnfo ekranında storage olarak da gözükmüyordu.
    Ama disk gayet güzel çalışıyordu.
    Kablolar bağlantı derken bir sonuca ulaşamadım.

Sonuç olarak diski laptopa usb den bağladım ve parttion'ı sildim.
    Tekrar cihaza taktım.
    Tekrar disk eylemlerinden tüm diski formatla dedim.
    Bu sefer home ekranında gözüktü.

Sıkıntı firmware güncellemesi öncesinde disk takmakmıydı ? Tam emin olamadım.
    Ama aynı durumlar karşılaşan olabilir diye belirtmek istedim.

Şimdi menülerde biraz dolaşalım.
    Zaten bildiğimiz şeyler. Yeri geldiğinde açıklama yapalım.

Bu arada menü fotoğraflarını direk cihazın kendisine çektirdim.
    Evet cihazda böyle bir özellik var.
    Kumandanın "eject" tuşunu bu iş için görevlendiriyorsunuz ve her bastığınızda ekran resmini çekip harddiske kaydediyor.
    Aslında harddisk probleminide resimleri kaydedemeyince keşfettim.
    Disk işi çözülünce resimleride kaydetmeye başladı.

Home ekranımız.

Sistem ilk açıldığında sizden cihazı kullanmak istediğiniz dili soruyor.
    Türkçe malesef son versiyonda da yok.

Setup menüsünde görüntüler.

Uygulamaların home ekranına kısayolları gözüksün gözükmesin ayarlayabiliyorsunuz.

Screen Shots almak için yapmanız gerekn ayar burada..

Torrent C-200 e göre son derece basitmiş. Basitmiş diyorum çünkü denemedim.
    Torrent kullanmadım hiç. Burada gavurların yalancısıyım. Ama gördüğüm kadarı ile karmaşık bir ayar sözkonusu değil.
    Kullanımı ise torrent linklerini usb ye kaydet , usb yi cihaza tak ve torrent linklerine tıklama şeklinde.
    Belki web tarayıcısı özelliği ile de yapılabiliyordur.

Daha sonra Home ekranında Torrent simgesine girdiğinizde indirme durumunu görebiliyorsunuz.

Son firmware'i yükledikten sonra cihaz kendi kendine internetten firmware kontrolü ve güncellemesi yapabilir duruma geliyor.
    Home, Setup , Miscellaneous altından Firmware Upgrade alanına giriyoruz.

Eğer yeni bir firmware varsa bildiriyor. Şu aşamada bana yeni sürüm yok dedi. Zira zaten webden son sürümü indirerek güncelleme yapmıştık.

Eğer yinede güncelleme yapmak yada önceki sürümleri yüklemek isterseniz aşağıdaki gibi menüden ilgili dosya sürümünü seçmeniz gerekiyor.

Birazda network özelliklerinden bahsedelim.
    Malum ben ve bir çok arkadaşımız Qnap yada Zyxel yada benzeri network depolama ürünleri kullanıyorlar.

Dune Cat6 kablo ile gigabit switch üzerinden network'e bağlandı.
    Otomatik Ip aldı ve networke ulaşabilir duruma geldi.
    Şimdilik sabit Ip vermedim.

Öncesinde setup menüsü altında hiç bir yerde ağdaki bir paylaşım klasörünü cihaz ana menüsüne ekleme ile ilgili bir bilgi bulamadım.
    Açıkcası canım sıkıldı. Onun altındaki bu , şunun altındaki bu derken bazen kendi düzenimizden de kaynaklanan bir sürü folder oluyor.
    Her seferinde tüm bu klasörleri tekrar tekrar girmek zorunda olmak canımı sıktı.
    Ancak çözümü sonra buldum.

Cihazın kumandasında orta sağda ok tuşlarının üstünde ve altında 2 adet tuş var.

Üstteki Pop Up Menü ve alttaki Top Menü (sağdaki kumanda)
    Top menü malum nerede olursanız olun Home menğye dönmenizi sağlıyor.
    Pop Up Menu ise bulunduğunuz ekrana , yere göre değişik olarak ilave seçenekler veriyor.

Network altında Smb altında ilgili klasöre gidip Home menüsüne eklemek istediğiniz klasörde bu tuşa basıyorsunuz ve size ana ekrana ekleme ile ilgili yada farklı kullanıcı olarak bağlanmanıza yarayacak menüye ulaştırıyor.
    Hoş özellik + Puan hanesine yazdım.

Screen shot yani resim yakalama özelliği malesef videodan parça alamıyor. Ama video üzerinde de olsa menüleri kaydedebiliyor.
    Bazı arkadaşların C-200 de yaşadıkları Bbc belgeselinin türkçe ses desteği ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını belirtmek isterim.
    Her iki dilde gayet güzel çalışıyor.

Zaten benim C-200 de de sıkıntısız oynuyor. :)
    Her halükarda sıkıntı yok.

Video izlerken ayar yapabilme...

External bir ses dosyasını çalmak için:

Uyumlu ac3 dosyasını indirin.
    Film adı ile aynı hale getirin.
    Örneğin Avatar.1080p.2010.mkv video dosyamız olsun.
    İndirdiğimiz Ac3 dosyasınıda Avatar.1080p.2010.ac3 olarak isimlendirin.

Kumanda dan sağ alt köşedeki 2nd Audio butonuna basıyoruz. Olmadı Audıo butonuna basın. (valla hangisi idi unuttum. bakınca edit ederim)
    Açılna pencerede seçebileceğiniz ses kanalların yanı sıra en altta external audio seçeneğini seçerseniz ses dosyasından sesi film üzerinde okumaya başlıyor.

Sesi ileri geri zaman yarı yapmanızda mümkün.
    Shufle Pıp düğmesine tıklarsanız ses zamanını ileri geri alabiliyorsunuz.
    ____________________________________________________________________________________________________________________________

GENEL YORUMLAR

* Cihaz ince şık ve tümleşik Bluray drive ile tasarım açısından 1 adım önde. Ancak bu hali ile 3,5" disk takılamıyor.
    * Menuler ilk aşamada zor gelsede gitgide alışıyorum.
    * Home ekranındaki işinize yaramayan ikonları kaldırmak ve eklemek gayet başarılı.
    * Cihazın ilk açılma süresi tatmin edici.
    * Gerek Bluray image , gerekse mkv dosyaların açım hızı C-200 e göre daha hızlı.
    * Web tarayıcı için klavye mouse kullanılabiliyor. (denemedim)
    * Dvb-t desteği ciddi anlamda var. Var olsun diye konmamış. İzlenen kanal diske kaydedilebiliyor. Dvb-t usb olması muhtemel.
    * Yadis adında bir movie jukebox yazılımı varmış ve yamj a göre çok daha kolay ve başarılı olduğu bildirilmiş. Bu programı ileride ayrıca bir inceleme konusu yaparız.
    * External ses dosyaları desteğinden bahsediliyor. Tam inceleme ve deneme fırsatım olmadı. En kısa sürede bakacağım.
    * Kumandadan harf yazı yazarken küçük bir pencerede basılabilir harflerin gözükmesi kullanım kolaylığı olmuş.
    * Kumandadan power tuşuna asıldığında bekleme konumunamı geçsin komplemi kapansın ayarlanabiliyor. Benim gibi torrent vb kullanmayanlar için önce power a bas hemen sonra delete tuşuna basılı tut derdinden kurtulmuş oluyoruz.

Evet inceleme ve araştırma sürdükçe bilgileri güncelleyecek ve ekleyeceğim.
    Sürç-i lisan ettiysek affola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rccol -- 20 Eylül 2010; 8:42:34 >

• Bu harika incele için teşekkür ediyorum sevgili arkadaşım.Kafamdaki bir çok soru işaretini kaldırmış oldun
    Demekki dune şuan alamyıcağız...3.5 hdd takılmaması ve wifi olmaması benim için eksi .
    Ellerine sağlık arkadaşım
  • rccol,

Bu güzel inceleme için teşekkür ederim.

Benim gördüğüm C-200 tarafında da birkaç kez sorduğum, ancak C-200 de olmayan, m2ts dosyası içindeki HD Sesleri verebilmesi.

Bir de cihaz C-200 e göre daha rahat çalışıyor.
  • Üstad eline sağlık, güzel inceleme olmuş. Benim en çok merak ettiğim şey cihaz ne malı, Made in China veya Israel?
  • Kutu üzerinde "Made in China" diye yazıyor.
  • Çok güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık
  • Hocam hayırlı olsun iyi günlerde kullanın, ayrıca inceleme içinteşekkür ederim, ellrinize sağlık.

Benimde düşündüğüm bir cihaz ama geç gelince şimdilik WD Live aldım, Dune deki yazılım desteğine göre ve kullanıcı yorumlarına göre biraz daha bekleyip, kullanıcılardan olumsuz yorumlar almazsa almak istediğim cihaz bu, konuyu ve yorumlarınızı takip edeceğim, tekrar hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın...
  • rccol

Emeğine sağlık. İncelemen tam sohbet tadında olmuş sıkılmadan tamamını okudum.
    Almak isteyen biri için genel tabiri ile bilgi kaynağı oluşturmuşsun.
    Teşekkürler Nazımızı çektiğin için.

Bu arada elektrik takılı demişssin fotoda takılı değil

++
    Sırada karşılaştırma var.
    Her ikiside elinde mevcutken.
    Gerçi biraz altta kalanın canı çıksın gibi olmuş ama "Objektif" olacağın konusunda kuşku yok.
  • dune bd prime 3.0 hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan.
    elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş.fotolar cihaz kendisi çektiği için çok güzel ayrıca.
    birincisi cihazın içinde iki tane demir çekirdek var.bu çok iyiymiş.
    ikincisi tümleşik Bluray okuyucu olması çok güzel C-200 alıpta uğraşmakmı artık kimse almaz bence C-200 Ü.
    üçüncüsü MENÜ nün türkçe olmaması çok ama çok kötü.(hiç değinmemişsin ama türkçe altyazı seçeneği varmı bari veya türkçe altyazılı bir MKV filim de denedinmi.
    dördüncü 3.5" inç HDD takılmaması çok kötü çok.
    beşincisi DVB-T ye hazır olması çok güzel.(yazılımla ekleninceye kadar türkiye ye de dvb-t de gelir zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

rccol

Emeğine sağlık. İncelemen tam sohbet tadında olmuş sıkılmadan tamamını okudum.
    Almak isteyen biri için genel tabiri ile bilgi kaynağı oluşturmuşsun.
    Teşekkürler Nazımızı çektiğin için.

Bu arada elektrik takılı demişssin fotoda takılı değil

++
    Sırada karşılaştırma var.
    Her ikiside elinde mevcutken.
    Gerçi biraz altta kalanın canı çıksın gibi olmuş ama "Objektif" olacağın konusunda kuşku yok.

Yorumların için teşekkür ederim.
    Kablo takılı fotoğraf çok titrek çıktığı için kablo çekikken tekrar çektim. :)

Bu aralar yeni aldığım deniz akvaryumunun kurulumu ile ilgilenmem lazım.
    Perşembe geliyor.
    Yeri hazırlanacak , su hazırlanacak , forumlar okunacak vb. vb.
    Karşılaştırma hafta başına kalabilir.

• Kolay gelsin, akvaryum zor iş. Hele deniz akvaryumu daha da zor. Ben de 3 tane tatlı su akvaryumu vardı, 1'e indirdim taşınırken. O da aynı elektronik merakı gibi ciddi bir yatırım ve uğraş isteyen bir hobi, kolay gelsin.
  • Farkındaysan eğer oynattığı video formatlarını bile yazmadım.
    Zaten cihazlar artık her şeyi oynatırım iddaasında değilse tarihin kirli sayfalarında yerlerini alıyorlar.
    Altyazı desteğinde de sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Ben daha çok farklılıklar peşindeyim.
    Mesela C-200 de hiç konuşulmayan external ses dosyalarının kullanılması ile ilgili çalışmalar varmış.
    Belki son firmware'de gelmiştir bile.
    Kumanda üzerinde de "2nd Audio" diye bir buton var.
    Nasıl çalıştığını bulamadım henüz.

Ama düşünsene sürekli başımıza geliyor.
    Bir film indiriyoruz Tr ses yok.
    Sonra 2,3 ay sonra Tr sesli geliyor tekrar indiriyoruz.
    External ses dosyalarını desteklese 4-10Gb filmi yeniden çekmek yerine çok çok daha küçük ses dosyasını indirsek güzel olmazmı?
    Ses senkrenizasyon zaten var cihazda.

3,5" disk takılmaması kötü diyosun ama neye veya kime göre kötü.
    Bana göre güzel.
    Laptop hd si takıyorum. Isınma derdi olmadan işimi görüyorum.
    filmi diskten seyredeceksen 4 tane usb var.
    External tak ve keyfine bak.

Son versiyonda Dvb-t özelliği eklenmiş. Yazılım hazır yani.

Bu arada demir çekirdekten ne kastettiğini anlayamadım.

quote:

Orijinalden alıntı: aziz0571

dune bd prime 3.0 hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan.
    elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş.fotolar cihaz kendisi çektiği için çok güzel ayrıca.
    birincisi cihazın içinde iki tane demir çekirdek var.bu çok iyiymiş.
    ikincisi tümleşik Bluray okuyucu olması çok güzel C-200 alıpta uğraşmakmı artık kimse almaz bence C-200 Ü.
    üçüncüsü MENÜ nün türkçe olmaması çok ama çok kötü.(hiç değinmemişsin ama türkçe altyazı seçeneği varmı bari veya türkçe altyazılı bir MKV filim de denedinmi.
    dördüncü 3.5" inç HDD takılmaması çok kötü çok.
    beşincisi DVB-T ye hazır olması çok güzel.(yazılımla ekleninceye kadar türkiye ye de dvb-t de gelir zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: blackice_serkan

Kolay gelsin, akvaryum zor iş. Hele deniz akvaryumu daha da zor. Ben de 3 tane tatlı su akvaryumu vardı, 1'e indirdim taşınırken. O da aynı elektronik merakı gibi ciddi bir yatırım ve uğraş isteyen bir hobi, kolay gelsin.

Sağol üstadım.
    Ama onunda bir mikrobu var ve ben o mikrobu taaa ortaokul zamanlarında almıştım.
    Çok uzun süredir tatlı su akvaryumları ile sürekli haşır neşirim.
    Artık tuzlu su akvaryumuna hazır olduğumu hissediyorum.

Birazda kelepir buldum. :)
    Hanımıda kandırınca yarın inşallah evde kurulum var.
  • 3.5" hdd alması

3.5" hdd daha ucuz.
    daha hızlı 7200rpm hikayesi.
    2.5 inç olanlarda 1 tb yeni çıkması.ama 3.5 inçte 2 tb bile ucuzlamaya başladı v.b
  • Üstadım
    Sen eğer ben içeri hdd takacağım ve filmleri onun üzerine kopyalarak ordan seyredeceğim diyorsan ok.
    Bu durumda senin için kötü.

Ben ise sadece uygulamalar çalışsın diye hdd takıyorum cihaza.
    Filmlerim external disk yada network paylaşımlarında.
    Bu durumda da benim için 3,5" disk takılmış takılmamış hiç bir önemi yok.

Yani kişiye , beklentilere ve isteklere göre değişiyor bu.

A-110 kullandıktan sonra C-200'ün devasa kasasını görünce "oha bu ne yahu" demeyen kaç kişi var?
    Daha ince olsun. İçinde neden Bluray yok demedikmi ?
    Neden bu alette e-sata bağlantı yok demedikmi?

Al işte adamlar bu isteklere göre dizayn etmişler.
    Ama bu incelik ve Bluray drive içeren yapıda da 3,5" diske yer kalmamış.

Ya öyle ya böyle.
  • eline sağlık kardeş güzel anlatım olmuş
  • Bu tip kendinden bluray sürücülü cihazlarda benim kafama takılan en önemli sorun, cihazın bluray sürücüsü bir süre sonra kendiliğinden okuyamamaya başlarsa ne olacağı yönünde. Biliyorsunuz bunların kronik hastalığıdır bu tip problemler. Bu durumda bluray oynatıcı herhangi bir başka cihazla değiştirilebiliyor mu acaba ? yoksa Dune'a özel imalat mı ?
  • Sonuçta bu Bluray drive kasa halinde , yani oem satılanlar gibi kapalı kutu değil.
    Resimlerde de zaten açıkca görülüyor.

Dolayısıyla dışarıdan alınan bir Bluray drive'ı buna direk takmak imkansız.

Ancak Oem drive'ı kasasından söküp kalan aksamı monte edebilirmiyiz ? Burası biraz 4.
    Başka çare kalmayıp arıza yaparsa ben denerim.

Ama şu an test etmeye hiç gerek yok.

Not :
    Öğrenciye sormuşlar :
    - Dersler nasıl , karne nasıl ?
    ö- Hepsi 5
    - Türkçe ?
    ö- 5
    - fen ?
    ö- 5
    - Sosyal bilgiler ?
    ö- 5
    - Matematik ?
    ö- O biraz 4..!

Bizimkide o hesap .
    O biraz 4.
    :)
  • Ürünü Almanya'dan ne kadara aldınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

Ürünü Almanya'dan ne kadara aldınız?

349€
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.